30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Rakousko - promlčecí doba? Změna SPZ? Mrtvý řidič?  (Přečteno 26874 krát)

Mesec

  • Příspěvků: 1 010
    • Zobrazit profil
Re:Rakousko - promlčecí doba? Změna SPZ? Mrtvý řidič?
« Odpověď #30 kdy: 19 Října 2017, 08:19:14 »

Osobně jsem mluvil s rakouským policajtem a ten mi sdělil, že policajt vůbec nic neví o radarovém přestupku na druhém konci Rakouska, jelikož to řeší "Inspektorat"
IP zaznamenána

marthass

  • Příspěvků: 15
    • Zobrazit profil
Re:Rakousko - promlčecí doba? Změna SPZ? Mrtvý řidič?
« Odpověď #31 kdy: 19 Října 2017, 12:51:50 »

No dobře. Ještě tedy rada. Je lepší dělat že nic a čekat na doporučený dopis nebo napsat email s odporem, požadavky na protokoly měření, fotku atd.?
IP zaznamenána

nova_zalozka

  • Příspěvků: 144
    • Zobrazit profil
Re:Rakousko - promlčecí doba? Změna SPZ? Mrtvý řidič?
« Odpověď #32 kdy: 19 Října 2017, 13:46:57 »

A to ano, dva jsem dostal. Tenhle rok se mi to sešlo.

Jistotu o těch pokutách nemám. Ale nemám ani jistotu že tam tu databázi nemá. Do Rakouska jezdím hlavně na motorce, ale i někdy autem. Slovinsko, Dolomity v Itálii, rakouské alpy (možná za tu jejich buzeraci je vynechám), ale vždycky je to přes Rakousko. Zatím policajti ok, kolem Rakouska je hodně legend, o otevřených výfucích (místní maj někteří zcela nevyhovující výfuky), o doplňcích na moto atd. Zatím vždy v pohodě. Jenže pak občas policajti udělaj razii, co jsem viděl (několik motorek na plácku a už to tam procházeli) a do toho bych se dostat nechtěl.

No když nenajdu něco rozumného do pátku, tak to asi zacálnu s ostudou.

Já jezdím na motorce dvakrát ročně Alpy. Protože mám datovku (na trvalém bydlišti schránku nevybírám) a nemám jistotu, že se o nějakých přestupcích dozvím (a určitě mě museli brát v Itálii i v Rakousku), vždycky před sezónou ztrácím RZ a měním si za novou. Ale někteří to tady rozporovali, že to nemá cenu, že je přestupek vždy na majitele vozu. Každopádně já jdu touto cestou, Alpy budou zase na jaře, tak uvidíme.
« Poslední změna: 19 Října 2017, 14:06:34 od nova_zalozka »
IP zaznamenána

marthass

  • Příspěvků: 15
    • Zobrazit profil
Re:Rakousko - promlčecí doba? Změna SPZ? Mrtvý řidič?
« Odpověď #33 kdy: 20 Října 2017, 15:50:56 »

tak jsem to skoro zaplatil. Ale pak když jsem viděl tu částku, tak řikám NE :) zaplatil jsem si radši DAS pojištění právní ochrany. V pondělí jak mi přijde info o uzavření smlouvy, tak jim tam dám dotaz a tyhle dopisy ze zahraniční a uvidím.
IP zaznamenána

t4455

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 349
    • Zobrazit profil
Re:Rakousko - promlčecí doba? Změna SPZ? Mrtvý řidič?
« Odpověď #34 kdy: 20 Října 2017, 16:09:32 »

Obávám se že po zkušenostech některých s DAS zde na foru vám poradí to zaplatit
IP zaznamenána

Mesec

  • Příspěvků: 1 010
    • Zobrazit profil
Re:Rakousko - promlčecí doba? Změna SPZ? Mrtvý řidič?
« Odpověď #35 kdy: 20 Října 2017, 19:07:31 »

Kolik chtějí a jaké jsou výluky v podmínkách?
IP zaznamenána

marthass

  • Příspěvků: 15
    • Zobrazit profil
Re:Rakousko - promlčecí doba? Změna SPZ? Mrtvý řidič?
« Odpověď #36 kdy: 31 Října 2017, 19:43:26 »

Odpověď z DA*

 Vámi doložených dokladů vyplývá, že proti Vám, jakožto vlastníku vozidla, bylo zahájeno tzv. anonymní řízení a je Vám dávána možnost, úhradou stanovené částky 70€ ukončit další možná stádia správního řízení a nebo sdělit řidiče, který vozidlo řídil. Označenému řidiči je pak následně uložena pokuta.

