30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [LOST] Dopravní nehoda - pokuta na soukromém pozemku  (Přečteno 8618 krát)

jnp

  • Příspěvků: 7
    • Zobrazit profil
[LOST] Dopravní nehoda - pokuta na soukromém pozemku
« kdy: 20 Července 2017, 22:27:49 »

Zdravím,

včera se mi stala nemilá nehoda - při couvání z parkovacího místa jsem nabral řidiče jedoucího po parkovišti, přes auta ho zprava bohužel vidět nebylo a nevím jestli byl rozjetý nebo čím to bylo, ale dozvěděl jsem se o něm až po lehkém nárazu, který ale jeho dveře odnesly dost.

Byť jsem přesvědčený že jsem nemohl nic udělat jinak, vzal jsem to plně na sebe, jednak jsem byl v šoku a jednak si stejně myslím, že to byla spíš moje chyba než jeho.
Papíry jsme vypsali, ještě jsem sám zavolal policajty, abychom to vypsali dobře a věděl, že nejsem kurva a později to nezapřu (nebo naopak aby nehodil papír do koše a nebylo to že jsem ujel z místa nehody).
Bohužel jsem nevěděl, že za při zavolání údajně MUSÍ dát pokutu 1200 Kč a méně to nejde. Vůbec se mi to nelíbí, s uhrazením škody z mojí pojistky souhlasím, ale nesouhlasím s přestupkem, že bych mu nedal přednost.
Jedná se o placené parkoviště v soukromém vlastnictví, v katastru jako manipulační plocha. Je to oddělené od pozemní komunikace závorou s automatem na kartičky.
Pokutu mi napsali na složenku.
Je nějaká šance se proti tomu ještě bránit, když je to vypsané na složenku a je opravdu možné, aby na soukromém pozemku vybírali pokuty? Mám takový dojem že u těchto parkovišť to tak není.

Díky moc.
IP zaznamenána

t4455

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 349
    • Zobrazit profil
Re:Dopravní nehoda - pokuta na soukromém pozemku
« Odpověď #1 kdy: 20 Července 2017, 22:38:22 »

Pokud jste se domníval že vám policie pomůže s vyplněním papírů a odjede tak jste naivní, buď to řešíte sami, nebo to řešej oni, neměl jste důvod volat fízly.

Blokovou pokutu uložit lze od 100kč a výše, pokud vám tvrdili že pokutu dát musejí a ještě v této výší tak je to lež, normálně dávaj kolem 500kč ale když vás viděli jak jste vyklepanej tak vás zholili ještě víc. Pokud s pokutou nesouhlasíte tak proč jste jí podepsal?

Blokovou pokutu lze rozporovat ale šance jsou minimální, berte to jako ponaučení a tomu napisu na jejich autě POMÁHAT A CHRÁNIT už nevěřte.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 003
    • Zobrazit profil
Re:Dopravní nehoda - pokuta na soukromém pozemku
« Odpověď #2 kdy: 20 Července 2017, 23:51:20 »

Co jste jim podepsal? (naivní nápad, že fízl jen tak z plezíru vypsal složenku, ale to je asi malá šance)
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 310
    • Zobrazit profil
Re:Dopravní nehoda - pokuta na soukromém pozemku
« Odpověď #3 kdy: 21 Července 2017, 00:19:33 »

Papíry jsme vypsali, ješ-tě jsem sám zavolal policajty, abychom to vypsali dobře a věděl, že nejsem kurva a později to nezapřu (nebo naopak aby nehodil papír do koše a nebylo to že jsem ujel z místa nehody).
Tohle je na nějakou obdobu Darwinovy ceny. Omlouvám se za kopání do mrtvoly, ale budiž to mementem pro další účastníky banální nehody, kteří by dostali podobný nápad. Pokud jde o tu vaši obavu v závorce, tak ten euroformlulář standarně vyrábí kromě originálu 2 propisované kopie a necháte-li poškozenému originál a jste paranoidní, můžete si svoji kopii nechat dodatečně tím druhým podepsat, abyste neměl jen jeho podpis přes kopírák. Ale i ta kopie by spolu s jeho údaji a nějakými fotkami z místa by byla víc než dostatečná na obranu proti případnému nařčení z újetí či nesplnění povinností po nehodě. Nemáte-li euroformulář, tak ten záznam sepište na obyčejný papír dvojmo, fízlové by vám u toho mohli leda tak svítit, co tam (ne)má resp. (ne)musí být stejně z hlavy vědět nebudou.

