30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Dotaz na prubeh rizeni o prestupku  (Přečteno 10361 krát)

xghost02

  • Příspěvků: 16
    • Zobrazit profil
Dotaz na prubeh rizeni o prestupku
« kdy: 06 Června 2017, 23:27:54 »

Ahoj,
byl jsem obvinen, ze jsem nedal prednost a zpusobil nehodu s busem. Mam za to, ze nehodu zpusobil ridic druheho vozidla, ale ten ma svedky - dva cestujici. Oba jsme z mista nehody odjeli.
Dostal jsem prikaz o ulozeni pokuty, podal odpor. Nyni jsem predvolan k ustnimu jednani, kam jsou podle oznameni pozvani i svedci a ridic druheho vozidla.
1. jaky mohu ocekavat prubeh. Budu moci klast otazky a rozporovat jejich tvrzeni?
2. Mohu si sebou vzit nekoho (nesvedka) jako poradce, prece jen dve hlavy jsou lepsi nez jedna..

Diky!
IP zaznamenána

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 142
    • Zobrazit profil
Re:Dotaz na prubeh rizeni o prestupku
« Odpověď #1 kdy: 07 Června 2017, 00:04:10 »

ad 1) určitě a rozhodně bych trval na výslechu každého zvlášť. Není nad to najít v jejich výpovědi rozpory a tím to zpochybnit.
ad 2) určitě, nepodceňoval bych to. Možná by byl vhodný i zkušený advokát…
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 651
    • Zobrazit profil
Re:Dotaz na prubeh rizeni o prestupku
« Odpověď #2 kdy: 07 Června 2017, 13:44:46 »

Z prvotního příspěvku lze soudit, že na místě nebyla policijééé. Není řečeno, jak jste se na místě rozešli - zda-li jste vyplnili "evropský záznam o dopravní nehodě" - nicméně z kontextu dovozuji, že nikoliv. To je ale povinné...pokud nebyla přivolaná policijééé.
Protože správní orgán má událost za jasnou a poslal vám příkaz o uložení pokuty (na co se v příkazu odkazuje, co jste porušil?) - je obvyklou snahou správního orgánu se urputně svojí prvotní vize držet. Proto lze očekávat různé finty úředníka, jak při ústním jednání dosáhnout svého cíle. Včetně vyložených podpásovek proti vám.

Tedy by bylo krajně vhodné se účastnit s osobou minimálně znalou věci, lépe však advokátem či právníkem.
Doporučuji nahrávat, nahrávat a zase nahrávat, mít dobře připravené otázky, trvat na úplných a dokončených odpovědích a zkontrolovat shodu protokolace  s výpověďmi. Nepřipusťte jakoukoliv snahu úředníka režírovat představení - tedy různě vkládat slova do úst spřátelené straně, formulovat odpovědi jinak, než je svědek sdělil atd.
IP zaznamenána

gw

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 328
    • Zobrazit profil
Re:Dotaz na prubeh rizeni o prestupku
« Odpověď #3 kdy: 07 Června 2017, 13:48:59 »

Jak by se pak o tom organ dozvedel?
IP zaznamenána

Omega

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 139
    • Zobrazit profil
Re:Dotaz na prubeh rizeni o prestupku
« Odpověď #4 kdy: 07 Června 2017, 14:35:39 »

Nemohl si to řidič autobusu po chvíli rozmyslet a zavolat PČR?

Pak by Vám spíše hrozilo hlavně ujetí od DN.
Můžete tu výzvu naskenovat, anonymizovat a nahrát sem?

Opravdu jste oba dva odjeli? Neodstavil to jen autobusák někam stranou?
IP zaznamenána

xghost02

  • Příspěvků: 16
    • Zobrazit profil
Re:Dotaz na prubeh rizeni o prestupku
« Odpověď #5 kdy: 07 Června 2017, 18:03:47 »

Je to tak, ze oba jsme odjeli. Busak pry udalost nahlasil pozdeji, jen co dojel na konecnou, ja az druhy den. Nicmene nejde o prestupek ujeti, ale o to, ze jsem udajne nedal prednost v jizde, ja tvrdim, ze se to stalo az po projeti krizovatkou. Slo jen o par skrabancu, mel jsem to nechat byt, ale uz je pozde. Pokuta je na spodni hranici, advokat by me vysel draze..
ad 1) je mi to jasny, zkusim se branit namitkama
ad 2) pokud tam chci nekoho mit, tak co mam presne udelat. Staci ze prijdu s tou osobou a reknu, ze chci aby byla pritomna? Nebo musim rict, ze me zastupuje pripadne musi mit jiny status?
IP zaznamenána

jakubb

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 560
    • Zobrazit profil
Re:Dotaz na prubeh rizeni o prestupku
« Odpověď #6 kdy: 08 Června 2017, 12:23:52 »

To byl bus MHD? Nebo nějakého dopravce? nebo byl řidič jeho majitelem. Pokud majitelem nebyl, tak se jedná o poškození majetku 3. osoby a to IMHO vždy bez výjimky musí řešit policie.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Dotaz na prubeh rizeni o prestupku
« Odpověď #7 kdy: 08 Června 2017, 12:42:16 »

Jako že když se moje žena s někým ťukne na parkovišti, přičemž jí řízené auto bude např.

a) psané na manžela
b) psané na s.r.o., jímž je řidička jediným společníkem a jednatelkou (nicméně de iure jde o jinou osobu)
c) vlastnictvím leasingové společnosti
d) atp.

tak kvůli škrábanci za pár stovek budou aktéři nehody pod sankcí přestupku povinni volat policii? Opravdu?
IP zaznamenána

xghost02

  • Příspěvků: 16
    • Zobrazit profil
Re:Dotaz na prubeh rizeni o prestupku
« Odpověď #8 kdy: 08 Června 2017, 13:13:35 »

Ja si myslim, ze to tak opravdu je. Je poskozen majetek treti strany, je nutno volat PACH.

