30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Birke zachraňuje životy  (Přečteno 6928 krát)

kdo

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 358
    • Zobrazit profil
Birke zachraňuje životy
« kdy: 12 Září 2018, 13:10:08 »

Taková novela ZPPK evokuje myšlenku, že všichni správní (nikoliv ve významu "dobří", pouze ve významu "zasahující do správních řízení") úředníci by měli projít testy schopnosti porozumět psanému textu, pochopení základních právních zásad, smolení primitivních dokumentů, psychotesty a IQ testy. Zbylo by jich na konci v ČR asi tak 20.

Za nanejvýš překvapivý považuji výpočet brzdné dráhy, má-li řidič 0,75 dpt,. Asi jsem ve fysice nedával pozor. Nebo jsem chyběl. Nebo chyběl soudruh Birke. No, snad bude s tím svým návrhem stejně úspěšný jako s volební kampaní.
IP zaznamenána

uziv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 843
    • Zobrazit profil
Re:Birke zachraňuje životy
« Odpověď #1 kdy: 12 Září 2018, 13:29:53 »

Nicméně to, že řídí spousta prakticky slepých lidí, je bohužel pravda. Jednu dobu se budovaly na parkovištích cedule, kde se dalo (blbě, ale přece) zkontrolovat nastavení světlometů. Takže třeba místo těch bilboardů s vlajkami by mohly být osazeny cedule s textem "Rozeznáš text pod tímto nápisem? Jestli ne, tak se brzo zabiješ!". Nebo něco takového. Sám vím (naštěstí ne z vlastní zkušenosti), že člověk si zhoršení zraku uvědomí, až když do něčeho narazí.
IP zaznamenána

kdo

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 358
    • Zobrazit profil
Re:Birke zachraňuje životy
« Odpověď #2 kdy: 12 Září 2018, 13:43:40 »

S tím nelze nesouhlasit. Je tam ale několik velkých ALE:
1) kontrola jednou za deset let nic neřeší, oční vady se mohou rozvíjet velice rychle (zejm. u dětí do 12 let, u osob ve středním věku mezi 40-55 let, u osob nad 60 může být zhoršení v důsledku zákalu enormně rychlé), je to jen další zbytečná komplikace pro člověka, který právě dostal pokutu za to, že má propadlý ŘP,
2) pokud řidič hůře vidí a způsobí nehodu, je za tím po mém soudu primárně vada zdravého úsudku a až sekundárně vada oční (s níž mnoho lidí řídí celý život bez jediné nehody).
IP zaznamenána

uziv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 843
    • Zobrazit profil
Re:Birke zachraňuje životy
« Odpověď #3 kdy: 12 Září 2018, 14:11:59 »

Právě proto by měl mít každý možnost zkontrolovat si na benzince při tankování (nebo třeba při jízdě po dálnici) jedním pohledem, jestli má zrak jakš takš. A je jen na něm, co s tím bude dělat.

Pochopitelně je blbost řešit to zákonem. Na takový samotest by mohl něco vymyslet ten podělaný Besip.
« Poslední změna: 12 Září 2018, 19:00:45 od uziv »
IP zaznamenána

kdo

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 358
    • Zobrazit profil
Re:Birke zachraňuje životy
« Odpověď #4 kdy: 12 Září 2018, 14:28:06 »

Nechci Vás zklamat, ale BESIP těžko něco vymyslí - jak známo: kde nic není, ani smrt nebere.  ;)

Na druhou stranu: kdyby po takovém samotestu byla poptávka, fungoval by dnes jako komerční služba, např. na Vámi zmíněné každé benzínce za desetikorunu. Lidé o to nestojí, dokud z toho nekouká nějaké "systémové opatření", tj. formulář, razítko, zákaz a pokuta.
IP zaznamenána

uziv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 843
    • Zobrazit profil
Re:Birke zachraňuje životy
« Odpověď #5 kdy: 12 Září 2018, 19:11:16 »

Bohužel mám zkušenosti s těmito téměř slepými řidiči (k neostrému vidění mají navíc omezenou šířku zorného pole, takže nevnímají souběžně jedoucí vozidla). Když jste mně rozbil všechny argumenty, tak jen doufám, že se příslušní řidiči zrakví dřív, než je zase potkám.
IP zaznamenána

mrkef

  • Příspěvků: 483
    • Zobrazit profil
Re:Birke zachraňuje životy
« Odpověď #6 kdy: 12 Září 2018, 22:26:50 »