Věc jsme konzultovali s rakouským advokátem a ten vydal následující stanovisko:

Podle § 103 od 2 KFG ( zakona o motorovych vozidlech) mohou urady od kazdeho majitele/provozovatele motoroveho vozidla, privesu apod. vyzadovat behem lhuty nejdele 14 dni informace (jmeno a adresu), kdo vozidlo na urcitem miste v urcitou dobu pouzival nebo odstavil, pripadne (vice ridicu , vozidel) je majitel/provozovatel povinen vest si o tom pisemne zaznamy. Veskera jina osobni prava k nevydavani informaci jsou v tomto pripade neplatna resp druhorada (ustavni ustanoveni).
Tzn, ze neposkytne-li majitel/provozovatel ve lhute patricne informace, tak sice nemuze byt pokutovan za prestupek ridice(rychlost), ale spacha samostatny prestupek „neposkytnuti informaci“ podle§ 103 od 2 KFG, pricemz se pokuty pohybuji pravidelne ve výši o neco nad pokutou samotneho ridice.
Podle aktualniho judikatu spravniho soudu plati, že neposkytnuti informace je kvalifikováno jako prestupek spachany v miste sidla uradu - tedy v Rakousku a ne jako drive v zahranici, cimz dochazi k aplikaci ciste rakouskych zakonu. Protoze v Rakousku je toto ustanoveni nadrazeno (ustavne !) vsem jinym osobnim pravum, nelze se odvolat na „ochranu dat“ (osoby blizke apod) nebo pravo „neobvinovat sam sebe a blizke osoby“.
Navic ma majitel/provozovatel motoroveho vozidla podle spravniho soudu v pripade, ze je ridic cizinec i „zvýsenou povinnost spoluprace“, tzn., ze na vyzvu uradu musi navic v ramci moznosti i dolozit, ze udany ridic opravdu existuje a nachazel se v dobe prestupku v Rakousku (to proto, protoze drive se udavali ruzni ridici z Kanady, Madarska ci Etiopie...).

Pokute se tedy efektivne vyhnout neda – bud bude pokutovan (udany) ridic za rychlost, nebo majitel/provozovatel za neposkytnuti informace.
Zaplati-li se zavcas „anonymni pokuta“ (Anonymverfügung), je vec vyrizena. Nezaplati-li se tedy zavcas, stava se toto „Anonymverfügung“ neplatnou a musi se udat údaje o ridici. A úřad musi doručit pokutu za rychlost primo ridici. Neposkytne-li se ve lhute cela zadana informace o ridici, dochazi k samostatne trestnemu prestupku podle § 103 od 2 KFG a pokutovani majitele/provozovatele vozidla.
Kdyz uz si dal urad/policie praci s prekladem vyzvy, je riziko skutecneho vymahani v CR podle mého názoru a i s ohledem na patricne smernice EU- dost vysoke.

Toliko stanovisko rakouského advokáta.

Pokud se rozhodnete pokutu uhradit bez označení řidiče, je tuto zapotřebí uhradit do 4 týdnů ode dne jejího vystavení, jinak z důvodu pozdní platby bude správní úřad považovat její úhradu za bezpředmětnou a vydá rozhodnutí.

Budete-li se však chtít proti této bránit, je zapotřebí řidiče označit, bude následovat rozhodnutí o pokutě a proti této bude možné prostřednictvím rakouského advokáta podat opravný prostředek. Tento způsob se však vyplatí, bude-li možné prokázat, že řidič rychlost neporušil. Jinak dojde k navýšení jeho platební povinnosti.
« Poslední změna: 31 Října 2017, 21:01:21 od marthass »
IP zaznamenána

Mesec

  • Příspěvků: 1 010
    • Zobrazit profil
Re:Rakousko - promlčecí doba? Změna SPZ? Mrtvý řidič?
« Odpověď #37 kdy: 31 Října 2017, 19:52:32 »

Nádhera, tak takové informace se fakt hodí !!  ;)
IP zaznamenána

marthass

  • Příspěvků: 15
    • Zobrazit profil
Re:Rakousko - promlčecí doba? Změna SPZ? Mrtvý řidič?
« Odpověď #38 kdy: 31 Října 2017, 19:59:55 »

