30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Poplatek za psa  (Přečteno 6531 krát)

Re

  • Příspěvků: 114
    • Zobrazit profil
Poplatek za psa
« kdy: 29 Března 2018, 10:26:59 »

Dobrý den,
sice to nesouvisí s dopravní tematikou, ale neskutečně mě to se.e, tak snad mě neukamenujete. Pořídili jsme si pejska a já nevidím jediný důvod proč bych ho měl přihlašovat na obecním úřadě (čip jsem si zaplatil a registroval sám) a platit nějakej poplatek - stát ani obec mi na pejska nijak nepřispívá, mám ho na vlastní zahradě a když jdeme ven tak hovínka uklízím sám do vlastních pytlíků koupených v makru... Podle zákona o místních poplatcích se musí platit za pejsky od 3 měšíců... Otázka tedy zní, jak do toho hodit vidle a neplatit popř. se nenechat venku zkontrolovat? Sice to zní otřepaně, ale opravdu nejde o těch pár stovek ročně, ale o princip... Bohužel někteří členové mé rodiny nesdílejí můj světonázor nenechat si s.át na hlavu, navíc děti asi nejsou schopné hádat se s opičákama, že jim nic neřeknou a čip je načíst nenechají, tak bych potřeboval vědět, jaké vlastně mají opičáci či pachové pravomoci v této oblasti abych mohl děti případně vybavit písemným návodem... Děkuju za Vaše případné názory
« Poslední změna: 29 Března 2018, 12:08:04 od hh »
IP zaznamenána

Jenyk

  • Příspěvků: 687
    • Zobrazit profil
Re:OT Poplatek za psa
« Odpověď #1 kdy: 29 Března 2018, 10:38:31 »

U nas obec rozmistila a udrzuje kose s pytliky na hovna. Vyuzivam je, takze to beru tak, ze za to platim ten poplatek. Zrovna tohle mi zily netrha.
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:OT Poplatek za psa
« Odpověď #2 kdy: 29 Března 2018, 11:06:38 »

Já hlavně nevím o případu kdy by někdo kontroloval psa..
asi záleží jaká to je obec.. protože vím o případech kdy úřad nezaplaceného psa neřeší i když o něm ví.

Často používaná varianta je že psa přihlásí dědeček a nebo babička protože důchodci platí málo a nebo jsou osvobození.

A nebo může držitel psa být někdo s trvalým pobytem v obci kde se poplatek nevybírá.
Asi stačí i trvalé bydliště někde jinde.. protože úřad většinou ztratí motivaci když nemůže vybrat do svojí kasičky..

Jenyk:
záleží asi případ od případu.. někdy se to dá pochopit.. ale třebas když obec chce 6000 za 3 čivavy které chodí na kočičí záchod tak to asi je hodně..
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 312
    • Zobrazit profil
Re:OT Poplatek za psa
« Odpověď #3 kdy: 29 Března 2018, 11:11:49 »

Poplatek ze psa je fakticky daň, tj. neekvivalentní a neúčelová platba. Tj. ani se neočekává, že by za to poplatník měl dostat nějaké protiplnění ani že by s ním individuálně měl mít příjemce poplatku nějaké náklady, které výběr odůvodní. Čímž to neobhajuju, jen nabízím úhel pohledu - jste-li nějak smířen s daní z nemovitosti, příjmu atd., tak do toho zkuste zahrnout i psa.

