30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Rakousko - promlčecí doba? Změna SPZ? Mrtvý řidič?  (Přečteno 26720 krát)

astral7

  • Příspěvků: 5
    • Zobrazit profil
Rakousko - promlčecí doba? Změna SPZ? Mrtvý řidič?
« kdy: 24 Září 2017, 07:53:00 »

Tak mě přišel 2 měsíce po dovolené pozdrav z Rakouska za 50€
Že prý jsem jel 94km/h na omezení 80km/h a já si toho nejsem vědomý
Důkazní prostředek: policejní udání
Tj. nikoliv fotografie ani výpis z radaru a pod. Určitě jim to platit nechci, protože to považuji za nemorální. Do Chorvatska přes Rakousko příští rok ani neplánuji.

1/ Takže hrát mrtvého brouka, dopis nepřišel doporučeně - a tady platí české zákony. Otázka je jaká je promlčecí doba než budu moci zase do Rakouska. Někde jsem četli že 1 rok. Je to pravda?

2/ Další možnost je, vzít si do Rakouska třeba manželky auto. A řídit může manželka. Co se stane, když mě na hranicích budou celníci legitimovat. Přijdou na to že mám v Rakousku nezaplacený přestupek?

3/ Další možnost navíc je změna SPZ. Nepředpokládám že se změnu SPZ v ČR dozví. Ale mohou to zjisti třeba z pasu podle jména že mám nezaplacenou pokutu. Co když mě celníci budou legitimovat? Mají to propojené?

4/ A další možnost je, přečíst si někde v důchoďáku nějaké parte a nahlásit jako řidiče někoho kdo tento měsíc zemřel. Nejlépe náhle na infakt.

5/ jediný důkaz je "policejní udání". Mám právo požadovat fotografie z radaru, nějakou certifikaci, toleranci, poučení, sazební pokut atd. ? Poroč mi neposlali fotografii přestupku, už jí smazali?
Jaké jsou lhůty na vyřízení atd.

Vůbec nechápu, že jim česká vláda poskytuje osobní údaje o vlastníkovi vozidla přes nějakou soukromou firmu. A na žádných stránkách českého občana vůbec neinformuje o jeho právech  v okolních zemích. Politici co nás v EU zastupují berou akorát prachy a servilně bez jakékoliv ochrany našich občanů jim poskytují osobní jejich údaje.
Ať jede EU a Česká vláda do pekla!

Máte nějaké zkušenosti?
« Poslední změna: 24 Září 2017, 09:19:07 od astral7 »
IP zaznamenána

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 124
    • Zobrazit profil
Re:Rakousko - promlčecí doba? Změna SPZ? Mrtvý řidič?
« Odpověď #1 kdy: 24 Září 2017, 18:26:46 »

ad 1) ano, tak je to správně. Nic jste neobdržel, nemají prokazatelně doručeno. Pokud ovšem se jim nějak sám nepřiznáte, že jste jejich milostný dopis obdržel…
ad 2) zbytečné.
ad 3) rovněž zbytečné.
ad 4) v této chvíli zbytečné, viz ad 1).
ad 5) ano, to samozřejmě nezpochybnitelné právo máte. Ale až poté, co Vám bude skutečně doručen nějaký dopis/výzva — tedy doporučeně.
ad dodatek: souhlas a nechť je jim peklo hodně horké…
IP zaznamenána

astral7

  • Příspěvků: 5
    • Zobrazit profil
Re:Rakousko - promlčecí doba? Změna SPZ? Mrtvý řidič?
« Odpověď #2 kdy: 24 Září 2017, 18:50:44 »

