30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [WIN] Alkohol 0,49  (Přečteno 88943 krát)

plikous

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 842
  • největší pyrát silnic
    • Zobrazit profil
[WIN] Alkohol 0,49
« kdy: 23 Července 2014, 16:19:02 »

Ahoj,

i když si docela dávám pozor, tak už i na mě došlo :-( Byl jsem obviněn z přestupku řízení pod vlivem návykové látky (naměřeno 0,49 promile alkoholu, po odečtení tolerence měřidla 0,24 to jest 0,25) a bylo se mnou zahájeno správní řízení s tím, že 5.8.2014 se mám dostavit k ústnímu projednání. Na krvi jsem nebyl a na místě jsem se k ničemu nepřiznal a podepsal jsem jim jenom ty vyjetiny z tiskárny z Drageru. Řidičák mi byl zatím ponechán. Bylo by však velice nemilé o něj přijít, čili se na vás obracím s žádostí, jak v této věci postupovat s využitím všech právních prostředků a možností vedoucí k zastavení řízení nebo k promlčení. Samozřejmě jsem načetl všechno možný tady i na d-fens, nicméně stejně z toho nejsem úplně moudrej, rovněž jsem oslovil nějaký vymahače na netu, zda by mi pomohly, konkrétně neplattepokuty.cz, jizdabezpokut.cz, Thomase Hofmeistera a dopravni-pravo.cz. Ozvali se mi asi všichni s tím, že JUDr. Jan Zůbek z  dopravni-pravo.cz si účtuje standartně 70 000,- plus DPH, ti ostaní zatím nevím. 70 papírů na to fakt nemám, čili uvidíme co ostatní, nebo bych to samozřejmě mohl zkusit sám, ale nemám moc zkušeností, zatím jenom to, že jsem jebal na MP Praha, když ještě šlo využít právo nevypovídat bez Humlova upgradu o odpovědnosti za vozidlo. Zatím je mi jasný, že je třeba se v prvním kole omluvit z ústního projednání, jenže co dál? Specialista na správní právo fakt nejsem.
S.
« Poslední změna: 04 Srpna 2015, 16:48:56 od plikous »
IP zaznamenána

Sadra17

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 278
    • Zobrazit profil
Re:Alkohol 0,49 -> 0,25
« Odpověď #1 kdy: 23 Července 2014, 17:22:12 »

jediný co ted udělat je zažádat o zaslání kopie spisu dle Infz až bude spis tak se dá řešit co dál
IP zaznamenána

jkraus222

  • Příspěvků: 1 025
    • Zobrazit profil
    • Nezaplatim.cz - ochrana před pokutami
Re:Alkohol 0,49 -> 0,25
« Odpověď #2 kdy: 23 Července 2014, 18:26:05 »

70 000 Kč? Ty krávo, asi vás tady začnu kasírovat  ;D

1) Pošlete jim žádost o kopii spisu http://30kmh.cz/index.php?board=24.0 Je potřeba poslat to co nejdřív, ať jim běží lhůta. Pokud máte datovou schránku, tak ideálně ještě dnes.
2) Naskenujte mi a dejte někam ke stažení komplet dokumentaci, co k případu máte. Pak pošlete link soukromou zprávou.
3) Sepíšeme písemné vyjádření k věci spolu s jedním pěkným judikátem. To jsme tady udělali u kolegy, co měl v krvi 0,31 a už je 7 týdnů ticho po pěšině  8)
IP zaznamenána

Rudá Zmije

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 103
    • Zobrazit profil
Re:Alkohol 0,49 -> 0,25
« Odpověď #3 kdy: 24 Července 2014, 09:39:42 »

Obecně - co je lepší v takovýchto případech (nízký obsah, např. druhý den ráno po nočních radovánkách) udělat? Jít na krev (která pravděpodobně prokáže, že v krvi již alkohol není) a mít teoreticky klid, nebo to nechat sepsat a řešit to následně?