Tak tady to můžu vzít z vlastní zkušenosti. Zdálo se mi že v noci při řízení vidím nějak divně, zašel jsem za optikem a ten mi naměřil půl d. na obě oči. Prý je to jen lehce doostřující, ale ten rozdíl za volantem bez a s brýlemi je sakra velkej.. Teď už bez nich nejezdím vůbec.
IP zaznamenána

.qoyi

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 422
    • Zobrazit profil
Re:Birke zachraňuje životy
« Odpověď #7 kdy: 13 Září 2018, 10:35:52 »

Na druhou stranu: kdyby po takovém samotestu byla poptávka, fungoval by dnes jako komerční služba, např. na Vámi zmíněné každé benzínce za desetikorunu. Lidé o to nestojí, dokud z toho nekouká nějaké "systémové opatření", tj. formulář, razítko, zákaz a pokuta.
Lidi si odhlasujou snížení zodpovědnosti za sebe, občas to vyřeší ovšem zlovolnost, to je když maj možnost potrestat pomstít nezodpovědnost někoho jinýho (a že se do tý množiny můžou taky brzo dostat je zrovna nezajímá).

Takže třeba místo těch bilboardů s vlajkami by mohly být osazeny cedule s textem "Rozeznáš text pod tímto nápisem? Jestli ne, tak se brzo zabiješ!". Nebo něco takového.
Právě proto by měl mít každý možnost zkontrolovat si na benzince při tankování (nebo třeba při jízdě po dálnici) jedním pohledem, jestli má zrak jakš takš.

Samozřejmě chápu tu myšlenku, ale nutit lidi koukat na billboardy při jízdě na dálnici (a ještě číst malý texty, tedy ostřit na nějaký další objekt po nějakou dobu), a argumentovat jejich bezpečností, to néééé.  ;D ;D ;D
IP zaznamenána
Think for yourselves. Don't be sheep.

uziv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 843
    • Zobrazit profil
Re:Birke zachraňuje životy
« Odpověď #8 kdy: 13 Září 2018, 12:18:55 »

Citace
Samozřejmě chápu tu myšlenku, ale nutit lidi koukat na billboardy při jízdě na dálnici (a ještě číst malý texty, tedy ostřit na nějaký další objekt po nějakou dobu), a argumentovat jejich bezpečností, to néééé.  ;D ;D ;D

Napřed si musíte srovnat priority. Pokud Vám přijdou lepší prakticky slepí řidiči, kteří se to sami nikdy nedovtípí, tak samozřejmě máte pravdu. Ale nezapomeňte pak navrhnout zrušení všech informačních tabulí, ukazatelů směru a dopravních značek u dálnic a silnic (zvláště ty malé oranžové objížďkové, na které umístí jenom červené číslo dálnice), protože tedy ostřit na nějaký další objekt po nějakou dobu atd.

Pro bezpečnost pak bude rozhodně lepší, když to takový řidič do někoho napere přímo a bez ostření.
IP zaznamenána

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 140
    • Zobrazit profil
Re:Birke zachraňuje životy
« Odpověď #9 kdy: 13 Září 2018, 12:51:50 »

Je to jen další kolečko salámu. Věřte, že za pár let budou povinné lékařské prohlídky od 18 let k vydání řidičského průkazu a pak další kontroly po dvou letech, přičemž buzerační kontrola (PČR či MP) bude moci v případě důvodného podezření poslat řidiče na překontrolování k lékaři do vzdálenosti 8 km, bude to taková lékařská STK. A samoztřejmě hlavně ty pokutičky. Pak přibyde i zpráva psychiatrického vyšetření, zda-li je řidič vůbec způsobilý i po psychické stránce a tak dále, kterou bude každý řidič povinen mít u sebe.
Myslíte si, že přeháním?
IP zaznamenána

Tez

  • Příspěvků: 244
    • Zobrazit profil
Re:Birke zachraňuje životy
« Odpověď #10 kdy: 13 Září 2018, 15:16:11 »

Pochopitelně je blbost řešit to zákonem. Na takový samotest by mohl něco vymyslet ten podělaný Besip.

Besip má teď novou kampaň slepivrazi.cz. Najdete tam i seznam optik, kde se můžete nechat vyšetřit (= optik, které odebírají dostatek zboží od Zeisse).

