30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [WIN] Rozhodnutí poštou místo datovky - další taktika?  (Přečteno 15046 krát)

sprriz

  • Příspěvků: 47
    • Zobrazit profil
[WIN] Rozhodnutí poštou místo datovky - další taktika?
« kdy: 12 Července 2018, 11:11:55 »

Zdravím, dostal jsem se v řízení do občasně se vyskytnuvší se situace, kdy SO1 rozhodnutí poslal poštou (vhozeno do schránky po 10 dnech), přičemž už dávno před rozhodnutím měl obviněný zřízenou datovku fyzické osoby.

Rozhodnutí je samozřejmě v neprospěch obviněného a nejsem si jist, že by odvolání klaplo (i když jde o mírné překročení rychlosti stacionárem), ale mě primárně zajímá taktika co dál, kde vidím dvě cesty, každá s výhodami a nevýhodami:

1. Nechat být, nevědět o ničem, ignorovat i budoucí (zřejmě opět písemné) výzvy, až po předpokládanou exekuci z účtu a pak spustit vyrvál, že o rozhodnutí nevím, a žiji v tom, že SO1 stále řeší mnou podaný odpor.

Nevýhody jsou zřejmé - v místě trvalého bydliště se ze mě stane vyvrhel, kterému chodí exekuční výzvy a budou si o mě povídat na návsi - jde se tomu nějak vyhnout?

A vedle toho, zda je možné tímto postupem, který nevím kolik času až po exekuci zabere docílit prekluze, tedy že bych se s vyrválem ozval až po více než roce od rozhodnutí? Ale co když se exekuce stihne dříve, třeba už za 1/4 roku? Tak tím docílím pouze zpětné nápravy v doručování s tím že SO1 mě pak ještě stihne znovurozhodnutím potrestat před prekluzí.

2. Ozvat se s první výzvou doručenou do datovky, kterou předpokládám provede ještě SO1, ale vcelku brzy, tedy po spuštěném vyrválu doručování napraví a znovurozhodne o mé vině. Nebudu vyvrhel, ale krom drobného zdržení kvůli znovudoručování tím ničeho dalšího nedocílím, že?
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:WIN:Rozhodnutí poštou místo datovky - další taktika?
« Odpověď #1 kdy: 12 Července 2018, 12:12:26 »

čekejte - nic nepřišlo. Mezitím může proběhnout prekluze.

Pokud se ozvete s výtkou, tak jste se s tím seznámil a mají doručeno.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:WIN:Rozhodnutí poštou místo datovky - další taktika?
« Odpověď #2 kdy: 12 Července 2018, 12:35:40 »

Hledejte, je to zde opakovaně probíráno. Výhodu (ne)doručování je škoda nevyužít, asi bych počkal na další krok úřadu a pak se rozhodl (i podle toho, jak bude rychlý atp.). Vcelku bezpečná metoda je po obdržení výzvy k zaplacení (ještě před formálním vymáháním) pokutu zaplatit, zejména pokud pošlou jen kolik a kam a ne znovu příslušný titul. Pak počkat do prekluze a požádat o vratku daňového přeplatku (§ 155 DŘ).
IP zaznamenána

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 124
    • Zobrazit profil
Re:WIN:Rozhodnutí poštou místo datovky - další taktika?
« Odpověď #3 kdy: 12 Července 2018, 12:59:19 »

někdy k žádnému formálnímu vymáhání nedojde, někdy to rovnou předají na exekuci…
IP zaznamenána

t4455

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 349
    • Zobrazit profil
Re:WIN:Rozhodnutí poštou místo datovky - další taktika?
« Odpověď #4 kdy: 12 Července 2018, 13:09:33 »

Ale exekutor musí před zahájením exekuce poslat výzvu k zaplacení.
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:WIN:Rozhodnutí poštou místo datovky - další taktika?
« Odpověď #5 kdy: 12 Července 2018, 15:39:50 »

Pak počkat do prekluze a požádat o vratku daňového přeplatku (§ 155 DŘ).

Asi není nutné čekat úplně do prekluze.. při aktivním přístupu k délce řízení.. když to sečtu..
10 dní doručování původního rozhodnutí.. 15 dní lhůta na odvolání.. 10 dní doručování výzvy k doplnění blanketního odvolání.. 5 dní na doplnění.. 10 dní doručování rozhodnutí SO2..

