30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Xenony a kontrola?  (Přečteno 31903 krát)

stylR

  • Příspěvků: 55
    • Zobrazit profil
Xenony a kontrola?
« kdy: 01 Října 2014, 13:19:41 »

Zdravím,

dotaz do pléna: na vozidle jsou xenony (nejen HID), ale nemají tam co dělat. Zajímalo by mě, jak PČR (ze zkušeností), může postupovat v případě:

1) jsou tam domontovány ostřiky, a řekne se, že nivelace také
2) nemá to vůbec ostřiky

Světla neoslňují, jsou seřízena a v čočkách.

Může Pach při kontrole odstavit vozidlo a zabránit tak v pokračování v jízdě? To, že to může hodit do správního je celkem pochopitelné, ale jde mi o samotný průběh kontroly :-)

Předem díky za info..
« Poslední změna: 01 Října 2014, 17:35:58 od stylR »
IP zaznamenána

Mršťa

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 060
    • Zobrazit profil
Re:Xenony a kontrola?
« Odpověď #1 kdy: 01 Října 2014, 17:54:34 »

To záleží na konkrétním pachovi, když bude znát typ vozidla a bude vědět, že tam jsou světla, které nejsou pro daný typ vozidla schválená, tak si to může vyhodnotit, jako závadu, která bezprostředně ohrožuje ostatní účastníky v provozu na pozemních komunikacích a další jízdu zakáže.

Takže odstavit vozidlo podle své úvahy může, jestli to bude v souladu se zákonem je věc jiná.
IP zaznamenána

Šmarjá Josef

  • Příspěvků: 629
    • Zobrazit profil
Re:Xenony a kontrola?
« Odpověď #2 kdy: 01 Října 2014, 19:45:47 »

Ano je to špatně. Někteří dají flastr a seberou techničák. Já osobně jsem pro flaatr, protože někteří idioti to klidně nacpou do favorita a je jim jedno jak oslňují.
 Z jednoho fora:  Posledních pár set metrů před cílem mě pronásledovala krátká odrazková octávka... a udeřila. Po zkontrolování papírů a dechové zkoušce mě policista poprosim, jestli mu můžu zvednout kapotu. Po otevření začal ukazovat na balasty a říkal, že je to nedovolený zásah do elektřiny, a že to tam není co dělat, technicky nezpůsobilé vozidlo k provozu atd. Abych nemlčel tak jsem řekl, že jsem auto v takovém stavu koupil. (Světla po celou dobu byla naklopená tak, aby neoslnovala) Chtěl vidět ještě naklápění světel - neviděl :d. Ostřikovače tam mám, nefunkční, o ty se nezajímal. Zavolal si ještě kolegu, a zeptal se ho, zda Mare
IP zaznamenána

Mike

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 752
    • Zobrazit profil
Re:Xenony a kontrola?
« Odpověď #3 kdy: 01 Října 2014, 21:21:18 »

především je to na tom světlometu napsané, pro co je konstruován ( kdo má na skle nebo těle světlometu HCR, tak se nemůže divit  ;) )
techničák už naštěstí zabavit nemůžou
zakázat jízdu asi ano a pak ještě to STK do 4km

dostali k tomu školení a někteří sebou vozí takovou hustě popsanou a pomalovanou plachtu, kde jsou popsané homolagační znaku a většiny "běžných" vozidel
IP zaznamenána

oilman

  • Příspěvků: 6
    • Zobrazit profil
Re:Xenony a kontrola?
« Odpověď #4 kdy: 04 Prosince 2014, 00:13:04 »

Takže kolegu co měl ode mě půjcené firemni auto s xenonami vybrali. Samozřejmě s přestupem nesouhlasil a nyní přišlo: Ridic xx je vinen tím, ze řídil toho a toho dne a času vozidlo, které nesplnovalo technicke podmínky provozu vozidel tím, ze přední světlomety byly osazeny xenonovymi výbojkami aniž by je výrobce vozidla namontoval nebo byly dodatečné schváleny a o jejich užívání byl proveden záznam do dokladu vozidla.

Ridic samozřejmě nemel tušení ze tam nějaké xenony jsou neoprávněně, není technicky typ takže maximálně si zkontroloval jestli auto ma platné STK. Toto by měl byt delikt můj jako provozovatele vozidla.
Navíc policista se v autě nějakou dobu hrabal než ty zdroje našel. Pokud nemá s sebou mobilní technickou tak přece policista nemá co rozebírat auto ne?

Dokážete mi prosim poradit jak ma kamarad ridic podat odpor a postupovat?
IP zaznamenána

jkraus222

  • Příspěvků: 1 027
    • Zobrazit profil
    • Nezaplatim.cz - ochrana před pokutami
Re:Xenony a kontrola?
« Odpověď #5 kdy: 04 Prosince 2014, 08:18:23 »

Pokud pokuta přišla příkazem, tak poslední den lhůty podat odpor http://30kmh.cz/index.php?topic=706.0

Co nejdříve (ihned) poslat žádost o zaslání kopie spisu http://30kmh.cz/index.php?board=24.0

Primárně tady vidím absenci zavinění. Jakmile přijde spis, dejte vědět (a pokud by do 15 dnů od doručení žádosti nereagovali, nebo kopii spisu odmítli poskytnout, tak také). Podívám se na to.
IP zaznamenána

oilman

  • Příspěvků: 6
    • Zobrazit profil
Re:Xenony a kontrola?
« Odpověď #6 kdy: 05 Prosince 2014, 11:58:18 »

Mockrát dekuji!
IP zaznamenána

blbec33

  • Příspěvků: 115
    • Zobrazit profil
Re:Xenony a kontrola?
« Odpověď #7 kdy: 25 Května 2021, 14:28:51 »

Zdravím, tak zase úspěšně řídím, nicméně rád bych probudil tuten dotaz. Samozřejmě na svým veteránovi (jen stářím, žádné atestace) čirou optiku (aby to neoslňovalo) a xenony (abych viděl, páč ty originální světla byly v noci fakt vo hubu). Normální sada od číňana za osum stovek.

