30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Zaměstnavatel nutí platit pokuty  (Přečteno 5368 krát)

Thom@s

  • Příspěvků: 436
    • Zobrazit profil
Zaměstnavatel nutí platit pokuty
« kdy: 18 Prosince 2017, 14:18:56 »

Mám dotaz. Během celého roku se pohybuji tak 75% času služebně po celé EU, a to služebním autem. Pokaždé jiným. Problém je v tom, že začalo chodit dost pokut (převážně DE) a zaměstnavatel nutí zaměstnance pokuty platit. Bojí se aby auto nebylo nějak zabanováno pokutou (SPZ). Auta se v rámci firmy střídají mezi všechny kolegy.

Jediná možnost jak neplatit tedy pro mě je, udat sám sebe, což vzhledem k faktu, že jsem v rámci EU 3/4roku není moc výhodné. Mám na mysli ev. ztotožnění v pirátské zemi.

Dělat mrtvého brouka nemůžu, protože by zaměstnavateli chodili další obsílky (možná i ne) a to by nebyl rád.

Neřešil už toto někdo? Platit se mi vůbec nechce. Už z principu.
IP zaznamenána

t4455

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 349
    • Zobrazit profil
Re:Zaměstnavatel nutí platit pokuty
« Odpověď #1 kdy: 18 Prosince 2017, 14:29:04 »

Tohle je na dohodě mezi vámi a šéfem, bohužel
IP zaznamenána

Mesec

  • Příspěvků: 1 001
    • Zobrazit profil
Re:Zaměstnavatel nutí platit pokuty
« Odpověď #2 kdy: 18 Prosince 2017, 20:12:15 »

Máte se zaměstnavatelem sjednanou Dohodu o odpovědnosti, která tohle umožňuje nebo vám to všem prostě strhává z platu jen tak?
IP zaznamenána

Thom@s

  • Příspěvků: 436
    • Zobrazit profil
Re:Zaměstnavatel nutí platit pokuty
« Odpověď #3 kdy: 18 Prosince 2017, 20:17:19 »

Máte se zaměstnavatelem sjednanou Dohodu o odpovědnosti, která tohle umožňuje nebo vám to všem prostě strhává z platu jen tak?
Zadna dohoda. Jedna se o mensi firmu. Vule majitele je vule majitele.

Odesláno z mého SM-G900F pomocí Tapatalk

IP zaznamenána

vvvvvv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 074
    • Zobrazit profil
Re:Zaměstnavatel nutí platit pokuty
« Odpověď #4 kdy: 18 Prosince 2017, 20:18:03 »

Máte se zaměstnavatelem sjednanou Dohodu o odpovědnosti, která tohle umožňuje nebo vám to všem prostě strhává z platu jen tak?

Podle mého názoru takovou dohodu (která by se týkala odpustků/pokut) nelze předem platně uzavřít.
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 090
    • Zobrazit profil
Re:Zaměstnavatel nutí platit pokuty
« Odpověď #5 kdy: 18 Prosince 2017, 22:54:14 »

Pokud zaměstnavatel disponuje alespoň zbytky rozumu a nějakým povšechným povědomím o ZP, tak bude manipulovat s nenárokovou částí mzdy (odměny bez nějaké přesné specifikace nárokovosti) a zaměstnanec nemá šanci proti tomu účinně brojit. Pokud půjde do nárokové části (základní mzda a prémie za splnění předem daných ukazatelů), tak si nabíhá na vidle. Nějakou platnou dohodu o vztahu odpustků/pokut a výší mzdy/prémií/odměny si též nedokáži představit.
Nicméně dokáži si představit vnitřní předpis/kolektivní smlouvu, ve které je uvedeno, že mezi povinnosti zaměstnance při řízení vozidla patří dodržování ZPPK. Pak je celkem snadná cesta k manipulaci i s prémiemi, pokud mezi kriteria bude zařazeno i dodržování ZPPK. Detaily (více řidičů na jedno vozidlo, náhlá nevolnost atd...) jsou též v rámci pracovně-právního vztahu věci lehce řešitelné.  Zajímavá může být situace, která je probírána v tomto vláknu - přestupek v zahraničí. Zaměstnanec by mohl teoreticky brojit proti zaměstnavateli, že ho neseznámil dostatečně s pravidly v cizí zemi, kam ho poslal řídit. Jaká by byla šance na úspěch té které strany moc nevím, ale odhaduji, že za kratší konec bude tahat zaměstnavatel. Vše je o tom, zda potřebuje víc zaměstnanec práci u toho konkrétního vydřiducha či naopak kapitalista potřebuje právě tohoto zaměstnance.
Na námitku řidiče „přestupek jsem neudělal“ je reakce OK, tak tě napráskám a ty si to vyřídíš ve správním řízení. Když ne, tak zaměstnavatel částku, vyměřenou ve sprdeli, uplatní v nenárokové části mzdy bez dalšího komentáře a je vymeteno.
K poznámkám (v jimém vláknu), že odpustky/pokuty jsou nákladem zaměstnavatele – účetně nákladem jsou, ale tyto položky nesnižují daňový základ, takže jdou na úkor čistého zisku zaměstnavatele.
« Poslední změna: 18 Prosince 2017, 23:00:12 od enzym »
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 879
    • Zobrazit profil
Re:Zaměstnavatel nutí platit pokuty
« Odpověď #6 kdy: 19 Prosince 2017, 07:44:15 »

K poznámkám (v jimém vláknu), že odpustky/pokuty jsou nákladem zaměstnavatele – účetně nákladem jsou, ale tyto položky nesnižují daňový základ, takže jdou na úkor čistého zisku zaměstnavatele.

Do nákladů to samozřejmě nikdo nedává.
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 172
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Zaměstnavatel nutí platit pokuty
« Odpověď #7 kdy: 19 Prosince 2017, 09:23:56 »

Jednou , jak by zamestnavatel nastartoval mod, ridime se podle pravidel, pak zamestnaci udelaji dopuntiku to co si preje -> cesta do byrokraticke  prdele...
Chvili jsem v takove firme pracoval, novacek se naucil pravidla a pri kazde <> co se nechtela nekomu delat, se zamestnavateli pismene napsalo, ze nedodrzuje svoje vlastni pravidla, ktera jsou pisemne.
« Poslední změna: 19 Prosince 2017, 09:25:53 od fu »
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Zaměstnavatel nutí platit pokuty
« Odpověď #8 kdy: 19 Prosince 2017, 17:04:58 »

K poznámkám (v jimém vláknu), že odpustky/pokuty jsou nákladem zaměstnavatele – účetně nákladem jsou, ale tyto položky nesnižují daňový základ, takže jdou na úkor čistého zisku zaměstnavatele.

Do nákladů to samozřejmě nikdo nedává.

Ale možná by to šlo.. určená částka není pokuta ani penále ani peněžitý trest.. je to takový poplatek za nevyšetřování případu.. a poplatky odečíst jde..
IP zaznamenána