1/ správně, myslíte ten jeden rok promlčecí doba? Nebo to byla jen odpověď na to hrát mrtvého brouka?
2 a 3 / Myslíte, že mohu do Rakouska nyní svým autem a nic mi nehrozí?  Někde jsem slyšel že tam mají kamery co rozpoznávají SPZ. 
           A také jsem tady na diskusi četl že v Rakousku neexistuje doporučený dopis. Chápu že dle českých zákonů musí přijít dopis doporučeně, ale jestli na to v Rakousku nehrají (neznám jejich zákony jestli je to tak), tak se má za to že dopis byl doručen.
    A jestli tedy přijde ještě doporučený dopis, tak se naskýtá otázka jestli ho přebrat nebo ne. Podle českého práva, když se nepřebere tak se má zato že byl doručen. Jenže toto je něco jiného, tady to jde podle jiných pravidel, které neznám.
« Poslední změna: 24 Září 2017, 19:00:28 od astral7 »
IP zaznamenána

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 124
    • Zobrazit profil
Re:Rakousko - promlčecí doba? Změna SPZ? Mrtvý řidič?
« Odpověď #3 kdy: 24 Září 2017, 19:15:05 »

ad 1) promlčecí doba je 1 rok (před r. 2013 to byl tuším půlrok). V tomto se mají ještě od nás co učit… Jinak ano, nic jste nedostal, o ničem nevíte.
ad 2–3) ano, můžete. Nemohou Vám zabavit věc, která mnohonásobně převyšuje sankci, kterou navíc nemají právně završenou platným rozhodnutím. Zvěsti o zabavování auta v rakousku patří mezi „urban legend“. Zatím nebyl potvrzen a ověřen jeden jediný případ, který by tento hoax mohl změnit na stav „skutečnost“.
Nejsem si jistý, zda-li v Rakousku neexistuje doporučený dopis. Ale podle toho, co jsem v rychlosti na tom jejich portálu www.post.at vyhleal, pak ekvivalemt doporučeného (registrovaného) psaní existuje. A že je dražší než obyčejný dopis — to není náš problém. Pokud pošlou nedoporučeně, nemají jak prokázat, že bylo řádně doručeno tomu správnému adresátovi. A pokud nebylo řádně doručeno, je problém na jejich straně…
IP zaznamenána

astral7

  • Příspěvků: 5
    • Zobrazit profil
Re:Rakousko - promlčecí doba? Změna SPZ? Mrtvý řidič?
« Odpověď #4 kdy: 24 Září 2017, 19:32:33 »

Děkuji za odpověď, utvrdil jste mě v tom, že jim nic platit nebudu.
otázkou akorát je, jestli si troufnu jet v zimě (až a jestli vůbec dostanu doporučený dopis) na lyže do Rakouska se svým autem, nebo jestli vezmu méně výkonnější, manželky.
IP zaznamenána

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 124
    • Zobrazit profil
Re:Rakousko - promlčecí doba? Změna SPZ? Mrtvý řidič?
« Odpověď #5 kdy: 24 Září 2017, 19:59:06 »

Pro klid své duše udělejte co uznáte za vhodné :)
IP zaznamenána

Dendak

  • Příspěvků: 83
    • Zobrazit profil
Re:Rakousko - promlčecí doba? Změna SPZ? Mrtvý řidič?
« Odpověď #6 kdy: 24 Září 2017, 22:59:26 »

Doporučený dopis v Rakousku existuje pid pojmem “eingeschrieben” tedy “eingeschriebener Brief”
IP zaznamenána

Mesec

  • Příspěvků: 1 001
    • Zobrazit profil
Re:Rakousko - promlčecí doba? Změna SPZ? Mrtvý řidič?
« Odpověď #7 kdy: 25 Září 2017, 10:21:00 »

1. Ano, o ničem nevíte

2-3. Nestane se nic, policajt nenosí v hlavě seznam XY lidí s nezaplacenými přestupky

4. Zbytečné

5. Máte, ale asi v tuto chvíli to zbytečně hrotit
IP zaznamenána

SimSon

  • Příspěvků: 384
    • Zobrazit profil
Re:Rakousko - promlčecí doba? Změna SPZ? Mrtvý řidič?
« Odpověď #8 kdy: 26 Září 2017, 13:27:54 »

2-3 V hlave opravdu ne, jenze polizeit (soucast mobilni hlidky) nosi sebou krom penezneho terminalu pro vyber pokut taky terminal pro pristup do policejni databaze (vozidla, prestupky, atd).

