30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Policejní databáze telefonních čísel. Je to legální?  (Přečteno 7887 krát)

ridic

  • Příspěvků: 84
    • Zobrazit profil

Dobrý den,

můj dotaz se sice netýká přestupkovéno řízení, nýbrž řízení trestního, ale přecejen bych se rád zeptal místních odborníků.

Před časem, když jsem byl vyšetřován pro podezření ze spáchání přečinu, tak mi několikrát volala soukromá čísla. Později, při nahlédnutí do spisu, jsem se dozvěděl, že to byla policie a že mě chtěli "telefonicky předvolat" k rekognici. Zákon jim dává možnost provést rekognici podle fotografií pouze v případě "Není-li možno ukázat osobu, která má být poznána".

Chtěl bych se zeptat, naplňují (byť opakované) telefonáty na číslo, ze kterého jsem kdysi dávno dávno před tím volal na policii, tuto podmínku, že nebylo možno ukázat osobu in natura? Nepřišla mi totiž do schránky ani jedna listovní zásilka od Policie, ať se dostavím tam a tam.

Zároveň se chci zeptat. Je vůbec legální, aby si takto Policie vedla databázi telefonních čísel, která patří k danému občanovi? (Na základě toho, že jste jim někdy v minulosti volali na linku tísňového volání). Nikdy jsem o tom nevěděl, že něco takového mají, až po nahlédnutí do spisu. Mělo to nějakou zkratku EMOS, nebo něco takového, na 4 písmena. A až na základě toho jsem se tehdy dozvěděl, že takhle "zbabělě" obvolávají lidi ze skrytého čísla, na které, ani kdyby člověk chtěl, tak nelze zavolat zpět. Není to vůbec, bez vědomí občana, nelegální, si takto dělat databázi čísel, byť jde o státní orgán?
IP zaznamenána

Jan Novák

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 861
    • Zobrazit profil
Re:Policejní databáze telefonních čísel. Je to legální?
« Odpověď #1 kdy: 29 Května 2018, 15:52:31 »

Telefonovat si mohou jak chtějí, občan nemá jak ověřit, zda si jen někdo nedělá prdel. Pokud jde o něco důležitého, tak ať řádně předvolají doporučeně poštou nebo datovkou.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 890
    • Zobrazit profil
Re:Policejní databáze telefonních čísel. Je to legální?
« Odpověď #2 kdy: 29 Května 2018, 15:58:44 »

No jestli jsem to dobře pochopil, tak v tomto případě telefonát považovali za "dostatečné" předvolání a jednalo se o docela vážný úkon ve vyšetřování.
IP zaznamenána

reseth

  • Příspěvků: 65
    • Zobrazit profil
Re:Policejní databáze telefonních čísel. Je to legální?
« Odpověď #3 kdy: 29 Května 2018, 17:04:14 »

Přihodim drobnou zkušenost. Na oddělení PČR zbraní, střeliva atd. dřív byla možnost udat mail a/nebo telefon. Dostali mail, protože mi pošlou každoročně PFko a termín dovolených na oddělení a zárověň v tom nevidim potenciál "doručení" něčeho důležitého. S příchodem GDPR prý musejí mít nový, explicitní souhlas, protože to jsou údaje "nad rámec právního předpisu". Takže minimálně "pistolníci" ty údaje evidovat sami od sebe nesmí. Jak to mají jiné složky nevím, ale osobně jsem vždycky žil v tom, že podobný "prank calls" kdy volá plukovník Vomáčka nemají váhu a kdyby někdo doopravdy něco potřeboval tak napíše dopis s razítkem.
IP zaznamenána

Beban

  • Příspěvků: 20
    • Zobrazit profil
Re:Policejní databáze telefonních čísel. Je to legální?
« Odpověď #4 kdy: 29 Května 2018, 21:56:54 »

Je to vůbec celé dost podivné. zažil jsem podobnou situaci. Jako osoba podávající TO jsem kdysi policii dal telefonní číslo. Léta plynula, jednou ve dvě ráno telefon: Pan XY? Tady Policie ČR. Jste vlastníkem vozidla XXX YYYY? - Ano? - Vašemu vozidlu někdo propíchl nádrž... Nutno říct, že pokus ukrást benzín mě překvapil méně než to, že bengálci si dovolují můj telefon používat i v jiné věci než za účelem, za kterým jsem jim jej poskytl. A teď zbraňovka je samozřejmě úplně nová otázka... Nedat jim souhlas a připravit se o ten komfort imformací přímo od nich? Má to své plusy i mínusy. Každopádně PČR telefonní čísla rozhodně skladuje a neváhá použít jakkoliv. Akorát nechápu, proč zbraňovka na to chce souhlas a jiná oddělení ne.
IP zaznamenána