Jak se správně chovat, když se na to fízl bude ptát? Dosud jsem byl přesvědčenej, že bude stačit dělat blbýho, že ty světla tam jsou od té doby co jsem to přivezl, technickou to prošlo, takže co.. samozřejmě, kdybych otevřel haubnu tak tam ty krabičky najde (ale určitě bych je uměl nějak někam schovat). Dá se nějak odmítnout otevření kapoty, protože jsem prostě blbej a bojím se, že bych tam něco rozbil a že jsem vlastně blondýna a jezdím jen do servisu?

Nemyslím si, že to nějak provokuje (mám to tam už 6 let) a několik kontrol jsem absolvoval aniž by to někdo zmínil; ale kamoš mě teď vyděsil, že si koleduju a když mám nově 7 bodů, tak řeším jak si nepřičíst další potenciální průser.

Ty originál světla se mi tam dávat fakt nechce, nemám to kvůli nějakýmu egu, fakt jsem se s tím v noci bál jezdit..
IP zaznamenána

Jenyk

  • Příspěvků: 684
    • Zobrazit profil
Re:Xenony a kontrola?
« Odpověď #8 kdy: 25 Května 2021, 17:56:32 »

Podle mé zkušenosti se i halogeny dají vyčistit a osadit žárovkami tak, aby svítily dostatečně. Za dobastlené xenony bych střílel.
IP zaznamenána

Šmarjá Josef

  • Příspěvků: 629
    • Zobrazit profil
Re:Xenony a kontrola?
« Odpověď #9 kdy: 25 Května 2021, 19:15:46 »

Šulinů s čínskou ledkou přibývá  :x Abych viděl, tak jsem "rozpékal" světla v troubě a vyčistil je. Samozřejmě je jednodušší koupit a strčit tam jebku, než se zašpinit.
IP zaznamenána

Majkky

  • Příspěvků: 71
    • Zobrazit profil
Re:Xenony a kontrola?
« Odpověď #10 kdy: 25 Května 2021, 19:36:01 »

Kapota nelze kvůli poruše mechanismu otevřít a na STK taky nedojedu, protože mi nejde vozidlo nastartovat.  ;)
IP zaznamenána

blbec33

  • Příspěvků: 115
    • Zobrazit profil
Re:Xenony a kontrola?
« Odpověď #11 kdy: 25 Května 2021, 20:00:23 »

Mám tam daný nový světlomety s rovným sklem (bez hrbů a skutečným sklem, žádnej plast) který jsou stavěný na xenony, ty maj čočku takže to svítí prostě dólu. Je tam v celým autě problém s elektřinou - vokýnka jezdí jak posraný, světla svítí jak posraný, toyotáři tvrdí že to je tím, že celý auto je postavený ze staršího modelu, který bylo 24V a vodiče jsou na 12V prostě slabý. Startér je furt na 24V, je tam relé který při startu přepojí baterku z paralelní na sérii, nastartuje, přepne zpátky... blázinec.

Jinak celý auto si spravuju sám, fakt se nebojte, že se nechcu zašpinit, ale tady prostě mě lepší řešení nenapadlo.

Okej díky, zkusim tvrdit, že to je zaseklý. Už se mi to popravdě jednou zaseklo, takže to není ani taková lež :-)
IP zaznamenána

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 139
    • Zobrazit profil
Re:Xenony a kontrola?
« Odpověď #12 kdy: 25 Května 2021, 21:51:01 »

No, postavil bych to jinak. Jsou ty reflektory homologovaný na co? Na halogen, LED či XENON? A nebo kombinace některé z těchto možností? Podle toho bych se řídil. Pokud ty reflektory mají homologaci pouze na halogen a Vy tam dáte dobastlíte Xenony, koledujete si o průser a cajti jdou po tom jak krysy po špeku. S největší pravděpodobností Vás buď donutí otevřít haubnu a nebo jet na nejbližší STK (v případě, že haubnu neotevřete). Takže problémy, o případném oslňování protijedoucích řidičů už ani nemluvě…
IP zaznamenána

Fogyn

  • Příspěvků: 859
    • Zobrazit profil
Re:Xenony a kontrola?
« Odpověď #13 kdy: 25 Května 2021, 22:44:54 »

S největší pravděpodobností Vás buď donutí otevřít haubnu a nebo jet na nejbližší STK
Aj šefiku a zrovna jak na potvoru to nechce nastartovat... :(
IP zaznamenána

pokutobijec

  • Příspěvků: 228
    • Zobrazit profil
Re:Xenony a kontrola?
« Odpověď #14 kdy: 25 Května 2021, 23:13:10 »

"Udělalo se mi z Vás špatně, nejsem ve stavu abych řídil".
IP zaznamenána