30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [?] BOURAČKA - PŘEDJÍŽDĚNÍ PŘES KŘIŽOVATKU  (Přečteno 4158 krát)

Vashiik

  • Příspěvků: 2
    • Zobrazit profil
[?] BOURAČKA - PŘEDJÍŽDĚNÍ PŘES KŘIŽOVATKU
« kdy: 18 Ledna 2018, 14:55:59 »

Prosim o delete
« Poslední změna: 18 Ledna 2018, 19:10:01 od Vashiik »
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:BOURAČKA - PŘEDJÍŽDĚNÍ PŘES KŘIŽOVATKU
« Odpověď #1 kdy: 18 Ledna 2018, 15:54:16 »

Vina toho předjíždějícího je celkem jasná. Pokud jde o vás, tak při odbočování vlevo máte mj. povinnost dát blinkr (což jste dle vašeho popisu udělal) a neohrozit řidiče jedoucí za vámi (což implikuje i mj. povinnost co se děje za vámi alespoň přes zrcátka sledovat). Bude záležet na tom, zda se policajtům (případně komukoliv dalšímu, kdo to bude posuzovat, např. pojišťovnám) povede nějak rekonstruovat kde bylo to předjíždějící auto když jste zahajoval odbočovací manévr, jak rychle přilítlo atd.

Pokud by šlo prokázat, že v okamžiku, kdy jste ještě nebyl v tom protisměrném pruhu a jel jste jak tvrdíte cca 8 km/h, jste ho musel v zrcátku vidět a mohl jste s uvážením běžné reakční doby srážce zabránit, dalo by se to brát i jako vaše pohybení - řečeno lidově - nečuměl jste - resp. spoléhal jste na to, že tam nikdo předjíždět nebude, když tam je plná, a kdyby přece, tak že pochopí co se chystáte udělat podle blinkru. Pak byste mohli být za přestupek trestáni oba a odpovědnost za škodu by pojišťovny v nějakém poměru rozdělily (větší část by stále šla za tím předjíždějícím).

Podle popisu bych jako nejpravděpodobnější čekal, že to bude uzavřeno jednoznačně jako vina předjíždějícího, nicméně také záleží na tom, co jste policajtům řekl a co bude tvrdit ten druhý. Např. nesmíte nikdy vypustit z úst, že jste nekoukal dozadu - samozřejmě jste tam koukal, opakovaně, nikoho jste v tom pruhu neviděl - musel být ještě v pravém pruhu za těmi dalšími 2-3 auty za vámi a vybočit až na poslední chvíli. Ten druhý by zase mohl tvrdit, že jste neblikal, že mu to někdo před ním zadupnul a on musel předjíždět atp.
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 642
    • Zobrazit profil
Re:BOURAČKA - PŘEDJÍŽDĚNÍ PŘES KŘIŽOVATKU
« Odpověď #2 kdy: 18 Ledna 2018, 16:24:37 »

Pamatuju si kdejakou blbost a na tohle téma jsem už něco četl - viz https://www.novinky.cz/krimi/420068-ustavni-soud-se-zastal-muze-do-ktereho-pri-odbocovani-narazil-opily-motorkar.html
Dosti podobná záležitost s tím, že předjížděl motorkář  - nalitý, extrémně rychle, plná čára + zákaz předjíždění.
A řidič auta dostal flastr, nakonec zrušený až ÚS.
Z článku lze tušit - že si bohužel pustil "ústa do žebřin" a něco závadného opravdu vypustil.
Čímž se vše vrací ke kořenu  - tedy o bavení se s policií...
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil
Re:BOURAČKA - PŘEDJÍŽDĚNÍ PŘES KŘIŽOVATKU
« Odpověď #3 kdy: 18 Ledna 2018, 21:21:04 »

Vina toho předjíždějícího je celkem jasná.
Bohužel jsem nestihl přečíst úvodní příspěvek než byl smazán, ale čeho se měl dopustit předjíždějící? Díky.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:BOURAČKA - PŘEDJÍŽDĚNÍ PŘES KŘIŽOVATKU
« Odpověď #4 kdy: 18 Ledna 2018, 21:40:41 »

Dle popisu jednoduše jel jako prase - přiřítil se a spatřiv téměř stojící auta, zkusil je v křižovatce všechna předjet, no a to první odbočující (a dávající znamení) sejmul.

Dle ZPPK - minimálně přejel podélnou čáru souvislou, porušil § 17(5)(e) a zřejmě i nějaké obecné povinnosti, když to dopadlo jak to dopadlo.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil
Re:BOURAČKA - PŘEDJÍŽDĚNÍ PŘES KŘIŽOVATKU
« Odpověď #5 kdy: 18 Ledna 2018, 21:49:35 »

Já měl za to, že předjíždět se v křižovatce může, pokud jde o hlavní silnici, čára vypadá přerušovaně a rychlost asi měřena nebyla.