Umím si představit, že krev je riziko, protože kdyby náhodou něco zjistili, asi se to potom obhajuje hůř, než když jde pouze o tester?
IP zaznamenána

tomasmaladd

  • Příspěvků: 209
    • Zobrazit profil
Re:Alkohol 0,49 -> 0,25
« Odpověď #4 kdy: 24 Července 2014, 10:02:30 »

Nemám to potvrzeno praxí ale myslím že je chyba žádat o odběr krev, hodnoty by museli být opravdu malé (0,1 - 0,2) aby v krvi nic již nebylo. Co jsem si tak četl tak ono to celé netrvá zas tak dlouhou dobu než ti ji odeberu aby se hodnoty nějak zásadně změnili. Celkově je ale s následným řešením problém protože ti většinou vezmou řidičák na místě.
Proto preventivně když jsem po nočních radovánkách tak raději jedu do práce MHD (což společně s kocovinou působí jako dobrý bič abych se příště trochu krotil)  ;D  ;D a nebo pokud cítím opravdu zanedbatelné množství zapomínám řidičák doma.
IP zaznamenána

Luky

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 82
    • Zobrazit profil
Re:Alkohol 0,49 -> 0,25
« Odpověď #5 kdy: 24 Července 2014, 10:27:30 »

70 000 za „pil jsem včera večer (jako vždy) a tak jsem se neměl důvod domnívat, že v krvi něco bude“? No teda..
« Poslední změna: 24 Července 2014, 10:41:04 od Luky »
IP zaznamenána

jkraus222

  • Příspěvků: 1 025
    • Zobrazit profil
    • Nezaplatim.cz - ochrana před pokutami
Re:Alkohol 0,49 -> 0,25
« Odpověď #6 kdy: 24 Července 2014, 11:57:30 »

Obecně - co je lepší v takovýchto případech (nízký obsah, např. druhý den ráno po nočních radovánkách) udělat? Jít na krev (která pravděpodobně prokáže, že v krvi již alkohol není) a mít teoreticky klid, nebo to nechat sepsat a řešit to následně?

Vždy je lepší na krev nejít, už jen proto, že dechová zkouška je pouze orientační, kdežto krevní už naprosto průkazná (i když tam se eventuelně zase dá napadat nesprávný postup apod.). U Drägeru lze operovat s tolerancí měření, chtít po úřadu, aby prokázal okolnosti, které výsledek měření ovlivňují (vlhkost a teplota vzduchu apod.), tyhle věci u krve dělat nelze.

Nicméně ani (relativně) nízká hodnota v krvi nemusí být problém. Tohle jsme poslali úřadu v případě, který jsem tu zmínil:

Dne X.Y.2014 kolem 9:45 hod. jsem byl v obci XY kontrolován silniční hlídkou, přičemž jsem byl podroben orientační zkoušce na alkohol. Se zjištěnou hodnotou jsem nesouhlasil, a proto jsem požádal o odborné lékařské vyšetření. To bylo provedeno v oblastní nemocnici XY dne X.Y.2014 v 10:20 hod. Údajně naměřená hladina alkoholu v krvi činila 0,31 g/kg.

Jak jsem uvedl do protokolu o lékařském vyšetření, dne X.Y.2014 jsem mezi 16-19 hod. vypil čtyři desetistupňová piva. To mohu doložit svědeckými výpověďmi. Podobné množství alkoholu piji běžně a vždy mám druhý den ráno nulovou hladinu alkoholu. Vím, kolik alkoholu mohu maximálně vypít, abych ráno v organismu již žádný neměl, a to s přiměřenou rezervou. Tuto praxi jsem postupně odzkoušel tak, abych byl ráno vždy bez zbytků alkoholu v těle. Vlastním komerčně dostupný detektor alkoholu v dechu a pokud den před jízdou požiji alkohol, vždy si před řízením provádím dechovou zkoušku. To jsem učinil i tentokrát a měřidlo žádný alkohol v dechu nedetekovalo. Měření byl přítomen pan XY, bytem XY, který toto může prokázat svou svědeckou výpovědí.

Nedovedu si vysvětlit, jak bylo následné naměření jakékoliv hladiny alkoholu v krvi možné. Neužíval jsem žádné léky ovlivňující odbourávání alkoholu a byl jsem zdravý. Neměl jsem žádný důvod se domnívat, že by ten den mělo odbourávání alkoholu v organismu probíhat jinak než v jiné dny. Podle ing. Jaroslava Zikmunda, znalce v oborech zdravotnictví – toxikologie a chemie – instrumentální analýza, je hladina alkoholu do 0,2 g/kg „jednoznačně fyziologická hladina“ a do 0,3 g/kg „možná zvýšená fyziologická hladina“ (http://jarda-zik.sweb.cz/alko/alko016.htm) Předpokládám, že se u mě tedy jednalo o zvýšenou fyziologickou hladinu alkoholu.

