30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Přecházení silnice se zábranou uprostřed + MP Olomouc  (Přečteno 42950 krát)

Safi

  • Příspěvků: 16
    • Zobrazit profil

Zdravím,
  potřeboval bych poradit se správním řízením kvůli přestupku překonávání zábrany na pozemní komunikaci.
Ve čtvrtek 15.5.2014, cca ve 2:30 ráno jsem byl spolu s mým kamarádem chycen MP a obviněn z výše zmíněného přestupku na ulici Velkomoravská v Olomouci. Kamarád na místě zaplatil, já jsem však na místě nic řešit nechtěl a požadoval správní řízení. Ulice samozřejmě až na jedno auto v dáli zela prázdnotou. Jako přitěžující okolnost mi bylo naměřeno 1,2 promile alkoholu v dechu.
  Byl jsem předvolán k podání vysvětlení, kam jsem se dostavil a dle §60 odstavce 1) odmítl vypodívat. V současné době mi bylo doručeno předvolání k ústnímu jednání, jehož datum orgán stanovil na 10.9.2014 v 17:00. Orgán rovněž nařídil výslech zasahujících MP, u kterého mám prý právo být přítomen, ovšem zapoměl mi sdělit, kdy se ten výslech bude konat.
  Mám k dispozici foto obsahu spisu v době podávání vysvětlení, o aktuální verzi mám zažádáno dle návodu zde, ale ještě to neposlali. Se žádostí o kopii spisu jsem poslal i oznámení, že chci využít svého práva a být přítomen u výslechu svědků. Ve spisu je pouze účtenka z drageru a liebesbrief od MP, žádná fotka, žádný záznam z kamery. Měšťáci si samozřejmě v tom popisu navymýšleli hromadu lží, např. že jsem byl nejdříve poučen o svých právech a až potom požádán o vysvětlení, což je bullshit, ten "člověk" nebyl schopen mě poučit ani po mém výslovném požadavku a za asistence mnou přivolané hlídky PČR, dále že si jsem vědom přestupku, jen nechci platit na místě, což je taky naprostá blbost. Bohužel mě napadlo až docela pozdě začít to celé nahrávat, ale mám nahraného zasahujícího měšťáka jak mi odmítá sdělit služební číslo (audiozáznam), jestli to k něčemu bude..
  Čekám ještě na foto toho bločku od kamaráda, celou dobu nám totiž tvrdili že jsme spáchali přestupek "přecházení mímo přechod", místo bylo ale dál než 50m od křižovatky a jestli se nepletu, tak tu cestu přejít klidně můžu, jen nesmím přelézt zábradlí. Co tam ale skutečně napsali, to zatím nevím.

Ještě mě zarazilo, že v tom předvolání k jednání orgán píše o seznámení s podklady rozhodnutí - prý můžu v době stanovené tímto předvoláním - tj. do data konání jednání? pak už ne? Takže automaticky počítají s tím, že prostě vinen a pokuta, bez ohledu na to, jak bude probíhat jednání a výslech? Hmm...

1) Můžou "prokázat" mojí vinu jen tím, že dva lidi placení aby vybrali co nejvíc na pokutách, dosvědčili, že jsem provedl něco za co mohou uložit pokutu?

2) Existuje vůbec reálná šance se z toho dostat, když jsme byli dva a jeden se "přiznal" podepsáním bločku a zaplacením pokuty?

3)Jakým způsobem byste navrhovali dále postupovat? Zejména co dělat u výslechu těch dvou a u toho ústního jednání, je to moje první správní řízení, takže pomalu ani nevím jak to probíhá, natož jak se správně zachovat.

4) Při pokusu o průtah řízení, námitku podjatosti podávat teď, před ústním jednáním, potom, nebo je to jedno?



Kdyby chtěl někdo vidět obsah toho spisu, tak na požádání zašlu, ale nechce se mi to tu vystavovat veřejně.

Předem díky za jakoukoli pomoc.
Šafí
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Přecházení silnice se zábranou uprostřed + MP Olomouc
« Odpověď #1 kdy: 27 Srpna 2014, 15:47:58 »

  Čekám ještě na foto toho bločku od kamaráda, celou dobu nám totiž tvrdili že jsme spáchali přestupek "přecházení mímo přechod", místo bylo ale dál než 50m od křižovatky a jestli se nepletu, tak tu cestu přejít klidně můžu, jen nesmím přelézt zábradlí. Co tam ale skutečně napsali, to zatím nevím.
Je to tak, ale to měli sdělit Vám, z čeho jste obviněn. Buď tam je §54 odst. 1, nebo §54 odst. 4.
Za co dostal bloček kamarád asi není až tak podstatné, maximálně dostal pokutu nesprávně, ale s tím už stejně nic neudělá.

