30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Konkrétní libůstky správních orgánů konkrétních měst  (Přečteno 8429 krát)

jakubb

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 560
    • Zobrazit profil

Tak jak tu máme užitečnou síť nahližitelů, tak mě mrzí, že tu nemáme obdobně přehledný seznam správních orgánů a jejich slabin.

Poslední rok jsem byl poměrně aktivní co do nahlížení do nejrůznějších správních spisů (nejen) v oblasti dopraních přestupků. Tímto děkuji všem, kteří mi za tím účelem poskytli Plnou moc a umožnili mi tak získat cenné zkušenosti, o které bych se rád podělil.

Různé SO mají různé libůstky, kterými se nezákonně šetří práci a při vhodném postupu toho lze využít. Sepíšu sem to, co mě ani nikoho z mých zmocitelů neohrozí, ale pomůže jiným:

Plzeň - u ovčích spisů (tj. těch, kteří platí jako ovce) vedou jen desky se základními údaji. Nečíslují stránky, nevedou soupisku a když už musí, tak ji sesmolí ve Wordu na hlavičkový papír. Ale mám pocit, že od nového roku zavedli nějakou novou spisovou službu – zatím nemám ověřené. Při nahlížení do spisu si úřednice žadatele ztotožní a pak ho vykáže na 10-20 minut na chodbu a spis poskládá. Zatím jsem na to vymyslel neověřenou obranu stylem Ú: „dejte mi občanku“, Ž: „a máte teď čas? můžete se mi věnovat?“, Ú: „Já si to připravím a pak vás zavolám“, Ž: tak si dodělejte co potřebujete, já zatím počkám na chodbě“ – tedy za žádnou cenu nesdělit, o jaký spis jde, dokud mě neusadí a nezahájí řízení o nahlížení – pak se nenechat vyhodit na chodbu s odvoláním na 160972/2011/KUSK-DOP/HOL. Obzvláště jedna nejmenovaná úřednice (sekce přestupky z radarů v Plzni) je hodně emocionální a hrozně se vzteká, když není po jejím - při pokračujícím jednání pak dělá velké chyby a vtekle vykřikuje věci, které jdou použít proti ní.
Je dobré všechno nahrávat a neskrývat to - když pak ve vyjádření k podkladům napíšete téměř nějakou námitku s dovětkem „…jak ostatně vyplývá z audio-nahrávky jednání, kterou si účastník pořídil…“, SO vynakládá překvapivě dost energie, aby se s tím vypořádal před rozhodnutím. A bacha, nedávno se přestěhovali na druhou stranu Plzně!
Na 106 posílají dokumenty ze spisů bez poplatků. Celý spis jsem nezkoušel, osobní návštěva je mi milejší.

Stod – na ně si dávám bacha. Není s nima žádná legrace, spisy vedou kvalitně, nenašel jsem žádné formální nedostatky. Úřednice jedná s klidnou hlavou. Na druhou stranu jsem tam jezdil ještě jako začátečník (v kauzách, které jsem obě prohrál), tam možná mám vzpomínky zkreslené tím.
Na 106 posílají dokumenty ze spisů bez poplatků, ale hrají na to, aby se žádost byla chápána jako žádost o celý spis a tím se dala zamítnout.

Kolín – mezi řádky jsem se dozvěděl, že za 20 let praxe dané úřednice na Odboru dopravy se jí ještě nestalo, že by někdo přišel nahlížet do spisu. A její jednání tomu odpovídalo. Nechápu! Nahlídnout do spisu mi odmítla s nabídkou termínu za 14 dní (ehm!), že prý se každý musí povinně objednat předem – ale to už jí pak asi vysvětlil její vedoucí po mé stížnosti. Spisy se válí o stolech bez desek, nadepsané propiskou. Pokud má spis víc listů, je v eurodeskách. Mají spisovou službu, ale úřednicím se s ní špatně pracuje, tak v ní některé listiny asi chybí a tak si před nahlédnutím si ve Wordu napíšou vlastní soupisku – na požádání velmi neochotně vyjedou soupisku se spisovky, které se může dost lišit. (stejnou spisovou službu používají i Židlochovice, soudě podle tohoto fóra). Mají velmi kreativní pojetí pracovní doby – na dobu zveřejněnou na úřední desce se sere, po 16. hodině už tam zpravidla nikdo není. Dle názoru vedoucího „klouzavá pracovní doba úředníků“ je v pořádku. Doporučuju využít :)
A to nejlepší: pří zádosti o spis dle 106 to úřednice odboru dopravy hned celé naskenuje a pošle mailem na Radnici, kde teprve pak žadateli pošlou výzvu k úhradě nákladů. Samozřejmě si účtují náklady na skenování, na které tou dobou ale už nemají nárok. To ale bez nahlédnutí žadatel zpravidla neví.

