30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: parkování Budapešť Maďarsko  (Přečteno 12585 krát)

sim35

  • Příspěvků: 1
    • Zobrazit profil
parkování Budapešť Maďarsko
« kdy: 02 Června 2019, 22:47:32 »

Zdravím, zastavil jsem v Budapešti před lázněmi a než jsem koupil rodičům vstupenku, byla za stěračem v červeném pytlíku výzva na zaplacení pokuty: do 15 dnů jedna suma, po 15ti dnech ještě asi tak 3x více. Na místě jsem stál maximálně pár minut. Prý je Budapešť tímto systémem parkování proslavená, bohužel jsem to zjistil pozdě. Zprávu parkoviště má v gesci zugloiparkolas.hu. Máte zkušenosti s touto "firmou"? Vymáhají i v ČR nebo hrozí problémy s budoucí cestou do HU při nezaplacení? Díky moc za zkušenosti.
IP zaznamenána

prvocisla

  • Příspěvků: 71
    • Zobrazit profil
Re:parkování Budapešť Maďarsko
« Odpověď #1 kdy: 03 Června 2019, 03:20:10 »

Doporučujem ignorovať, doručenie je nepreukazatelne.
Inak ja pri szechenyi stojím vždy priamo pred vchodom skoro, a parkujem 9 hodín a bez.problemov.

Podobný lístok. V červenej tasticke som dostal v septembri 2018 , a odkedy som ho ignoroval tak už nič neprišlo.
IP zaznamenána

Kuko28

  • Příspěvků: 203
    • Zobrazit profil
Re:parkování Budapešť Maďarsko
« Odpověď #2 kdy: 02 Července 2019, 12:08:52 »

Dostal jsem něco podobného na nábřeží někdy začátkem léta 2017 - ignorace, nic nepřišlo, jezdím tam pravidelně a nikdy žádný problém
IP zaznamenána

lc81

  • Příspěvků: 735
    • Zobrazit profil
Re:parkování Budapešť Maďarsko
« Odpověď #3 kdy: 28 Července 2019, 13:05:37 »

ignorace. špatné parkování (doprava v klidu) není právní titul na dožádání provozovatele v zahraničí
IP zaznamenána

mungo

  • OSBID
  • *
  • Příspěvků: 227
    • Zobrazit profil
Re:parkování Budapešť Maďarsko
« Odpověď #4 kdy: 22 Ledna 2020, 14:57:41 »

Zdravím, dostal se ke mně podobný problém. Příbuzný parkoval v září v Budapešti, po návratu měl na předním okně nějaký leták v maďarštině. Ten ignoroval (co s ním asi taky měl dělat). Před pár dny dorazila doporučená zásilka (viz příloha) od nějaké české zastupitelské firmy s žádostí o zaplacení cca 1400 pokuta + 2600 náklady na vymožení. To je podle mě docela nehoráznost vzhledem k tomu, že před tím nic jiného nedorazilo a dotyčný neměl jak se o podezření z přestupku dozvědět (nejspíš by i sám zaplatil, je to starý pán a nechce se mu do sporů).

Poradíte s postupem? Za sebe bych ignoroval, ale radši bych se ujistil :)

Mimochodem, jak se vůbec dostali k provozovateli?
IP zaznamenána

JakubR1

  • Příspěvků: 121
    • Zobrazit profil
Re:parkování Budapešť Maďarsko
« Odpověď #5 kdy: 23 Ledna 2020, 10:29:41 »

Slovenský advokát Ivan Petkov bude pěkná ...... Na Youtube jsou o něm a jeho praktikách na Slovensku pěkná videa.
IP zaznamenána

kdo

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 358
    • Zobrazit profil
Re:parkování Budapešť Maďarsko
« Odpověď #6 kdy: 23 Ledna 2020, 11:29:30 »

To je podle mě docela nehoráznost vzhledem k tomu, že před tím nic jiného nedorazilo a dotyčný neměl jak se o podezření z

V takovém případě je postup v rozporu s EÚLP.
IP zaznamenána

mungo

  • OSBID
  • *
  • Příspěvků: 227
    • Zobrazit profil
Re:parkování Budapešť Maďarsko
« Odpověď #7 kdy: 23 Ledna 2020, 12:49:25 »

Zkusil jsem se v situaci v Maďarsku zorientovat a v Budapešti se o parkování a kontrolu stará soukromá společnost, tedy nejde o přestupky, ale občanskoprávní spory (jako třeba u nás jízda načerno). Společnost v Maďarsku předá případy českému zastoupení a to se snaží peníze nějak vymoct.

Vrtalo mi hlavou, jak se dostali k identitě provozovatele jako soukromá společnost a asi jsem to zjistil. Podobný způsob (stejný šmejd) zachytili před pár lety na Slovensku u případů jízd bez dálniční známky v Maďarsku.

