30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [?] Předvolání k podání vysvětlení - operativní leasing, podnikatel, nedoručeno DS  (Přečteno 9645 krát)

MeeGo

  • Příspěvků: 13
    • Zobrazit profil

Ahoj!

Mám tady takovou situaci, u které si ani po prostudování zdejších rozličných podkladů nejsem jistý, jaký je optimální postup, tak vás chci poprosit o radu.

Nejprve základní informace:

1) jsem fyzická osoba - podnikatel,
2) mám podnikatelskou datovou schránku,
3) mám auto na operativní leasing, smlouva je uzavřená na IČ.

A teď moje situace:

Od začátku roku pravidelně parkuju ve fialové zóně na Praze 7, kde mám pracoviště (ale ne sídlo firmy). Teď v červenci začala městská část rozesílat odpustky za období cca od února, kdy začalo jezdit Eltodo. Alespoň tedy kolegům, kteří mají soukromé vozidlo, a taky tady parkují bez placení.

Mi nepřišlo nic, protože to posílali na leasingovku, ta odpustky nezaplatila a udala mě. Poštou mi teď přišla dvě Předvolání k podání vysvětlení za přestupky z března - vhozeno do schránky po nevyzvednutí na poště.

A já teď jednak nevím, jestli je to v pořádku, když je to auto firemní a já mám firemní datovou schránku, a pak nevím, jak naložit s podáním vysvětlení, s ohledem na to, že těch parkovacích přestupků tam budu mít ještě pravděpodobně nastřádáno větší množství (stále tady stojím každý den bez placení) a asi by bylo výhodnější to vyřešit jedním správním řízením.

Díky za radu.
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 649
    • Zobrazit profil

Váš problém se větví - první větví jsou "vaše" přestupky a způsob jejich řešení viz např. https://www.30kmh.cz/index.php?topic=4552.msg47499#msg47499 a druhou větví je leasingovka jako provozovatel. Leasingovka má s vysokou pravděpodobností ošetřen problém, pracovně nazývaný "sprdel" ve smlouvě. Takže mám za to, že leasingovka by nemusela být nijak aktivní, a pokud by na to hodila bobek a nechala to jednotlivě proběhnout jakožto samostatné sprdele a následně veškeré jednotlivé náklady po vás požadovala z titulu ujednání v leas. smlouvě, bylo by to nákladově poněkud enormní.
Tedy klasická taktika nereagovat asi v tomto případě není úplně ta správná cesta.
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil

Domluvte se s leasingovkou, že se v řízení o správním deliktu nechá zastupovat vámi, protože je to váš zájem.
Když to prohrajete, budete jí to samozřejmě refundovat.

Pokud na to nepřistoupí, můžete to postavit tak, že to jejich laxností projeli a nic jim refundovat nebudete, protože správní orgán postupoval protiprávně.
IP zaznamenána

MeeGo

  • Příspěvků: 13
    • Zobrazit profil

Díky za odpovědi, jen tomu asi nerozumím - jakou roli v tom teď má leasingovka, když to předvolání k podání vysvětlení přišlo na mě (protože leasingovka zřejmě řekla, že to auto mám já)?
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 649
    • Zobrazit profil

pro opas:
výtah např. Škofin: Klient hradí veškeré pokuty udělené příslušnými orgány policie či státní správy v souvislosti s používáním předmětného vozidla v rozporu s příslušnými předpisy. Pokud je v takovém případě pokutována přímo společnost jako provozovatel vozidla, je společnost oprávněna náklady vynaložené na pokutu přeúčtovat klientu. Klient je povinen vést evidenci, kdo a kdy předmětné vozidlo řídil. Pokud je společnost vyzvána orgánem policie či státní správy k identifikaci řidiče vozidla v okamžiku spáchání dopravního přestupku, je klient povinen společnosti, na její výzvu, sdělit identitu řidiče.
Nejsem si jistý, zda-li v předpokládaném množství agendy v podobných záležitostech je vůbec leasingovka ochotná jednat o nějakém zastoupení, ale předpokládám, že nikoliv. Popsané ujednání pak brání tvrzení o laxnosti - oni nemusí dělat vůbec nic.
IP zaznamenána

kookyna

  • Příspěvků: 76
    • Zobrazit profil

Tak v zásadě to, že to řekla leasingovka neznamená, že jste to opravdu vy řídil.. Mohl jste auto někomu půjčit, ale nevíte komu.. Pak by se z toho stal SPRDEL.. Jen bych byl opatrný s tím, že jste auto někomu půjčoval.. Aby nevznikl problém vyplývající spíše z Vaší leasingové smlouvy, kde bývá velmi často striktně uvedeno kdo vozidlo smí řídit a za jakých okolností lze/nelze auto půjčit další straně..
IP zaznamenána

kookyna

  • Příspěvků: 76
    • Zobrazit profil

Ještě mě tak napadá, když jsem si to znovu nepřečetl a kdyžtak mě ostatní opravte.

Pokud je smlouva na IČ FOP a leasingovka Vás jako FOP nahlásila, pak má dle mého názoru SO povinnost Vás jakkoli notifikovat skrze DS a nikoli klasicky do poštou

IP zaznamenána

MeeGo

  • Příspěvků: 13
    • Zobrazit profil

pro opas:
výtah např. Škofin: Klient hradí veškeré pokuty udělené příslušnými orgány policie či státní správy v souvislosti s používáním předmětného vozidla v rozporu s příslušnými předpisy. Pokud je v takovém případě pokutována přímo společnost jako provozovatel vozidla, je společnost oprávněna náklady vynaložené na pokutu přeúčtovat klientu. Klient je povinen vést evidenci, kdo a kdy předmětné vozidlo řídil. Pokud je společnost vyzvána orgánem policie či státní správy k identifikaci řidiče vozidla v okamžiku spáchání dopravního přestupku, je klient povinen společnosti, na její výzvu, sdělit identitu řidiče.
Nejsem si jistý, zda-li v předpokládaném množství agendy v podobných záležitostech je vůbec leasingovka ochotná jednat o nějakém zastoupení, ale předpokládám, že nikoliv. Popsané ujednání pak brání tvrzení o laxnosti - oni nemusí dělat vůbec nic.

