30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Jízda po parkovišti OC  (Přečteno 11125 krát)

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Jízda po parkovišti OC
« Odpověď #15 kdy: 22 Listopadu 2017, 16:56:53 »

Pokud je motor do 1kw (nebo jak je to v zákoně) tak to není motorové vozidlo, ale kolo s pomocným motorkem.
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 190
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Jízda po parkovišti OC
« Odpověď #16 kdy: 22 Listopadu 2017, 19:11:51 »

Nejsem si jist spravnosti, ale zatim co jsem cetl to neni v rozporu s mymi znalostmi
http://www.motokola.cz/htmls/legislativa.htm
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

paty

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 636
    • Zobrazit profil
Re:Jízda po parkovišti OC
« Odpověď #17 kdy: 04 Ledna 2018, 01:14:54 »

Pomocný motorek u jízdních kol řeší Vyhláška č. 341/2014 Sb. resp. její Příloha:

Citace
Technické požadavky na konstrukci a stav výbavy
...
C) Technické požadavky na výbavu jízdních kol, potahových vozidel a ručních vozíků:
...
8. Jízdní kolo může být vybaveno dodatečně pomocným motorkem, jestliže
a) bude nadále zachován původní charakter jízdního kola podle bodu 1 a 2,
b) pomocný motorek bude přiměřeně plnit podmínky ustanovení § 19 zákona,
c) jeho výkon nepřesáhne 1 kW,
d) v případě použití spalovacího motoru, nebude mít takový motor objem válce nebo válců větší než 50 cm3,
e) maximální konstrukční rychlost nebude vyšší než 25 km.h-1 a
f) montáž pohonného systému - motor, nádrž paliva nebo akumulátor na jízdní kolo, si nevyžádá zásah na jeho nosných částech.
Pokud vozidlo splňuje všechny výše uvedené požadavky, považuje se pro potřeby této vyhlášky nadále za jízdní kolo

Dále se může hodit bod 10 a část příslušného nařízení:
Citace
10. Pro účely této vyhlášky se jízdním kolem dále rozumí i jízdní kola s pedály, která jsou vybavena přídavným elektrickým motorem dle přímo použitelného předpisu Evropské unie upravujícího schvalování dvoukolových a tříkolových vozidel a čtyřkolek a dozor nad trhem.
...
NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY (EU) č. 168/2013
...
Toto nařízení se nevztahuje na tato vozidla:
...
šlapací jízdní kola s pedály, která jsou vybavena přídavným elektrickým motorem s maximálním trvalým výkonem nižším nebo rovným 250 W, jehož motor je vyřazen z činnosti, jestliže cyklista přestane šlapat, a jinak je jeho výkon postupně snižován až do vyřazení motoru z činnosti, dokud rychlost vozidla nedosáhne 25 km/h;
...
A teď otázka. Je pomocný motorek vlastní pohonnou jednoutkou, a tedy je takové jízdní kolo motorovým vozidlem, na které se vztahuje ZŘMV? :D
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Jízda po parkovišti OC
« Odpověď #18 kdy: 04 Ledna 2018, 11:06:01 »

Podle ZPPK §2 h) jasně říká že jízdní kolo je nemotorové vozidlo..

..podle vyhlášky se kolo s pomocným motorkem nadále považuje za jízdní kolo.. a tak je to nemotorové vozidlo.

Dá se to napadnout že se považuje za jízdní kolo jen "pro potřeby této vyhlášky" a ne pro potřeby ZPPK, ale munice pro nemotorové vozidlo je asi silnější.
IP zaznamenána

paty

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 636
    • Zobrazit profil
Re:Jízda po parkovišti OC
« Odpověď #19 kdy: 06 Ledna 2018, 01:06:34 »

Ale jak víme ZŘMV se nevztahuje jenom na provoz dle ZPPK.
IP zaznamenána

Mesec

  • Příspěvků: 1 008
    • Zobrazit profil
Re:Jízda po parkovišti OC
« Odpověď #20 kdy: 06 Ledna 2018, 19:31:19 »

A taková teoretická, když nabouráte/budete nabourán a přesto nemáte ŘP, lze čekat od pojišťovny nějaký regres?
IP zaznamenána

paty

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 636
    • Zobrazit profil
Re:Jízda po parkovišti OC
« Odpověď #21 kdy: 08 Ledna 2018, 21:58:25 »