Heřmanův městec – Malé město, kde veškerou dopravně přestupkovou agendu dělá jediná úřednice. Pokud není v práci, nikdo se jí v tom nevyzná (mám nahranou její kolegyni „kde to kurva v tomhletom bordelu mám najít?“). Na spis jsem čekal hodinu. Byl mi předložen spis jako hromada nespojených papírů. Soupiska není a nestydí se říct, že nemají. Vedoucí oddělení je zmatkář, zjevně není zvyklý jednat s občany, je schopen udělat 3x překlep v jednoduchém jménu, zápis o 1/2 papíru A4 psal asi hodinu, aby nakonec vytiskl a dal mi k podpisu úplně jiný dokument, patřící někomu jinému z jiného spisu (nebylo mu divný, že vyjely 4 stránky).
IP zaznamenána

éRooo

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 613
    • Zobrazit profil
Re:Konkrétní libůstky správních orgánů konkrétních měst
« Odpověď #1 kdy: 24 Dubna 2018, 18:03:41 »

Z výše popsaných měst mám osobní zkušenost pouze s Plzní. To je vůbec zvláštní město.
Při pokusu o nahlédnutí do spisu jsem měl štěstí až při třetím pokusu, kdy sem zastihnul dotyčného úředníka "v práci", jinak sem měl čest s nějakou chytrou bábou, možná přímo ta zmíněná:)
Při šťastném shledání s mnou konkrétně hledaným úředníkem jsem se setkal se zvláštním chováním, nejprve jsem vlastně byl jen zkusit naznačit, že výzvu platit nebudu, protože neni důvod, tak jestli to nechce uzavřít rovnou. Velmi chlapsky a důrazně mi řekl, že to se teprve uvidí, kdo má pravdu. Spis mi po ověření totožnosti ochotně oskenoval, já čekal v kanceláři, jediné co mi trochu bylo líto, byla černobílá kopie, na které není černé auto vidět ;D. Následně jsem magistrátu města Plzně zaslal podání vysvětlení, jež si žádal, kde jsem jim velmi důkladně vysvětlil, že nebudu platit pokutu, když sem nic neprovedl a že i Plzeň musí respektovat platné zákony, což jim asi stále s historií jejich soudu a policie činí potíže a když jsem se dostavil je pozdravit, neboť po vysvětlení se nic nedělo, stejný úředník mi s úsměvem a mile sdělil, že se opravdu tedy nic nestalo a případ odložil, podal mi ruku a skoro se ještě omluvil :D
IP zaznamenána
In dubio pro reo

Mesec

  • Příspěvků: 1 001
    • Zobrazit profil
Re:Konkrétní libůstky správních orgánů konkrétních měst
« Odpověď #2 kdy: 25 Dubna 2018, 08:14:50 »

