30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:


>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit o jaký případ se jedná.Jak na to? Pojďte >>sem<<

Autor Téma: Konkrétní libůstky správních orgánů konkrétních měst  (Přečteno 933 krát)

jakubb

 • stálý člen 30kmh.cz
 • *
 • Příspěvků: 320
  • Zobrazit profil

Tak jak tu máme užitečnou síť nahližitelů, tak mě mrzí, že tu nemáme obdobně přehledný seznam správních orgánů a jejich slabin.

Poslední rok jsem byl poměrně aktivní co do nahlížení do nejrůznějších správních spisů (nejen) v oblasti dopraních přestupků. Tímto děkuji všem, kteří mi za tím účelem poskytli Plnou moc a umožnili mi tak získat cenné zkušenosti, o které bych se rád podělil.

Různé SO mají různé libůstky, kterými se nezákonně šetří práci a při vhodném postupu toho lze využít. Sepíšu sem to, co mě ani nikoho z mých zmocitelů neohrozí, ale pomůže jiným:

Plzeň - u ovčích spisů (tj. těch, kteří platí jako ovce) vedou jen desky se základními údaji. Nečíslují stránky, nevedou soupisku a když už musí, tak ji sesmolí ve Wordu na hlavičkový papír. Ale mám pocit, že od nového roku zavedli nějakou novou spisovou službu – zatím nemám ověřené. Při nahlížení do spisu si úřednice žadatele ztotožní a pak ho vykáže na 10-20 minut na chodbu a spis poskládá. Zatím jsem na to vymyslel neověřenou obranu stylem Ú: „dejte mi občanku“, Ž: „a máte teď čas? můžete se mi věnovat?“, Ú: „Já si to připravím a pak vás zavolám“, Ž: tak si dodělejte co potřebujete, já zatím počkám na chodbě“ – tedy za žádnou cenu nesdělit, o jaký spis jde, dokud mě neusadí a nezahájí řízení o nahlížení – pak se nenechat vyhodit na chodbu s odvoláním na 160972/2011/KUSK-DOP/HOL. Obzvláště jedna nejmenovaná úřednice (sekce přestupky z radarů v Plzni) je hodně emocionální a hrozně se vzteká, když není po jejím - při pokračujícím jednání pak dělá velké chyby a vtekle vykřikuje věci, které jdou použít proti ní.
Je dobré všechno nahrávat a neskrývat to - když pak ve vyjádření k podkladům napíšete téměř nějakou námitku s dovětkem „…jak ostatně vyplývá z audio-nahrávky jednání, kterou si účastník pořídil…“, SO vynakládá překvapivě dost energie, aby se s tím vypořádal před rozhodnutím. A bacha, nedávno se přestěhovali na druhou stranu Plzně!
Na 106 posílají dokumenty ze spisů bez poplatků. Celý spis jsem nezkoušel, osobní návštěva je mi milejší.

Stod – na ně si dávám bacha. Není s nima žádná legrace, spisy vedou kvalitně, nenašel jsem žádné formální nedostatky. Úřednice jedná s klidnou hlavou. Na druhou stranu jsem tam jezdil ještě jako začátečník (v kauzách, které jsem obě prohrál), tam možná mám vzpomínky zkreslené tím.
Na 106 posílají dokumenty ze spisů bez poplatků, ale hrají na to, aby se žádost byla chápána jako žádost o celý spis a tím se dala zamítnout.

Kolín – mezi řádky jsem se dozvěděl, že za 20 let praxe dané úřednice na Odboru dopravy se jí ještě nestalo, že by někdo přišel nahlížet do spisu. A její jednání tomu odpovídalo. Nechápu! Nahlídnout do spisu mi odmítla s nabídkou termínu za 14 dní (ehm!), že prý se každý musí povinně objednat předem – ale to už jí pak asi vysvětlil její vedoucí po mé stížnosti. Spisy se válí o stolech bez desek, nadepsané propiskou. Pokud má spis víc listů, je v eurodeskách. Mají spisovou službu, ale úřednicím se s ní špatně pracuje, tak v ní některé listiny asi chybí a tak si před nahlédnutím si ve Wordu napíšou vlastní soupisku – na požádání velmi neochotně vyjedou soupisku se spisovky, které se může dost lišit. (stejnou spisovou službu používají i Židlochovice, soudě podle tohoto fóra). Mají velmi kreativní pojetí pracovní doby – na dobu zveřejněnou na úřední desce se sere, po 16. hodině už tam zpravidla nikdo není. Dle názoru vedoucího „klouzavá pracovní doba úředníků“ je v pořádku. Doporučuju využít :)
A to nejlepší: pří zádosti o spis dle 106 to úřednice odboru dopravy hned celé naskenuje a pošle mailem na Radnici, kde teprve pak žadateli pošlou výzvu k úhradě nákladů. Samozřejmě si účtují náklady na skenování, na které tou dobou ale už nemají nárok. To ale bez nahlédnutí žadatel zpravidla neví.

