30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [WIN] Zastavení na fialové zóně, Eltodo, výzva  (Přečteno 36147 krát)

apaka

  • Příspěvků: 5
    • Zobrazit profil
Re:Zastavení na fialové zóně, Eltodo, výzva
« Odpověď #45 kdy: 22 Října 2018, 15:36:22 »

Zajímavá informace z neformalní diskuze o parkování v Praze s úředníky na SO - dva průjezdy a čas delší než 3 minuty mezi nimi prý potřebují jen v modré zóně, kde je rezervované parkování. V zóně fialové jim stačí jen jeden průjezd kontrolního vozidla, protože tam se musí platit automaticky, porušení značky vzniká od první sekundy zastavení a nepřipadá tam do úvahy krátkodobé zastavení vozidla do 3 minut.

Přijde vám to realné anebo je to výklad právníků města přiohnutý k jejich potřebě?


svymp: Neradoval bych se předčasně - z praxe může být období od nabonzování řidiče firmou po vyzvání řidiče SO k podání vysvětlení i delší než půl roku.
IP zaznamenána

nova_zalozka

  • Příspěvků: 144
    • Zobrazit profil
Re:Zastavení na fialové zóně, Eltodo, výzva
« Odpověď #46 kdy: 22 Října 2018, 16:23:58 »

Mně to příjde jako blbost.

Zaparkuju, jdu si třicet metrů pro lístek do automatu, projíždí Eltodo auto. Než stačím přijít k automatu, volá manželka, že jsem doma zapomněl tašku na nákup, vracím se od automatu do auta, odjíždím.

Eltodo fotku má a já přitom neparkoval a technicky ani neměl jak sebrat lístek.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 879
    • Zobrazit profil
Re:Zastavení na fialové zóně, Eltodo, výzva
« Odpověď #47 kdy: 22 Října 2018, 21:57:25 »

Já si nejsem jistý, zda mají pravdu, označené je to značkou Parkoviště s parkovacím automatem IP 13c a to je pouze informativní značka.
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:Zastavení na fialové zóně, Eltodo, výzva
« Odpověď #48 kdy: 23 Října 2018, 08:02:23 »

Taky se mi to nezdá, podle mě IP13c není vyhrazené parkovací stání a vztáhl bych na to tedy nikoliv lhůtu dle § 28 odst. 1) písm. o) ZPPK (3 minuty na vyhrazeném), ale všeobecnou lhůtu 5 minut (u které tuším NSS připustil rozšíření až na 10 minut).
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 879
    • Zobrazit profil
Re:Zastavení na fialové zóně, Eltodo, výzva
« Odpověď #49 kdy: 23 Října 2018, 10:18:01 »

No všeobecná lhůta na zákazu stání je "po dobu nezbytně nutnou k naložení nebo složení nákladu a nastioupení a vystoupení osob" .... což bylo judikováno i do úrovně cca 10-15 minut
IP zaznamenána

kdo

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 358
    • Zobrazit profil
Re:Zastavení na fialové zóně, Eltodo, výzva
« Odpověď #50 kdy: 23 Října 2018, 10:41:11 »

Podle NSS se dá akceptovat dokonce 30 minut.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Zastavení na fialové zóně, Eltodo, výzva
« Odpověď #51 kdy: 23 Října 2018, 14:24:46 »

Zajímavá informace z neformalní diskuze o parkování v Praze s úředníky na SO - dva průjezdy a čas delší než 3 minuty mezi nimi prý potřebují jen v modré zóně, kde je rezervované parkování. V zóně fialové jim stačí jen jeden průjezd kontrolního vozidla, protože tam se musí platit automaticky, porušení značky vzniká od první sekundy zastavení a nepřipadá tam do úvahy krátkodobé zastavení vozidla do 3 minut.
Asi chápu jádro jejich argumentu, ale udržitelné to snad není. I když výsledek bude jako obvykle záležet na tom, zda konečný (kvazi)závazný výklad podá někdo s mozkem v hlavě, či formalista bez vlastní řidičské zkušenosti.