No mně z té odpovědi vyplývá, že by se to mělo raději zaplatit. I když už jsem asi přetáhl lhůtu. Ani nevím co myslí těmi 4 týdny...Mají to nastavené tak, aby se z toho moc vymluvit nedalo.
IP zaznamenána

t4455

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 349
    • Zobrazit profil
Re:Rakousko - promlčecí doba? Změna SPZ? Mrtvý řidič?
« Odpověď #39 kdy: 31 Října 2017, 20:53:02 »

No vida, takový informace se nikdy od našich novinářů nikdy nedozvíme. I když si nejsem jist zda je to úplně vhodné takto zveřejňovat, z DAS by Vás mohli možná otravovat že to zveřejňujete.

Jinak jsem ale nenašel tu nejdůležitější informaci, jak je to v Rakousku s doručováním nedoporučených dopisů. To by ještě chtělo zjistit.
IP zaznamenána

uziv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 843
    • Zobrazit profil
Re:Rakousko - promlčecí doba? Změna SPZ? Mrtvý řidič?
« Odpověď #40 kdy: 01 Listopadu 2017, 10:59:28 »

S odborností a funkčností DAS nemám dobré zkušenosti. Odpověď "rakouského advokáta" mi přijde jako obecná odpověď advokáta, který se dopravní problematikou nezbývá. Pro srovnání informace německých právníků, kteří se tomu věnují, k obdobné problematice (týká se samozřejmě Německa).

Mit diesem legalen Trick umgehen Sie das Bußgeld und Fahrverbot!
Tipps rund um Anhörungsbogen und Bußgeldbescheid!
Sie wurden geblitzt, weil Sie zu schnell gefahren sind oder einen Rotlichtverstoß begangen haben?
Blitzermarathon, Starenkästen, Radarfallen

I překlad v Googlu mnohé naznačí.
« Poslední změna: 01 Listopadu 2017, 11:01:39 od uziv »
IP zaznamenána

fallen

  • Příspěvků: 4
    • Zobrazit profil
Re:Rakousko - promlčecí doba? Změna SPZ? Mrtvý řidič?
« Odpověď #41 kdy: 03 Listopadu 2017, 10:13:25 »

Teď jde o to, jestli je neposkytnutí informace samostatný delikt, tak jestli provozovatel dostane pokutu za neuvedení informace A druhou za "sprdel", že s jeho vozidlem bylo pácháno. Dalo by se na to DAx ještě zeptat?
IP zaznamenána

spec

  • Příspěvků: 220
    • Zobrazit profil
Re:Rakousko - promlčecí doba? Změna SPZ? Mrtvý řidič?
« Odpověď #42 kdy: 03 Listopadu 2017, 19:14:24 »

Nepochopil sem jednu věc. Proč by v neměl být funkční helmut nebo deathmut?
IP zaznamenána

astral7

  • Příspěvků: 5
    • Zobrazit profil
Re:Rakousko - promlčecí doba? Změna SPZ? Mrtvý řidič?
« Odpověď #43 kdy: 07 Listopadu 2017, 14:25:22 »

jen pro info. Již 2 měsíce ignoruji nedoporučený dopis a stále nic nepřišlo.

Ono se jednalo o překročení rychlosti na absolutně bezpečném úseku, ale zřejmě to omezení tam bylo kvůi omezení exhalací ve městě.

Pokud bych pokutu přiznal a zaplatil, tak by to policisté podstoupili dále a mohla by mi prý přijít další pokuta (ne dopravní) za přestupek proti ekologii či co.
« Poslední změna: 07 Listopadu 2017, 14:28:33 od astral7 »
IP zaznamenána

doonio

  • Příspěvků: 16
    • Zobrazit profil
Re:Rakousko - promlčecí doba? Změna SPZ? Mrtvý řidič?
« Odpověď #44 kdy: 08 Listopadu 2017, 20:58:25 »

Mám to podobně,

Řidič pirát pirátil pod Vídni a bliknul ho radar a došla obyčejná zásilka s "anonymem" a výpalným ve výši 55€. Řidič pirátil v dubnu 2017, nedoporučený dopis dorazil v květnu 2017 a od té doby čekám na doporučený a doufám že se nedočkám. :-D
IP zaznamenána