30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Pře/Posílání písemností ze zahraničí ?  (Přečteno 5582 krát)

frajtag

  • -exot-
  • *****
  • Příspěvků: 133
    • Zobrazit profil
Pře/Posílání písemností ze zahraničí ?
« kdy: 01 Dubna 2018, 11:51:45 »

Mělo by smysl nechat posílat např. odvolání a podobné dokumenty z daleké zapadlé ciziny nějakým domorodcem bez podpisu?
Takové odvolání by došlo úřadu třeba až za měsíc, avšak účastník by měl kopii podacího lístku z posledního dne lhůty pro odvolání včetně čísla a sledování zásilky.
Podpis by nebyl třeba, úřad by musel účastníka vyzvat k doplnění na jeho adresu, což už by proběhlo standardně.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil
Re:Pře/Posílání písemností ze zahraničí ?
« Odpověď #1 kdy: 01 Dubna 2018, 12:01:56 »

Pokud by se našla země, odkud by dopis šel dostatečně dlouhou dobu. Nedávno testováno jedním kolegou, dopis doručen úřadu 11. den od odeslání z Thajska.
IP zaznamenána

frajtag

  • -exot-
  • *****
  • Příspěvků: 133
    • Zobrazit profil
Re:Pře/Posílání písemností ze zahraničí ?
« Odpověď #2 kdy: 01 Dubna 2018, 12:22:04 »

11 dní není sice moc, ale 11 dní ke každému podání už pár měsíců udělá.
Jde vlastně jen o to, vytisknout email a poslat poštou s potvrzením.
To by určitě zvládl za dolar nějaký číňánek v mongolské stepi či tichomořský ostrovní domorodec  ;D
IP zaznamenána

icu

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 337
    • Zobrazit profil
Re:Pře/Posílání písemností ze zahraničí ?
« Odpověď #3 kdy: 16 Dubna 2018, 16:46:48 »

Má aktuální statistika Aliexpress.com>Praha naznačuje, že čínská pošta ve spolupráci s tou českou těch cca 30 dnů dá. Důležitá je velikost, aby to šlo poštou balíkovou, neboť ta si pro zásilky jezdí na celnici max. 2x týdně. Zásilky jsou posílány s kódy začínajícími L, statistika je založena na cca 30 kusech za poslední dva měsíce (12 z nich ještě nevylezlo z české celnice, z toho jeden byl odeslán už 14.3. v Shenzenu).
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil
Re:Pře/Posílání písemností ze zahraničí ?
« Odpověď #4 kdy: 16 Dubna 2018, 20:48:29 »

april> To je zajímavý nápad. Kdysi jsem přemýšlel, zda mi nějaký zákon zakazuje poslat třeba odpor na dobírku.
IP zaznamenána

Cecil

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 227
    • Zobrazit profil
Re:Pře/Posílání písemností ze zahraničí ?
« Odpověď #5 kdy: 16 Dubna 2018, 21:10:58 »

Chtělo by to zkusit na něčem triviálním, napr. dotaz přes 106. Já asi využiju můj pobyt v Mexiku a zašlu dotaz s deklarovnaou hodnotou.
IP zaznamenána

jakubb

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 560
    • Zobrazit profil
Re:Pře/Posílání písemností ze zahraničí ?
« Odpověď #6 kdy: 16 Dubna 2018, 22:43:33 »

… poslat třeba odpor na dobírku.

Hm, zajímavé :-D Buď nebude převzato a pokud ano (je-li částka malá), tak tím vznikne vaše bezdůvodné obohacení a úřad vás vyzve k jeho vydání. Ale »díky« teda za brouka v hlavě, teď budu přemýšlet, kde to jen uplatním.

