30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Zimní pneumatiky  (Přečteno 9267 krát)

Šmarjá Josef

  • Příspěvků: 629
    • Zobrazit profil
Re:Zimní pneumatiky
« Odpověď #15 kdy: 05 Ledna 2018, 18:51:49 »

Měl jsem kdysi na avii furgon zimní protektory, které měly hodně hrubý vzorek, takže měly solidní záběr. Samozřejmě bylo třeba jet mimo ujetou stopu a hrábnout si stopu vlastní. Klasika aviácký plášť byl v zimě k ničemu, ale tyhle jsem měl vyloženě rád. Kdo tyhle popelnice znáte a jezdili jste s tím, víte o čem mluvím.
IP zaznamenána

éRooo

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 613
    • Zobrazit profil
Re:Zimní pneumatiky
« Odpověď #16 kdy: 05 Ledna 2018, 19:20:25 »

..když naložený Forman začne hrabat ve 130 ...

Tohle mi rozesmalo uplne stejne, jako kdyz jeden letovy dispecer prohlasil, ze pres runway se prehnalo stado zelv..  ;D
IP zaznamenána
In dubio pro reo

Martin623

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 466
    • Zobrazit profil
Re:Zimní pneumatiky
« Odpověď #17 kdy: 05 Ledna 2018, 20:01:17 »


Kdysi mi Felda hrabala do kopce i 150 a na silnici 3. třídy

No něco na tom bude. např. Moje mutr provozuje taktéž předohrab a loni musela  vyřadit 3 roky starou a na pohled nádhernou sadu zimáků  Michelin Alpin A3 s 5-6mm vzorku. Nedalo se na tom nic vyjet a nebylo to řidičem. Za hodně peněz  opravdu málo muziky od známého výrobce.

Poznatek číslo 2: Můj spořivý otec jezdí bůhvíjak dlouho na Vránách HPL 4 Everest a dovoluji si tvrdit, že ten blbej protektor je lepší

Poznatek číslo 3: Já už  si kupuji jen Nokian. Moje první Hakkapelitty 4 mne udivovaly po 4 zimy a současné Hakkapelitty R2 přímo svádí jezdit do míst, kam by mě to dříve ani nenapadlo.
IP zaznamenána

Mesec

  • Příspěvků: 1 006
    • Zobrazit profil
Re:Zimní pneumatiky
« Odpověď #18 kdy: 05 Ledna 2018, 20:33:22 »

Dovolím se podělit se svým videem, kde jsem testoval pneu na sněhu, bližší popisy hned na začátku

https://www.youtube.com/watch?v=wCHlk-mVJqw

Nyní ta stejná trasa, ale s funglovkama Dayton vepředu a Polarisama 5 mm vzadu a led. Naprosto odlišná jízda !
IP zaznamenána

Mike

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 752
    • Zobrazit profil
Re:Zimní pneumatiky
« Odpověď #19 kdy: 05 Ledna 2018, 20:36:31 »

no
asi záleží na čem jsou používány
historicky jsem měl na "offroadu" hakapelity ( anebo cs anebo c2 )
absolutně špička guma, i v "terénu" ( stavba, bahno, louka ) fungovaly na 105%
najeto do úplného mrtva - poslední 2 sezony se nestřídaly s letními - více než 100tkm

na cestoautě - rovněž 4x4 mám od nova hakapelita R
drahý byly jako prase
akcelerace špičková i na sněhu a ledu - bliká asi 6kontrolek  ;)
decelerace na čemkoli - včetně mokrého asfaltu - katastrofa, bliká a svítí úplně všechno, ale efekt nějak chybí
boční vedení velmi podobné, nebliká nic, auto jede hrdě bokem a k funkci ho přemluví až nestandardní trhnutí volantem
naposledy dnes ráno u CČM...
ale oproti Kumhům, které na offu vystřídaly nokiany se aspoň točí rovně a ne do elipsy...
IP zaznamenána

