30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [LOST] +15 km/h v obci, ztotožněn PČR, mladistvý  (Přečteno 12160 krát)

bicepse

  • Příspěvků: 30
    • Zobrazit profil
[LOST] +15 km/h v obci, ztotožněn PČR, mladistvý
« kdy: 04 Října 2017, 23:55:48 »

Zdravím, v létě se mi povedl první zářez s PČR, rovný přehledný úsek u konce obce, naměřeno 65 po odečtení odchylky. Nyní přišlo oznámení o zahájení řízení viz příloha. Podstatné je také zmínit, že se údajný přestupek stal před 1.7.2017 a v době jeho spáchání jsem ještě byl mladistvý.

Po obdržení oznámení obratem zaslána námitka podjatosti na celý úřad podle vzoru z fóra.

Teď k mým dotazům:
1) Jelikož jsem byl v době spáchání údajného přestupku mladistvý, mělo by se se mnou vést řízení jako s mladistvým, přestože jím již nejsem. Zároveň by se mělo jednat podle starého správní řádu a přestupkového zákona, jelikož jsem pirátil před 1.7. 2017. Pokud se pletu, prosím opravte mne.
2) V poučení oznámení je odkazováno na § 80 odst. 2 přestupkového zákona (úst. jednání), jedná se však o nový přestupkový zákon. Jde to nějak využít?
3) Pokud se nemýlím, tak podle starého přestupkového zákona musí být ústní jednání o přestupku nařízeno vždy. Zároveň i podle nového musí být ústní jednání, pokud se jedná o mladistvého, nařízeno vždy.

Jestli tedy uvažuji dobře, správní orgán pochybil tím, že nenařídil ústní jednání. Stačí to na win?


Předem díky
« Poslední změna: 05 Října 2017, 08:48:45 od bicepse »
IP zaznamenána

Mesec

  • Příspěvků: 1 006
    • Zobrazit profil
Re:+15 km/h v obci, ztotožněn PČR, mladistvý
« Odpověď #1 kdy: 05 Října 2017, 08:54:56 »

V prvé řadě se běžte seznámit s poklady neboli spisem a anonymizovaně nahrajte sem.
IP zaznamenána

medved

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 921
    • Zobrazit profil
Re:+15 km/h v obci, ztotožněn PČR, mladistvý
« Odpověď #2 kdy: 05 Října 2017, 10:38:14 »

Zakon 250/2016 Sb.:
§2 Časová působnost
(1) Odpovědnost za přestupek se posuzuje podle zákona účinného v době spáchání přestupku; podle pozdějšího zákona se posuzuje jen tehdy, je-li to pro pachatele přestupku (dále jen „pachatel“) příznivější.

Mozna organ ve sve nekonecne laskavosti dospel k zaveru, ze je pro tebe vyhodnejsi posuzovani podle 250/2016 Sb., nez podle 200/1990 Sb. :-). Kazdopadne ustni jednani naridit mel. Navic musi o narizenem ustnim jednani vyrozumet i tveho zakonneho zastupce.*

Z meho amaterskeho pohledu:
zajistil bych spis a nechal bych urad at si dela co chce a snazil bych se maximalne protahovat vsechny lhuty. Pote, co urad rozhodne bych v odvolani zminil, ze v dobe udajneho spachani prestupku jsem byl mladistvy, cimz by se cele rizeni melo vratit na zacatek. Pokud i nove rizeni pojede podle zakona 250, opet bych to valel stejne a v odvolani bych na to poukazal. To by v tom byl cert aby to stihli.
Ale opet zduraznuji - je to muj amatersky pohled.

*kdyz nad tim tak premyslim, tak uz si s tim zakonnym zastupcem nejsem jist. Pokud clovek sice spachal prestupek jako mladistvy, ale v dobe jeho projednavani uz je plnolety tak uloha zakonneho zastupce tak nejak postrada smysl. Nevim.
« Poslední změna: 05 Října 2017, 14:37:32 od medved »
IP zaznamenána

bicepse

  • Příspěvků: 30
    • Zobrazit profil
Re:+15 km/h v obci, ztotožněn PČR, mladistvý
« Odpověď #3 kdy: 05 Října 2017, 14:04:18 »

Navrhovaný postup jsem taktéž zamýšlel, děkuji za utvrzení. Zažádám tedy o spis a nechám úřada rozhodnout.
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:+15 km/h v obci, ztotožněn PČR, mladistvý
« Odpověď #4 kdy: 05 Října 2017, 21:43:37 »

Já se obávám, že § 18 vylučuje z odpovědnosti pouze osoby mladší 15 let, tedy pachatel za přestupek odpovědný je.
Stejně tak pokud bylo řízení zahájeno po dovršení 18 let není potřeba řešit přestupek se zákonným zástupcem, dokonce jsem se setkal s případy, kdy správní orgán čekal na to, až dotyčnému bude 18 a teprve potom řízení zahájil.