Caroprd111

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 978
    • Zobrazit profil
Re:Policejní databáze telefonních čísel. Je to legální?
« Odpověď #5 kdy: 29 Května 2018, 22:00:48 »

U nás na zbraních vždycky po telefonu akorát prudili, že něco nejde a pak to nakonec šlo. Nejsem na jejich telefony  zvědavej, ty dvě lhůty si pohlídám. Takže souhlas nedostanou.
IP zaznamenána

.qoyi

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 422
    • Zobrazit profil
Re:Policejní databáze telefonních čísel. Je to legální?
« Odpověď #6 kdy: 29 Května 2018, 22:04:46 »

Taknějak čekám na vstup od hh, ale nenapadá mě moc důvodů proč by to tak být nemohlo, když se ten na telefonu ztotožní prohlášením.

Osobně praktikuju .. "Dobrý den, u telefonu Vomáčka, policie ČR" ... "policie?" ... "ano, vy ste pan xxxxx?" ... "nashledanou" ...

Zatím se to osvědčilo.
IP zaznamenána
Think for yourselves. Don't be sheep.

jakubb

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 560
    • Zobrazit profil
Re:Policejní databáze telefonních čísel. Je to legální?
« Odpověď #7 kdy: 29 Května 2018, 22:11:31 »

Taknějak čekám na vstup od hh, ale nenapadá mě moc důvodů proč by to tak být nemohlo, když se ten na telefonu ztotožní prohlášením.

Osobně praktikuju .. "Dobrý den, u telefonu Vomáčka, policie ČR" ... "policie?" ... "ano, vy ste pan xxxxx?" ... "nashledanou" ...

To by bylo šílený, kdyby něco takového šlo… Protože je to zneužitelné a neověřitelné. Něco jako objektivní odpovědnost na steroidech.
IP zaznamenána

macoch

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 301
    • Zobrazit profil
Re:Policejní databáze telefonních čísel. Je to legální?
« Odpověď #8 kdy: 29 Května 2018, 22:15:48 »

Bůh je mi svědkem, ze policajty nemusím. Ale jednou jsem byl v situaci, kdy vola klasicky “neznáme číslo”:
- Pan XY u telefonu?
- Co si přejete?
- Mluvím s XY?
- co potřebujete?
- Hoří vám barák!

Vypadá to jako fizli propaganda. Slet o se fakt stalo. Výjimka potvrzující pravidlo.
:-)
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 200
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Policejní databáze telefonních čísel. Je to legální?
« Odpověď #9 kdy: 29 Května 2018, 22:18:39 »

A ta informace, ze Vam hori barak je k cemu? Zacneteho ho hasit? ;D

Jak zachazet s fizlem na telefonu https://paragraphos.pecina.cz/?view=article&id=1236:policie-se-pokousi-ziskat-ip-adresy-komentatoru-tohoto-blogu

PS: od jiste doby fizlum telefon nedavam, ti me pak obtizne shaneji v zamestnani(svedek), databaze asi bude, ale ne kazdy do ni ma pristup - i v ramci jednoho reditelstvi nedoslo "ke sdileni"
« Poslední změna: 30 Května 2018, 07:12:56 od fu »
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

Mike

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 752
    • Zobrazit profil
Re:Policejní databáze telefonních čísel. Je to legální?
« Odpověď #10 kdy: 29 Května 2018, 23:38:45 »

mail jsem na zbraních taky nechal a k plné spokojenosti
dořešil jsem vždy vše dle potřeby a pak už se jen dostavil k převzetí rozhodnutí
IP zaznamenána

ridic

  • Příspěvků: 84
    • Zobrazit profil
Re:Policejní databáze telefonních čísel. Je to legální?
« Odpověď #11 kdy: 30 Května 2018, 07:53:13 »

Všem moc děkuji za rychlé rady. Asi se všichni shodneme na tom, že je takovýmto způsobem podané předvolání naprosto absurdní a seknout fízlovi s telefonem, popř. jej vůbec nezvedat, je asi jediná cesta.