..50 dní jsou jen lhůty..
..když to začne řešit 2 měsíce před prekluzí tak už nemají šanci to stihnout.

Ale vydáním rozhodnutí se restartuje ta prekluze.. nevýhoda je že se musí čekat skoro rok.. ale výhoda je že když později to rozhodnutí doručí tak to už prekluzi nerestartuje.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:WIN:Rozhodnutí poštou místo datovky - další taktika?
« Odpověď #6 kdy: 12 Července 2018, 16:08:56 »

To při přerušování promlčecí doby tak úplně neplatí. Obviněný začne 50 dní před výročím prudit, SO docvakne problém s DS, doručí mu tentokrát již správně příkaz do DS (D+10), čímž teprve dojde k zahájení řízení a odsunutí promlčení o rok.

O trochu lepší situace je, pokud bylo řízení správně zahájeno (např. obviněný ještě neměl datovku, nebo třeba doručení poštou přiznal tím, že podal odpor), ale následně ingnorovány další poštou doručované úkony včetně rozhodnutí. Tam k poslednímu přerušení promlčecí doby došlo vydáním rozhodnutí (na čemž nic nemění ani nesprávné doručování, protože kdyby si to adresát vzal, doručeno je, vyloučena je jen fikce, tj. účinky vypravení to má). Kdyby obviněný začal prudit před výročím, SO už to rychle zachránit nestihne, musí nejdřív to rozhodnutí doručit (nemá jinou možnost, sám ho zrušit nemůže, je jím vázán, není pravomocné tak nemůžou nastoupit ani dozorčí prostředky ...), pak si obviněný podá odvolání, kterému i kdyby SO1 vyhověl urychleně autoremedurou a nařídil ÚJ (či vyzval k seznámení s podklady), tak do vydání nového rozhodnutí o vině při aktivním přístupu ke lhůtám uplyne dost času, nechce se mi to počítat, ale těch vašich 50 dní by to pokrýt mohlo.

Každopádně vzhledem k samotné existenci institutu přerušení promlčecí doby a též potenciálně problematickému výkladu příslušných norem na chybně doručované úkony bych si s tím radši nezahrával (nevím-li naprosto přesně, co a proč dělám) a dokud SO „spolupracuje“, vyčkával bych až do jistého promlčení.
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:WIN:Rozhodnutí poštou místo datovky - další taktika?
« Odpověď #7 kdy: 12 Července 2018, 16:46:28 »

Když SO do datovky nepošle v té věci vůbec nic tak ano.. o řízení oficiálně nevím a důsledně mrtvý brouk až do promlčení..
..tam řízení nebylo ani zahájené a když k zahájení formálně dojde tak to restartuje promlčení.. navíc asi hrozí výklad že když rozhodnutí je první platně doručený dopis v tom řízení tak formálně k zahájení řízení a restartu promlčení došlo doručením rozhodnutí.

Z prvního příspěvku jsem si domyslel že poštou přišlo rozhodnutí, ale řízení prokazatelně běží
..možná jsem si to domyslel špatně.


Ale je pravda že čekat na promlčení je jistota a podnikat kroky ještě před promlčením je vyšší level.. i když asi má i vyšší fun factor.
IP zaznamenána

lon

  • Příspěvků: 36
    • Zobrazit profil
Re:WIN:Rozhodnutí poštou místo datovky - další taktika?
« Odpověď #8 kdy: 13 Července 2018, 08:13:09 »

Mám obdobný případ, dělám mrtvého brouka. Ale napadlo mě, je někde v zákoně výslovně uvedeno, že SO má povinnost si údaje o tom, zda FO má nebo nemá DS zjišťovat než něco někam pošle? Protože pak by bylo úplně jasný že SO jednal protiprávně.
IP zaznamenána

Jan Novák

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 861
    • Zobrazit profil
Re:WIN:Rozhodnutí poštou místo datovky - další taktika?
« Odpověď #9 kdy: 13 Července 2018, 09:39:36 »

Mám obdobný případ, dělám mrtvého brouka. Ale napadlo mě, je někde v zákoně výslovně uvedeno, že SO má povinnost si údaje o tom, zda FO má nebo nemá DS zjišťovat než něco někam pošle? Protože pak by bylo úplně jasný že SO jednal protiprávně.
Ano, to je zcela bez debat. Ale FO může tu poštu přijmout nebo mu může být doručeno při návštěvě úřadu. Jakmile by přiznal, že tu písemnost převzal, mají doručeno i tak.

