30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [WIN] Stavění promlčecí doby vs. odvolání  (Přečteno 11527 krát)

sprriz

  • Příspěvků: 47
    • Zobrazit profil
[WIN] Stavění promlčecí doby vs. odvolání
« kdy: 22 Října 2018, 12:58:49 »

Zdravím, není mi zcela jasná jedna konkrétní věc s novou úpravou přerušování a stavění promlčecí doby.

Případ:

1.1.2018 rozhodne SO1 vinen.
Viník podá odvolání na kraj SO2.
1.6.2018 SO2 rozhodne, resp. potvrdí rozhodnutí SO1 vinen.

Kdy vyprší promlčecí doba? 1.1.2019, nebo se "restartovala" a vyprší až 1.6.2019?

Děkuji za osvětlení.
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Stavění promlčecí doby vs. odvolání
« Odpověď #1 kdy: 22 Října 2018, 13:19:57 »

Můj názor.. rozhodnutí SO2 nerestartuje promlčení.. není to rozhodnutí o vině obviněného, ale rozhodnutí o postupu SO1 v řízení.

Ale promlčecí doba určitě neskončí 1.1.2019.. proti rozhodnutí SO2 může účastník podat už jen správní žalobu a doba soudního řízení se nepočítá do promlčení..
..a tak když obviněný podá správní žalobu a soud rozhodnutí zruší tak po rozsudku bude ještě plynout zbytek promlčecí doby který zbýval na začátku soudního řízení.
IP zaznamenána

kdo

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 358
    • Zobrazit profil
Re:Stavění promlčecí doby vs. odvolání
« Odpověď #2 kdy: 22 Října 2018, 14:05:17 »

Váš názor je zcela správný. Rozhodnutí o odvolání nerestartuje lhůtu. Úplně přesně dojde k zániku odpovědnosti za přestupek 2.1.2019.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Stavění promlčecí doby vs. odvolání
« Odpověď #3 kdy: 22 Října 2018, 14:09:47 »

Doplním 2M. Neuvádíte, kdy se stal skutek a co se dělo před 1.1.2018. Budeme-li předpokládat, že řízení bylo včas zahájeno a ani neuplynula maximální promlčecí doba, pak potvrzujícím rozhodnutím SO2 a jeho doručením řízení končí, původní rozhodnutí nabývá právní moci a žádná promlčecí doba už nadále neběží. Odpovědnost za přestupek už plynutím času nezanikne, už o ní bylo rozhodnuto.

I pravomocné rozhodnutí ale může být v budoucnu zrušeno - možných způsobů je více (přezkumné řízení obecně, přezkum dle § 100 PřesZ, obnova řízení, zrušení správním soudem, v krajním případě zrušení Ústavním soudem, prohlášení nicotnosti ...). V každém takovém případě pak bude zpravidla nutné individuálně posoudit procesní i hmotněprávní následky, tj. zda má následně nějaké řízení pokračovat či být znovu zahajováno, a zda náhodou již odpovědnost za přestupek v důsledku promlčení nezanikla.

Zcela jiná otázka jsou pak následky pravomocného rozhodnutí - kromě samotného konstatování, že osoba XY je vinna určitým přestupkem, vznikají z tohoto rozhodnutí řadě subjektů (nejen obviněnému) nějaká práva či povinnost - některá přímo (např. povinnost vykonat trest dle výroku o trestu), jiná nepřímo (např. zápis do různých evidencí, automatická ztráta ŘO při vyslovení trestu ZŘMV a zvláštní podmínky pro jeho vrácení, pro některé přestupky ztráta spolehlivosti ve smyslu ZbrZ ...). Na některá tato práva a povinnosti (tj. již ne na samotnou odpovědnost za přestupek, ale na následky pravomocného rozhodnutí o přestupku) má taktéž běh času vliv, např. povinnost uhradit pokutu nikdy zcela nezanikne, ale po určité době se promlčí právo oprávněného subjektu ji vymáhat.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 022
    • Zobrazit profil
Re:Stavění promlčecí doby vs. odvolání
« Odpověď #4 kdy: 22 Října 2018, 14:16:32 »

A co když SO2 rozhodnutí vydal, ale (správně) nedoručil? Pak by patrně došlo k promlčení dne 2.1.2019, ne?
IP zaznamenána

sprriz

  • Příspěvků: 47
    • Zobrazit profil
Re:Stavění promlčecí doby vs. odvolání
« Odpověď #5 kdy: 22 Října 2018, 14:26:44 »

Ano a děkuji, samozřejmě jsem měl uvést že SO2 (kraj) namísto doručení do datovky poslal potvrzující rozhodnutí poštou.

Proto zvažuji, jestli je výhodnější "se odkopat" a přiznat přijetí špatně zaslaného výsledku odvolání a nadále bojovat (jde o nejnižší sazbu za rychlost mimo obec), nebo to zkusit "vysedět" a spoléhat, že během zbývající doby si toho nikdo nevšimne a já jsem právně ve stavu kdy naposledy vím, že jsem se odvolal a běží odvolání... (Předpokládám, že pakliže si toho někdo všimne a pošle datovkou potvrzující výsledek odvolání, můžu stále přejít do fáze bojovat dál, takže vlastně nemůžu o nic moc "vysezením" přijít).
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 022
    • Zobrazit profil
Re:Stavění promlčecí doby vs. odvolání
« Odpověď #6 kdy: 22 Října 2018, 14:33:57 »

Já bych se neodkopával a vyčkával. Tím není co pokazit, proti rozhodnutí SO2 stejně není řádný opravný prostředek. Lhůty pro mimořádné opravné prostředky navíc začnou běžet až v momentě, kdy (pokud vůbec) dojde k doručení rozhodnutí SO2.
IP zaznamenána

Cecil

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 227
    • Zobrazit profil
Re:Stavění promlčecí doby vs. odvolání
« Odpověď #7 kdy: 22 Října 2018, 15:00:52 »

Jen pro jistotu, doručeno vhozením do schránky?