Nedávno se mi povedl jiný kousek. Zaplatil jsem správní poplatek a úřadu jsem poslal doklad o provedení příkazu v bance. Ná základě toho mi úřad vyhověl. Druhý den se mi peníze vrátily a koukám, udělal jsem překlep v čísle účtu – ani úřednice si toho v potvrzení platby nevšimla a vyhověla. Vyčkávám, co bude dál, z různých důvodů mám pochybnost, že to úřad dohledá, protože šlo o ruční zpracování.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil
Re:Pře/Posílání písemností ze zahraničí ?
« Odpověď #7 kdy: 16 Dubna 2018, 22:47:09 »

jakubb> Pokud přidám nějaké své umělecké dílo, tak se také jedná o bezdůvodné obohacení? Však je nikdo nenutil zásilku přebírat.
IP zaznamenána

jakubb

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 560
    • Zobrazit profil
Re:Pře/Posílání písemností ze zahraničí ?
« Odpověď #8 kdy: 16 Dubna 2018, 22:50:49 »

jakubb> Pokud přidám nějaké své umělecké dílo, tak se také jedná o bezdůvodné obohacení? Však je nikdo nenutil zásilku přebírat.

tl;td: Mám pocit, že i tak je to bezdůvodné obohacení, ale neumím to teď podložit konkrétními argumenty.
Větou rozvitou: Občanský zákoník má poměrně jasný názor na platby za neobjednané zboží. Fakt je tedy, že nevím, zda tady nehraje roli fakt, že příjemcen není fyzické osoba, ale právnická – v téhle věci ale IMHO nejde o ochranu spotřebitele a mnohem obecnější rovinu.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil
Re:Pře/Posílání písemností ze zahraničí ?
« Odpověď #9 kdy: 16 Dubna 2018, 22:59:39 »

Předpokládejme ale, že úřad dobírku nepřevezme. Bude podání učiněno? Pokud ne, dle jakého ustanovení? :-)

Napadá mne se v reakci na sprdelní výzvu doznat k pyrátění, ale poslat to na dobírku (třeba ve výši dvojnásobku maximální pokuty).
IP zaznamenána

icu

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 337
    • Zobrazit profil
Re:Pře/Posílání písemností ze zahraničí ?
« Odpověď #10 kdy: 17 Dubna 2018, 09:59:01 »

Tak cenné dokumenty ze zahraničí se pochopitelně posílají pojištěné, a to na hodnotu zásilky. Nevidím proto jakékoliv obohacení, když hodnotu dokumentu stanovím na sankci v obci obvyklou. Jinými slovy, pokud úřad obvykle dává 1500 + 1000 Kč jako náhradu nákladů, tak pojistit zásilku (tedy uvést cenu) na €100/$120 mi přijde naprosto adekvátní.
Je také důležité úřadu spolu s tištěnými doklady dodat veškeré podklady, a to nejlépe na datovém nosiči. CD-ROM už dneska tak snadno s notebookem nevytvoříte, nezbývá tedy než použít USB Flash. Úřadu jde samozřejmě (jak jinak) o řádné prošetření přestupku, případné náklady již má již započítané v paušálu, takže nevidím jediný důvod, proč by měl takovou zásilku odmítnout.
« Poslední změna: 19 Dubna 2018, 12:37:38 od icu »
IP zaznamenána

jvms

  • Příspěvků: 191
    • Zobrazit profil
Re:Pře/Posílání písemností ze zahraničí ?
« Odpověď #11 kdy: 19 Dubna 2018, 08:45:36 »

A co to poslat na dobírku, ale peníze si nenechat poslat na svůj účet, ale nechat to poslat na dobročinné účely. To by nebylo bezdůvodné obohacení?
IP zaznamenána

frajtag

  • -exot-
  • *****
  • Příspěvků: 133
    • Zobrazit profil
Re:Pře/Posílání písemností ze zahraničí ?
« Odpověď #12 kdy: 19 Dubna 2018, 10:02:34 »

To už by zřejmě hraničilo s krádeží.
Myslím, že tu dobírku by každý soud smetl ze stolu.
Doručování z Číny by ale smysl mít mohlo.
IP zaznamenána

icu

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 337
    • Zobrazit profil
Re:Pře/Posílání písemností ze zahraničí ?
« Odpověď #13 kdy: 19 Dubna 2018, 12:43:44 »

Tak proč jen Čína... Myslím, že poslat řádně pojištěné podání řekněme z Albánie, Egypta či Maroka by mohlo SO nadělat vrásky.
Soul na to nedoporučuji, tam pošta chodila i v rámci týdne (tedy opravdu tak, že balík v pondělí podaný v Praze na poště byl v pátek doručen, a vice versa).
IP zaznamenána