Měl jsem kdysi podobnou nehodu na motorce, kdy jsem v křižovatce na hlavní předjížděl dvě auta a to více vepředu mi odbočilo před čumák. Nakonec to dopadlo tak, že nehodu zavinil řidič auta, jelikož se před odbočením nepodíval do zrcátka. Já to ale schytal za předjíždění před přechodem, který byl v místě také.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 879
    • Zobrazit profil
Re:BOURAČKA - PŘEDJÍŽDĚNÍ PŘES KŘIŽOVATKU
« Odpověď #6 kdy: 18 Ledna 2018, 22:17:35 »

Upřímně řečeno Vashiik si svojí přehnaně pomalou jízdou (8 km/h bůhví jak dlouho před křižovatkou) o průser přímo říkal
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:BOURAČKA - PŘEDJÍŽDĚNÍ PŘES KŘIŽOVATKU
« Odpověď #7 kdy: 19 Ledna 2018, 00:16:05 »

Číkus: Čára z té fotomapy je v místě, kde patrně došlo k jejímu přejetí (což bude o něco dál před křižovatkou, než je naznačeno na obrázku, červená trajektorie představuje opravdu brutální myšku) jasně souvislá. I v tom naznačeném místě, kde je značení trochu ošoupané (jde-li vůbec o vadu v reálu a nevzniklo to při výrobě koláže s těmi autíčky), tak je zjevné, že čára tam je, a že V 2a ani V 2b to není. Tedy argumentem, že to za něco z toho řidič považoval, se může utěšovat jen on sám, v případném řízení by šlo jen o kouřovou clonu.

Ale čert vem čáru. I kdyby tam byla přerušovaná a značka hlavní, tak nelze zleva předjíždět auto, které má nahozený levý blinkr. Zrovna tohle pravidlo dává smysl a snad jej nikdo nebude zatracovat jen proto, že je mj. uvedeno i v ZPPK.

Stejně tak rychlost - nejde o absolutní limit, dokud řidič jízdu zvládá, ať dělá co umí. Ale v popsaném případě zřejmě nastala jedna z následujících možností - 1) předjíždějící řidič mohl za těmi odbočujícími auty bezpečně zastavit, ale rozhodl se předjet, což se ukázalo jako rozhodnutí chybné, dost možná proto, že neměl dostatek procesorového času na sběr a vyhodnocení všech relevantních informací, nebo 2) nic jiného než zkusit předjet už mu v tu chvíli nezbylo - pak je to ale doklad toho, že jel nepřiměřeně rychle.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil
Re:BOURAČKA - PŘEDJÍŽDĚNÍ PŘES KŘIŽOVATKU
« Odpověď #8 kdy: 19 Ledna 2018, 00:21:35 »

Pokud ovšem odbočující řidič nedal blinkr až ve chvíli, kdy fyzicky začal odbočovat a již byl předjížděn (tak jako v mém případě). Ale jak jsem psal výše, nestihl jsem si přečíst úvodní příspěvek, než jej Vashiik smazal.
IP zaznamenána

Vashiik

  • Příspěvků: 2
    • Zobrazit profil
Re:BOURAČKA - PŘEDJÍŽDĚNÍ PŘES KŘIŽOVATKU
« Odpověď #9 kdy: 19 Ledna 2018, 08:55:24 »

Jedná rychlá odpoveď.

Křižovatka je velice nebezpečná (á týden bouračka). 8kmh jsem jel těsně před začátkem odbočovacího manévru (protože bylo mokro a tma jak v pytli). Z 90ti zpomaluji na 50 cca 30 metrů před křižovatkou již z blinkrem, abych za mnou jedoucím řidičům dal jasné znamení, že prostě je křižovatka fakt na prd (aby už brzdili se mnou) a navíc do tý odbočky fakt vlítnout ve 30ti jen tak nejde. A kdybych tam takhle vlítnul tak mě narve přímo na dveře (už bych tu nebyl). Většina 9/10 takto odbočující auto objíždí zprava.
« Poslední změna: 19 Ledna 2018, 09:07:19 od Vashiik »
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 642
    • Zobrazit profil
Re:BOURAČKA - PŘEDJÍŽDĚNÍ PŘES KŘIŽOVATKU
« Odpověď #10 kdy: 19 Ledna 2018, 09:28:57 »

Můžete napsat, kde ta křižovatka je?

edit: Vashiik mi poslal soukromou zprávou skutečné místo nehody. Respektuji to, ačkoliv myslím, že by zveřejněním skutečného místa nic neztratil.
Tedy popis - stav k 06/2017. Křižovatka se nachází uprostřed ďolíku - je to zcela rovný úsek s dalekým dohledem - ve dne.
Ve směru jízdy není zákaz předjíždění.
Cca do vzdálenosti 100 m od středu křižovatky není žádná středová čára - ta původní fotka je staršího data. Poté následuje cca 50 metrů plné čáry (??) a poté následuje čára přerušovaná - která tedy začíná cca 50m od středu křižovatky a pokračuje dále přes křižovatku furt pryč. V noci - při absenci protijedoucích světel, to svádí k domněnce o možnosti předjíždění, jenomže pokud je ten odbočující 3. a další auto před námi - v podstatě není šance ho do poslední chvíle vidět. Extrémně debilní úsek.
« Poslední změna: 19 Ledna 2018, 18:43:26 od gumidos »
IP zaznamenána