"Maďarská spoločnosť zašle tabuľku s evidenčnými číslami slovenskej advokátskej kancelárií. Tá odošle na súd podanie (žalobu) pred začatím konania o zaplatenie poplatku za použitie spoplatnených ciest, v ktorej požiada súd o zabezpečenie dôkazu. Dôkazom je výpis z evidencie motorových vozidiel, ktorý vedie Prezídium policajného zboru SR. Súd dôkaz zabezpečí a poskytne ho advokátskej kancelárií, ktorá obratom zoberie žalobu späť a konanie na súde sa zastaví."
https://spotrebitelskecentrum.sk/informacie/slovenske-sudy-asistuju-pri-vymahani-poplatkov-za-spoplatnene-cesty-v-madarsku/

Co postup ze článku? Tedy komunikovat se šmejdy ve smyslu 1400 za parkování jsme ochotni uhradit, ale na to hausnumero (2600) za vymáhání nemáte nárok a jestli ho fakt chcete, zkuste soud.
Raději bych nedával nikomu nic, ale lepší postup zatím nemám.

kdo: Asi v tom nevidím porušením čeho argumentovat, jde tam o přestupky a tohle je IMHO jiná situace.
« Poslední změna: 23 Ledna 2020, 15:32:20 od mungo »
IP zaznamenána

kdo

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 358
    • Zobrazit profil
Re:parkování Budapešť Maďarsko
« Odpověď #8 kdy: 23 Ledna 2020, 13:40:12 »

Samozřejmě neznám maďarské zákony, ale pokud jde o soukromoprávní "nárok", tak si naprosto neumím představit, jak by jej mohli na území ČR vymáhat. A to nehledě na skutečnost, že pokud dochází zaparkováním k uzavření jakési konkludentní smlouvy, pak tato smlouva je uzavřena mezi řidičem a provozovatelem parkoviště, přičemž zpracováním údajů o provozovateli zaparkovaného vozidla dochází celkem jasně k porušení pravidel GDPR.
IP zaznamenána

kdo

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 358
    • Zobrazit profil
Re:parkování Budapešť Maďarsko
« Odpověď #9 kdy: 23 Ledna 2020, 14:10:47 »

Ještě jsem trochu zapátral a objevil jsem článek Štát prichádza o peniaze. Nemá nárok vymáhať pokuty od zahraničných šoférov z 9.2.2018, kde se k věci mj. vyjadřuje i slovenský ministr dopravy Árpád Érsek, cit.:

"V Maďarsku doteraz vymáhali pokuty od cudzincov, ktorí nezaplatili diaľničnú známku, cez advokátsku kanceláriu na Slovensku. "Zastavili to, pretože prišli na to, že je protiprávne týmto spôsobom vymáhať pokuty od našich vodičov, ktorí v Maďarsku nezaplatili." povedal minister s tým, že to treba vyriešiť na úrovni EÚ."
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:parkování Budapešť Maďarsko
« Odpověď #10 kdy: 23 Ledna 2020, 15:55:56 »

Asi by to chtělo se více ponořit do tajů maďarské úpravy a do konstrukce toho, že nezaplacené parkovné (či snad i porušení jiných pravidel v souvislosti s parkováním) je postaveno na roveň odpovědnosti za škodu. To je celé nějak divné, nesedí mi ani naznačená paralela s jízdou načerno, protože ta se považuje za smluvní pokutu (přičemž smlouva o přepravě je uzavřena konkludentně užitím daného prostředku, a legitimita závaznost podmínek, které takto každý cestující přijímá, je podpořena tím, že to v socce všude visí a je to i masivně regulováno). Dovedl bych si představit něco podobného s parkováním, že bych zastavením na nějak označeném parkovišti přijal smlouvu určitého obsahu s jeho správcem/provozovatelem, ale pak mi není jasné, proč se v tom vyděračském dopise odvolávají na Řím II.

Na louskání maďarských zákonů google překladačem (či vytěžování cizokrajných kontaktů) jen kvůli analýze do šuplíku je ale život příliš krátký. Nejjednodušším způsobem, jak si opatřit počáteční informace, je počkat si na žalobu a další postup vymahačů, od toho se pak nějak dá odrazit.
IP zaznamenána

Nikdo Nikdovič

  • Příspěvků: 327
    • Zobrazit profil
Re:parkování Budapešť Maďarsko
« Odpověď #11 kdy: 23 Ledna 2020, 18:55:57 »

Samozřejmě neznám maďarské zákony, ale pokud jde o soukromoprávní "nárok", tak si naprosto neumím představit, jak by jej mohli na území ČR vymáhat. A to nehledě na skutečnost, že pokud dochází zaparkováním k uzavření jakési konkludentní smlouvy, pak tato smlouva je uzavřena mezi řidičem a provozovatelem parkoviště, přičemž zpracováním údajů o provozovateli zaparkovaného vozidla dochází celkem jasně k porušení pravidel GDPR.

