30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit o jaký případ se jedná.Jak na to? Pojďte >>sem<<

Autor Téma: Autonehoda na náledí, neuznání zavinění  (Přečteno 2014 krát)

IZS

• stálý člen 30kmh.cz
  • *
    • Zobrazit profil
Re:Autonehoda na náledí, neuznání zavinění
« Odpověď #15 kdy: 20 únor 2018, 10:18:47 »

Ještě mi došla jedna věc, asi byste se neměl hlásit na pojišťovnu jako viník. S vinou nesouhlasíte a škodu by měl zaplatit správce komunikace (de facto jste dva poškození).
IP zaznamenána

jakubb

• stálý člen 30kmh.cz
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #16 kdy: 20 únor 2018, 10:21:02 »

Ještě mi došla jedna věc, asi byste se neměl hlásit na pojišťovnu jako viník. S vinou nesouhlasíte a škodu by měl zaplatit správce.

V vinou nesouhlasím, pouze oznámím, že jsem řidič. Ale díky za upozornění, budu si na to dávat ještě větší pozor.
IP zaznamenána

gumidos

• hard core 30kmh.cz
    • Zobrazit profil
« Odpověď #17 kdy: 20 únor 2018, 12:16:46 »

Ještě mi došla jedna věc, asi byste se neměl hlásit na pojišťovnu jako viník. S vinou nesouhlasíte a škodu by měl zaplatit správce komunikace (de facto jste dva poškození).
Dovolím si nesouhlasit - odpovědnost provozovatele vozidla je odpovědností objektivní - tedy bez ohledu na zavinění. Do důsledku vzato - špatná silnice se na ten plot neskutálela a majitel plotu nemá s vlastníkem komunikace nic do činění - za to má co do činění s provozovatelem vozidla, který mu přistál na pozemku. Nebo myslíte, že majitel plotu má uplatnit nárok vůči vlastníkovi komunikace? - pak si přečtěte něco o zvláštní povaze provozu vozidla. 
Případné zavinění může pak mít pouze vliv na uplatnění postihu za vyplacené plnění vůči vlastníkovi komunikace, případně i na bonus provozovatele.

edit: pokud jste to myslel tak, že v rámci nahlášení škody může jakubb uvést, že za primární důvod považuje závadu ve sjíznosti, případně že se věc dále řeší, pak by to šlo. Pokud to myslíte ve smyslu - nehlásit škodu vůbec, pak nesouhlasím.
« Poslední změna: 20 únor 2018, 12:23:59 od gumidos »
IP zaznamenána

IZS

• stálý člen 30kmh.cz
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #18 kdy: 20 únor 2018, 20:51:45 »

Myslel jsem to tak že ano, na pojišťovnu hlásit, ale uvést věc v pravé míře. S variantou nehlásit vůbec bych rovněž nesouhlasil.
IP zaznamenána

jakubb

• stálý člen 30kmh.cz
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #19 kdy: 20 únor 2018, 20:56:25 »

Děkuji za rady. Pojišťovně jsme ohlásili škodu na majetku 3. osoby, zejména proto, aby na to mohl přijet likvidátor. Součástí ohlášení je uvedeno, že věc šetři PČR. Dále musíme uplatnit škodu proti pojišťovně majitele/správce komunikace, což zatím nevím kdo to je a nechci v téhle věci vířit vodu do doby, než se poradím s právníkem, jak mít správně nabito, aby mi do toho nemohla protistrana hodit vidle (například by to rychle rozfrézovali a moje fotky by nemusely postačovat jako důkaz – asi utopická představa, ale já fakt nevím).
IP zaznamenána

jakubb

• stálý člen 30kmh.cz
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #20 kdy: 09 Březen 2018, 13:47:16 »

Majiteli vozu přišel dopis, takže PČR už to předala SO. Pro mě tedy znamení, že je čas vyrazit nahlédnout bez ohlášení do spisu.
IP zaznamenána

gumidos

• hard core 30kmh.cz
    • Zobrazit profil
« Odpověď #21 kdy: 09 Březen 2018, 14:11:28 »

V tom dopise je nesmysl. Z čeho ten referent dovozuje, že pokud nebude o náhradě škody rozhodnuto v přestupkovém řízení - bude škoda uhrazena "v rámci pojistného plnění pojišťovnou"?
Navíc tenhle případ může dosti dobře skočit tím, že se žádný přestupek nestal - tedy že jste žádnou povinnost neporušil a orgán nebude mít co řešit.
Už vůči vám bylo vůbec zahájeno řízení?
IP zaznamenána

hh

• hard core 30kmh.cz
    • Zobrazit profil
« Odpověď #22 kdy: 09 Březen 2018, 14:26:30 »

Je to trochu zkratkovité, ale vyložený nesmysl to není. Pokud škoda vznikla provozem vozidla (což zde zjevně je splněno), má poškozený právo na její náhradu provozovatelem, za nějž má plnit pojišťovna, případně ČKP, je-li nepojištěný. Takže to, že škodu uhradí pojišťovna, má sice nějaké další předpoklady, ale v zásadě to tak je.