Ust. § 5 odst. 2 písm. b) zákona č. 361/2000 Sb., o silničním provozu, stanoví, že „řidič nesmí řídit vozidlo nebo jet na zvířeti bezprostředně po požití alkoholického nápoje nebo užití návykové látky nebo v takové době po požití alkoholického nápoje nebo užití návykové látky, kdy by mohl být ještě pod jejich vlivem“. K tomu v daném případě nedošlo, neboť jsem 15 hodin po požití čtyř desetistupňových piv již nemohl být pod vlivem alkoholu. Pokud by správní orgán zastával opačný názor, je povinen ho prokázat a postavit najisto (viz níže citovaný rozsudek).

Ačkoliv byly zjištěny některé znaky přestupku, přestupek se nestal, neboť chybí zavinění, protože jsem měl přiměřený důvod se domnívat, že pod vlivem alkoholu nebudu – a to jak na základě množství vypitého alkoholu a doby, která uplynula mezi jeho konzumací a řízením vozidla, tak na základě skutečnosti, že mi můj detektor alkoholu v dechu žádný alkohol před jízdou nenaměřil.

Na daný případ plně dopadá judikatura Nejvyššího správního soudu, a to konkrétně rozsudek č.j. 7 As 105/2010 – 96 ze dne 12.5.2011, v němž NSS konstatoval:

„K naplnění objektivních znaků skutkové podstaty tedy mohlo dojít jen tak, že stěžovatel požil alkoholický nápoj (případně jinou návykovou látku s alkoholem jako účinnou látkou) a poté řídil vozidlo v natolik krátké době po tomto požití, že byl ještě pod vlivem alkoholického nápoje, resp. jiné návykové látky s alkoholem jako účinnou látkou. Znakem skutkové podstaty výše uvedeného přestupku je to, že pod vliv alkoholu jako účinné látky alkoholického nápoje nebo jiné návykové látky mající vliv na řidičovu pozornost a schopnost ovládat vozidlo se stěžovatel musel dostat jen a pouze požitím tohoto nápoje, resp. této látky. ... K tomu, aby mohla být shledána vina za spáchání přestupku podle § 22 odst. 1 písm. b) zákona o přestupcích, tak musí být prokázáno, že přítomnost alkoholu v krvi obviněného z přestupku byla zapříčiněna tím, že požil alkoholický nápoj nebo jinou návykovou látku s alkoholem jako účinnou látkou. Znamená to tedy, s ohledem na požadovaný důkazní standard a důkazní břemeno, které v přestupkovém řízení leží na správním orgánu (srovnej rozsudek Nejvyššího správního soudu ze dne 24. 5. 2006, č. j. 2 As 46/2005 - 55, www.nssoud.cz), musí být nad vší rozumnou pochybnost prokázáno, že přítomnost alkoholu v krvi řidiče má právě tuto příčinu, a že tedy nebyla způsobena příčinou jinou. Důkazní břemeno nese správní orgán.
Pro závěr o zavinění stěžovatele je tedy nezbytné, aby bylo prokázáno, že neměl vzhledem k okolnostem přiměřené důvody pro závěr, že (již) alkohol v jeho krvi není. Řidič je v takovém případě, nemá-li konkrétní důvody k jinému závěru, zásadně oprávněn
vycházet z presumpce předvídání normálního fungování svého organizmu.“

Na základě výše uvedeného navrhuji, aby správní orgán v souladu s ust. § 76 odst. 1 písm. a) ZoP řízení zastavil, neboť skutek, o němž se vede řízení, není přestupkem.


Popravdě si moc neumím představit, jak by se správní orgán s touto argumentací mohl úspěšně vypořádat. Také je už bezmála 2 měsíce ticho po pěšině  ;D (čímž ovšem neříkám, že to nechají bez boje spadnout do prekluze).
IP zaznamenána

Mršťa

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 060
    • Zobrazit profil
Re:Alkohol 0,49 -> 0,25
« Odpověď #7 kdy: 24 Července 2014, 12:42:06 »

Mně příjde zajímavé, že u alkoholu se zkoumá hodnota promile a nikoliv možné ovlivnění alkoholem, respektive ovlivnění schopnosti řídit.
V podstatě při pozitivní zkoužce dotyčný automaticky řídí pod vlivem.

Zatímco u drog, když je dotyčný pozitivní, tak musí správní orgány zkoumat míru ovlivnění.
To dělají přes znalecký posudek, který odoví na prokázání přítomnosti látky v krvi a určí koncentraci látky v ng/ml a její metabolity opět v ng/ml.
Správní orgány pak podle tabulky vydané ministerstvem poznají, zda byl dotyčný ovlivněn návykovou látkou či nikoliv.
Takže v řadě případů, zejména u těch co konzumují trávu, se ovlivnění neprokáže.