Heřmanův městec – Malé město, kde veškerou dopravně přestupkovou agendu dělá jediná úřednice. Pokud není v práci, nikdo se jí v tom nevyzná (mám nahranou její kolegyni „kde to kurva v tomhletom bordelu mám najít?“). Na spis jsem čekal hodinu. Byl mi předložen spis jako hromada nespojených papírů. Soupiska není a nestydí se říct, že nemají. Vedoucí oddělení je zmatkář, zjevně není zvyklý jednat s občany, je schopen udělat 3x překlep v jednoduchém jménu, zápis o 1/2 papíru A4 psal asi hodinu, aby nakonec vytiskl a dal mi k podpisu úplně jiný dokument, patřící někomu jinému z jiného spisu (nebylo mu divný, že vyjely 4 stránky).
IP zaznamenána

eRooo

 • stálý člen 30kmh.cz
 • *
 • Příspěvků: 505
  • Zobrazit profil
Re:Konkrétní libůstky správních orgánů konkrétních měst
« Odpověď #1 kdy: 24 Duben 2018, 18:03:41 »

Z výše popsaných měst mám osobní zkušenost pouze s Plzní. To je vůbec zvláštní město.
Při pokusu o nahlédnutí do spisu jsem měl štěstí až při třetím pokusu, kdy sem zastihnul dotyčného úředníka "v práci", jinak sem měl čest s nějakou chytrou bábou, možná přímo ta zmíněná:)
Při šťastném shledání s mnou konkrétně hledaným úředníkem jsem se setkal se zvláštním chováním, nejprve jsem vlastně byl jen zkusit naznačit, že výzvu platit nebudu, protože neni důvod, tak jestli to nechce uzavřít rovnou. Velmi chlapsky a důrazně mi řekl, že to se teprve uvidí, kdo má pravdu. Spis mi po ověření totožnosti ochotně oskenoval, já čekal v kanceláři, jediné co mi trochu bylo líto, byla černobílá kopie, na které není černé auto vidět ;D. Následně jsem magistrátu města Plzně zaslal podání vysvětlení, jež si žádal, kde jsem jim velmi důkladně vysvětlil, že nebudu platit pokutu, když sem nic neprovedl a že i Plzeň musí respektovat platné zákony, což jim asi stále s historií jejich soudu a policie činí potíže a když jsem se dostavil je pozdravit, neboť po vysvětlení se nic nedělo, stejný úředník mi s úsměvem a mile sdělil, že se opravdu tedy nic nestalo a případ odložil, podal mi ruku a skoro se ještě omluvil :D
IP zaznamenána
In dubio pro reo

Mesec

 • Příspěvků: 842
  • Zobrazit profil
Re:Konkrétní libůstky správních orgánů konkrétních měst
« Odpověď #2 kdy: 25 Duben 2018, 08:14:50 »

Židlochovice - jsou vyhlášeni tím, že jsou poměrně rychlí, což mám ověřeno z vícero zdrojů. Tzv. "ovčí spisy" vedou ledabyle, mají je samostatně oddělené, nejsou číslované, řazené. Po Příkaze teprve si dají tu práci a vytvoří si soupisku.
Úřednici jsou tam tři - jedna blonďatá dáma (vedoucí odboru) a dva mladí pánové do 30 let (referenti). Paní se chová docela chladně a dost odměřeně, sice vám vyhoví, ale chová se dost neochotně. Pečlivě si vás hlídá a pozoruje, jakákoliv nestandartní aktivita budí v ní emoce a zvedá hlas. Není ochotna se vybavovat.
Druhý referent je pro změnu zase přátelský a rád si povídá, což návštěvy docela zpříjemňuje. Je to ovšem hodně inteligentní člověk a vyptává se mezi řádky ohledně případu. Je ochotnější než jeho starší kolegyně.
S třetím referentem jsem nepřišel do styku, takže nemám zkušenost.
Je to malý úřad, takže prakticky nečekáte a nahlížení do spisu bývá rychlé, nevýhodou je zase vysoký ceník, kdy chtějí 15 Kč za první stranu a 5 Kč za další stranu. Taktéž mají vysoké sazby, pokud jde o nahlížení dle 106, chtějí asi 70 Kč za 1/4 hodiny práce.
Jejich jednání je cílené, pouze vybrat peníze. Veškeré žádosti prakticky zamítají.
IP zaznamenána

jakubb

 • stálý člen 30kmh.cz
 • *
 • Příspěvků: 320
  • Zobrazit profil
Re:Konkrétní libůstky správních orgánů konkrétních měst
« Odpověď #3 kdy: 17 Květen 2018, 14:48:41 »

Praha vyšehrad - Znám ji málo, ale byl jsem v jednom dni nahlednout do 16 spisů, takže jsem se s jedním úředníkem (který dostal většinu spisů od kolegů na stůl) zapovídal a dost jsem se dozvěděl. Tak předně většinu agend vedou elektronicky a vůbec nezakládají papírový spis, dokud není třeba. Tedy klasicky fotky z radarů, které od MP chodí nějakou jejich interní aplikací, tak se vyřizují plně elektronicky – dokonce je výpalné posíláno úplně automaticky (nevím, jestli to fakt jde komplet samo, nebo úředník musí kliknout alespoň na tlačítko Vygenerovat a poslat).

I když je spis elektronicky, tak údajně musí odmítat zasílání kopie spisu do DS. Pokud se účastník dostaví na nahlédnutí, všechno vytisknou a předloží až v tom okamžiku. Tady si myslím, že tím vzniká prostor pro stížnosti, protože úřad tím postupem neúměrně ekonomicky zatěžuje všechny účastníky aniž by k tomu existoval rozumný důvod, a vyhověním žádosti o kopie do DS by nevznikaly ani jedné straně větší náklady, o neekologičnosti věci nemluvě.

Někteří úředníci nenávidí neohlášené návštěvy (hlavně 4. patro). Kuriozitou je, po nahlédnutí je, že mi místo vystavení Záznamu o nahlédnutí dal podepsat souhlas dle 101/2000, což je huspě popsaný papír, který se ani nikomu nechce číst – to jim asi často projde, ale když to odmítnete, jste vyhozeni na chodbu a úředník si Záznam pak píše sám v kukani. Zábava je pak, když vám přinese hotový papír a vy se dožadujete svého práva na vyjádření do zápisu…
« Poslední změna: 17 Květen 2018, 14:50:28 od jakubb »
IP zaznamenána