Ale vlastně jestli Vás kamarád přes to zábradlí třeba přenesl nebo strčil, je to legální :)

Ještě mě zarazilo, že v tom předvolání k jednání orgán píše o seznámení s podklady rozhodnutí - prý můžu v době stanovené tímto předvoláním - tj. do data konání jednání? pak už ne?

Jako účastník řízení máte právo nahlížet do spisu kdykoliv. Dokonce i po vydání rozhodnutí.

1) Můžou "prokázat" mojí vinu jen tím, že dva lidi placení aby vybrali co nejvíc na pokutách, dosvědčili, že jsem provedl něco za co mohou uložit pokutu?
Můžou. Policajti a strážníci se berou jako nestranní svědci.
Musel byste dokazovat nějaký motiv k udělování nesprávných pokut. Že jsou placení ze stejného rozpočtu do kterého jdou pokuty podle soudů nestačí.
Navázání odměn na vybrané pokuty by bylo lepší, ale můžete to dokázat?

Čím chcete argumentovat ve svůj prospěch?
Materiální znak fajn, ale tam je nejlépe když se jím úřad vůbec nezabývá a Vy můžete do odvolání napsat, že se jím nezabýval.
IP zaznamenána

Mršťa

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 060
    • Zobrazit profil
Re:Přecházení silnice se zábranou uprostřed + MP Olomouc
« Odpověď #2 kdy: 27 Srpna 2014, 17:17:42 »

Byl jsem předvolán k podání vysvětlení, kam jsem se dostavil a dle §60 odstavce 1) odmítl vypodívat. V současné době mi bylo doručeno předvolání k ústnímu jednání, jehož datum orgán stanovil na 10.9.2014 v 17:00. Orgán rovněž nařídil výslech zasahujících MP, u kterého mám prý právo být přítomen, ovšem zapoměl mi sdělit, kdy se ten výslech bude konat.

Někdy dělají ústní jednání a hned po něm výslech svědků, využívají toho, když se obviněný dostaví k jednání, tak aby orgán nemusel znovu vyrozumívat a výrazně si tím ulehčil a urychlil práci. Takže je možné, že to bude v jeden den, ale je povinností orgánu to uvést v předvolání nebo měl zaslat samostatné vyrozumění o výslechu svědků.

Pokud bych byl přítomen u ústního jednání, tak bych výslech svědků odmítl, protože jsem nebyl seznámen s konkrétním termínem jejich výslechu a nemohl jsem se tedy připravit (minimální lhůta 5 dní). Současně uvést, aby orgán nařídil nový termín výslechu svědků. Tohle je třeba uvést do protokolu o ústním jednání. Pokud by je orgán vyslechl, tak to bude dobrý bod do odvolání.

Určitě bych si rozmyslel jestli bych šel k tomu výslechu. Pokud není člověk zběhlý v těhle věcech, tak si může spíš uškodit.
Pokud by byl člověk dobře připravený, tak může měšťáky nachytat a najít řadu rozporů v jejich výpovědích, ale to chce mít plán, čeho chci docílit a kam je chci navést, tak aby plácali blbosti. Pravděpodobně by se ani neshodli, co vlastně viděli a hlavně co tomu předcházelo. Je dost pravděpodobné, že budou měšťáci již předem připraveni na otázky správního orgánu, tak aby se v důležitém shodli a nevypadli jak pitomci, to se děje normálně. Jde o natahování času, takže je lepší se toho cirkusu nezúčastňovat a nepomáhat orgánu k brzkému rozhodnutí.

Není třeba být přítomen u ústního jednání, je to naše právo nikoliv povinnost. Takže bych se z něj omluvil a čekal až příjde vyrozumění o výslechu svědků. Orgán tam určí lhůtu, do kdy se můžu s těmi výpovědmi seznámit. Tam bych klidně šel, po seznámení bych orgánu uvedl, že se k tomu vyjádřím ve lhůtě např. 10 dní. Pak se vyjádřit, rozporovat výpovědi a navrhnout své důkazy a svědky (kamarád nebo další přihlížející, které jsem náhodně zjistil). Je třeba mít vymyšlenou strategii, co jsem tam dělal a proč a tu obhajovat.

