30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Auto z půjčovny - provozovatel vozidla?  (Přečteno 85981 krát)

Lafayette

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 408
    • Zobrazit profil
Auto z půjčovny - provozovatel vozidla?
« kdy: 16 Března 2014, 01:58:40 »

Dostal jsem hned dvě výzvy provozovateli motorového vozidla, abych zaplatil po 1000 Kč za jízdu rychlostí 60 km/h v místě, kde je povoleno jet nejvýše 50 km/h.
Nicméně v obou případech jsem jel autem z půjčovny (měl jsem s půjčovnou normální smlouvu), ale v dopisech doručených mě vyzývá městský úřad provozovatele vozidla se zaznamenanou registrační značkou k zaplacení nebo ke sdělení údajů o totožnosti řidiče vozidla (klasický dopis).
Prostě oni poslali dopis do půjčovny, ta jim sdělila, že v té době jsem měl auto půjčené a oni dál postupují, jako kdyby to auto bylo moje. Dokonce v té výzvě k zaplacení je věta: Z centrálního registru silničních vozidel vyplývá, že jste provozovatelem výše uvedeného vozidla.

Předpokládám, že provozovatel vozidla je ta autopůjčovna, takže já na ten dopis nemusím vůbec nijak reagovat, je to tak?
IP zaznamenána

jkraus222

  • Příspěvků: 1 025
    • Zobrazit profil
    • Nezaplatim.cz - ochrana před pokutami
Re:Auto z půjčovny - provozovatel vozidla?
« Odpověď #1 kdy: 16 Března 2014, 09:04:57 »

Jelikož nejste provozovatel, nemůžou Vás ani jako provozovatele k ničemu vyzývat. Nechal bych to plavat.
IP zaznamenána

mosquitoe

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 447
    • Zobrazit profil
Re:Auto z půjčovny - provozovatel vozidla?
« Odpověď #2 kdy: 16 Března 2014, 11:00:19 »

Kdyby snad vydali rozhodnutí, tak by to mělo jít rozstřílet na odvolání nebo přinejhorším u soudu bez větších problémů.
IP zaznamenána

Lafayette

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 408
    • Zobrazit profil
Re:Auto z půjčovny - provozovatel vozidla?
« Odpověď #3 kdy: 16 Března 2014, 11:47:34 »

Tak já to nechám teď úplně být a uvidím, jestli bude nějaké pokračování. Dám vědět.
IP zaznamenána

kverulant

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 768
  • Ego sum qui sum
    • Zobrazit profil
Re:Auto z půjčovny - provozovatel vozidla?
« Odpověď #4 kdy: 16 Března 2014, 13:04:04 »

......Nicméně v obou případech jsem jel autem z půjčovny (měl jsem s půjčovnou normální smlouvu), ale v dopisech doručených mě vyzývá městský úřad provozovatele vozidla se zaznamenanou registrační značkou k zaplacení nebo ke sdělení údajů o totožnosti řidiče vozidla (klasický dopis).
A to ten provozovatel nezajistil, aby s autem jako se zbraní nebyly páchány přestupky nebo trestné činy ? To je absurdní až nezodpovědné.  :)
Co kdyby jste třeba to auto půjčil nějaké osobě blízké? Jak si tohle před úředním údem obhájí? Asi by měla být auta vybavena biosenzory, která dálkově předají data o řidiči před vlastní jízdou. Jinak utrum. 
Zkuste v té půjčovně zjistit zda to úřad odloží pro zjevnou šikanu... pak se třeba vyplatí si pořídit živnostňák na půjčování aut a půjčovat ho osobě blízké. A ještě to provozovat se ztrátou.  :)
« Poslední změna: 16 Března 2014, 13:09:38 od kverulant »
IP zaznamenána

Lafayette

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 408
    • Zobrazit profil
Re:Auto z půjčovny - provozovatel vozidla?
« Odpověď #5 kdy: 16 Března 2014, 13:26:09 »

A to ten provozovatel nezajistil, aby s autem jako se zbraní nebyly páchány přestupky nebo trestné činy ? To je absurdní až nezodpovědné.  :)
Jojo  :)

Co kdyby jste třeba to auto půjčil nějaké osobě blízké? Jak si tohle před úředním údem obhájí?
Akorát nevím, jestli není v podmínkách autopůjčovny, že řidič musím být vždy já, to tam asi bude. Další řidič se musí psát do smlouvy. Ale to je věc mezi mnou a půjčovnou, do toho asi není "úřednímu údu" nic.