A taková teoretická, když nabouráte/budete nabourán a přesto nemáte ŘP, lze čekat od pojišťovny nějaký regres?
Co si Kefalín predstavujete pod takým slovom "nemáte ŘP"? Zapomenutá kartička vs. nemám udělené řidičské oprávnění / pozbyl jsem ho vs. mám zákaz?
IP zaznamenána

Mesec

  • Příspěvků: 1 008
    • Zobrazit profil
Re:Jízda po parkovišti OC
« Odpověď #22 kdy: 09 Ledna 2018, 19:41:52 »

A taková teoretická, když nabouráte/budete nabourán a přesto nemáte ŘP, lze čekat od pojišťovny nějaký regres?
Co si Kefalín predstavujete pod takým slovom "nemáte ŘP"? Zapomenutá kartička vs. nemám udělené řidičské oprávnění / pozbyl jsem ho vs. mám zákaz?

Pro upřesnění, mám zákaz.
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Jízda po parkovišti OC
« Odpověď #23 kdy: 10 Ledna 2018, 16:12:34 »

Ještě kdo by to chtěl a z jakého pojištění..

přichází v úvahu
..pyrát se zákazem není viník nehody a chce zaplatit svou škodu z povinného ručení viníka
..pyrát je viník a jeho pojišťovna má platit z jeho povinného ručení
..pyrát chce platit svou škodu ze svého havarijního pojištění

můj názor.. v prvním bodě nevím, ale nenapadá mě proč by pyrát neměl peníze dostat..
druhý a třetí záleží na jeho smlouvě s pojišťovnou.

Ale většina pojištění má v podmínkách že není nárok když k události došlo v souvislosti s trestnou činností pojištěného
..a jízda se zákazem řízení je trestný čin.
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 649
    • Zobrazit profil
Re:Jízda po parkovišti OC
« Odpověď #24 kdy: 10 Ledna 2018, 16:50:20 »

Ještě kdo by to chtěl a z jakého pojištění..
přichází v úvahu
..pyrát se zákazem není viník nehody a chce zaplatit svou škodu z povinného ručení viníka
..pyrát je viník a jeho pojišťovna má platit z jeho povinného ručení
..pyrát chce platit svou škodu ze svého havarijního pojištění

můj názor.. v prvním bodě nevím, ale nenapadá mě proč by pyrát neměl peníze dostat..
druhý a třetí záleží na jeho smlouvě s pojišťovnou.
Ale většina pojištění má v podmínkách že není nárok když k události došlo v souvislosti s trestnou činností pojištěného
..a jízda se zákazem řízení je trestný čin.
bod  1 - nárok na náhradu škody není omezen, pyrát bude ale nejspíše řešen za porušení jiné povinnosti - tedy řízení bez ŘO
bod 2 - nezáleží na smlouvě s pojišťovnou, ustanovení § 10, bod 1) písm g)h) zákona 168/1999 - tedy zákonný nárok na "regres" a neznám případ, kdy by se ho pojišťovna vzdala. EDIT by gumidos: dozvěděl jsem se, že v případě nějaké škody, kde příčinou byla technická závada na vozidle, byl regres poměrně značně krácen. Ale je to spíše jen "na okraj".
bod 3 - cca 100% obecná výluka plynoucí z pojistných podmínek, formulovaná asi nějak takto: pojištění se nevztahuje na škody nastalé v důsledku řízení vozidla osobou, která nemá k jeho řízení příslušné oprávnění, nebo  v době, kdy jí bylo toto oprávnění pozastaveno. - tedy se nezkoumá ani zavinění.

Zmíněná souvislost s trestným činem je nesprávná - obvykle je míněno tzv. "použití vozidla k trestné činnosti" - tedy např. k úmyslnému nabourání něčeho. Na vlastní řízení bez ŘO pak tato výluka nedopadá.

EDIT by enzym: ŘP opraveno na ŘO, anžto jízda bez ŘP, avšak s ŘO je zbytkový banální přestupek. Nepovažuji za vhodné provést opravu dalším příspěvkem.
EDIT by gumidos for enzym: právě mě napadla situace, kdy na vozidlo řízené osobou bez ŘO spadla borovice vyvrácená vichřicí a dopad výše popsané výluky. Např. takto: https://zpravy.idnes.cz/video-dub-se-vyvratil-a-spadl-na-jedouci-auto-spolujezdkyni-zabil-py8-/krimi.aspx?c=A100531_111336_krimi_hv. Škoda nastala v důsledku něčeho jiného... asi by to bylo uplatnit šlo.....
« Poslední změna: 11 Ledna 2018, 09:23:09 od gumidos »
IP zaznamenána