V podstatě jde o to, aby orgán naše návrhy na pro něj velice pracné dokazování zamítl, což vede k tomu, že se s tím řádně nevypořádá, což je velmi dobrý bod do odvolání.

Čekám ještě na foto toho bločku od kamaráda, celou dobu nám totiž tvrdili že jsme spáchali přestupek "přecházení mímo přechod", místo bylo ale dál než 50m od křižovatky a jestli se nepletu, tak tu cestu přejít klidně můžu, jen nesmím přelézt zábradlí. Co tam ale skutečně napsali, to zatím nevím.

Ten bloček je důležitý, moc nevěřím tomu, že to vypsali dobře.
Podle toho co tam napsali a hlavně, jak to vypsali by měl kamarád podat podnět k přezkumu té blokové pokuty.
Odvolání proti ní není, ale to neznamená, že nejde v přezkumu zrušit. V podnětu je třeba, kromě napadnutí skutkové podstaty přestupku a dalších náležitostí, se řádně vyřádit a od sdrce napsat jak vedli celý zákrok bez poučení, psychický nátlak, nechtěl sdělit služební číslo, já pod vlivem, tak jsem nebyl ostražitý a věřil jim ty bláboly apod. Samozřejmě je možná i stížnost na jejich jednání.

Jinak vymyslet řadu důvodů, proč jsem v tom místě překonával překažku, by nemuselo být až tak obtížné.


1) Můžou "prokázat" mojí vinu jen tím, že dva lidi placení aby vybrali co nejvíc na pokutách, dosvědčili, že jsem provedl něco za co mohou uložit pokutu?

Ano, můžou.


2) Existuje vůbec reálná šance se z toho dostat, když jsme byli dva a jeden se "přiznal" podepsáním bločku a zaplacením pokuty?

Ano, existuje. To, že kamarád zaplatil za něco pokutu, neznamená, že jste dělali stejnou věc a se steným úmyslem.
Jak jsem psal výše, kamarád by se měl na podporu celé věci začít bránit.

3)Jakým způsobem byste navrhovali dále postupovat? Zejména co dělat u výslechu těch dvou a u toho ústního jednání, je to moje první správní řízení, takže pomalu ani nevím jak to probíhá, natož jak se správně zachovat.

Jak jsem psal výše, bez pořádné přípravy bych tam raději nechodil a snažil se to rozcupovat po seznámení. Jakákoliv osobní účast u orgánu urychluje řízení. Je třeba k řízení přistupovat aktivně a nikam nechodit. Donutit orgán psát a psát, což ve finále plodí řadu chyb v procesu, které potřebujeme.

4) Při pokusu o průtah řízení, námitku podjatosti podávat teď, před ústním jednáním, potom, nebo je to jedno?

Tak námitka podjatosti se dává v době, kdy se o ní dozvím, což by mělo být předem promyšlené. Tak aby se vyloučilo, že jsem jí dal teď, když o tom vím od začátku.

Úřad, který ve své působnosti řeší věc oznámenou policajtama spadajícíma pod stejné město, tedy oba mají nezanedbatelný zájem na příjmu své obce a svých odměnách, tak si rádi vzájemně vypomůžou. Takže bych jí tam fláknul klidně teď před ústním jednáním, čímž by se to mohlo všechno krásně oddálit.

   



 
IP zaznamenána

tomasmaladd

  • Příspěvků: 209
    • Zobrazit profil
Re:Přecházení silnice se zábranou uprostřed + MP Olomouc
« Odpověď #3 kdy: 28 Srpna 2014, 11:08:01 »

zajímavé, :) pak prosím přidej info jaký to má průběh...
Otázka na místní matadory: má právo MP či PČR požadovat "test na alkohol" v případě že nejedu vozidlem ale prostě se motám z hospody? Nebo to má přímou souvislost s tím že dotyčný něco "spáchal" a je tedy možné aby požadovali dýchnutí. A co v případě že test dotyčný odmítne ? děkuji
IP zaznamenána

jkraus222

  • Příspěvků: 1 027
    • Zobrazit profil
    • Nezaplatim.cz - ochrana před pokutami
Re:Přecházení silnice se zábranou uprostřed + MP Olomouc
« Odpověď #4 kdy: 28 Srpna 2014, 12:13:38 »

má právo MP či PČR požadovat "test na alkohol" v případě že nejedu vozidlem ale prostě se motám z hospody?
Ne, pokud nepácháte žádný přestupek nebo trestný čin. Kdy mohou chtít provést zkoušku na alkohol, obecně upravuje § 16:
http://www.podnikatel.cz/zakony/zakon-o-opatrenich-k-ochrane-pred-skodami-pusobenymi-tabakovymi-vyrobky-alkoholem-a-jinymi-navykovymi-latkami-a-o-zmene-souvisejicich-zakonu/f2950484/