.qoyi

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 422
    • Zobrazit profil
Re:Zimní pneumatiky
« Odpověď #20 kdy: 05 Ledna 2018, 22:30:53 »

akcelerace špičková i na sněhu a ledu - bliká asi 6kontrolek  ;)
decelerace na čemkoli - včetně mokrého asfaltu - katastrofa, bliká a svítí úplně všechno, ale efekt nějak chybí

Tomuhle nějak nerozumím, pokud gumy výborně akcelerujou a velmi špatně brzdí, není možné že bude chyba jinde? Třeba tlumiče nebo tak?
IP zaznamenána
Think for yourselves. Don't be sheep.

cyklista

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 458
    • Zobrazit profil
Re:Zimní pneumatiky
« Odpověď #21 kdy: 06 Ledna 2018, 17:24:46 »

A jaká značka a těch pneu je na tom Formanovi a jakého stáří?
Bylo to někdy v roce 93 nebo 94, tedy dva nebo tři roky starý forman, letní pneu z prvomontáže (Barum?), hloubku vzorku si nepamatuju, ale firma byla velkorysá a na 1,6 mm jsem nikdy nejezdil, podle deníčku najetých km tam určitě tak 3 mm byly.
Dobře, možná to nebylo 130 ale 120 jistě, měl jsem tam jinou vačku od Šenkýře, vyleštěné sání a nějaké další drobnosti.
IP zaznamenána

Mike

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 752
    • Zobrazit profil
Re:Zimní pneumatiky
« Odpověď #22 kdy: 06 Ledna 2018, 21:56:49 »


Tomuhle nějak nerozumím, pokud gumy výborně akcelerujou a velmi špatně brzdí, není možné že bude chyba jinde? Třeba tlumiče nebo tak?
dle mého je to specifickým tvarem vzorku
https://www.youtube.com/watch?v=Nvb-N9TCnRo
IP zaznamenána

.qoyi

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 422
    • Zobrazit profil
Re:Zimní pneumatiky
« Odpověď #23 kdy: 06 Ledna 2018, 22:07:17 »

Mike: Jakože by se při akceleraci póry rozevřely a při deceleraci sevřely a vytvořily jakoby slick? Teoreticky by se to asi dalo takto vysvětlit. Ještě mě napadá stáří pneumatiky, jelikož špatný brzdný účinek jsem měl na starých pneu (při naloženém autě a silnějším dešti jsem ze 120kmph skoro nedobrzdil na 200m, jak na ledu, prostě tragédie). A oni se dají koupit i nové pneu jenž byly vyrobeny před 4mi lety (pak jsou na ně často slevy). Zkus kouknout .. https://www.tirerack.com/tires/tiretech/techpage.jsp?techid=11
« Poslední změna: 06 Ledna 2018, 22:09:18 od qoyi »
IP zaznamenána
Think for yourselves. Don't be sheep.

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 678
    • Zobrazit profil
Re:Zimní pneumatiky
« Odpověď #24 kdy: 07 Ledna 2018, 01:47:24 »

U těch nových se starším DOT by to teoreticky nemělo vadit, pokud jsou dobře skladovány. Alespoň dle výrobců. Tvrdí, že jsou voskovány, resp. mají ochrannou vrstvu, která brání přístupu vzduchu a tedy degradaci je zamezeno, resp. je podstatně omezena. Jak moc je ale toto pravda, resp. jaký je rozdíl mezi čerstvým a starším DOT, to se těžce zjistí. Taky pak záleží na tom, jak dlouho na nich budu jezdit. Mně vydrží gumy tak 2-3 sezony max, takže by mi to nevadilo, ale kamarád třeba nemá problém jezdit jednu sadu 10 let a tam už je to asi dost problematické.
IP zaznamenána