Má zde ovšem někdo zkušenost s touto konkrétní situací? Bohužel, nezvedat telefony mi zrovna 2x nepomohlo, protože fízli díky tomu učinili rekognici podle fotografií (bez videozáznamu), a tak vůbec nemohu vědět, jak to probíhalo:

Trestní řád, § 104b odst. 4:

(4) Není-li možno ukázat osobu, která má být poznána, rekognice se provede podle fotografie, která se předloží podezřelému, obviněnému nebo svědkovi s obdobnými fotografiemi nejméně tří dalších osob. Tento postup nesmí bezprostředně předcházet rekognici ukázáním osoby.

Trošku to už nakousl uživatel pk202:

No jestli jsem to dobře pochopil, tak v tomto případě telefonát považovali za "dostatečné" předvolání a jednalo se o docela vážný úkon ve vyšetřování.

Moje otázka tedy zní: Existuje nějaký konkrétní judikát, na který by se dalo odvolat, že předvolání telefonním hovorem na číslo, ze kterého jsem dříve volal na tísňovou linku, není řádným předvoláním? Samozřejmě kdyby fízli předvolávali cestou dopisu, tak je to založeno ve spise, což není. Takže je každému jasné, že fízli nezkoušeli ani 1 poslat dopis. Otázkou tedy zůstává, ač o tom silně pochybuju, jestli se dá takováto cesta považovat za řádné předvolání a jestli osoba, která nereaguje na skrytá čísla, je "osoba, kterou není možné [naživo] ukázat".
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 200
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Policejní databáze telefonních čísel. Je to legální?
« Odpověď #12 kdy: 30 Května 2018, 08:10:56 »

Reseni je proste, jak se fizl "prokaze" zavesit a dale nezvedat, problem solved 
Obecne to mozne lze(pri spolupraci a naivnosti prijemce) - https://is.muni.cz/th/mxlqn/bakalarska_prace.pdf str.16
8 As 91/2016 - 40
Předvolání k ústnímu jednání neobsahovalo poučení, že na jednání bude možné vyjádřit se k podkladům rozhodnutí. Tím magistrát porušil poučovací povinnost podle § 4 odst. 2 správního řádu. Je vhodné, aby předvolání k jednání bylo doručeno písemně, telefonické předvolání je nedostatečné. Jsou-li pochybnosti o řádném předvolání obviněného k jednání, pak platí, že řádně předvolán nebyl.


Upozorneni: jedno se tyka policie, druhe SO, muze v tom byt rozdil...
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

Jan Novák

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 861
    • Zobrazit profil
Re:Policejní databáze telefonních čísel. Je to legální?
« Odpověď #13 kdy: 30 Května 2018, 09:41:46 »

mail jsem na zbraních taky nechal a k plné spokojenosti
dořešil jsem vždy vše dle potřeby a pak už se jen dostavil k převzetí rozhodnutí
Mail je v pohodě. Pokud se to nehodí, dá se to zapřít.
Na zbraních sice taky chtěli telefon a mail pro snazší vyřízení, ale i když vypadají fajn, pořád mají stejný čepice jako ti ostatní, takže si musí vystačit s datovkou. Pro pár dnů čekání přece nebudu dávat fízlovi mobil.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 890
    • Zobrazit profil
Re:Policejní databáze telefonních čísel. Je to legální?
« Odpověď #14 kdy: 30 Května 2018, 10:04:56 »

Moje otázka tedy zní: Existuje nějaký konkrétní judikát, na který by se dalo odvolat, že předvolání telefonním hovorem na číslo, ze kterého jsem dříve volal na tísňovou linku, není řádným předvoláním? Samozřejmě kdyby fízli předvolávali cestou dopisu, tak je to založeno ve spise, což není. Takže je každému jasné, že fízli nezkoušeli ani 1 poslat dopis. Otázkou tedy zůstává, ač o tom silně pochybuju, jestli se dá takováto cesta považovat za řádné předvolání a jestli osoba, která nereaguje na skrytá čísla, je "osoba, kterou není možné [naživo] ukázat".
Obecně - co se týče soudního, či správního řízení je takové "předvolání" neplatné. Obzvlášť pokud jste s opicisty nekomunikoval. (vi výše uvedený judikát 8 As 91/2016 - 40).
Ovšem je otázkou, zda v módu "vyšetřování" TČ platí stejná pravidla, nebo zda je to usměrněno nějak jinak.
IP zaznamenána