IP zaznamenána

jkraus222

  • Příspěvků: 1 025
    • Zobrazit profil
    • Nezaplatim.cz - ochrana před pokutami
Re:Alkohol 0,49 -> 0,25
« Odpověď #8 kdy: 24 Července 2014, 13:13:36 »

Mně příjde zajímavé, že u alkoholu se zkoumá hodnota promile a nikoliv možné ovlivnění alkoholem, respektive ovlivnění schopnosti řídit.
Protože tam už by byli s dokazováním úplně v prdeli. Promile je to jediné, co jde jakž takž exaktně změřit.

Zatímco u drog, když je dotyčný pozitivní, tak musí správní orgány zkoumat míru ovlivnění.
Nevím, jak to je u drog, ale u alkoholu je míra ovlivnění silně individuální. Tzn. když budou mít dva lidi půl promile, tak jeden může být schopen naprosto v pohodě řídit a druhý může být úplně k.o. Hladina alkoholu vzhledem k individuálnímu ovlivnění tedy má sama o sobě velice mizivou vypovídací hodnotu. Proto si musejí vypomáhat obezličkami, jako že už 0,3 promile vždy, všude, u každého a za všech okolností snižuje reakční dobu apod. (že třeba já budu mít i s 0,3 pořád lepší reakční dobu než 70letý dědek s 0 promile, to jsou debaty, které se jim nehodí do krámu  :) ).
IP zaznamenána

Mršťa

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 060
    • Zobrazit profil
Re:Alkohol 0,49 -> 0,25
« Odpověď #9 kdy: 24 Července 2014, 14:33:02 »

Proto si musejí vypomáhat obezličkami, jako že už 0,3 promile vždy, všude, u každého a za všech okolností snižuje reakční dobu apod. (že třeba já budu mít i s 0,3 pořád lepší reakční dobu než 70letý dědek s 0 promile, to jsou debaty, které se jim nehodí do krámu  :) ).

No právě to mě se.., že u alkoholu každého házejí do jednoho pytle a vzhledem dokazování u drog to není spravedlivý proces :)
IP zaznamenána

tomasmaladd

  • Příspěvků: 209
    • Zobrazit profil
Re:Alkohol 0,49 -> 0,25
« Odpověď #10 kdy: 24 Července 2014, 15:13:38 »

Podle toho co vím tak dokazování u drog se změnilo a zavedli se "tabulky" co již ovlivňuje řidiče při řízení a co je jen stopové množství. viz: http://www.dopravni-pravo.cz/drogy-za-volantem/limity-pro-drogy-za-volantem/

Vtipné ale bylo když jsem si přečetl "Pro představu - u nejčastější marihuany jsou limitem 2 nanogramy účinné látky na mililitr krve – což je asi polovina jointu. " (originál: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/268376-drogy-za-volantem-ode-dneska-plati-stanovene-limity/) což od sebe novináři prostě papouškovali bez jakéhokoli dohledání informací :D
Přitom stačilo jen třeba trochu hledat http://www.cspatologie.cz/docs/625-s-fulltext.pdf
IP zaznamenána

unlimited

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 210
    • Zobrazit profil
Re:Alkohol 0,49 -> 0,25
« Odpověď #11 kdy: 24 Července 2014, 17:21:20 »

Co se týče otázky alkoholu (ptám se čistě ze zvědavosti, z chlastu mám velkej vítr a než aby v případě opilosti i zbytkáče šlo všechno za mnou, tak radši střízlivym s rezervou), tak by mě zajímalo jak je to s těma tolerancema. Čili v případě alkoholtesteru Dräger je přestupkem (teďka odhlídněme od toho, že v odvolání dostanou kotel) hodnota 0,25 (minimálně 0,01) a víc. Jak je to tedy u dalších hranic? Pokud vycházim z jedný tabulky z dob novely 08/2011, tak „Vyhodnocení získaného výsledku měření analyzátorem alkoholu v dechu (ve smyslu § 16 odst. 2 věty druhé zákona č. 379/2005 Sb., ve znění zákona č. 274/2008 Sb.)“ je následující:

1) do 0,24 - negativní zkouška
2) 0,25 - 0,54 = 2 500 - 20 000, 6-12 měsíců ZČ
3) 0,55 - 1,26 = 2 500 - 20 000, 7 bodů, 6-12 měsíců ZČ
4) 1,27+        = odnětí svobody do 1 roku nebo peněžitý trest, zákaz činnosti, od 6 měsíců do 3 let v případě nehody (+ 3 roky promlčecí lhůta)

Je to pravda? Vždycky jsem myslel, že je to tak, že možná hladina produkce alkoholu organismem je brána jen do 0,24, pak už se odečítá jen odchylka přístroje.
Taky je nějaká povinnost vozit na krev, případně povinnost jen při určitých podmínkách? Berme situaci, že se odmítáme s policisty bavit a nic nepodepisujeme, ale výsledek vyloženě nepopíráme.