Já mám v podmínkách jen tuto část:

Klient hradí veškeré pokuty udělené příslušnými orgány policie či
státní správy v souvislosti s používáním předmětného vozidla v rozporu s
příslušnými předpisy. Pokud je v takovém případě pokutována přímo
společnost jako provozovatel vozidla, je společnost oprávněna náklady
vynaložené na pokutu přeúčtovat klientovi.

A jak říkám, tady evidentně došlo k tomu, že leasingovka řekla, že to auto provozuju já, proto mi přišlo Předvolání k podání vysvětlení.
IP zaznamenána

MeeGo

  • Příspěvků: 13
    • Zobrazit profil

Ještě mě tak napadá, když jsem si to znovu nepřečetl a kdyžtak mě ostatní opravte.

Pokud je smlouva na IČ FOP a leasingovka Vás jako FOP nahlásila, pak má dle mého názoru SO povinnost Vás jakkoli notifikovat skrze DS a nikoli klasicky do poštou

Tohle jsem se právě domníval taky, jen nevím, jak v tom dále postupovat. Ignorovat? Odpovědět něco? Jít tam na to předvolání?
IP zaznamenána

kookyna

  • Příspěvků: 76
    • Zobrazit profil

Jako Provozovatele Vás rozhodně nemohla nahlásit, tím je právě leasingovka. Mohla Vás nahlásit jakožto řidiče tohoto vozidla.

Pokud nemáte v leasingovce strikně zakázané půjčování vozu (příp. nějaké jasně stanovené podmínky viz. škofin) pak se varianta toho, že jste vůz půjčil, jen nevíte komu, nabízí..

Otázka je, jak se k tomu pak leasingovka postaví. Stálo by za to jí anonymizovat a hodit sem.

Zrovna tak sem ideálně hoďte i anonymizované předvolání
« Poslední změna: 16 Srpna 2018, 14:59:52 od kookyna »
IP zaznamenána

MeeGo

  • Příspěvků: 13
    • Zobrazit profil

Jo jo, špatně jsem to napsal, leasingovka zřejmě řekla, že to auto užívám já.

Ohledně možnosti řízení třetí osobou mám v podmínkách tohle:

Klient nesmí předmětné vozidlo zcizit či s předmětným vozidlem jinak
disponovat v rozporu s účelem Smlouvy (např. prodat, zastavit, darovat,
pronajmout, zapůjčit třetí osobě), kromě zapůjčení vozidla k jízdám svých
zaměstnanců a jejich rodinných příslušníků, statutárních orgánů nebo členů
statutárního orgánu, anebo zapůjčení osobě blízké ve smyslu občanského
zákoníku, je–li klientem fyzická osoba

Předvolání posílám.
« Poslední změna: 20 Srpna 2018, 13:20:38 od MeeGo »
IP zaznamenána

MeeGo

  • Příspěvků: 13
    • Zobrazit profil

Já možná shrnu mé dvě hlavní otázky:

1) jakou roli hraje to, že mi nedoručili předvolání do DS?

2) mám podat nějaké vysvětlení, nebo podání odepřít? Ve druhém případě "bude věc dále řešena jako přestupek s provozovatelem vozidla," tedy s leasingovkou, což nevím, jak by v praxi probíhalo.

Díky za dosavadní odpovědi!
IP zaznamenána

j0hn

  • Příspěvků: 268
    • Zobrazit profil

1)
a) Pokud by leasingovka spolupracovala a nechala Vás, abyste jí zastupoval, tak by to bylo významné plus pro Vás. Po překlopení na SprDel byste argumentoval tím, že SO dostatečně nezjišťoval řidiče. A pak už nazpátek nejde.
b) Pokud by na to leasingovka hodila bobek, tak SO překlopí na SprDel, ale nebudete mít jak argumentovat, že SO dostatečně nezjišťoval, protože SprDel se vede proti provozovateli.
c) Je tu šance, že to ignorací vyhnije. Parkování v Praze začínají řešit městské části. Jo a koukám, že to je právě Váš případ.

Napadá mě, jestli by stálo za to zkusit na leasingovku zatlačit argumentem, že jestli je jí to jedno, tak to budete brát jako mínus při výběru dalšího auta.

Běžící přestupky by se měly projednat ve společném řízení. Pokud byste hrál na tuhle strunu, pak by stálo za to to protahovat. Nahlášení dalšího řidiče? Omluva? Tím byste se ale přiznal k doručení.

Moje vyjádření berte s rezervou. Nemám moc zkušeností.
IP zaznamenána

MeeGo

  • Příspěvků: 13
    • Zobrazit profil

Díky!

Variantu a) považuju za krajně nepravděpodobnou, spíše bych to tedy viděl na b). Co se potom bude dít ve SprDeli proti leasingovce?
IP zaznamenána

j0hn

  • Příspěvků: 268
    • Zobrazit profil

Leasingovka dostane flastr, protože nezajistila že neuděláte přestupek a přeúčtuje to Vám?
IP zaznamenána