30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: LPG/CNG nálepka u vozidel na LPG/CNG z výroby  (Přečteno 8293 krát)

MV

  • Příspěvků: 2
    • Zobrazit profil
LPG/CNG nálepka u vozidel na LPG/CNG z výroby
« kdy: 14 Října 2021, 18:44:01 »

Ahoj, setkávám se s rozdílnými názory na to, jestli auta, která jsou z výroby na LPG/CNG musí nebo nemusí mít patřičnou nálepku na zadním skle. Můj soukromý názor je, že nemusí, neboť se nejedná o "přestavěná vozidla" ve smyslu § 73 a násl. zákona č. 56/2001 ve spojení s přílohou 11 vyhlášky č. 341/2014 Sb. Co si o tom myslíte vy?
IP zaznamenána

urbann

  • Příspěvků: 345
  • s
    • Zobrazit profil
Re:LPG/CNG nálepka u vozidel na LPG/CNG z výroby
« Odpověď #1 kdy: 14 Října 2021, 20:53:50 »

Ještě nakoukněte do vyhlášky MDČR č. 341/2002 §19 odst. 2, ta se týká vozidel, která rovnou z výroby jezdí na LPG/CNG.

Když se ale nálepka sama od sebe odlepí, hrozí za to řidiči nějaká sankce?
IP zaznamenána

plikous

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 842
  • největší pyrát silnic
    • Zobrazit profil
Re:LPG/CNG nálepka u vozidel na LPG/CNG z výroby
« Odpověď #2 kdy: 15 Října 2021, 11:59:57 »

Jestli za to něco hrozí nebo nehrozí nevím, nicméně mám LPG přestavbu a to že nemám nálepku mě akorát buzerovali jednou na STK, takže když jdu na STK, nálepku si vylepím a po ní ji hnedka sundám.
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:LPG/CNG nálepka u vozidel na LPG/CNG z výroby
« Odpověď #3 kdy: 15 Října 2021, 16:03:21 »

Stejná zkušenost. I při kontrolní kontrole je podle mě nálepka LPG to poslední, na co fízl myslí. Jo a na STK prý ty nálepky mnohdy mají a za cca 15-20 Kč vám ji tam nalepí, aby to prošlo.
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

MV

  • Příspěvků: 2
    • Zobrazit profil
Re:LPG/CNG nálepka u vozidel na LPG/CNG z výroby
« Odpověď #4 kdy: 15 Října 2021, 18:41:47 »

Díky moc za příspěvky a zkušenosti pánové, ta vyhláška 341/2002 byla právě zrušena tou 341/2014, kde už zvolili jinou terminologii a nemluví o povinnostech pro "provoz a obsluhu vozidel poháněných LPG/CNG" ale o povinnostech pro "Vozidla přestavěná na pohon ...". Tady se mi úmysl zákonodárce zdá zřejmý - obtížit těmi povinnostmi jen auta "přestavěná" a nikoliv auta "z výroby".
IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 999
    • Zobrazit profil
Re:LPG/CNG nálepka u vozidel na LPG/CNG z výroby
« Odpověď #5 kdy: 15 Října 2021, 21:43:39 »

Tak ona by to měla být hlavně informace pro záchranné složky, že mají počítat s tlakovou nádobou v autě.
Jak moc to hasiči reálně sledují nevím.
Mě tam ta nálepka nijak nevadí. Jelikož ten plyn je dost cejtit v případě úniku, tak ani vjezd na parkoviště neřeším. Když potřebuju, tak tam zajedu. Jen parkuju zadkem ke zdi, ať to tak nemlátí do očí. Ještě jsem přemýšlel, jestli by se nedala sehnat magnetická a před vjezdem jí sundavat :-D
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:LPG/CNG nálepka u vozidel na LPG/CNG z výroby
« Odpověď #6 kdy: 15 Října 2021, 22:59:10 »

cocomoon > +1
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

alo.is

  • Příspěvků: 795
    • Zobrazit profil
Re:LPG/CNG nálepka u vozidel na LPG/CNG z výroby
« Odpověď #7 kdy: 17 Října 2021, 07:43:32 »

Otázka je, jestli by mohli policajti nebo vyšetřovatelé HZS pak nějak prokázat, že tam ta nálepka nebyla, když by při požáru ta tlaková nádoba s LPG bouchla a nějaké hasiče to zabilo kvůli tomu, že nebyli informováni o přítomnosti tlakové nádoby. Asi by pak hrozilo trestní stíhání za zabití z nedbalosti? Předpokládám ale, že nepřítomnost nálepky prokázat nepůjde, že bude vozidlo požárem a výbuchem až moc zdevastováno. Teoreticky by se to ale dalo prokázat, pokud by bylo vozidlo zachyceno kamerovým systémem zezadu před požárem.
« Poslední změna: 17 Října 2021, 08:18:19 od alo.is »
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:LPG/CNG nálepka u vozidel na LPG/CNG z výroby
« Odpověď #8 kdy: 17 Října 2021, 15:17:35 »

Kvalitně montované LPG auto prakticky nikdy při požáru (na rozdíl od CNG) nevybuchuje. To co najdete na YouTube jsou většinou montáže ruských/ukrajinských amatérů. V případě požáru nádrž vlivem tlaku sama postupně po dávkách plyn vypouští. Ten plyn pak paradoxně ani nijak bouřlivě nehoří, neb je v tekutém skupenství a při zplynování ochlazuje. Když jsem se rozhodoval pro koupi LPG vozu (který spokojeně používám už čtvrtým rokem), tak jsem se dokonce setkával s názorem, že LPG je při požáru méně nebezpečné, než benzínová nádrž, která může vypustit benzín pod auto.

To jen tak na okraj. Jinak nevím, proč myslíte na nejhorší. Ta nálepka je prevence a přemýšlet nad smrtí hasiče v případě výbuchu a nad případným postihem mi přijde jako "Neplánuji vraždu, ale prosím vás, kdybych to chtěl udělat, kam nejlíp úkryt tělo?"
« Poslední změna: 17 Října 2021, 15:21:25 od johncreek »
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 187
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:LPG/CNG nálepka u vozidel na LPG/CNG z výroby
« Odpověď #9 kdy: 17 Října 2021, 22:00:02 »

Plno znacek temer zbytecnych, ale rekl bych, ze tato mezi ne nepatri a to mam LPG.

PS: CNG praskaly nadrze, protoze nebyl dodrzen technologicky postup pri vyrobe a tusim nekde byla zminena koroze a trpel na to tusim WV, to melo naprosto devastujici ucinky pro vozidlo.
LPG  CNG - 1 vs 20 MPa
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

Hugo

  • Příspěvků: 906
    • Zobrazit profil
Re:LPG/CNG nálepka u vozidel na LPG/CNG z výroby
« Odpověď #10 kdy: 01 Listopadu 2021, 10:01:34 »

Vzal bych to obráceně. Jestliže jste převzal od výrobce/dealera auto bez samolepky, tak můžete předpokládat, že samolepka být nemusí.

Muselo tak být schváleno. 56/2001Sb. ČÁST TŘETÍ - SCHVALOVÁNÍ SILNIČNÍCH VOZIDEL
IP zaznamenána