Paušálně je poplatek ze psa odůvodněn náklady, které obec objektivně v souvislosti s chovem psů má - úklid, pytle, čipování, odchytová služba, útulky ... Že to třeba zrovna vy nevyužijete není rozhodující, viz výše, je to daň. Jsou-li zdaněni vlastníci psů, znamená to, že se na těchto nákladech solidárně podílejí ve vyšší míře, než kdyby to šlo jen z všeobecných daní (v případě obcí primárně z jejich podílu na nich dle rozpočtového určení). Což už je otázka ryze politická, jestli veřejné rozpočty financovat spíše z obecných daní nebo z nějak specifických (kde v součtu bude jakýsi náznak ekvivalence).
IP zaznamenána

Re

  • Příspěvků: 114
    • Zobrazit profil
Re:OT Poplatek za psa
« Odpověď #4 kdy: 29 Března 2018, 11:19:00 »

U nas obec rozmistila a udrzuje kose s pytliky na hovna. Vyuzivam je, takze to beru tak, ze za to platim ten poplatek. Zrovna tohle mi zily netrha.
Vsak pisu, ze pytliky mam vlastni a nechci byt pokud mozno nikde registrovan ani ja ani muj pes... v praze to pry opicaci kontroluji docela casto... maji tedy nejakou zakonnou oporu aby si vynutili nacteni cipu? A me to tedy zily trha ale dekuju i za Vas prispevek
« Poslední změna: 29 Března 2018, 11:34:08 od Re »
IP zaznamenána

Re

  • Příspěvků: 114
    • Zobrazit profil
Re:OT Poplatek za psa
« Odpověď #5 kdy: 29 Března 2018, 11:32:29 »

Často používaná varianta je že psa přihlásí dědeček a nebo babička protože důchodci platí málo a nebo jsou osvobození.
Mohl bych pouzit jak duchodce tak i ztpp, ale nechci jit touto cestou, nejde mi o to platit min...
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 312
    • Zobrazit profil
Re: Poplatek za psa
« Odpověď #6 kdy: 29 Března 2018, 12:06:33 »

Co jsem zaslechl ze svého okolí, tak odpírači psích poplatků to často řeší tak, že psa formálně vlastní nějaký příbuzný/známý s domicilem v obci, kde poplatek není stanoven, a v Praze je čokl permanentně na „návštěvě“. Ale jestli to funguje netuším, jaké zákonné povinnosti jsou s pobytem/chovem psa dány a jaké možnosti má MP či další orgány jsem nezjišťoval.

Přesouvám do gaychatu, poradna je vyhrazena pro otázky alespoň trochu související s individuální dopravou.
« Poslední změna: 29 Března 2018, 12:08:24 od hh »
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:OT Poplatek za psa
« Odpověď #7 kdy: 29 Března 2018, 16:38:55 »

nejde mi o to platit min...

Když jde o princip tak použít třebas kamaráda který bydlí někde kde se za psa neplatí je v principu jako použít důchodce.. jen neplatíte nic a asi ani psa nemusíte hlásit.

..pak to ještě můžete ignorovat a spoléhat že když v domácnosti bydlí víc lidí tak úřad bude mít problém dokázat kdo je držitel psa..

navíc děti asi nejsou schopné hádat se s opičákama

dětem můžete vysvětlit ať se nebaví s cizími lidmi..

a v Praze je čokl permanentně na „návštěvě“

nemusí být na návštěvě.. poplatek platí držitel v místě trvalého bydliště..
když skutečný držitel psa má napsané bydliště někde kde se neplatí a ve skutečnosti žije v Praze tak platit nemusí.. a zákon dodržel.

To je asi způsob jak se poplatku vyhnout a nic neporušit.. napsat si trvalé bydliště někam kde se neplatí.
Poplatek se platí v trvalém bydlišti i když se psem žijete jinde a zákon neukládá mít trvalé bydliště tam kde skutečně bydlíte.
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:Poplatek za psa
« Odpověď #8 kdy: 30 Března 2018, 12:20:39 »

Pokud nesouhlasíte s registrací sebe a psa v jakékoli databázi, tak jste ho neměl nechat čipovat a náhodný fízl by neměl šanci cokoliv zjistit. K čipu se musí vydat petpas a poplatek za čip je zároveň poplatkem za evidenci v databázi, takže nějaká osoba už k tomu psovi přiřazená je. Hlouběji do toho nevidím, ale jelikož váš pes už čip má a v databázi tedy je, zbývá vám možnost registrovat ho v obci, kde poplatek za psa není.