A co v případě že test dotyčný odmítne ? děkuji
Nic. Teoreticky by se mohli pokusit kvalifikovat to jako přestupek "neuposlechnutí výzvy úřední osoby", ale pokud by ta výzva byla sama o sobě nezákonná, tak nemají šanci.
IP zaznamenána

tomasmaladd

  • Příspěvků: 209
    • Zobrazit profil
Re:Přecházení silnice se zábranou uprostřed + MP Olomouc
« Odpověď #5 kdy: 28 Srpna 2014, 13:31:22 »

 :) dik jkraus222
IP zaznamenána

Safi

  • Příspěvků: 16
    • Zobrazit profil
Re:Přecházení silnice se zábranou uprostřed + MP Olomouc
« Odpověď #6 kdy: 29 Srpna 2014, 02:27:52 »

Díky za rady, jak to probíhá dál samozřejmě budu informovat.

Pokud podám tu námitku podjatosti, případně nastane cokoliv jiného, co úřadu neumožní držet se jím stanoveného data jednání, dají mi nějak vědět? Ať jim zbytečně neposílám omluvenku na jednání, které stejně nemůže proběhnout.

Napadla mě jedna věc - §54 odst. 4):
(4) Chodec nesmí překonávat zábradlí nebo jiné zábrany na vozovce.

to místo vypadá takto:  http://i.idnes.cz/10/113/cl6/STK37434c_153746_711420.jpg
k přestupku mělo dojít na té širší části trávníku, někde těsně před autobusovou zastávkou v horní části fotky.
Je to vůbec vozovka? Že je dělící pás součástí pozemní komunikace, to si na 99% ukecají, ale v tom zákoně se píše o vozovce.

copy&paste z wiki:
Z několika ustanovení je zřejmé, že krajnice částí vozovky není, protože je mnohokrát zmiňována jako protiklad vozovky. Vyhláška č. 30/2001 Sb. stanoví, že vodorovná dopravní značka vodicí čára vyznačuje okraj vozovky. Na rozdíl od dřívější verze vyhlášky se však již za součást vodicí čáry nepovažuje silná krátce přerušovaná čára, která na vodicí čáru navazuje v místech jejího přerušení

Na daném místě je vodící čára prokazatelně nepřerušovaná, čili by měla ohraničovat okraj vozovky, tj ten trávník s plotem dle mého není její součástí.

IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Přecházení silnice se zábranou uprostřed + MP Olomouc
« Odpověď #7 kdy: 29 Srpna 2014, 10:35:19 »

Vida  :)

V té vyhlášce je to §18 e) a podle něj opravdu vodicí čára (V4) vyznačuje okraj vozovky.

Úřad bude asi argumentovat, že jasná definice vozovky v zákoně není a v tom §54 odst. 4 to zjevně není myšlené takhle (to by zábradlí muselo být umístené mezi vodicími čárami uvnitř jízdního pruhu).

Ale dokazování že se to stalo na vozovce jim určitě postaví před zajímavou situaci  :)
IP zaznamenána

Safi

  • Příspěvků: 16
    • Zobrazit profil
Re:Přecházení silnice se zábranou uprostřed + MP Olomouc
« Odpověď #8 kdy: 20 Září 2014, 16:24:38 »

update:
Došlo mi usnesení, ve kterém mě magistrát vyzývá k doplnění podání ohledně námitky podjatosti, prý mám specifikovat osobu která je podle mě podjatá a v čem vidím tu podjatost. Dali mi na to 5 dnů.
Dále se usnesli, že ve mnou podané podobě (tj celý správní orgán) podjatí samozřejmě nejsou.

