30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Povinné ručení?  (Přečteno 7370 krát)

NeviemCo

  • Příspěvků: 279
    • Zobrazit profil
Povinné ručení?
« kdy: 16 Listopadu 2018, 14:51:31 »

Dobrý den, dnes jsem byl na pojišťovně, abych si založil pojištění na auto, co jsem koupil. Chtěl jsem, aby pojistitel byl můj otec, aby nebylo pojištění tak vysoké, ale paní na pojišťovně mi řekla, že od roku 2018 už to není možné a musel bych přepsat auto jako majitele na otce. Chtěl bych se zeptat, co je na tomto pravdy, že už nelze využívat "výhody" od otce aby pojistitel byl on? Děkuji
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Povinné ručení?
« Odpověď #1 kdy: 16 Listopadu 2018, 15:19:25 »

Ze zákona za škody způsobené provozem vozidla provozovatel. Kdo je zapsán jako provozovatel? Vy?
Tedy pojištění musíte uzavřít vy.
IMO ho může uzavřít kdokoli, ale protože za škody způsobené provozem neodpovídá, tedy za něho nemůže pojišťovna plnit.
Takže za mě je to tak jak píšete správně.
IP zaznamenána

NeviemCo

  • Příspěvků: 279
    • Zobrazit profil
Re:Povinné ručení?
« Odpověď #2 kdy: 16 Listopadu 2018, 16:04:26 »

Provozovatel i majitel jsem já. Mám již jedno auto, tam jsem pojistnik ja, ale bonusy se berou od otce a tam platím skoro 3x mene, nez kdyz by to bylo ciste na me. To jsem chtel udelat i u tohoto auta, ale to mi prave pani na pojistovne rekla, ze od 1.1.2018 jiz to nejde a musel by byt majitel muj otec.
IP zaznamenána

solaris

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 687
    • Zobrazit profil
Re:Povinné ručení?
« Odpověď #3 kdy: 16 Listopadu 2018, 16:19:50 »

Jenom technické upřesnění: Pojistitel je ta pojišťovna. Pojistník nebo pojištěnec je ten, kdo sjednal pojištění. Asi jste po nich tedy chtěl, aby otec byl pojistník (ne pojistitel), i když Vy jste provozovatel.
 
Pokud jde jenom o bonusy, některé pojišťovny nabízejí možnost využít bonusů od rodinných příslušníků. Může být užitečné se zeptat, jestli něco takového nemá i ta, kde má Váš otec vyježděné ty bonusy.
IP zaznamenána

NeviemCo

  • Příspěvků: 279
    • Zobrazit profil
Re:Povinné ručení?
« Odpověď #4 kdy: 16 Listopadu 2018, 16:32:43 »

Omlouvám se za špatné upřesnění - ano, pojistitel je pojišťovna - ceska pojistovna, já řeším pojistníka. Chtěl jsem, abych já jako majitel a provozovatel auta nebral pojištění podle svého věku, ale podle věku a vyježděných km podle otce, protože díky tomu by to bylo 3x levnější. Jako to je u mého prvního auta. Na to mi paní řekla, že to možné není a že musím přinést velký technický průkaz, kde bude jako majitel zapsaný můj otec, pak to tedy prý půjde. S otcem máme stejné jméno i adresu, řeší se tedy jen datum narození. Podle toho, co psal opas, tak jde škoda za provozovatelem, nikoliv za majitelem. Tím pádem pokud je to nutné, tak by měla stačit případně změna provozovatele na otce aby pojistka pak šla podle odježděných km otce, je to tak? U prvního auta si právě myslím, že tam se ty bonusy berou od právě toho rodinného příslušníka a provozovatel a majitel jsem stále já, vůbec se toto neřešilo.
« Poslední změna: 16 Listopadu 2018, 16:38:21 od NeviemCo »
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Povinné ručení?
« Odpověď #5 kdy: 16 Listopadu 2018, 16:58:40 »

...Tím pádem pokud je to nutné, tak by měla stačit případně změna provozovatele na otce aby pojistka pak šla podle odježděných km otce, je to tak?

Je to tak. Viz Občanský zákoník

Škoda z provozu dopravních prostředků
§ 2927

(1) Kdo provozuje dopravu, nahradí škodu vyvolanou zvláštní povahou tohoto provozu. Stejnou povinnost má i jiný provozovatel vozidla, plavidla nebo letadla, ledaže je takový dopravní prostředek poháněn lidskou silou.
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 642
    • Zobrazit profil
Re:Povinné ručení?
« Odpověď #6 kdy: 16 Listopadu 2018, 17:30:24 »

Tvrzení autora vlákna je divné. Primárně platí §3 odst. 2 zákona 168/1999 - tedy povinnost vlastníka uzavřít pojistnou smlouvu. Úplně jinak je to pak u havarijního pojištění, pro které platí pouze OZ.
Nicméně u POV i HAV lze uzavřít jako pojištění cizího rizika - např. jako poměrně běžné uzavření pojištění leas. nájemcem (odlišným od vlastníka). Vaše tvrzení tedy odporuje běžné praxi a zádrhel vidím v tom, že jste přišel vy a požadoval, aby pojistníkem  byl váš otec - domnívám se, že by stačilo, aby namísto vás dorazil on. Případně je blbá bába na přepážce (což není výjimečným jevem).
Ještě jeden dotaz mám - skutečně tvrdíte, že Česká pojišťovna zohledňuje něco jako "vyježděné kilometry"?
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Povinné ručení?
« Odpověď #7 kdy: 16 Listopadu 2018, 17:50:13 »

Hele a jste si jist, že pojistníkem může být někdo cizí?