Edit: jasně, takže některé obce si vyhláškou upravují, že všichni psi musí být očipovaní. V tom případě jste to měl řešit ještě před očipováním, psa přihlásit v obci, kde žádná taková vyhláška není a mohl jste se rovnou vyhnout čipování i poplatku. A jelikož kontrola čipu je součástí zákona o obecní opicii, tak odmítnutí kontroly čipu bude s největší pravděpodobností považováno za neuposlechnutí výzvy.

Přesouvám do gaychatu, poradna je vyhrazena pro otázky alespoň trochu související s individuální dopravou.

Záleží, jak je pes velký, třeba na něm zakladatel vlákna jezdí, nebo alespoň jeho děti a proto to bylo v poradně :D
« Poslední změna: 30 Března 2018, 13:00:15 od IZS »
IP zaznamenána

Re

  • Příspěvků: 114
    • Zobrazit profil
Re:Poplatek za psa
« Odpověď #9 kdy: 30 Března 2018, 13:09:35 »

IZS dik, ale stene nacipuje chovatel nez vam ho proda a me nevadi cip a jeho registrace v soukrome komercni a zaplacene databazi kdyby se ztratil, vadi mi registrace na obecnim urade a placeni za nic, takze mi jde spis o to jak se (tedy psa a jeho cip) nenechat zkontrolovat a jake maji v tomto smeru organove pravomoci nekde na ulici, k tomu jsem bohuzel nic nenasel...
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:Poplatek za psa
« Odpověď #10 kdy: 30 Března 2018, 13:34:15 »

No nějakou oklikou to zřejmě ukotvené v zákoně je. Přístup do evidenčního systému obce při kontrole dodržování vyhlášky má strážník zakotven přímo v § 11a odst. 1 písm. c) zák. 553/1991 Sb. o městské policii. Je otázka, jestli je čip přímou součástí toho evidenčního systému a přístup k němu tedy řeší již tento paragraf, nebo se to schová pod § 12a, nebo to upravuje nějaký zvláštní předpic.
Ke ztrátě - slyšel jsem drby, že při nálezu psa se čipy vůbec nekontrolují, aby zůstala podstata útulků zachována, co je na tom pravdy, nevím.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 027
    • Zobrazit profil
Re:OT Poplatek za psa
« Odpověď #11 kdy: 30 Března 2018, 18:27:53 »

maji tedy nejakou zakonnou oporu aby si vynutili nacteni cipu?
Zatímco za například odmítnutí zkoušky na alkohol řidičem je v zákoně definován postih, troufl bych si tvrdit, že postih za neumožnění načtení čipu zákonem definován nebude (ale řidičák do ohně bych za to nedal). A kde není postih, není povinnost.
IP zaznamenána

Re

  • Příspěvků: 114
    • Zobrazit profil
Re:Poplatek za psa
« Odpověď #12 kdy: 30 Března 2018, 18:53:10 »

Dobrej postreh dik Cikusi to je presne smer ktery jsem mel na mysli, zadny slevy ale s.at na ne: nejsem drzitelem psa (tedy poplatnikem) cip nacist nenecham popr. i osoba blizka a lzps a ted dokazujte...
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:Poplatek za psa
« Odpověď #13 kdy: 30 Března 2018, 19:07:13 »

Za pokus to určitě stojí, ale bál bych se neuposlechnutí výzvy (jestli to opice napadne a pokud ne, pak to IMHO bude otázka času).
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 027
    • Zobrazit profil
Re:Poplatek za psa
« Odpověď #14 kdy: 30 Března 2018, 19:55:03 »

Sice už dost offtopic, ale v gaychatu snad až tak nevadí: Otázkou je, jak by byl prokazatelný materiální aspekt neuposlechnutí výzvy, zvláště pokud by se jednalo o neumožnění načtení čipu. Navíc u psa, u něhož se s jistotou neví, zda je osoba neuposlechnuvší jeho majitelem (mj. právě proto, že čip nebyl načten).
IP zaznamenána