- tohle by asi mohlo pomoct těm, kteří při podání námitky podjatosti krom celého úřadu specifikují hned i osobu, nedělejte to :) počkejte si, až Vás k tomu vyzvou, dojde k dalšímu průtahu ;)

dokument obsahuje následující poučení: Poučení: Proti tomuto rozhodnutí lze podat odvolání do 15-ti dnů od jeho oznámení, a to ke
KRAJSKÉMU ÚŘADU OLOMOUCKÉHO KRAJE, podáním učiněným prostřednictvím
Magistrátu města Olomouce. Odvolání nemá odkladný účinek (§ 76 odst. 5 správního řádu).

Chápu správně, že magistrát tady rozhoduje o podjatosti sebe sama a až pokud s tím nebudu souhlasit, tak to teprve pošle na kraj? A co ta poslední věta poučení, že to nemá odkladný účinek, tj pošlou odvolání na kraj a budou pokračovat v řešení přestupku?

Můj plán je následující: 5. den lhůty specifikuju osobu která to řeší (Mgr. Hýbl), ten pravděpodobně rozhodne o tom že není podjatý :D , pošle mi o tom rozhodnutí, které 10. den převezmu, tím se to protáhne skoro o další měsíc. To že rozhodli sami o sobě si nechám jako bod do odvolání až rozhodnou že přestupek byl, pokuta. Kdyby existoval nějaký lepší postup - více chyb, delší průtah - samozřejmě si rád nechám poradit, díky.


Bloček nebyl nalezen, dá se nějak na základě Inf.Z. zjistit, co do toho napsali? nechávají si kopii? nikdy sem žádnou blokovou pokutu nedostal, tak nevím.
IP zaznamenána

Sadra17

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 278
    • Zobrazit profil
Re:Přecházení silnice se zábranou uprostřed + MP Olomouc
« Odpověď #9 kdy: 20 Září 2014, 20:17:59 »

ano, rozhoduje o tom vedoucí odboru, a kopie se archivujou  ;)
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Přecházení silnice se zábranou uprostřed + MP Olomouc
« Odpověď #10 kdy: 20 Září 2014, 21:29:10 »

O námitce podjatosti rozhoduje "služebně nadřízený úřední osoby nebo ten, kdo má obdobné postavení".
Správní řád, §14.

Důvod podjatosti jste jim nenapsal že peníze vybrané z pokut jdou do rozpočtu ze kterého jsou pak oni placení?

Bloček nebyl nalezen, dá se nějak na základě Inf.Z. zjistit, co do toho napsali? nechávají si kopii? nikdy sem žádnou blokovou pokutu nedostal, tak nevím.
Není to ve spisu?
IP zaznamenána

Safi

  • Příspěvků: 16
    • Zobrazit profil
Re:Přecházení silnice se zábranou uprostřed + MP Olomouc
« Odpověď #11 kdy: 20 Září 2014, 22:38:08 »

já blokovku neplatil, to člověk co tam byl semnou, v mém spisu to není a on to pravděpodobně dávno hodil do koše. Chci to použít spíš jako takový doplňkový argument, případně ho přesvědčit, ať se začne bránit, jestli to vyplnili blbě.

přestupek řeší Mgr. Dalibor Hýbl, vedoucí oodělení drobných přestupků v dopravě. Stejný člověk je podepsaný taky pod tím usnesením ohledně námitky. Jako odůvodnění jsem jim samozřejmě napsal, že peníze z pokut jsou příjmem rozpočtu ze kterého jsou placeni, jako vzor jsem použil námitku ohledně nějaké SPRDELe tady z fora, kterou jsem upravil pro můj případ.
V námitce jsem nespecifikoval nikoho konkrétního, což po mě teď chcou doplnit a zároveň se usnesli, že správní orgán jako takový podjatý neni.