Židlochovice - jsou vyhlášeni tím, že jsou poměrně rychlí, což mám ověřeno z vícero zdrojů. Tzv. "ovčí spisy" vedou ledabyle, mají je samostatně oddělené, nejsou číslované, řazené. Po Příkaze teprve si dají tu práci a vytvoří si soupisku.
Úřednici jsou tam tři - jedna blonďatá dáma (vedoucí odboru) a dva mladí pánové do 30 let (referenti). Paní se chová docela chladně a dost odměřeně, sice vám vyhoví, ale chová se dost neochotně. Pečlivě si vás hlídá a pozoruje, jakákoliv nestandartní aktivita budí v ní emoce a zvedá hlas. Není ochotna se vybavovat.
Druhý referent je pro změnu zase přátelský a rád si povídá, což návštěvy docela zpříjemňuje. Je to ovšem hodně inteligentní člověk a vyptává se mezi řádky ohledně případu. Je ochotnější než jeho starší kolegyně.
S třetím referentem jsem nepřišel do styku, takže nemám zkušenost.
Je to malý úřad, takže prakticky nečekáte a nahlížení do spisu bývá rychlé, nevýhodou je zase vysoký ceník, kdy chtějí 15 Kč za první stranu a 5 Kč za další stranu. Taktéž mají vysoké sazby, pokud jde o nahlížení dle 106, chtějí asi 70 Kč za 1/4 hodiny práce.
Jejich jednání je cílené, pouze vybrat peníze. Veškeré žádosti prakticky zamítají.
IP zaznamenána

jakubb

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 560
    • Zobrazit profil
Re:Konkrétní libůstky správních orgánů konkrétních měst
« Odpověď #3 kdy: 17 Května 2018, 14:48:41 »

Praha vyšehrad - Znám ji málo, ale byl jsem v jednom dni nahlednout do 16 spisů, takže jsem se s jedním úředníkem (který dostal většinu spisů od kolegů na stůl) zapovídal a dost jsem se dozvěděl. Tak předně většinu agend vedou elektronicky a vůbec nezakládají papírový spis, dokud není třeba. Tedy klasicky fotky z radarů, které od MP chodí nějakou jejich interní aplikací, tak se vyřizují plně elektronicky – dokonce je výpalné posíláno úplně automaticky (nevím, jestli to fakt jde komplet samo, nebo úředník musí kliknout alespoň na tlačítko Vygenerovat a poslat).

I když je spis elektronicky, tak údajně musí odmítat zasílání kopie spisu do DS. Pokud se účastník dostaví na nahlédnutí, všechno vytisknou a předloží až v tom okamžiku. Tady si myslím, že tím vzniká prostor pro stížnosti, protože úřad tím postupem neúměrně ekonomicky zatěžuje všechny účastníky aniž by k tomu existoval rozumný důvod, a vyhověním žádosti o kopie do DS by nevznikaly ani jedné straně větší náklady, o neekologičnosti věci nemluvě.

Někteří úředníci nenávidí neohlášené návštěvy (hlavně 4. patro). Kuriozitou je, po nahlédnutí je, že mi místo vystavení Záznamu o nahlédnutí dal podepsat souhlas dle 101/2000, což je huspě popsaný papír, který se ani nikomu nechce číst – to jim asi často projde, ale když to odmítnete, jste vyhozeni na chodbu a úředník si Záznam pak píše sám v kukani. Zábava je pak, když vám přinese hotový papír a vy se dožadujete svého práva na vyjádření do zápisu…
« Poslední změna: 17 Května 2018, 14:50:28 od jakubb »
IP zaznamenána

Behemot

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 636
    • Zobrazit profil
    • HW World
Re:Konkrétní libůstky správních orgánů konkrétních měst
« Odpověď #4 kdy: 10 Srpna 2018, 17:23:02 »

Brandýs N. L. - Stará Boleslav: tady všechno (ohledně spisů) v cajku, jinak sekají chyby jako všude, pokud jde o poněkud nestandardní prostředky (určení neplatnosti apod.), všechno zamítají, minimální argumentace
Celní úřad pro SČK: bordel na kolečkách, v pozdních úředních hodinách je tam nějaká bába co „má službu“, je chytrá jak rádio, jinak ale nic neví a od ničeho nemá klíče, blábolí o tom jak se musím objednávat a lže; stížnost uznána částečně důvodná a aspoň posílají kopie do datofky
« Poslední změna: 10 Srpna 2018, 23:02:40 od Behemot »
IP zaznamenána
STICKERS-CZ - e-shop nekonformních samolepek a placek

kdo

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 358
    • Zobrazit profil
Re:Konkrétní libůstky správních orgánů konkrétních měst
« Odpověď #5 kdy: 10 Srpna 2018, 22:32:48 »