Jde patrně o pojmy zastavení, stání a značku IP 13c. Přechod mezi zastavením a stáním je v ZPPK definován nikoliv exaktním časem, ale lehce neurčitě navázáním na účel (doba nezbytně nutná k neprodlenému ...). K tomu se vztahuje i veškerá výše odkazovaná judikatura (kterou lze shrnout tak, že 5 minut je obecně OK, nad 30 minut již těžko půjde o zastavení, a v tomto intervalu bude záviset na konkrétních okolnostech).

Zde je ale jiný problém. Různé varianty parkovacích značek představují místní úpravu jak stání, tak i zastavení. U IP 13c ale poněkud nesystémově není řečeno nic o zastavení ani stání, jen to, že je parkoviště placené, má tam být jakýsi automat (hodiny) a je třeba dodržet podmínky stanovené DT či přímo na automatu.

Osobně to vidím tak, že jediný rozumný výklad je, že na místě označeném IP 13c je obecně povoleno zastavení, stejně jako na IP 13b (kde povinnost umístit kotouč platí též až od začátku stání). Už proto, že jinak by byla povinnost stanovená značkou fakticky nesplnitelná - musel bych zastavit někde jinde (kde to ZPPK připouští), pak si jít přečíst, co se píše na automatu, a teprve pak na IP 13c zaparkovat. Nemůžu dopředu vědět ani předjímat, co se na tom automatu píše, zda tam není např. nějaká dodatečná podmínka (typu zákazu parkování výfukem k chodníku), také zpravidla až tam se dozvím cenu. Nutit řidiče nejdřív načíst automat (a případně rovnou zaplatit) a až pak zastavit, by bylo zjevně absurdní. Což patrně uznává i Praha, ve vyhodnocení dat z bonzovacích aut nejspíš bude nějaká časová tolerance mezi nafocením auta a začátkem zaplaceného stání (dojít k automatu, navolit požadované údaje a zaplatit, případně i vystát frontu, netrvá 0 s).

Přijde mi tedy logické považovat zastavení na dobu nezbytně nutnou k zaplacení u automatu (případně k seznámení se s cenou a dalšími podmínkami a třeba i tím, zda automat bere/nebere cash, eura, karty ...) za povolené. Nedovedu si představit, jak by MHMP obhájil, že je v pořádku nejdřív zastavit a např. do 5 minut na automat zaplatit, ale už ne zastavit a hned odjet např. po zjištění, že platit lze jen kartou.
IP zaznamenána

mocmail

  • Příspěvků: 2
    • Zobrazit profil
Re:Zastavení na fialové zóně, Eltodo, výzva
« Odpověď #52 kdy: 21 Ledna 2019, 14:20:19 »

Dnes jsem byl na úřadě Prahy 3 ohledně pokuty za parkovaní na fialové zóně(parkovací automaty). Eltodo auto projíždí jen jednou, protože dle jejich výkladu se musí nejdřív zaplatit a pak zaparkovat, tzn. fialová zóna = zákaz zastavení. Tento absurdní výklad je na základě toho, že parkoviště s parkovacím automatem není vyhrazené parkoviště, kde se může na 3 minuty zastavit.
Tím pádem se řidič musí řídit dodatkovou tabulkou(mít zaplaceno).
Milostivě se počítá s určitou prodlevou pro zakoupení parkovacího lístečku, to ovšem neoficiálně. Tento výklad se mi zdá nesmyslný a jen doufám, že se někdo v budoucnu pustí do sporu o tuto praxi.
Z jejich strany je to logické. Těžko se dokazuje jedinou fotkou porušení zákazu stání. Potřebují mít v rukávu zákaz zastavení. Jinak by Eltodo auto muselo snímat neplatiče celé tři minuty (tak jako přešlapující opičák) a to je nereálné.
V modrých zónách projíždí auto 2krát v intervalu 15 minut. To se mi také nezdá jako věrohodný důkaz porušení zákazu zastavení.
 