Odůvodnění:
Magistrát města Olomouce obdržel námitku podjatosti všech úředních osob z Magistrátu
města Olomouce, kdy toto podání je natolik obecné a nekonkrétní, že o této námitce není
možné v současnosti rozhodnout v souladu s ust. § 14 správního řádu. Namítaná podjatost je
odůvodněná v podstatě tím, že případně uložená sankce pokuty by byla příjmem rozpočtu
Magistrátu města Olomouce, a tudíž je jakýkoliv zaměstnanec Magistrátu města Olomouce
zainteresován na tom, aby obviněného uznal vinným.
K takto formulované námitce podjatosti uvádím, že kterýkoliv ze správních pracovníků
Magistrátu města Olomouce by v daném řízení vystupoval především jako úředník územně
samosprávného celku, mezi jehož základní povinnosti podle zákona č. 312/2002 Sb., o
úřednících územních samosprávných celků a o změně některých zákonů, patří mj. dodržovat
ústavní pořádek, právní předpisy vztahující se k práci jím vykonávané, hájit při výkonu
správních činností veřejný zájem, jednat a rozhodovat nestranně bez ohledu na své
přesvědčení a zdržet se při výkonu práce všeho, co by mohlo ohrozit důvěru v nestrannost
rozhodování jak stanoví § 16 odst. 1 písmo a), b), c) a f) zákona č. 312/2002 Sb. Tyto
povinnosti má pochopitelně také úředník při výkonu státní správy, která byla na orgán
samosprávy zákonem přenesena (§ 2 odst. 3 zákona č. 312/2002 Sb.). Skutečnost, že výnos
z takto uložených pokut je příjmem obce je navíc stanovena právním předpisem a nejedná se
tedy o nějakou libovůli Magistrátu města Olomouce. V souladu s rozsudkem Nejvyššího
správního soudu č.j.: 2 As 21/2004-67 ze dne 16. prosince 2004, je třeba vnímat skutečnost,
že zákon uvedené povinnosti úředníků územních samosprávných celků takto explicitně
vypočítává, právě i v souvislosti s tím, že tito úředníci jsou v mnoha případech povoláni k
rozhodování o věcech týkajících se, byt' zprostředkovaně, obce samotné. Tato situace, která je
zákonem výslovně připuštěna, předpokládána a vyžadována, nemůže být bez dalšího
důvodem podjatosti pracovníka orgánu územně samosprávného celku, a to i přes pracovní
vztah k zaměstnavateli -Magistrátu města Olomouce. Aby pochybnosti o podjatosti
konkrétního úředníka byly v takových případech dány, musela by přistoupit ještě další
skutečnost, např. důvodná obava z ovlivňování úředníka ze strany vedení Magistrátu města
Olomouce v konkrétním případě. Tyto další skutečnosti však z předmětného podání
nevyplývají.
Správní orgán je vázán ustanovením § 37, odst. 3 správního řádu, který stanoví: "Nemá-li
podání předepsané náležitosti nebo trpí-li jinými vadami, pomůže správní orgán podateli
nedostatky odstranit nebo ho vyzve k jejich odstranění a poskytne mu k tomu piiměienou
lhůtu." K uvedenému úkonu správní orgán stanovil lhůtu 5 dní ode dne doručení tohoto
usnesení, kterou vzhledem ke složitosti tohoto úkonu považuje správní orgán za lhůtu
přiměřenou k provedení úkonu v souladu s ust. § 39 odst. I správního řádu.


BTW, úřad mi ještě nedoručil aktuální kopii spisu, 16. den lhůty mi napsali že to o den dřív zkoušeli ale nevešlo se do DS tak ať si vyberu jinou formu doručení. Rozdělit to do více souborů je asi nad jejich mentální schopnosti.  ;D
IP zaznamenána

Safi

  • Příspěvků: 16
    • Zobrazit profil
Re:Přecházení silnice se zábranou uprostřed + MP Olomouc
« Odpověď #12 kdy: 06 Října 2014, 11:13:02 »

Další update, dorazil mi konečně spis a z toho vyplývá:
 - 26.8. jsem úřadu poslal žádost o info a s tím i krátkou zprávičku, která říká, že si vysloveně přeji využít svého práva a být u výslechu svědků.
 - 4.9. jsem podal námitku podjatosti
 - 9.9. jsem jim (pro jistotu, ikdyž vím, že jsem asi nemusel) poslal i omluvenku ve smyslu http://30kmh.cz/index.php?topic=302.0
 - 9.9 mi došlo usnesení / žádost o doplnění informací ohledně námitky
 - 10.9. proběhlo ústní jednání & výslech svědků, podotýkám že v žádném dokumentu, který mi přišel, nebylo určené datum toho výslechu a úřad měl ode mě liebesbrief, který jim konkrétně říkal, že u toho výslechu být chci. (je ve spise)
 - "svědci" jsou tam samozřejmě svatoušci, sotva vylezli z auta už nás poučovali o právech, apod. prostě dokonalost sama
 - ve spisu  "na základě dílčích závěrů a po zhodnocení současného důkazního stavu" prý shromáždili dostatek materiálu, abych mohl být shledán vinným. Vůbec se neobtěžovali ani reagovat na podněty, které jsem jim v "omluvence" napsal.
 - dopis od úřadu ve kterém mě shledávají vinným ještě nedorazil, tohle je pouze obsah spisu
 - finální rozhodnutí o námitce rovněž ještě nedorazilo