Budu doplňovat další vývoj, ale teď asi nějaký čas nebude nic.
IP zaznamenána

jkraus222

  • Příspěvků: 1 025
    • Zobrazit profil
    • Nezaplatim.cz - ochrana před pokutami
Re:Auto z půjčovny - provozovatel vozidla?
« Odpověď #6 kdy: 16 Března 2014, 17:29:23 »

Akorát nevím, jestli není v podmínkách autopůjčovny, že řidič musím být vždy já, to tam asi bude.
Já když jsem půjčoval auto z půjčovny, tak tam vždy bylo, že nejsem oprávněn vozidlo předat nikomu jinému a že se zavazuji i zpětně uhradit případné pokuty. Mohl by tam být zádrhel ze strany autopůjčovny, ale pochybuji, že se s Vámi budou chtít soudit kvůli pár stovkám  :) S úřadem to nějak skoulíte vždycky.
IP zaznamenána

kverulant

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 768
  • Ego sum qui sum
    • Zobrazit profil
Re:Auto z půjčovny - provozovatel vozidla?
« Odpověď #7 kdy: 16 Března 2014, 19:33:08 »

Autopůjčovny nemají žádný problém s tím, když do smlouvy o nájmu uvedete i dalšího řidiče - nejlépe osobu blízkou (matka, syn, manželka, v zásadě kohokoli jehož újmu by jste citíl jako vlastní, lépe stejnopohlavní kvůli fotce). A potom jsou v zadínce.
V tržní společnosti brzy vznikne pojištění pro autopůjčovny na pokutičky na zodpovědnost provozovatele a ony si ho hodí k ceně půjčovného. 
IP zaznamenána

honza16

  • Příspěvků: 51
    • Zobrazit profil
Re:Auto z půjčovny - provozovatel vozidla?
« Odpověď #8 kdy: 17 Března 2014, 19:49:59 »

Pozor, provozovatelem může být jakákoliv PO nebo FO, která je vlastníkem zmocněna k provozování vlastním jménem (§ 2, písm. b, zákona 361/2000). Podle mého názoru je důležité jestli při podpisu nájemní smlouvy, jsem se neupsal, že po dobu nájmu jsem provozovatel.
IP zaznamenána

Lafayette

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 408
    • Zobrazit profil
Re:Auto z půjčovny - provozovatel vozidla?
« Odpověď #9 kdy: 17 Března 2014, 22:24:29 »

Takže takhle je to ve smlouvě:
Autopůjčovna a nájemce uzavírají podle §630 a násl. Obch.zák. smlouvu o nájmu dopravního prostředku. Pronajímatel se zavazuje přenechat nájemci vozidlo k dočasnému užívání a nájemce se zavazuje platit nájemné.

Ale:
Nájemce nesmí bez písemného souhlasu pronajímatele přenechat užívání jiným osobám.

Nikde se ve smlouvě nepíše nic o provozovateli vozidla, čili předpokládám, že po dobu půjčení jsem NEBYL provozovatelem vozidla, tím byla pořád autopůjčovna, která mi dala vozidlo do nájmu.

Nicméně na druhou stranu jsem nesměl přenechat užívání vozidla nikomu dalšímu, takže jsem ho musel řídit já sám.

Takže na dopis asi nebudu nijak reagovat, nejsem a nebyl jsem provozovatelem vozidla (dokonce mi píšou, že mě jako provozovatele zjistili z centrálního registru vozidel).  Vidíte to taky tak?
IP zaznamenána

jkraus222

  • Příspěvků: 1 025
    • Zobrazit profil
    • Nezaplatim.cz - ochrana před pokutami
Re:Auto z půjčovny - provozovatel vozidla?
« Odpověď #10 kdy: 18 Března 2014, 07:55:47 »