§ 17

Doručování dokumentů orgánů veřejné moci prostřednictvím datové schránky
(1) Umožňuje-li to povaha dokumentu, orgán veřejné moci jej doručuje jinému orgánu veřejné moci prostřednictvím datové schránky, pokud se nedoručuje na místě. Umožňuje-li to povaha dokumentu a má-li fyzická osoba, podnikající fyzická osoba nebo právnická osoba zpřístupněnu svou datovou schránku, orgán veřejné moci doručuje dokument této osobě prostřednictvím datové schránky, pokud se nedoručuje veřejnou vyhláškou nebo na místě. Doručuje-li se způsobem podle tohoto zákona, ustanovení jiných právních předpisů upravující způsob doručení se nepoužijí.
IP zaznamenána

sprriz

  • Příspěvků: 47
    • Zobrazit profil
Re:WIN:Rozhodnutí poštou místo datovky - další taktika?
« Odpověď #10 kdy: 17 Července 2018, 11:32:19 »

Rozhodnutí je první dokument od SO, který vzniknul až po vzniku datové schránky, předtím jsem s nimi komunikoval až po fázi seznámení se s podklady k rozhodnutí, které jsem jim rozporoval a někdy v té době jsem si (nezávisle na případné obstrukce, které to způsobí - potřeboval jsem sledovat nemovitosti v katastru) založil datovou schránku fyzické osoby. Čili řízení běží a já jsem teď díky nesprávnému doručení ve stavu kdy jsem odeslal námitky k podkladům před rozhodnutím a čekám, kdy mi v datovce skončí rozhodnutí - které mezitím bylo vhozeno po 10 dnech ležení do schránky - a říká do 30 dnů zaplať na účet pokutu a náhrady.

Tedy budu ignorovat a ozvu se s dalším krokem úřadu, popř. exekutora, který předpokládám přijde poštou po těch cca 30 dnech kdy propadne lhůta pro zaplacení.
IP zaznamenána

ipkis

  • Příspěvků: 180
    • Zobrazit profil
Re:WIN:Rozhodnutí poštou místo datovky - další taktika?
« Odpověď #11 kdy: 18 Července 2018, 08:08:35 »

Nevím jaké je to město, ale v Pardubicích nám přišla ve stejném případě urgence z úřadu (zaplať nebo předáváme k exekuci) skoro po roce! To už se ta prekluze dala stihnout v pohodě...
IP zaznamenána

Houbař

  • Příspěvků: 33
    • Zobrazit profil
Re:WIN:Rozhodnutí poštou místo datovky - další taktika?
« Odpověď #12 kdy: 03 Září 2018, 18:03:13 »

Statni instituce sice maji ze zakona povinnost komunikovat s vami pres DS pokud ji mate, ale prectete si doporuceni pani ombudsmanky, tedy te, ktera ma hajit vase zajmy:
https://zpravy.idnes.cz/ombudsmanka-nespolehejte-na-datove-schranky-a-neignorujte-postu-od-uradu-1r1-/domaci.aspx?c=A150817_094734_domaci_jpl
« Poslední změna: 03 Září 2018, 18:30:19 od Houbař »
IP zaznamenána

sprriz

  • Příspěvků: 47
    • Zobrazit profil
Re:WIN:Rozhodnutí poštou místo datovky - další taktika?
« Odpověď #13 kdy: 05 Června 2019, 08:40:31 »

Tak aktualizace, jelikož se přiblížila prekluze, pro rekapitulaci, časová souslednost je:

22.7.2017 prestupek

... pisemna komunikace s SO1

15.5.2018 zrizena datova schranka
13.6.2018 rozhodnuti sprdel 125c odst. 5 pism. f

Čili, jelikož po mne úřad žádal zaplacení pokut a výloh za SŘ, mám se 14.6.2019 ozvat SO1 že jsem nedostal do DS už více než rok žádné rozhodnutí a žádám tedy o zrušení řízení z důvodu prekluze a zastavení vymáhání všech pokut atd.?
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:WIN:Rozhodnutí poštou místo datovky - další taktika?
« Odpověď #14 kdy: 05 Června 2019, 09:26:12 »

napiste jim ze nevite co mate platit protože v datovce zadne rozhodnuti nemate.
IP zaznamenána