pokud to správně chápu, tak:
- jednání ani výslech proběhnout nemohlo, protože neměli vyřešenou námitku podjatosti
- i kdyby jednání s výslechem proběhlo v tomhle stavu v řádné době, tak ten výslech je neplatný, neboť jsem k němu nebyl přizván (nebylo mi řečeno kdy se koná)
- úřad se vůbec nezabýval mnou navrhovanými důkazy a postupy, prostě přestupek a pokuta. To, že zábradlí možná ani není ve vozovce nevadí.

Po dopise z úřadu tedy bude následovat odvolání, ve kterém by to měl kraj vrátit úplně na začátek?
Uvažuji i o trestním oznámení na toho úředníka, protože mi přijde, že jsem vinen prostě automaticky bez ohledu na to jak se budu bránit.
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Přecházení silnice se zábranou uprostřed + MP Olomouc
« Odpověď #13 kdy: 06 Října 2014, 15:05:54 »

To vypadá na šťavnaté odvolání  :)

Jak se vypořádali s tou omluvenkou?

Co poslali k té námitce podjatosti? Žádost o doplnění nebo usnesení?
Neumím si představit jak by mohli zároveň vyzvat k doplnění a zároveň to zamítnout.
Ale tak jestli tam o námitce podjatosti rozhoduje ten stejný člověk jako o tom případu...  :)

K tomu výslechu svědka, z rozsudku NSS 5 As 21/2011-39:
Citace
Ustálená judikatura Nejvyššího správního soudu a Ústavního soudu zastává názor, že provedení výslechu svědka bez přítomnosti účastníka správního řízení, aniž by byl o konání výslechu účastník předem vyrozuměn, je nezákonným upřením práva účastníka řízení účastnit se výslechu svědka a práva klást svědkovi otázky.

Ještě uvidíte co bude v rozhodnutí.
IP zaznamenána

Mršťa

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 060
    • Zobrazit profil
Re:Přecházení silnice se zábranou uprostřed + MP Olomouc
« Odpověď #14 kdy: 06 Října 2014, 15:50:59 »

pokud to správně chápu, tak:
- jednání ani výslech proběhnout nemohlo, protože neměli vyřešenou námitku podjatosti

Ano, neměli konat žádné úkony dokud se nevyřeší námitka podjatosti.


pokud to správně chápu, tak:
- i kdyby jednání s výslechem proběhlo v tomhle stavu v řádné době, tak ten výslech je neplatný, neboť jsem k němu nebyl přizván (nebylo mi řečeno kdy se koná)

Ano, výslech svědků bez vyrozumění o možnosti být přítomen u jejich výslechů je v rozporu se zákonem - tedy neplatný. Dále, pokud by z nějakého důvodu provedli výslech svědků, např. obviněný se po vyrozumění o výslechu nedostavil, musí obviněného vyrozumět o provedeném výslechu a dát mu možnost seznámit se s výslechy a vyjádřit se.

pokud to správně chápu, tak:
- úřad se vůbec nezabýval mnou navrhovanými důkazy a postupy, prostě přestupek a pokuta. To, že zábradlí možná ani není ve vozovce nevadí.

Výborný bod do odvolání, na neprovedené důkazy je řada judikátů.

Po dopise z úřadu tedy bude následovat odvolání, ve kterém by to měl kraj vrátit úplně na začátek?

Až bude podáno odvolání, tak odvolací orgán rozhodnutí přezkoumá, jestli bude vůbec přezkoumatelené, zruší ho a vrátí k novému projednání - tedy na začátek. Orgán by měl znovu zasílat předvolání k ústnímu jednání, jako první úkon ve správním řízení.

Uvažuji i o trestním oznámení na toho úředníka, protože mi přijde, že jsem vinen prostě automaticky bez ohledu na to jak se budu bránit.

Úředník vystupuje jako správní orgán, rozhoduje podle svého uvážení a nějaké zneužití pravomoci apod. v tomto případě nehrozí.
O vině bez správného dokazovaní rozhodují dnes a denně, spíš bych to viděl na stížnost.

To jejich rozhodnutí bude určitě samá perla, už bych se nemohl dočkat :)
IP zaznamenána