Naopak, i pokud by byla v rámci přestupkového řízení shledána vina (nedbalostní přestupek spočívající v tom, že řidič nepřizpůsobil ...) a vysloven adhezní výrok o náhradě škody, neznamená to, že by to musel řidič hradit z vlastní kapsy, i za něj to jako za pojištěného má uhradit pojišťovna z POV a maximálně může zkoušet regres, pro který ale zde podmínky nejsou.
IP zaznamenána

gumidos

• hard core 30kmh.cz
    • Zobrazit profil
« Odpověď #23 kdy: 09 Březen 2018, 14:43:00 »

Jenomže ten dopis byl zaslán majiteli toho vozidla, které "škodilo" - berete to v úvahu?  Poškozený a provozovatel jsou nejspíše jedna osoba. Platí přímá zákonná výluka na škodu na vozidle, kterým byla škoda způsobena - proto mi ten dopis přišel poněkud mimo...

edit: alespoň jsem to pochopil jako dopis vlastníkovi vozidla, které se skutálelo do zahrady.
« Poslední změna: 09 Březen 2018, 14:46:44 od gumidos »
IP zaznamenána

hh

• hard core 30kmh.cz
    • Zobrazit profil
« Odpověď #24 kdy: 09 Březen 2018, 14:58:38 »

Máte pravdu, myslel jsem, že to je adresované majiteli nabořeného plotu. Proti řidiči má vlastník auta též potenciální odpovědnostní nárok (ať už bude či nebude vypořádán v přestupkovém řízení), ale z POV se nekryje, šlo by to z HAV nebo z nějaké obecné pojistky na blbost. Ostatně úřad nepíše, z jaké pojistné smlouvy by to mělo jít, evidentně je to nějaká šablona a moc domyšlená není.

IP zaznamenána

jakubb

• stálý člen 30kmh.cz
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #25 kdy: 14 Březen 2018, 22:29:36 »

Dnes jsem hovořil s právníkem v oboru, takže jsem ve věci získat trochu optimismu, že to naději má. Ale bude to stát nějaký peníz za znalce a další náklady – zatím zvažuju zda do toho jít, finančně je to už takhle rána v mojí aktuální situaci. Musím se pochlapit.

Také jsem byl u SO nahlédnout do spisu. Tahle akce mi zajistila pobavení po zbytek dne. Jednak se ukázalo, že na celém úřadě tuhle dopravně-přestupkovou agendu má na krku jediný úředník, takže si hraju s myšlenkou, co by nastalo, pokud by byl vyloučen pro podjatost…
Poštěstilo se mi, že zrovna nebyl přítomen, vyhodit jsem se nenechal, takže jeho zástup hledal spis 45 minut a mám nahranou skvělou hlášku „Tak to nevím, kde to v tomhle bordelu najdu“. Spisová dokumentace od PČR byla úhledná (jako vážně, dobrá práce), ale ostatní práce SO byl zmatek, spis nebyl ničím spoután, jeho části nebyly označeny, soupiska neexistuje, CD s fotkama neuměli načíst, aby mi poskytli kopii, atd. V úředním zápisu o nadhlédnutí pak 2x zkomolili moje jméno a v hlavičce bylo úplně jiná spisová značka a úplně cizí jména, asi z předchozí verze dokumentu, kterou zrecyklovali. Všechny vady jsem nechal do záznamu zanést.

Ale ještě mám na vás dotaz ve věci výše uvedeného Vyrozumění o možnosti uplatnit nárok, je tam uvedeno:
Citace
V případě uplatnění nároku na náhradu škody Vás zároveň žádáme o předložení dokladů spolehlivě prokazujících způsobenou škodu a její výši a to nejpozději do deseti dnů od obdržení tohoto vyrozumění.
Je těch 10 dní nějak prekluzivních, nebo může majitel vozu škodu uplatnit kdykoliv v průběhu řízení až do vydání rozhodnutí?
IP zaznamenána