Jinak k tomuto tématu mám blízko a 90% lidí, kterým optik naměří oční vadu, se bude do krve hádat, že vidí dobře a na řízení jim to nevadí. Představa, že se někdo koukne na písmenka na benzínce a chytne se za nos, je podle mě naivní (čest výjimkám).

Disclaimer: s vynucováním zákonem rozhodně nesouhlasím
IP zaznamenána

uziv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 843
    • Zobrazit profil
Re:Birke zachraňuje životy
« Odpověď #11 kdy: 13 Září 2018, 15:39:55 »

Kampaň, ve které někoho nazvu vrahem a pak mu něco radím, je dost na prd. Besip to pos..l jako vždy.

Ano, naprostá většina lidí je úplně blbá.
Jedna kontrola na benzince možná nikoho nepřevědčí. Když pak dotyčný bude mít stejnou možnost i jinde, nebo na každé benzince a někdo se ho navíc zeptá "Ty to fakt nevidíš?", tak už je šance větší.

Je lepší zapálit malou svíčku, než nadávat na tmu.
IP zaznamenána

Mesec

  • Příspěvků: 1 006
    • Zobrazit profil
Re:Birke zachraňuje životy
« Odpověď #12 kdy: 13 Září 2018, 19:13:13 »

Každý snad chodí jednou za dva roky na preventivní prohlídky, kde se zkoumá zrak, tak tím pádem mě zaráží, jak přišli na myšlenku "očního lékaře navštívili před 5 lety"
IP zaznamenána

Cecil

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 227
    • Zobrazit profil
Re:Birke zachraňuje životy
« Odpověď #13 kdy: 13 Září 2018, 19:53:49 »

Preventivní prohlídka není povinná. A sice  můžou asi dát podnět k orgánu kvůli nedostatečnému zraku ale nevím jestli to dělají s radostí nebo jen když je někdo nasere. U hraniční hodnoty (někde mezi asi 0.5 až 1 dioptrie) to ze zkušenosti asi neřeší.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
« Poslední změna: 13 Září 2018, 19:56:13 od Cecil »
IP zaznamenána

.qoyi

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 422
    • Zobrazit profil
Re:Birke zachraňuje životy
« Odpověď #14 kdy: 15 Září 2018, 00:24:37 »

Napřed si musíte srovnat priority. Pokud Vám přijdou lepší prakticky slepí řidiči, kteří se to sami nikdy nedovtípí, tak samozřejmě máte pravdu. Ale nezapomeňte pak navrhnout zrušení všech informačních tabulí, ukazatelů směru a dopravních značek u dálnic a silnic (zvláště ty malé oranžové objížďkové, na které umístí jenom červené číslo dálnice), protože tedy ostřit na nějaký další objekt po nějakou dobu atd.
Nevím, nemám s prakticky slepými řidiči zkušenosti, spíše mám zkušenosti s debilama za volantem (vidí dobře, jen mozek nefunguje jak má, vnimají silnici jak stůl v hospodě když za nim sedí). Jen bych řekl že je dost lepších možností jak si změřit zrak. To bychom na ty billboardy mohli psát v dobré víře taky celé znění zákonů.

Nemyslim si že vidim špatně (minulý týden jsem byl u očního kvůli rozšíření ŘP na C, C+E a A) a řídit můžu všechno bez brýlí, a objížďkové značky taky nepřečtu. Jsou na mě prostě moc dlouhý, musel bych kolikrát zastavit nebo výrazně zpomalit, abych si stihl přečíst všechny ty města kam objížďka směřuje (zvlášť v lokalitách, kde to neznám, ideálně v němčině). Popravdě nechapu jak to nekdo muze stihat cist, pokud tedy není místní a nezná ty trasy nazpaměť.

Každý snad chodí jednou za dva roky na preventivní prohlídky, kde se zkoumá zrak, tak tím pádem mě zaráží, jak přišli na myšlenku "očního lékaře navštívili před 5 lety"
Preventivní prohlídka? To jako že mam chodit k doktoru když mi nic neni? Ať pracuju kde pracuju, většinou mam problém se v klidu najíst, natož abych vyšetřil ve dne čas na doktora.

Besip má teď novou kampaň slepivrazi.cz.
Tak to je slušnej shit.  :x
IP zaznamenána
Think for yourselves. Don't be sheep.