Jde o to, že pokud se po nehodě prokáže, že provozovatelem je někdo jiný, tak pojišťovna IMO nemusí plnit. Povinné ručení je z principu přenesení odpovědnosti provozovatele za škody, k jejichž náhradě by byl jinak nucen podle §2927 NOZ.
Pokud ale odpovědnost nepřenese provozovatel, tak pojišťovna nemá reálně co převzít.
IP zaznamenána

t4455

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 349
    • Zobrazit profil
Re:Povinné ručení?
« Odpověď #8 kdy: 16 Listopadu 2018, 18:07:17 »

Jít dobrovolně na pobočku Český pojišťovny mi osobně přijde jako masochismus.

Stačilo například u kafe vyplnit tento formulář https://www.epojisteni.cz/kalkulace-povinne/ kde si sami uvedete údaje o vlastníkovi a o pojistníkovi a nechat pracovat osoby co jsou za to placený.
IP zaznamenána

NeviemCo

  • Příspěvků: 279
    • Zobrazit profil
Re:Povinné ručení?
« Odpověď #9 kdy: 16 Listopadu 2018, 18:38:50 »

Ještě jeden dotaz mám - skutečně tvrdíte, že Česká pojišťovna zohledňuje něco jako "vyježděné kilometry"?

Paní v pojišťovně mi řekla, že se to počítá podlé délky praxe a počet let bez nehody, tedy tím, že já mám řidičák 5 let (bez nehody) a můj otec přes 20 let a měl jako profesi řidiče kamionu, tak je pro mě výhodnější mít pojištění skrz něj.

IP zaznamenána

Kamiq

  • -exot-
  • *****
  • Příspěvků: 245
    • Zobrazit profil
Re:Povinné ručení?
« Odpověď #10 kdy: 16 Listopadu 2018, 18:45:56 »

Hele a jste si jist, že pojistníkem může být někdo cizí?

Jde o to, že pokud se po nehodě prokáže, že provozovatelem je někdo jiný, tak pojišťovna IMO nemusí plnit. Povinné ručení je z principu přenesení odpovědnosti provozovatele za škody, k jejichž náhradě by byl jinak nucen podle §2927 NOZ.
Pokud ale odpovědnost nepřenese provozovatel, tak pojišťovna nemá reálně co převzít.
Pisi to i srovnavace. Napr.:
https://www.porovnej24.cz/povinne-ruceni-jde-uzavrit-i-na-pribuznou-osobu-ktera-vozidlo-primo-nevlastni
IP zaznamenána
Upozornění administrátora: příspěvky tohoto uživatele jsou z valné části nesmyslné či nepravdivé.

t4455

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 349
    • Zobrazit profil
Re:Povinné ručení?
« Odpověď #11 kdy: 16 Listopadu 2018, 18:47:01 »

Pojišťovnu zajímá kolik měsíců jste měl pojištěné auto a kolik jste měl zaviněných nehod kde jste uplatňoval pojistné plnění. Jestli za rok najezdíte 100 000km nebo 2000km nikdo neví a nemá to jak zjistit.
IP zaznamenána

NeviemCo

  • Příspěvků: 279
    • Zobrazit profil
Re:Povinné ručení?
« Odpověď #12 kdy: 16 Listopadu 2018, 18:57:45 »

Píšu, co mi řekla v pojišťovně. Že je realita jiná a paní evidentně neví co a jak, je věc druhá  :( Teď zjištuji právě co a jak a proč už to podle ní nejde udělat tak, jako před 3 lety, kdy problém žádný nebyl a do teď to je s druhým autem v pořádku (platím méně, protože je to skrz otce)
IP zaznamenána

Kamiq

  • -exot-
  • *****
  • Příspěvků: 245
    • Zobrazit profil
Re:Povinné ručení?
« Odpověď #13 kdy: 16 Listopadu 2018, 19:28:53 »

Realita bude mozna spis takova, ze pojistovna v minulosti umoznovala prevod bonusu na pribuzneho, a nyni to uz neumoznuje. Uzavrit povinne ruceni na pribuzneho nikdy neslo bez jeho pritomnosti nebo bez jeho plne moci. Pletete si dve odlisne situace.
IP zaznamenána
Upozornění administrátora: příspěvky tohoto uživatele jsou z valné části nesmyslné či nepravdivé.

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 642
    • Zobrazit profil
Re:Povinné ručení?
« Odpověď #14 kdy: 16 Listopadu 2018, 19:52:01 »

Minimálně Allianz má u povinného ručení jako jedno z kriterií výpočtu pojistného tzv. "maximální nájezd" v km - je to ta známá reklama - "málo jezdím, málo platím" - aniž bych dělal reklamu.
Pro NeviemCo - bohužel používáte pojmy, které nedávám a přitom dosti záleží na skutečnosti. Takže "skrz otce", "mám řidičák 5 let" - fakt nevím jak uchopit, protože každý můžeme myslet něco jiného a například nevěřím, že by většina pojistitelů zjišťovala dobu držení ŘP. Takže sorry - nadále si myslím, že jste se s dámou nepochopili  - tedy nemůžete přijít vy a chtít, aby byl pojistníkem  váš otec. Jednak GDPR, jednak nejste zmocněn jednat za otce....
Za další obvykle fungují nějaké mechanismy, aby nedocházelo ke klonování bonusů tímto způsobem, pokud již jedno auto takto pojištěno máte.
Pro opas: pojišťovna nemůže odmítnout plnit protože § 6 (1) zákona 168/1999.
IP zaznamenána