Bohužel jsem nevěděl, že za při zavolání údajně MUSÍ dát pokutu 1200 Kč a méně to nejde. Vůbec se mi to nelíbí, s uhrazením škody z mojí pojistky souhlasím, ale nesouhlasím s přestupkem, že bych mu nedal přednost.
Jak správně poznamenal předřečník, informace o tom, že v dané situaci PČR pokutu dát musí a dokonce v nějaké konkrétní minimální výši, jsou zcela vycucané z prstu. Především zavinění nehody bez zranění není samo o sobě přestupkem, je třeba porušit nějaké konkrétní pravidlo v ZPPK a to způsobem, který zakládá přestupkovou odpovědnost. Kvalifikace jako nedání přednosti v jízdě při couvání z parkoviště mi takto bez podrobnějších informací přijde jako krajně pochybná, spíš bych to viděl, pokud vůbec šlo o přestupek, na porušení § 24 ZPPK, tedy zbytkový přestupek podle § 125c(1)(k), který mohla policie zcela legálně řešit i pouhou domluvou, což by s ohledem na okolnosti bylo zcela adekvátní (řidič vzorně splnil své povinnosti po nehodě a směrem k náhradě škody, a už samotné řešení nehody a malus na POV bude mít dostatečný preventivní účinek, tedy že příště si při couvání dá pozor). Ale souhlasem s blokem jste jakékoliv možnosti skutkové argumentace ztratil.

Jedná se o placené parkoviště v soukromém vlastnictví, v katastru jako manipulační plocha. Je to oddělené od pozemní komunikace závorou s automatem na kartičky. Pokutu mi napsali na složenku. Je nějaká šance se proti tomu ještě bránit, když je to vypsané na složenku a je opravdu možné, aby na soukromém pozemku vybírali pokuty? Mám takový dojem že u těchto parkovišť to tak není.
Placené parkoviště, bez ohledu na vlastnictví pozemku a jeho druh zapsaný v katastru, s velkou pravděpodobností bude veřejně přístupnou účelovou komunikací a tedy tam platí ZPPK a policie tam rozdávat pokuty může. I kdyby šlo o veřejně nepřístupnou pozemní komunikaci, mnoho by se na tom nezměnilo (nějaké nuance tam jsou, ale nic na čem by se tento případ lámal). Že by vůbec nešlo o pozemní komunikaci, obávám se, neprokážete.

Bohužel tedy s tím nejde nic dělat a posloužíte jen jako odstrašující případ. Nicméně dáte-li sem kopii toho bloku, zkusíme na to kouknout, jestli tam nejsou nějaké formální chyby (např. odkaz na již pár týdnů neplatný zákon o přestupcích z dob federace), na kterých by se blok dal rozporovat.
« Poslední změna: 21 Července 2017, 00:24:52 od hh »
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Dopravní nehoda - pokuta na soukromém pozemku
« Odpověď #4 kdy: 22 Července 2017, 09:39:13 »

jnp:
Jestli jste souhlasil s blokovou pokutou tak už s tím asi nic dělat nejde.. tím jste souhlasil i se zaviněním přestupku a s pokutou.
Asi poslední naděje je zkusit najít formální chybu na bloku jak píše hh.

Ale za ty peníze jste si koupil poučení..
..policajtům jde hlavně o vyřešený případ a někomu dát pokutu.. když k nehodě zavoláte policajty tak hlavní výsledek bude že někdo dostane pokutu.. tady jste přivolal a sám to pak odnesl.. dalo by se to brát i jako "spravedlivý trest"..

..když souhlasíte s blokem tak souhlasíte i se spácháním přestupku.. game over.. souhlasit s blokem a pak si to rozmyslet je na nic..
když s přestupkem nesouhlasíte tak nesmíte souhlasit s řešením na místě.
A nebo možná je ještě pragmatická varianta.. zaplatit aby dali pokoj.. když sice nesouhlasíte, ale správní řízení by bylo víc zatěžující než zaplatit a nebo nevidíte šanci na úspěch.
IP zaznamenána

Moto007

  • Příspěvků: 223
    • Zobrazit profil
Re:Dopravní nehoda - pokuta na soukromém pozemku
« Odpověď #5 kdy: 22 Července 2017, 10:35:12 »

nehledě na to že ještě můžou přijít body.....
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 310
    • Zobrazit profil
Re:Dopravní nehoda - pokuta na soukromém pozemku
« Odpověď #6 kdy: 22 Července 2017, 10:49:31 »

To ano, jestli pokuta byla opravdu za nedání přednosti, tj. § 125c(1)(f)(8) ZPPK, pak to navíc k těm 1200 má za 4 body.
IP zaznamenána

signoflife

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 362
    • Zobrazit profil
Re:Dopravní nehoda - pokuta na soukromém pozemku
« Odpověď #7 kdy: 23 Července 2017, 21:50:02 »