Kdyz ho to napadne, tak si o vasem wagnu muze zjistit vse, co tam maji. Nedelaji to pri bezne kontrole, spis kdyz vam zjisti dalsi prestupek, koukaji do vasi historie prestupku a dle toho urcuji vysku pokuty.
IP zaznamenána

Mesec

  • Příspěvků: 1 001
    • Zobrazit profil
Re:Rakousko - promlčecí doba? Změna SPZ? Mrtvý řidič?
« Odpověď #9 kdy: 26 Září 2017, 19:17:23 »

Máte polopravdu. Ano, on to policajt má u sebe (osobně jsem to viděl), ale tam má pouze rakouské občany, nikoliv celou českou databázi. Ano, má tam karetní terminál.
IP zaznamenána

SimSon

  • Příspěvků: 384
    • Zobrazit profil
Re:Rakousko - promlčecí doba? Změna SPZ? Mrtvý řidič?
« Odpověď #10 kdy: 03 Října 2017, 15:03:40 »

Nema tam vsechny obcany (ani rakouske), nybrz databazi prestupku (a prestupcu?). Nerikejte mi ze to tak neni, mel sem uz bohuzel moznost se o tom presvedcit (sem se ptal "proc pokuta 50e za prekroceni o 12km/h, neni to nejak moc?", a policajt kouknul do te masiny a rika "protoze vy ste tady mel pred mesicem uz pokutu 20e za stejnej prestupek")...

Kdyz tam cloveka nenajde, tak je pro ne "cistej" (na uzemi AT se jeste zadnyho prestupku nedopustil) a prvni pokuta je spis symbolicka...
IP zaznamenána

Mesec

  • Příspěvků: 1 001
    • Zobrazit profil
Re:Rakousko - promlčecí doba? Změna SPZ? Mrtvý řidič?
« Odpověď #11 kdy: 03 Října 2017, 20:58:37 »

Není to nějak moc, aspoň ne pro Rakušáka. I když vyměří pokutu třeba 2 000 Eur, to už máte třeba 1,5 platu.
IP zaznamenána

marthass

  • Příspěvků: 15
    • Zobrazit profil
Re:Rakousko - promlčecí doba? Změna SPZ? Mrtvý řidič?
« Odpověď #12 kdy: 17 Října 2017, 21:55:33 »

tak co, ignorace toho nedoporučeného psaní? zatím nic doporučeného nebo tak?
Známá co bydlí v Rakousku mě strašila že to dají k soudu a pak se to navýší :) ale to možná platí pro místní :)
IP zaznamenána

Mesec

  • Příspěvků: 1 001
    • Zobrazit profil
Re:Rakousko - promlčecí doba? Změna SPZ? Mrtvý řidič?
« Odpověď #13 kdy: 17 Října 2017, 22:01:02 »

Pokud tam máte trvalý pobyt, tak ano, do takového extrému to zajít může.
IP zaznamenána

marthass

  • Příspěvků: 15
    • Zobrazit profil
Re:Rakousko - promlčecí doba? Změna SPZ? Mrtvý řidič?
« Odpověď #14 kdy: 17 Října 2017, 22:53:25 »

Už 4 se dny brouzdám internetem a vesměs se nedá vůbec říct, jak na tyhle rakouský výzvy reagovat. Ve většině případů lidé zaplatí.
Už jsem nalomený zaplatit také, protože do Rakouska jezdím na motorce poměrně často, nebo minimálně přes Rakousko. Z principu je mi to hodně proti srsti, ale riskovat navýšení pokuty, nějaké vymáhání pohledávek (dočetl jsem se že v určitém případě lze vymáhat pohledávky v rámci EU), to se mi úplně nechce. V Rakousku navíc co jsem pochopil jsou nekompromisní v dohledávání viníka. Prostě to odnese majitel vozidla.
Je tady vůbec nějaký případ, který dopadl nějak dobře? Nějaký starší případ? Nevím jeslti ignorace je dobré řešení. Jestli není lepší reakce.
IP zaznamenána