30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [WIN] Modrý, oranžový, červený maják...?  (Přečteno 3110 krát)

daniel

  • Příspěvků: 7
    • Zobrazit profil
[WIN] Modrý, oranžový, červený maják...?
« kdy: 29 Září 2017, 18:05:14 »

Zdravím,

začátkem srpna jsem byl zastaven v Praze hlídkou PČR na bázi toho, že se mi za předním sklem nacházelo LED světlo, nebo chceme-li, "maják". Toto zařízení nebylo v provozu, nebylo ani zapojené či jinak připojené k napájení, takže nebylo provozuschopné. Upevnění bylo provedeno gumovými přísavkami tudíž nebylo napevno.

Pánové příslušníci si vyžádali moje doklady, zeptali se proč to tam mám, co to dělá a co to jako má být, proč je to jako to samé co mají za oknem oni a proč to nemám zapsáno v TP. Na to jsem jim postupně odpověděl, že jim do toho nic není, že to nedělá nic, jelikož to není nijak zapojené, že se to tomu jejich zrovna nepodobá a že v TP to není zapsané, jelikož to lze sundat, jak jsem jim na místě demonstroval.

Nicméně si něco zaznamenali, nafotili si zařízení z venku přes sklo, a oznámili mi, že moje možnosti jsou následující
a) ten maják nám zapnete, aby jsme viděli jaké je barvy, a vyřešíme to jako lidi
b) ohlásíme Vás, i firmu na kterou je vozidlo napsané příslušnému orgánu a budete čelit statisícovým pokutám

Na to jsem jim odpověděl, že rozblikat si můžou ty své, protože ode mě se toho nedočkají, a tak tedy zvolili možnost b), vrátili mi doklady a zjevně mě ohlásili, jelikož mi byl doručen do místa bydliště dopis obsahující následující text:

"Magistrát hlavního města Prahy, Odbor dopravněsprávních činností, ..... - Vás ve věci:
Oznámeného přestupku, kterého jste se měl dopustit dne XX.8.2017 kolem XX:XX hod. v Praze 1 při řízení motorového vozidla značky Škoda Superb registrační značky XXX XXXX, kdy jste byl zastaven hlídkou Policie České republiky na Malostranském náměstí, nebot jste měl v uvedené době za předním sklem vozidla umístěno světelné výstražné zařízení, které nebylo k provozu na pozemních komunikacích k tomuto vozidlu povoleno a proto vozidlo za daných okolností nesplnovalo technické podmínky k jeho provozování na pozemní komunikaci. ..... - Předvolává k podání vysvětlení k prověření oznámení o výše uvedeném jednání ....."

PČR si na místě zařízení do ruky nevzala, o homologaci ani nic podobného se nezajímala, to že vozidlo nesplnuje technické podmínky mi nesdelila.

Takže sečteno podtrženo, nikdo neví jestli to zařízení bylo modré, nebo třeba růžové, zelené nebo oranžové, jestli bylo homologováno ani nic podobného. Nebylo navíc ani zapojeno a nebylo umístěno napevno.

Od Vás, jako lidí zkušenějších v jednání s úřady, bych rád radu, případně konzultaci o tom, jak postupovat a co úředníku z magistrátu sdělit, abych si sám nepodkopl nohy.


Předem díky.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Re:Modrý, oranžový, červený maják...?
« Odpověď #1 kdy: 29 Září 2017, 18:32:01 »

Asi nejrychlejší způsob, jak se toho zbavit, je podat písemné vysvětlení zhruba v tom smyslu, jako uvádíte zde, tedy že zařízení je odnímatelné, nebylo zapnuté a ani připojené a měl jste jej tam kvůli tomu, abyste otestoval, jak spolehlivé jsou přísavky (případně že na to světlo máte naučené doma na dvorku husy či něco podobně vtipného). A že to je vše, co k tomu chcete uvést a ať vás ve smyslu I. ÚS 1849/08 laskavě buď z něčeho konkrétního obviní, nebo zbytečně neotravují (zda jim to napíšete takto či v nějaké uhlazenější formě záleží na vašem naturelu). Pak vyčkejte na další krok.