Pozor, provozovatelem může být jakákoliv PO nebo FO, která je vlastníkem zmocněna k provozování vlastním jménem (§ 2, písm. b, zákona 361/2000). Podle mého názoru je důležité jestli při podpisu nájemní smlouvy, jsem se neupsal, že po dobu nájmu jsem provozovatel.
To samozřejmě nejste, jelikož nejste zmocněn vlastníkem k provozování vozidla vlastním jménem.
IP zaznamenána

jkraus222

  • Příspěvků: 1 025
    • Zobrazit profil
    • Nezaplatim.cz - ochrana před pokutami
Re:Auto z půjčovny - provozovatel vozidla?
« Odpověď #11 kdy: 18 Března 2014, 07:57:14 »

Takže na dopis asi nebudu nijak reagovat, nejsem a nebyl jsem provozovatelem vozidla (dokonce mi píšou, že mě jako provozovatele zjistili z centrálního registru vozidel).  Vidíte to taky tak?
Nereagoval bych a čekal, co bude dál. Zejména jak budou případně dokládat, že je to vozidlo v centrálním registru zapsáno na Vás  ;D
IP zaznamenána

Lafayette

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 408
    • Zobrazit profil
Re:Auto z půjčovny - provozovatel vozidla?
« Odpověď #12 kdy: 18 Dubna 2014, 09:02:17 »

Nijak jsem tedy nereagoval a včera jsem si na poště vyzvedl nový dopis, ve kterém je tentokrát něco trochu jiného.

Věc: Výzva provozovateli motorového vozidla

Městský úřad...Vás žádá o podání písemného vysvětlení ve věci podezření ze spáchání přestupku proti bezpečnosti a plynulosti provozu na pozemních komunikacích...překročení rychlosti o méně než 20 km/h.
Součástí vysvětlení je sdělení údajů potřebných k určení totožnosti řidiče, který řídil dne 10.11.2013 v 17:05 motorové vozidlo registrační značky XXXXX na pozemní komunikaci v obci..., kde je povolena rychlost 50 km/h. Naměřena byla rychlost 60 km/h.. Přestupek je průkazně zdokumentován.

Správnímu orgánu sdělte požadované údaje bez zbytečných odkladů, nejpozději však do 10 dnů ode dne doručení této výzvy.
...
...
Dle ustanovení §60 odst.2 přestupkového zákona může správní orgán tomu, kdo bezdůvodně podání vysvětlení odmítá, uložit pořádkovou pokutu až do výše 5000 Kč.



Čili tentokrát už mi nepíšou, že z registru vozidel zjistili, že jsem provozovatelem toho vypůjčeného vozidla, to už jim asi došlo, že je blbost. Nicméně opět mi zasílají "Výzvu provozovateli motorového vozidla".

Mám se tím vůbec nějak zabývat? Nebo jak postupovat dál?
Ignorovat nebo sdělit japonského řidiče?

IP zaznamenána

Sadra17

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 278
    • Zobrazit profil
Re:Auto z půjčovny - provozovatel vozidla?
« Odpověď #13 kdy: 18 Dubna 2014, 14:41:15 »

ignorovat, nejste provozovatel takže nemůžete vědět koho to vlastně vyzývají  :D
IP zaznamenána

kverulant

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 768
  • Ego sum qui sum
    • Zobrazit profil
Re:Auto z půjčovny - provozovatel vozidla?
« Odpověď #14 kdy: 18 Dubna 2014, 23:40:20 »

Myslím, že by to mohla vyřešit ponížená suplika :

Velevážený úřední úde,
co jsem dělal v uvedenou dobu Vám vzácnou náhodou mohu říct naprosto přesně, neboť jsem se toho dne přežral fazolí a celý den řešil análně fekálně logistické problémy. Tím pádem jsem bohužel neměl čas sledovat dopravní situaci na Vámi uváděném místě, a proto se jako případný svědek jevím naprosto bezcenným. Takže na rozdíl od Vás mám na tu dobu alespoň jednu vzpomínku navíc, a to, že jsem v uvedenou dobu kakal.
Dovoluji si Vám připomenout povinnou mlčenlivost o osobních věcech, o kterých se dozvíte při úředních řízeních.
Mám v úmyslu Vás žalovat za nemajetkovou újmu v případě, že skutečnost a důvody, pro které jsem uvedené auto v uvedenou dobu osobně nemohl řídit, někomu vykecáte (např. v mé oblíbené autopůjčovně).
S poníženým pozdravem ....

 :D
IP zaznamenána