Přidám svou trošku do mlýna. Poslední dobou mi vyloženě vadí jižní Morava (či spíše jihomoravští úředníci):

JmK: po odchodu JUDr. Rozkydala úřad srovnatelný s KNV Vysočina (což je automat na zamítání odvolání, který by pravděpodobně vůbec neprošel Turingovým testem). Rozdíl oproti Vysočině je jen v tom, že v současné době většinou první odvolání akceptují a první rozhodnutí shodí na nějaké prkotině. Druhé odvolání, byť by bylo sebelepší, shazují. Většina rozhodnutí je podle mého názoru velmi snadno napadnutelných u soudu. Bohužel je pod nimi několik vysoce agilních obcí, kterým jde výlučně o peníze (krom níže uvedených i nechvalně známé Rosice s koupalištěm zaplaceným z pokut, rekordmani v počtu veřejnoprávních smluv o měření v okolních obcích ze Židlochovic, nebo Mikulov a Pohořelice):
Hustopeče: agilní (prý však pohledné) slepičky, zcela neschopné reagovat na jakékoli konkrétní argumenty. Kopii spisu nepošlou ani za nic, mají totiž ve spisech naprosto neuvěřitelný chaos. Zcela nepokrytě jim jde jen o peníze.
Šlapanice: vrcholná ukázka neschopnosti vygenerovat byť jen jediný dokument v souladu se zákonem. Řízení jsou neskutečně pomalá, do roka nezahájí nic. Na druhou stranu promptně reagují na žádosti o spis i informace. Spis do DS odesílají během 4-5 dnů.
Brno: keywords Kupčík, Jordánek, Popelka hovoří za vše.
Hodonín: Rigidita, mají rovnítko mezi obviněným a viníkem.
Znojmo: Spis většinou poskytují, mají poměrně kvalitní rozhodnutí. Nově ale zavádějí daň z tachometru, takže lze očekávat zhoršení.

Úřady (či úředníci), které mne příjemně překvapily:
Říčany: Různí lidé mají různé zkušenosti. Podle těch mých je JUDr. Čechráková jedním ze tří správních úředníků v ČR v oblasti dopravy, kteří mají na to, aby tuto práci nestranně a kvalitně vykonávali. Bez jakékoli ironie konstatuji, že kdyby se správní úřady chovaly v intencích jednání shora uvedené dámy, asi bych začal doporučovat pokuty platit. Bylo by jich totiž o 95 % méně a byly by udíleny za skutečné přestupky.
Strakonice: Solidní a nestranné vedení řízení, fair přístup, pořádek ve spisu.
Humpolec: Mám jen jednu, ale v podstatě příjemnou zkušenost, a to s paní Němcovou, která ale nedávno odešla do důchodu.
Jablonec n. N.: Na fóru jsem o nich četl strašné věci, za mne - sice po pouhých třech zkušenostech - vstřícní, nestranní, profesionální.