IP zaznamenána

Furyjeep

  • Příspěvků: 23
    • Zobrazit profil
Re:Zastavení na fialové zóně, Eltodo, výzva
« Odpověď #53 kdy: 02 Února 2019, 16:29:01 »

Abych nezakládal nové vlákno, mám novou vlaštovku v DS? tentokrát z října 2018, to byla tedy rychlost. Nicméně není to od Eltoda, ale přímo od MPika, foceno fialová zóna 14:58 a 15:01. O to více mě to sere, protože jsem dle výpisu ten den platil parkovné, které skončilo v 14:52... je otázkou jak postupovat. Zpochybnit společnskou škodlivost, zpochybnit časový údaj na fotografiích (foceno zepředu i zezadu) nebo nedejbože platit odpustek? Jednou chce být člověk poctivý a tohle má za to  ;D
IP zaznamenána

kdo

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 358
    • Zobrazit profil
Re:Zastavení na fialové zóně, Eltodo, výzva
« Odpověď #54 kdy: 02 Února 2019, 18:29:45 »

Udáte-li nějakého mimopražského řidiče, který v matičce stověžaté zabloudil, netrefil zpět k autu, a tak odjel s vozidlem pár minut po skončení prokazatelně uhrazeného časového úseku, nedokáže správní orgán prokázat zavinění.
IP zaznamenána

wombat

  • Příspěvků: 10
    • Zobrazit profil
Re:Zastavení na fialové zóně, Eltodo, výzva
« Odpověď #55 kdy: 03 Února 2019, 19:14:32 »

Zákon 119/2000 Sb.
§ 27, odst. 1) písm o)

Řidič nesmí zastavit a stát
...
o) na vyhrazeném parkovišti, nejde-li o vozidlo, pro které je parkoviště vyhrazeno; to neplatí, jde-li o zastavení a stání, které nepřekročí dobu tří minut a které neohrozí ani neomezí ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích, popřípadě neomezí řidiče vozidel, pro něž je parkoviště vyhrazeno,
...

Jak se dokážou ty 3 minuty? např. u nás na poště je věčně plno, tak když chci hodit do schránky dopisy do schránky postavím na prásaka na invalidu (spolehám na ty 3 minuty) vhození do schránky trvá cca. 30s, ale co když zrovna budou projíždět policajti a budou mě přesvědčovat, že tam stojím celý den?
IP zaznamenána

kdo

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 358
    • Zobrazit profil
Re:Zastavení na fialové zóně, Eltodo, výzva
« Odpověď #56 kdy: 03 Února 2019, 19:25:42 »

Důkazní břemeno není na Vaší straně. Dokazovat musí policie, příp. správní orgán. Typický postup městských strážníků spočívá v tom, že vozidlo nafotí, počkají u něj 4 minuty a pak je nafotí znovu.
IP zaznamenána

wombat

  • Příspěvků: 10
    • Zobrazit profil
Re:Zastavení na fialové zóně, Eltodo, výzva
« Odpověď #57 kdy: 03 Února 2019, 19:55:39 »

Ok, díky.
IP zaznamenána

mocmail

  • Příspěvků: 2
    • Zobrazit profil
Re:Zastavení na fialové zóně, Eltodo, výzva
« Odpověď #58 kdy: 11 Února 2019, 12:34:20 »

Na fialové zóně se nesmí 3 minuty zastavit na modré zóně ano.
IP zaznamenána

Caroprd111

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 978
    • Zobrazit profil
Re:Zastavení na fialové zóně, Eltodo, výzva
« Odpověď #59 kdy: 11 Února 2019, 22:53:06 »

A mimochodem, pokud to postavíte zrovna na invalidu, tak jsou vám ty tři minuty k ničemu, protože...

§ 67 odst. 8 ZPPK Na vyhrazeném parkovišti pro vozidlo označené parkovacím průkazem pro osoby se zdravotním postižením je vozidlům bez tohoto označení zakázáno zastavení a stání.
IP zaznamenána