éRooo

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 613
    • Zobrazit profil
Re:Zimní pneumatiky
« Odpověď #25 kdy: 07 Ledna 2018, 02:33:59 »

já jsem na máminé auto před asi 4rokama koupil continental ts850 (195/65/15) a tou dobou byly už jednu sezonu jeté. Gumy drží dodnes, vzorek se nějak za těch pár nezim znatelně neopotřeboval a vždycky držely výborně. Z toho sem usoudil, že si je koupím i na své auto (205/55/16) a na vyloženě sněhu sem s nima byl asi jednou, tam to bylo bez problému, avšak na mokru už z nich tak nadšenej nejsem, jezdím sice rychleji občas, ale na to, že by to měly dle testů být nej gumy předešlých sezón sem čekal více, jasně, teď je počasí spíš už zase na letní kolikrát, ale jak říkám, na mokru ty gumy zas tak super nepříjdou a na sníh se téměř nedostanu..
IP zaznamenána
In dubio pro reo

Behemot

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 642
    • Zobrazit profil
    • HW World
Re:Zimní pneumatiky
« Odpověď #26 kdy: 07 Ledna 2018, 08:07:32 »

Mike: Jakože by se při akceleraci póry rozevřely a při deceleraci sevřely a vytvořily jakoby slick? Teoreticky by se to asi dalo takto vysvětlit. Ještě mě napadá stáří pneumatiky, jelikož špatný brzdný účinek jsem měl na starých pneu (při naloženém autě a silnějším dešti jsem ze 120kmph skoro nedobrzdil na 200m, jak na ledu, prostě tragédie). A oni se dají koupit i nové pneu jenž byly vyrobeny před 4mi lety (pak jsou na ně často slevy). Zkus kouknout .. https://www.tirerack.com/tires/tiretech/techpage.jsp?techid=11
Tydlety magory co v průtrži po dálnici lítaj jak mastnej papír fprůjedu ve stylu „já mám sův 4×4 pyčo“ dyž vidim, tak dycky čekám, jak moc daleko je najdu omotaný o dálniční most. Taková jízda ve stylu Ruska.

Kdo s jakejmakoli gumama v takovým počasí lítá jak magor si vyloženě říká o to se někde rozsekat. Já mám nějaký stařičký a už notně sjetý Bridgestone z druhé ruky, při takovým dešti jedu klidně 80. Stačí tomu jenom trochu vlhko a dát při rozjezdu v kopečku víc plynu a začnou se pěkně hrabat, no při tomto stylu jízdy sem nikdy nepocítil jakejkoli problém, pokud už to jelo. Tak tomu prostě uzpůsobím jízdu.
IP zaznamenána
STICKERS-CZ - e-shop nekonformních samolepek a placek

.qoyi

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 422
    • Zobrazit profil
Re:Zimní pneumatiky
« Odpověď #27 kdy: 07 Ledna 2018, 14:52:51 »

..

Bylo to po přezutí pneumatik, nepršelo tolik aby se nedalo jezdit 120 na dálnici (nebyl to takovej první déšťík, ale chlcalo celej den a bylo to smytý). Při extrémním dešti samozřejmě jedu 50-80 jako všichni (včetně německých dálnic - tam mě to chytlo minulej měsíc naposledy) Normálně nemám problém zabrzdit ze 120kmph při dešti, ale tady to bylo jednoznačně nekvalitními pneu v kombinaci s naloženým kufrem. Už je to pár let zpátky. Ono zase 120 na dálnici v létě při dešti není tolik, teda pokud se bavím o slušných dálnicích, né o D1.
IP zaznamenána
Think for yourselves. Don't be sheep.

paty

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 636
    • Zobrazit profil
Re:Zimní pneumatiky
« Odpověď #28 kdy: 07 Ledna 2018, 21:13:54 »

Situace po přezutí to může vysvětlovat. Nemusela se sjet ochranná vrstva, která klouže.
IP zaznamenána

Mike

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 752
    • Zobrazit profil
Re:Zimní pneumatiky
« Odpověď #29 kdy: 07 Ledna 2018, 22:42:35 »

dotka je vpořádku a dělaj to odnova
sázím na ten vzorek, dokonce jsem chlapcům v gumoservisu navrhoval, že ty přední nazujem proti srsti  ;)

kdybych chtěl jezdit pomalu, jezdim MHD  8)
anebo sem si moh nechat starou astru, která měla "navíc" jen posilovač
proto tam snad ty asistenty dávaj, aby to konečně zvítězilo nad hmotou ne  ;D
IP zaznamenána