TOP komici:
Milevsko: podle jejich poučení se odvolání proti jejich příkazům a rozhodnutím podávají do Pohořelic. Sveřepě odmítali mé přiznání, že jsem řídil vozidlo, tvrdíce, že na fotografii je zcela zřetelně osoba ženského pohlaví. Na více než rok a půl starý dotaz, kde je na fotografii vidět ženské pohlaví, doposud nezareagovali. Když je 13.6.2017 navštívil administrátor tohoto webu osobně, dva z nich ukončili pracovní poměr s odborem dopravy. A hned následující den přijel situaci pod nějakou průhlednou záminkou osobně řešit president Zeman. ;)
Hradec Králové: Z celkově exklusivní sestavy vyčnívá jedna takyinženýrka, jejíž znalosti správního řádu jsou po mém soudu na takové úrovni, že by byla rizikem pro vedení správního řízení, i kdyby na úřadě jenom uklízela. Bohužel se však jedná o vysoce aktivní (a podle mého názoru i značně zahořklou a pomstychtivou) úřední osobu. Za poslední dva roky moje nejkomičtější zkušenost ze SŘ byla, když jsem jako substituční zmocněnec musel požádat o prohlášení ústního jednání za veřejné poté, co se snažila zmocněnce vykázat s tím, že nemá na ÚJ (po substitučním zmocnění mé maličkosti) už co dělat, a pak jsem už jen nevěřícně hleděl, kolikrát a jak dlouho potřebuje telefonovat, aby ke svému údivu zjistila, že může být na žádost obviněného ÚJ vedeno za přítomnosti veřejnosti.
Mělník: měření na nepoužívaném přejezdu, dělení výpalného s Czech Radarem, úsměvná kvalita vedení řízení, ale hlavně starosta, kterému jde hlavně o tuhletu bezpečnost provozu, a tak se rozhodl ukázat všem odstrašující příklad, když to napálil do vlastního úřadu. Tohle nevymyslíš...
Vizovice: možná to bude tamním vzduchem, ale správní úvahy mají zcela excelentní, mnohdy s vážnou aspirací na umístění na prvních stranách občasníku Trnky-brnky. V jednom rozhodnutí o odvolání jim kraj přikázal další řízení a ironicky konstatoval, že by ale bylo lepší, kdyby řízení zastavili.

Spousta úřadů se chová velice nudně (např. Příbram, Poděbrady, Kolín, Žďár n. S., Liberec atd.), vedeny pravděpodobně snahou o maximálně neosobní přístup. Kvalita vedení řízení a jejich rozhodnutí je poměrně dobrá, shodně však podle mého názoru trpí sklony k přepjatému formalismu a je z nich cítit (značná) upocená snaha o stanovení ekvivalence mezi obviněným a viníkem, asi hodně i kvůli penězům.

Samostatná kategorie: Praha
V Praze řeším několik desítek přestupků ročně. Kvalita úřednictva velmi rozličná, celkově na poměry v ČR značně podprůměrná. Spis do DS nepošlou, ale chyb ve spisu a vedení řízení nadělají mraky. Asi taková neformální parta... Zajímavostí je, že se nějak naučili řetězit správní řízení (přinejmenším) o přestupcích provozovatele (slučovat evidentně nehodlají ani za nic) a do 2 dnů od doručení odvolání zahajují se stejným provozovatelem další řízení o jiném přestupku.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil
Re:Konkrétní libůstky správních orgánů konkrétních měst
« Odpověď #6 kdy: 13 Srpna 2018, 11:50:12 »

Brno: keywords Kupčík, Jordánek, Popelka hovoří za vše.
Kupčík tam už rok neškodí.
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 642
    • Zobrazit profil
Re:Konkrétní libůstky správních orgánů konkrétních měst
« Odpověď #7 kdy: 13 Srpna 2018, 15:32:38 »

b]Hradec Králové[/b]: Z celkově exklusivní sestavy vyčnívá jedna takyinženýrka, jejíž znalosti správního řádu jsou po mém soudu na takové úrovni, že by byla rizikem pro vedení správního řízení, i kdyby na úřadě jenom uklízela. Bohužel se však jedná o vysoce aktivní (a podle mého názoru i značně zahořklou a pomstychtivou) úřední osobu. Za poslední dva roky moje nejkomičtější zkušenost ze SŘ byla, když jsem jako substituční zmocněnec musel požádat o prohlášení ústního jednání za veřejné poté, co se snažila zmocněnce vykázat s tím, že nemá na ÚJ (po substitučním zmocnění mé maličkosti) už co dělat, a pak jsem už jen nevěřícně hleděl, kolikrát a jak dlouho potřebuje telefonovat, aby ke svému údivu zjistila, že může být na žádost obviněného ÚJ vedeno za přítomnosti veřejnosti.
Petr Pacholík - solidní blb.
IP zaznamenána

NeviemCo

  • Příspěvků: 279
    • Zobrazit profil
Re:Konkrétní libůstky správních orgánů konkrétních měst
« Odpověď #8 kdy: 18 Srpna 2018, 19:37:33 »