Řeším něco podobného. Jen jsem poškozenému řekl na rovinu, že když to vyřešíme sami, vezmu to na sebe a pojišťovna zaplatí jeho i mojí škodu. Pán si trval na policii. Říkám mu, že to nemá cenu, akorát budou prudit. Nedal si říci. Tak jsem to poslal do správního. Nic jsem na místě nepotvrdil, záznam o nehodě sepsán spíše neurčitě. Já už mám auto z havarijky v cajku, pánovi se zřejmě pojišťovna cuká do vyřešení zavinění, což hned tak nebude, teprve to poldové postoupili dál. Možná někdo řekne, že jsem svině, ale když zákon umožňuje řešit to bez policie a tedy bez sankse pro jednu ze stran, a on na tom přesto trvá, ať se to tedy řádně vyšetří.
IP zaznamenána

Stilg

  • Příspěvků: 183
    • Zobrazit profil
Re:Dopravní nehoda - pokuta na soukromém pozemku
« Odpověď #8 kdy: 27 Července 2017, 15:27:00 »

Řeším něco podobného. Jen jsem poškozenému řekl na rovinu, že když to vyřešíme sami, vezmu to na sebe a pojišťovna zaplatí jeho i mojí škodu. Pán si trval na policii. Říkám mu, že to nemá cenu, akorát budou prudit. Nedal si říci. Tak jsem to poslal do správního. Nic jsem na místě nepotvrdil, záznam o nehodě sepsán spíše neurčitě. Já už mám auto z havarijky v cajku, pánovi se zřejmě pojišťovna cuká do vyřešení zavinění, což hned tak nebude, teprve to poldové postoupili dál. Možná někdo řekne, že jsem svině, ale když zákon umožňuje řešit to bez policie a tedy bez sankse pro jednu ze stran, a on na tom přesto trvá, ať se to tedy řádně vyšetří.

Na jednu stranu chapu jeho pohled (ne ze bych s nim souhlasim), ze pokdu je poskozeny, nechce "nic riskovat" a "radsi s policii", ale to je proste jeho priposranost, ktera Vam zbytecne komplikuje zivot a pridava sankci a praci, takze pokud vylozene nedelate nejake naschvaly, ale proste normalni spravko, at se s tim popasuji, kdo a co jak zavinil, a proc, tak za me cajk. Chtel to s policii, takze to chtel i s pripadnym spravnim rizenim.
IP zaznamenána

jnp

  • Příspěvků: 7
    • Zobrazit profil
Re:Dopravní nehoda - pokuta na soukromém pozemku
« Odpověď #9 kdy: 31 Července 2017, 01:34:47 »

Co jste jim podepsal? (naivní nápad, že fízl jen tak z plezíru vypsal složenku, ale to je asi malá šance)
Docela vtipný, otce chytli minulý týden s propadlou technickou (servis nestíhá) a měl to za 100. Za 100 Kč. :D

« Poslední změna: 31 Července 2017, 01:43:52 od jnp »
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 310
    • Zobrazit profil
Re:Dopravní nehoda - pokuta na soukromém pozemku
« Odpověď #10 kdy: 31 Července 2017, 08:34:47 »

Tak bohužel, blok je nejspíš formálně v pořádku, resp. v tom popisu skutku je zhruba to, co tam má být (jediná drobná vada je, že tam není uvedeno „při couvání“, ale to nestačí na zrušení, není tam rozpor mezi popisem a právní kvalifikací). Jelikož je na více než 1000 Kč, dostane se to nejspíš i do karty řidiče, viz § 128(3) ZPPK.

Alespoň je to tedy § 24 bez bodů (viz výše).
IP zaznamenána

msk

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 327
    • Zobrazit profil
Re:Dopravní nehoda - pokuta na soukromém pozemku
« Odpověď #11 kdy: 31 Července 2017, 15:23:05 »

Dostal ste platenu skolu zivota, to sa stava. Ja som raz v zivote tiez volal PSR k mnou sposobenej nehode. Bolo to v nedelu naobed pred snad 15 rokmi. Fizel prisiel za 2-3h, rovno sa ma opytal, naco som ho volal, ze som si mohol usetrit 2000 Sk, vypisal blok, spisal zapis a siel do hajzlu. Ziadna pomoc, ziadna rada na odtahovku, nic. Vtedy som pochopil, ze fizel je uhlavny nepriatel a odvtedy som nezaplatil ziadnu pokutu.
IP zaznamenána
automaticky mi tykaj

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 139
    • Zobrazit profil
Re:Dopravní nehoda - pokuta na soukromém pozemku
« Odpověď #12 kdy: 05 Srpna 2017, 06:04:31 »

spíš bych to uzavřel: „pán má to, co chtěl“. Chtěl vyšetřování, má mít vyšetřování. Aneb jak se říká — „kdo chce kam, pomožme mu tam“.
IP zaznamenána