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Stavění promlčecí doby vs. odvolání
« Odpověď #8 kdy: 22 Října 2018, 15:03:09 »

Aha.. nenapadla mě varianta že rozhodnutí sice bylo vydané, ale nebylo doručené.
V tom případě bude skutečně promlčeno 2.1.2019 a asi nejlepší varianta je čekat.
A navíc podání správní žaloby zastaví běh promlčecí lhůty.. a tak je lepší podání žaloby neuspěchat.. když by účastník žalobu podal hned v červnu a soud rozhodnutí zrušil tak by zbývalo přes půl roku na vydání nového rozhodnutí.. když účastník žalobu podá v lednu a soud rozhodnutí zruší tak je hned i promlčeno.
IP zaznamenána

sprriz

  • Příspěvků: 47
    • Zobrazit profil
Re:Stavění promlčecí doby vs. odvolání
« Odpověď #9 kdy: 22 Října 2018, 15:26:50 »

Jen pro jistotu, doručeno vhozením do schránky?

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Ano.

OK, počkám tedy, jestli se úřad sám opraví a pošle něco datovkou, nebo jestli rovnou přijde exekutor.
IP zaznamenána

sprriz

  • Příspěvků: 47
    • Zobrazit profil
Re:Stavění promlčecí doby vs. odvolání
« Odpověď #10 kdy: 05 Června 2019, 08:31:45 »

Tak aktualizace, jelikož se přiblížila doba promlčení původního rozhodnutí (data na začátku příspěvku byla zjednodušena kvůli počítání), pro rekapitulaci celý vývoj:

5.3.2018 silnicni kontrola
10.5.2018 doruceni zahajeni spravniho rizeni
15.5.2018 zalozeni datove schranky
18.6.2018 rozhodnuti postou-fikci
23.7.2018 odvolani pachatele (postou)
18.9.2018 rozhodnuti o zamitnuti odvolani postou-fikci
1.10.2018 pripsano dle 125c/1f 2 body (zjisteno z vypisu karty ridice)

Čili jelikož jak původní rozhodnutí, na které jsem ale reagoval poštovním odvoláním, tak zejména rozhodnutí o zamítnutí odvolání byly nesprávně doručené poštou místo do datovky, platí, že 18.6.2018 + 1 rok, tzn. 19.6.2019 dojde najisto k promlčení (tedy neplatí onen "restart" z 18.9.) ? Mezitím jsem mimochodem zjistil z karty řidiče, že vzápětí po rozhodnutí o zamítnutí odvolání došlo k připsání dvou bodů. Čili jak bych měl postupovat aby se celá aktivita úřadu zrušila - toho 19.6. oslovit odvolací orgán (ten který rozhodl o zamítnutí odvolání) z nějakého důvodu nečinnosti a žádostí o výmaz dvou bodů a zastavení vymáhání pokuty - mám to napsat takto "selsky" nebo je na to třeba speciální forma?

Děkuji za všechny rady a pomoc
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Stavění promlčecí doby vs. odvolání
« Odpověď #11 kdy: 05 Června 2019, 09:24:47 »

vzhledem k tomu ze jste reagoval odvolanim, tak bylo doruceno. Sice nespravne, ale bylo.
Ted musite pockat do rijna, pak se to nejak "dozvedet", tim bude doruceno a pak podat zadost o prezkum a pripadne spravni zalobu.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 022
    • Zobrazit profil
Re:Stavění promlčecí doby vs. odvolání
« Odpověď #12 kdy: 05 Června 2019, 09:46:41 »

Do října? Já bych měl za to, že k poslednímu přerušení (=restartu) lhůty došlo vydáním rozhodnutí SO1 někdy v červnu 2018, tedy promlčení by zde mělo být co by dup.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Stavění promlčecí doby vs. odvolání
« Odpověď #13 kdy: 05 Června 2019, 10:11:57 »

Na té časové ose mi hapruje doručení rozhodnutí 18.6. a podání odvolání až 23.7. - tam bylo nějaké chybné poučení, tedy prodloužená lhůta podle § 83 SprŘ, úspěšná žádost podle § 41 o určení pozdějšího doručení nebo prominutí zmeškání úkonu či tak něco?

Pokud šlo o opožděné odvolání a právě z totoho důvodu bylo zamítnuto, promlčení se nekoná, protože rozhodnutí už nabylo PM.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 022
    • Zobrazit profil
Re:Stavění promlčecí doby vs. odvolání
« Odpověď #14 kdy: 05 Června 2019, 10:42:08 »

Vzhledem k tomu, že rozhodnutí SO1 poslal pozemní poštou místo do datové schránky, tak imho nelze určit přesné datum doručení (fikci nelze použít), jen je jasné, že doručeno bylo (jinak by nebylo podáno odvolání).

Tj. například 18.6.2018 bylo rozhodnutí vhozeno do schránky, kde jej našel příbuzný pyráta a pyrátovi jej předal až později.
IP zaznamenána