Kolín stejná zkušenost jako popsaná výše. Ve všem zmatek, moje zkušenost se spisem byla taková, že jsem dostal 4 papíry, neočíslované, bez soupisky a s větou "tady máte spis" a na otázku, že jsem chtěl kompletní kopii spisového materiálu jsem dostal odpověď, že mi ho právě dala do ruky přece. U dalšího, že spis bude další den, protože úředník tady dnes není, mladá slečna na recepci neznalá a nervozní - "Spis? co tím přesně myslíte?", "Tak já se zeptám počkejte chvilku", "Zastavte se zítra, dnes už tady paní co má na starosti Váš případ není a kancelář se spisem je zamčená", ...
« Poslední změna: 18 Srpna 2018, 19:39:59 od NeviemCo »
IP zaznamenána

Martin623

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 458
    • Zobrazit profil
Re:Konkrétní libůstky správních orgánů konkrétních měst
« Odpověď #9 kdy: 18 Srpna 2018, 23:25:37 »

Citace
Jablonec n. N.: Na fóru jsem o nich četl strašné věci, za mne - sice po pouhých třech zkušenostech - vstřícní, nestranní, profesionální.

Dobrej vtip-klíčové slovo Chomát
IP zaznamenána

now

  • Příspěvků: 243
    • Zobrazit profil
Re:Konkrétní libůstky správních orgánů konkrétních měst
« Odpověď #10 kdy: 21 Března 2019, 14:38:21 »

Kutná Hora
Tak před asi měsícem jsem podle 106/1999Sb. poučen zkušenostmi jiných a s vědomím, že stejně tam toho více není jsem požádal o kopii hlášení PČR a seznam spisu protože se se spisem rádo manipuluje. Přidal jsem jen dovětek, že pokud budou ochotni poslat celý spis, přiřadí se k těm slušnějším úřadům. Jaká to naivita.
Dorazilo mi něco od oprávněné úřední nuly Zdenka Mullera, absolventa vysoké školy esenbé v Bratislavě, že nic ze spisu mi není povinen posílat, a bylo to označeno jako sdělení, prostě zákon 106/1999Sb. mu je úplně u prdele.
Neuspěl jsem ani u tajemníka ani u starosty který tam zastupuje ANO bude nám líp!

Další žádost přímo na starostu, běžné věci včetně pracovní doby úřadu, cca 28 bodů. Pan starosta Kutné Hory Viktora to opět pojal jako vylití svého srdíčka, opět se vykašlal na nějaký stupidní zákon, Viktorovi přece nikdo nebude nic přikazovat, že ANO?! Takovýma hloupostna popsal 1 a 1/2 strany A4. Nakonec zaperlil cituji:
Pro úplnost ještě doplňuji odpovědi na některé Vaše dotazy:
Sděluji, že se všichni zaměstnanci městského úřadu průběžně vzdělávají dle individuálních
vzdělávacích plánů.
Na dotaz, kam plyne příjem z pokut uložených městskou policií a z pokut uložených v rámci
přestupkových řízení vedených městským úřadem, odpovídám, že tyto pokuty jsou příjmem
Města Kutná Hora. Tak tomu samozřejmě není u pokut uložených Policií ČR, které jsou příjmem
státního rozpočtu.
Ptáte se rovněž, jakou vysokou školu absolvoval JUDr. Müller, který vede přestupkové řízení,
jehož jste účastníkem. Tento zaměstnanec odboru dopravy a silničního hospodářství absolvoval
v r. 1989 Fakultu vyšetřování na Vysoké škole sboru národní bezpečnosti v Bratislavě


Takže pan starosta Viktora, se mi uráčil odpovědět na 3 z 28 požadavků o informace!
Sešel se týden s týdnem a dnes jsem dostal Rozhodnutí z Krajského úřadu SČ, kdy se úřadu přikazuje vydat mi požadované informace.

Na radnici asi visí černá vlajka. ;D
IP zaznamenána