Nutno upozornit, že vzdá-li orgán postih za ilegální maják, pořád může v duchu hesla aby se koza nažrala, zkusit hledat problém v tom, že to byl předmět, který nemá co dělat v zorném poli řidiče, bez ohledu na jeho povahu (srov. § 76 odst. 1 zákona 56/2001 Sb. a navazující vyhlášku č. 341/2014 Sb.). Pokud jste to měl umístěné nějak inteligentně, tak obranou může být, že to nebylo v zorném poli (tj. bylo to v místě, které není stírané, případně přes které je vidět kapota motoru), případně to, že šlo o zorné pole, nelze z pořízených fotek od fízlů prokázat.
IP zaznamenána

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 143
    • Zobrazit profil
Re:Re:Modrý, oranžový, červený maják...?
« Odpověď #2 kdy: 29 Září 2017, 18:38:50 »

Vyžádejte si spis. Ten Vám jen tak nejspíš nepošlou, tak si běžte pro něj a nechte si pořídit kopii (nahrávat, nahrávat a nahrávat! A samozřejmě se vůbec k věci nevyjadřovat, můžete říci „až po důkladném se seznámení se spisem“). Kopii zanonymizujte a pak dejte vědět, vlákno přesuneme do méně viditelné části a pak se na to podíváme.
Už se to tu řešilo, ale jedna věc je jasná — úřad musí prokázat, že jste měl ten maják za jízdy na desce auta (pak je bude zajímat, zda-li Vám bránil výhledu či nikoliv), jakou měl barvu a zda-li byl provozuschopný a následně zda-li jste jel a měl maják aktivní. Budou muset prokázat, že to vůbec byl maják.
Domnívám se, že ten konec špagátu, za který oni tahají, jim zakrátko proklouzne mezi prsty.

Bohužel spadáte pod Prahu, tak se Vás asi někdo ujme z místních bijců…
Bodů strategie bude více:
1) není to sprdelizovatelné, můžete se k tomu odmítnout vyjádřit s odkazem na LZPS a tak dále. Ale to byste se připravil o možnost výslechu PaCHů;
2) po prostudování spisu zajít na pohovor (sám a nebo lépe s někým odsud) a požadovat výslech PaChů, konfrontaci s jejich videozáznamem (žádný asi nebude, takže to mají na vodě), dále viz další bod;
3) shodit to rovnou na tom, že se jedná o šikanu, nedostatečné důkazy a k ničemu nezákonnému nedošlo, na své palubní desce můžete mít cokoliv, co Vás a nebo ostatní účastníky sil. provozu neohrožuje a zároveň Vám nebrání při výhledu…
atd.
Bude to taká pěkná tréningová záležitost pro Vás. Na konci bych na Vašem místě ještě požadoval odškodnění za osobní a časovou újmu…
IP zaznamenána

daniel

  • Příspěvků: 7
    • Zobrazit profil
Re:Re:Modrý, oranžový, červený maják...?
« Odpověď #3 kdy: 03 Října 2017, 12:32:06 »

Zdravím,
dnes jsem měl cestu přes Pankrác takže jsem si vyzvedl kopii spisu, nečekaně zcela bez problémů a nějakých řečí okolo.
Akorát jsem tedy hned zjistil svojí první chybu, kterou bylo vybavování se s jedním z příslušníků PČR "mimo záznam" načež on uvedené informace uvedl i do spisu, každopádně to dle mě nehraje až tak velkou roli v dokazování toho co je to vlastně za předmět.
Jaký je tedy teď další postup? Je možné vlákno někam přesunout pouze pro "vyvolené" abych neporušoval podepsaný souhlas na magistrátu, že nebudu spis vyvěšovat na internet? Díky

[EDIT] Relevantní příspěvky jsem vyčlenil do samostatného vlákna a přesunul do kuchyně.
« Poslední změna: 03 Října 2017, 17:29:01 od pk202 »
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 023
    • Zobrazit profil
Re:Re:Modrý, oranžový, červený maják...?
« Odpověď #4 kdy: 03 Října 2017, 12:43:41 »

Více než spis samotný by mne zajímal ten souhlas, že nebudete spis vyvěšovat na internet. To je snad nějaká blbost, ne? Jsou tam zmíněny nějaké §§?
IP zaznamenána

daniel

  • Příspěvků: 7
    • Zobrazit profil
Re:Re:Modrý, oranžový, červený maják...?
« Odpověď #5 kdy: 03 Října 2017, 12:48:20 »

Ten byl pouze v jedné kopii pro úředníka, standardní papír co dávají vždy podepsat při nahlédnutí a pořízení kopie spisu. Každopádně to pronesl jen ústně a k tomu dodal že je to jen pro mou obhajobu atd., a toto se dá jako obhajoba a její konstrukce dá pojmout.
Každopádně jsem toto chtěl řešit rychle a účinně, jelikož jeden z příslušníků se choval v pohodě, ale tím že to pak naprášil vše do spisu, bych si je rád vychutnal.
IP zaznamenána

icu

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 337
    • Zobrazit profil
Re:Re:Modrý, oranžový, červený maják...?
« Odpověď #6 kdy: 03 Října 2017, 15:44:26 »