Mazejte co nejdříve pro spis, ať se stihnete ve stanovené lhůtě vyjádřit. Každopádně se domnívám, že správní orgán se rozhodl aplikovat novější právní předpis z toho důvodu, že je to výhodnější pro něj (nemusí nařizovat ústní jednání a řízení se tak razantním způsobem zkracuje), nikoliv pro vás (v rozporu s §2 odst. 1 zák. č. 250/2016 Sb.), což by mohl být prostor pro námitku podjatosti.

Až sem nahrajete anonymizovaný spis, můžeme porovnat všechny formální náležitosti měření s návodem k použití a doporučit další postup.
IP zaznamenána

bicepse

  • Příspěvků: 30
    • Zobrazit profil
Re:+15 km/h v obci, ztotožněn PČR, mladistvý
« Odpověď #5 kdy: 05 Října 2017, 22:14:39 »

Že pachatel je za přestupek odpovědný nezpochybňuji. Nicméně § 55 říká, že mladistvý je ten, kdo v době spáchání přestupku dovršil patnáctý rok a nepřekročil osmnáctý rok svého věku a podle § 80 správní orgán prvního stupně nařídí ústní jednání i bez požádání obviněného, je-li obviněným mladistvý. Tedy pokud to chápu, tak podle § 55 jsem mladistvý (přestože jsem již dovršil 18 let) a mělo být nařízeno ústní jednání.

O spis jsem požádal do DS, pokud nepošlou, tak pro něj koncem příštího týdne snad stihnu zajet.
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:+15 km/h v obci, ztotožněn PČR, mladistvý
« Odpověď #6 kdy: 06 Října 2017, 08:57:31 »

Pokud si ten zákon přečtete celý, zjistíte, že evidentně počítá s tím, že mladistvost pachatele trvá i v době řízení. Proto v něm nalezneme také ustanovení o zákonných zástupcích (aj.), které sa na vás však již nevztahují. Váš věk v době spáchání přestupku sice má vliv na výši a druh trestu a je to pro vás polehčující okolnost, k aplikaci čistě procesních ustanovení o řízení s mladistvými osobami však v řízení zahájeném po dovršení 18 let nedochází. Mezi čistě procesní ustanovení spadá i § 80 odst. 2 a proto si správní orgán mohl dovolit ústní jednání nenařídit.
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:+15 km/h v obci, ztotožněn PČR, mladistvý
« Odpověď #7 kdy: 06 Října 2017, 18:57:49 »

2) V poučení oznámení je odkazováno na § 80 odst. 2 přestupkového zákona (úst. jednání), jedná se však o nový přestupkový zákon. Jde to nějak využít?

To bude správně..
starý zákon se použije k posouzení odpovědnosti za přestupek..
ale procesně když řízení bylo zahájeno po 1.7. tak pojede podle nového zákona.
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:+15 km/h v obci, ztotožněn PČR, mladistvý
« Odpověď #8 kdy: 06 Října 2017, 21:09:28 »

Obecně ne, pokud rozepíšeme všechny varianty, je to takto:

1) skutek před 1/7, řízení zahájeno před 1/7: proces dle SprŘ, hmota stará (správní delikt) s povinností zvážit i pozdější úpravu
2) skutek před 1/7, řízení zahájeno po 1/7: proces dle PřesZ/2016, hmota stará (správní delikt) s povinností zvážit i pozdější úpravu
3) skutek po 1/7, řízení zahájeno po 1/7: proces i hmota dle PřesZ/2016 (přestupek provozovatele), k starší úpravě není důvod jakkoliv přihlížet
4) skutek po 1/7, řízení zahájeno před 1/7: nominace SO na Nobelovu cenu za fyziku

Tak já už se v tom ztrácím xD Mají povinnost zvážit, nebo se automaticky jede podle nového?
« Poslední změna: 06 Října 2017, 21:13:45 od IZS »
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 310
    • Zobrazit profil
Re:+15 km/h v obci, ztotožněn PČR, mladistvý
« Odpověď #9 kdy: 09 Října 2017, 02:02:34 »

IZS: Jestli řízení bylo zahájeno po 1.7., jede se procesně podle nového PřesZ - což odpovídá i tomu zde vystavenému zahájení. K právní úpravě v době spáchání a jakékoliv pozdější (až do právní moci rozhodnutí) přihlédnout SO musí, ale to se týká jen hmotněprávních ustanovení, které ovšem pokud jde o mladistvé pachatele PřesZ/2016 převzal z předchozí úpravy (poloviční horní sazba atp.) a dokonce i mírně rozvedl (přidal kautely pro správní uvážení o trestu), takže v konkrétním případě by nemělo mít faktický význam, zda se v těchto otázkách bude SO řídit starým či novým zákonem. Každopádně by se ale SO měl touto otázkou zabývat (např. prohlásit, že úpravy jsou při aplikaci na daný případ totožné a proto se bude řídit § 19 PřesZ/1990, nebo že nová úprava je vzhledem např. k § 56 příznivější a proto použije PřesZ/2016) - pokud by ale vysvětlení toho, podle kterého zákona a proč byla odpovědnost posouzena v rozhodnutí zcela absentovalo, je to poměrně vážná vada.