Tak zlodějofirma začíná jen s SPZ - která sama o sobě osobním údajem není. Teď je otázkou jak to bude s tím postupem vydání dalších údajů soudem a jejich následným zpracováním.
Já bych jim na dopis odepsal klasickou žádost o účel zpracování, rozsah apod. všech osobních údajů o mé osobě a následně bych pravděpodobně využitý "oprávněný zájem" rozporoval a požádal o smazání. Po jakémkoliv dalším kontaktu bych přistoupil k bonzu na UOOU.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:parkování Budapešť Maďarsko
« Odpověď #12 kdy: 23 Ledna 2020, 19:43:06 »

Samozřejmě neznám maďarské zákony, ale pokud jde o soukromoprávní "nárok", tak si naprosto neumím představit, jak by jej mohli na území ČR vymáhat.
Kdyby to opravdu byl soukromoprávní nárok, tak ho můžou v ČR vymáhat jako kdokoliv jiný. Tedy především musejí mít vykonatelný titul, což když odmyslím okrajové možnosti znamená buď mít rozsudek soudu ČR, nebo si zahraniční rozsudek nechat uznat, nebo mít zahraniční rozsudek vykonatelný bez dalšího (což je díky Brusel I bis prakticky libovolný rozsudek civilního soudu členského státu EU). Žalovat to asi lze jak v ČR, tak v Maďarsku (v ČR zcela jistě, má-li tu žalovaný bydliště, a je to asi i nejjistější z hlediska následného výkonu).

S GDPR asi nebudou mít větší problém - bezpečně se vejdou do čl. 6(1)(f), tj. ochrany oprávněných zájmů správce (GDPR se démonizuje, ale skutečně nefunguje tak, že bych o někom, kdo mi dluží peníze a chci ho žalovat, nesměl zpracovávat jeho údaje, např. jak se jmenuje a kolik a proč mi dluží ...).

V ČR by dokonce neměli mít ani zásadní problém s převodem RZ na identitu provozovatele, protože tu sdělí registr po prokázání právního zájmu (tedy ani není třeba žalovat nějakého bílého koně a v tomto řízení nechat tu lustraci provést soud, jako to podle těch článků dělali na Slovensku, ani si není třeba službu "lustrace registru vozidel" kupovat na černém trhu od nějakého fízla).

Největší slabinu vidím v samotném principu dělat z toho civilní mimosmluvní delikt. Maďarsko asi může přijmout zákon, který toho, kdo veřejně prohlásí "Orbán je vůl", umožní potrestat nějakou pokutou (při dodržení např. toho, co plyne z čl. 6 EÚLP). Ale vypadá to, že spíš vymysleli zákon, podle kterého kdo poruší tento zákaz, dluží místní buňce Fideszu xy HUF jako satisfakci za psychickou újmu. Vypadá to jako snaha správní trestání privatizovat, a udělat to tak, aby to nevypadalo jako výkon veřejné moci - doma jim to možná funguje, ale že by to bez odporu prošlo všude jinde bych se dost divil.
IP zaznamenána

Sorryjako

  • Příspěvků: 2
    • Zobrazit profil
Re:parkování Budapešť Maďarsko
« Odpověď #13 kdy: 18 Února 2020, 13:17:05 »

Zdravím,
dnes mi přišel úplně stejný dopis, jako je zde ofocený. Parkovali jsme v listopadu pod hradem, aktivně jsem hledal značku na začátku ulice nebo automat, nikde nic, na zemi taky nic. Po příchodu k autu žádný lístek nebo pytlík a to jsme koukali, jestli někde něco není, protože nás to přesně napadlo.  Až teď účet na 4000,-. Chci se zeptat, jak jste to dál řešili?
Teď jsem to hledal na google street view a cedule (nijak výrazná) o parkovací zóně byla 600m daleko na začátku zástavby, navíc na tříproudové silnici. Takže jsem ji přes náklaďák nebo autobus ani nemusel vidět.
Fotky jsou nafocené tak, že na jedné je pouze spz a na ostatních už vidět naopak není, tak možná by to šlo rozporovat i to, ale asi až v krajním případě.
Přijde mi to účelně nastavené jako zlodějina, fakt jsem se snažil to na místě najít...kdyby měli aspoň na silnici čáry.
Díky za odpověď!
IP zaznamenána

mungo

  • OSBID
  • *
  • Příspěvků: 227
    • Zobrazit profil
Re:parkování Budapešť Maďarsko
« Odpověď #14 kdy: 18 Února 2020, 13:40:29 »

Na základě výše zmíněných nápadů a vlastní kreativity jsem dal minulý týden dohromady reakci. Poukazuju tam na slabá místa, jako z prstu vycucané částky, nesrozumitelné značení, nekvalitní dokumentaci, atp. Pojal jsem to slušně, ale aby zároveň bylo jasné že z nás chlup nevypadne bez vyvinutí značného úsilí. Zatím bez další reakce.
IP zaznamenána