Berte to z té lepší stránky. Budete si nadosmrti pamatovat, že "S policajty se NEBAVÍME"
IP zaznamenána

daniel

  • Příspěvků: 7
    • Zobrazit profil
Re:Modrý, oranžový, červený maják...?
« Odpověď #7 kdy: 03 Října 2017, 18:08:20 »

V tom jednoznačně souhlasím, moje hloupost. Díky za přesunutí, spis níže.
Přijde mi nejméně zvláštní, že mě hlídka údajně viděla na Národní, ale jako zběsilí kolem kolony aut pod ulicí Tržiště proletěli na majácích, zastavili za rohem na Malostranském náměstí a tam si mě navedli ke straně. Bohužel si kvůli dennímu nájezdu nevzpomenu jakou trasou jsem tehdy jel, každopádně je to zajímavé. Věc byla také 8.9.2017 odložena a zároveň jsem byl v tento den předvolán k podání vysvětlení. Z toho nejsem úplně moudrý a tak bych rád poprosil o případně vysvětlení. Předem díky moc za veškerou pomoc.

EDIT: Pro lepší přehlednost přílohy sloučeny do jednoho PDF. -kdo-
« Poslední změna: 26 Září 2019, 13:48:45 od kdo »
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Modrý, oranžový, červený maják...?
« Odpověď #8 kdy: 03 Října 2017, 18:23:40 »

IMHO to magistrát zcela správně vzdal. Odložení sice není závazné, teoreticky by kdykoliv před uplynutím promlčecí lhůty mohlo být zahájeno řízení a předtím by úřad mohl obnovit prověřování a někoho si pozvat k podání vysvětlení, ale fakticky to je z pohledu úřadu nejspíš uzavřené.

Na kdy máte to podání vysvětlení, mezi vystavenými dokumenty není. Nemělo náhodou proběhnout právě toho 8.9. a když nikdo nedorazil, tak to pak MHMP odložil?
IP zaznamenána

daniel

  • Příspěvků: 7
    • Zobrazit profil
Re:Modrý, oranžový, červený maják...?
« Odpověď #9 kdy: 03 Října 2017, 18:36:38 »

Právě že ne, v den odložení mi bylo odesláno předvolání na 17.10.2017. To je ten bod, kterému zcela nerozumím.



EDIT: Pro přehlednost upravena velikost zobrazení přílohy. -kdo-
« Poslední změna: 26 Září 2019, 13:49:45 od kdo »
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 890
    • Zobrazit profil
Re:Modrý, oranžový, červený maják...?
« Odpověď #10 kdy: 03 Října 2017, 19:47:01 »

Možná to jenom zkoušejí, zda se nějak k něčemu sám náhodou nepřiznáte. Asi bych tam nechodil a jenom jim napsal že k uvedenému nehodlám dle LZPS vypovídat a hotovo šáteček. Vzorů tady na to máte hafo.
IP zaznamenána

daniel

  • Příspěvků: 7
    • Zobrazit profil
Re:Modrý, oranžový, červený maják...?
« Odpověď #11 kdy: 17 Října 2017, 17:28:37 »

Tak update po dnešním setkání s úředníkem.

Začal mi nastiňovat o čem a k čemu naše setkání vlastně je, a odpovědi na jaké otázky bude chtít slyšet - jaký jsem měl vztah k majiteli a provozovateli vozidla, jak jsem k vozu přišel, jak jsem přišel k majáku, proč jsem ho měl, jestli o tom věděl provozovatel, jestli jsem ho tam umístil já nebo někdo jiný, jestli mě k tomu provozovatel nabádal a souhlasil s tím a podobný balast.

Poté jsem mu tedy připomněl, že mě stále ještě nepoučil o právu nevypovídat, tak tak učinil, já jsem mu odpověděl že toho práva hodlám využít, tak to sepsal, dostal podpis a uvidíme jestli se rozhodne mě z něčeho obvinit a začít správní řízení, nebo jestli to odloží.. Což se tedy prý nemám jak dovědět, protože o odložení se nevyrozumívá.

Zatím díky všem za pomoc.
IP zaznamenána

daniel

  • Příspěvků: 7
    • Zobrazit profil
Re:Modrý, oranžový, červený maják...?
« Odpověď #12 kdy: 23 Ledna 2019, 09:16:04 »

Jen bych dodal update toho, že od poslední návštěvy na konci září 2017 se už magistrát neozval a o nic se nepokusili a předpokládám že už ani nepokusí. Tímto bych taky rád poděkoval zúčastněným za pomoc.

EDIT: Téma přesouvám do veřejné části fóra jako typickou ukázku bezmocnosti správního orgánu, jenž je v důkazní nouzi, odmítne-li účastník vypovídat proti sobě či provozovateli vozidla. -kdo-
« Poslední změna: 26 Září 2019, 13:51:58 od kdo »
IP zaznamenána