Pokud jde o procesní otázky, např. možnost rozhodnout příkazem, účast/vyrozumění OSPODu a zákonných zástupců atp., tak jak již bylo v tomto vlákně správně konstatováno, to se vždy posoudí podle aktuálního stavu, tedy bylo-li řízení zahájeno už proti zletilému, nejsou procesní práva a povinnosti účastníka a povinnosti SO nijak modifikována. Nicméně úředník si tím nemusí být jistý (ostatně možná právě z toho důvodu pro jistotu zaslal nikoliv příkaz, ale prosté oznámení o zahájení řízení), takže ho lze v rámci procesní taktiky na tom zkusit vycukat (zaštítit se třeba ne úplně šikovně formulovaným § 55 PřesZ, který může budit dojem, že se vztahuje i na ty procesní otázky, přesně jak zakladatel vlákna argumentuje v příspěvku z 2017-10-05 22:14:39).
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:+15 km/h v obci, ztotožněn PČR, mladistvý
« Odpověď #10 kdy: 09 Října 2017, 10:56:56 »

Skvěle, děkuji za osvětlení - měl jsem za to, že zdůvodnit, podle kterého právního předpisu se bude postupovat, musí správní orgán hned v zahájení řízení.
IP zaznamenána

bicepse

  • Příspěvků: 30
    • Zobrazit profil
Re:+15 km/h v obci, ztotožněn PČR, mladistvý
« Odpověď #11 kdy: 09 Října 2017, 18:44:11 »

Tak jsem se dnes stavil pro spis - viz https://drive.google.com/open?id=0B7DtF_ne9r24X3lEV3k1ZFMzVFk.

Co nyní? Spis se zdá být v pořádku. Co se měření týče nevím, návod k Laser Camu 4 jsem nikde nenašel, na snímku je více aut, ale kříž je zaměřený jednoznačně na mě. Aktuálně mám lhůtu na seznámení se s podklady a vyjádření, vzhledem k tomu, že jsem byl výše vyveden z omylu, se mi nyní jeví jako nejlepší požádat o nařízení ústního jednání, na něm o návod k Laser Camu a o výslech svědků a dál se uvidí. Případně nějaké nápady jak zkusit SO vycukat, jak zmiňuje hh?
« Poslední změna: 09 Října 2017, 18:46:15 od bicepse »
IP zaznamenána

bicepse

  • Příspěvků: 30
    • Zobrazit profil
Re:+15 km/h v obci, ztotožněn PČR, mladistvý
« Odpověď #12 kdy: 08 Června 2018, 14:24:35 »

Tak během lhůty pro seznámení se s podklady jsem podal námitku podjatosti a požadoval nařízení ústního jednání. Dnes doručeným usnesením orgán odmítl nařízení ústního jednání. Zároveň bylo doručeno rozhodnutí, kde jsem byl shledán vinným, avšak to, že jsem byl v době spáchání mladistvý správnímu orgánu nedošlo a byla mi uložena pokuta ve výši převyšující polovinu horní hranice. Čtyři hodiny po doručení prvního rozhodnutí bylo doručeno opravné rozhodnutí, které již operuje s tím, že jsem byl mladistvý. Nemyslím si, že to, že orgánu nedošlo, že jsem byl nezletilý je zřejmá nesprávnost. Je to v pořádku, může správní orgán takto markantně měnit rozhodnutí?
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 091
    • Zobrazit profil
Re:+15 km/h v obci, ztotožněn PČR, mladistvý
« Odpověď #13 kdy: 08 Června 2018, 14:34:56 »

Byla to obec ve smyslu § 2 písm. cc) ZPPK, nebo nic vpravo, nic vlevo, žádný chodník - tedy úsek mezi zastavěnou oblastní a DZ IZ 4b?
« Poslední změna: 08 Června 2018, 14:50:27 od enzym »
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 649
    • Zobrazit profil
Re:+15 km/h v obci, ztotožněn PČR, mladistvý
« Odpověď #14 kdy: 08 Června 2018, 14:58:25 »

V opravném rozhodnutí je další nesmysl - je uvedeno "při ukládání trestu mladistvému..." - nicméně trest nebyl uložen mladistvému.


IP zaznamenána