A hlavně bych chtěl vyvolat diskuzi ohledně celkem ošemetnýho výběru mezi dýchnutim a odmítnutim, pokud si dotyčný není jistý jestli mu naměří do 1 promile nebo nad po odečtení oné odchylky. Ono, když odmítne, riskuje 25-50K pokuty namísto 2,5-20K, stejné body a ohledně ZČ 1-2 roky místo 6-12 měsíců, pokud by se jednalo jen o přestupek, což docela stojí za správný zvážení situace. Naproti tomu trestňák je horší než přestupek a ZČ tam bejvá průměrně tak 2-3 roky, nehledě na zápis do TR a promlčecí lhůtu 3 roky. Pokud se podrobím, tak bych navíc řekl, že je daleko větší prostor pro palbu daleko těžší municí než v případě odmítnutí, tam se toho moc řešit asi nedá kromě možného zdravotního rizika spojeného s testem/odběrem a to se dá asi slušně smést ze stolu.

Takže co myslíte vy - dýchat nebo nedýchat a jak to správně posoudit a postupovat?
« Poslední změna: 24 Července 2014, 18:26:01 od unlimited »
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Alkohol 0,49 -> 0,25
« Odpověď #12 kdy: 24 Července 2014, 18:12:49 »

Takže co myslíte vy - dýchat nebo nedýchat a jak to správně posoudit a postupovat?

To je jednoduché, vždy dýchnout. Odmítnutí žádné výhody neskýtá, normální člověk víc než promile nenadýchá a kdo řídí pod vlivem, dobře mu tak.
IP zaznamenána

unlimited

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 210
    • Zobrazit profil
Re:Alkohol 0,49 -> 0,25
« Odpověď #13 kdy: 24 Července 2014, 18:24:47 »

Tak jsou i lidi co maj po vyspání přes promile zbytkáč, rozhodně takový jednání neobhajuju, proto závorka v úvodu příspěvku, zájíma mě to čistě pro zajímavost a očima bijce, jestli se odmítnutí dá rozcupovat.
IP zaznamenána

Mršťa

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 060
    • Zobrazit profil
Re:Alkohol 0,49 -> 0,25
« Odpověď #14 kdy: 24 Července 2014, 19:10:39 »

1) do 0,24 - negativní zkouška
2) 0,25 - 0,54 = 2 500 - 20 000, 6-12 měsíců ZČ
3) 0,55 - 1,26 = 2 500 - 20 000, 7 bodů, 6-12 měsíců ZČ
4) 1,27+        = odnětí svobody do 1 roku nebo peněžitý trest, zákaz činnosti, od 6 měsíců do 3 let v případě nehody (+ 3 roky promlčecí lhůta)

Teď je to takhle:
1) do 0,24 - negativní zkouška
2) od 0,25 do 0,30 - 2,5 - 20tis, 6 -12 měs. bez bodů
3) od 0,31 do 0,99 - 2,5 - 20tis, 6 -12 měs. 7 bodů
4) nad 1 - přečin ohrožení pod vlivem návykové látky, 7 bodů

Taky je nějaká povinnost vozit na krev, případně povinnost jen při určitých podmínkách? Berme situaci, že se odmítáme s policisty bavit a nic nepodepisujeme, ale výsledek vyloženě nepopíráme.

Pokud nadýchám, nejsou výrazné rozdíly v dechových zkouškách, souhlasím s nadýchaným výsledkem, tak krev být nemusí.
Jen v případě, že si o ní sám řeknu.
Pokud nejsem schopen nadýchat, nebo dechovou zkoušku z nějakýho důvodu odmítnu, tak vyzývají na krev vždy.

Jinak rozhodně dýchat vždy. Pokud jedu s vědomím, že mám více než 1 promile, tak doporučuju se dobrovolně vzdát řidičských oprávnění a vyhledat pomoc odborníků :)
« Poslední změna: 24 Července 2014, 19:22:05 od Mršťa »
IP zaznamenána