Opakuji, ze nejsem obvinen z ujeti od nehody a predpokladam, ze pri prejednavani obvineni z prestupku A me nebudou zpovidat z prestupku B. Ostatne ja nevedel, co to bylo za autobus, zda MHD nebo soukromi, on totiz take ujel a navic ja se prihlasil, sice se zpozdenim, ale prihlasil..

Zatim marne cekam na odpoved, co s tou osobou (rodinny prislusnik), co by mi mohla pomoci pri ustnimum jednani k nemuz jsem byl predvolan.
IP zaznamenána

asmodeus

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 630
    • Zobrazit profil
Re:Dotaz na prubeh rizeni o prestupku
« Odpověď #9 kdy: 08 Června 2017, 14:09:49 »

Co jsem měl školení, tak při nehodě se služebním vozidlem je nutné volat policii vždy (škoda třetí osobě).
U manželů to může být na diskusi - SJM. Tam bych se přikláněl k variantě není povinnost volat.

A nebo je to zase jinak
http://www.rozhlas.cz/regina/denik/_zprava/za-jakych-okolnosti-se-nemusi-volat-policie-k-dopravni-nehode--1035775


IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Dotaz na prubeh rizeni o prestupku
« Odpověď #10 kdy: 08 Června 2017, 14:13:52 »

Co jsem měl školení, tak při nehodě se služebním vozidlem je nutné volat policii vždy (škoda třetí osobě).
U manželů to může být na diskusi - SJM. Tam bych se přikláněl k variantě není povinnost volat.

A nebo je to zase jinak
http://www.rozhlas.cz/regina/denik/_zprava/za-jakych-okolnosti-se-nemusi-volat-policie-k-dopravni-nehode--1035775

Já bych se k tomu klonil i v případě mojí s.r.o. Odpovědná osoba (já jako jednatel) už je na místě.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Dotaz na prubeh rizeni o prestupku
« Odpověď #11 kdy: 08 Června 2017, 14:28:29 »

Pozor, spoiler. Přečtěte si pozorně § 47(5)(a) ZPPK a pak se znovu zamyslete, zda je jakkoliv relevantní vlastnictví vozidla účastného na nehodě či věcí v něm přepravovaných.

Jinak samozřejmě záleží na tom, co má ujednáno vlastník s řidičem, např. leasingovka může mít přivolání PČR v podmínkách. Porušení takového ujednání už ale nebude veřejnoprávním deliktem podle ZPPK, ale „jen“ porušením soukromoprávní smlouvy, přičemž důsledky je třeba hledat tam.

Jinak i před novelou to nebylo tak žhavé. To ustanovení má zjevně chránit zájmy poškozených, kteří nejsou na místě přítomni. Řidič tak ve většině případů tu „3. osobu“ (vlastníka vozu) zastupoval a nebyl důvod to sankcionovat (odůvodnitelné je to materiálním aspektem či výkladem pojmu majetek třetí osoby, především to ale nikdo nestíhal, protože při dohodě řidičů nebyl důvod).
IP zaznamenána

jakubb

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 560
    • Zobrazit profil
Re:Dotaz na prubeh rizeni o prestupku
« Odpověď #12 kdy: 08 Června 2017, 15:16:39 »

Aha díky. Kdykoliv si někde v půjčovně půjčuju auto, tak mě upozorňují na tuhle nutnost. Takže ta povinnost v takovém (mnou zmíněném případu s půjčovnou) případu nevychází ze zákona, ale z mého vztahu k půjčovně. A pokud taková povinnost nebude ve smlouvě zakotvena, tak ji nelze vymáhat. Chápu správně?
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Dotaz na prubeh rizeni o prestupku
« Odpověď #13 kdy: 10 Června 2017, 11:03:34 »

V zásadě ano. Je nutné rozlišovat, kdy povinnost volat benga plyne ze ZPPK (zranění, zjevná škoda nad 100k, poškození součásti PK ...) a kdy ze smlouvy. Pokud dojde k porušení povinnosti ze zákona, má to bezprostřední následek možného přestupkového postihu a sekundárně se to může projevit i ve vztahu s pojišťovnou (viz § 10(1)(c) zákona 168/1999 Sb. a další důvody zakladající právo pojišťovny na regres).

Pokud dojde „jen“ k porušení smlouvy, záleží na tom, jak to řeší ta smlouva, ale v úvahu připadají 2 základní možnosti. Jednak smluvní pokuta, která bude na zajištění takové povinnosti sjednána, jednak obecná odpovědnost za škodu z porušení smlouvy (§ 2913 OZ). Půjde o vztah mezi účastníky smlouvy, do kterého nikomu jinému nic není (státu, pojišťovně, poškozené třetí osobě ...).
IP zaznamenána

RaawYeezus

  • Příspěvků: 96
    • Zobrazit profil
Re:Dotaz na prubeh rizeni o prestupku
« Odpověď #14 kdy: 10 Června 2017, 11:26:29 »

Ještě jednou.
Stala se nehoda, oba ste odjeli, potom nahlásili a potom přišel příkaz. Byl sepsán záznam o dopravní nehodě?
Komu ste hlásil? Pojišťovně? Polucii?


Sent from my iPhone using Tapatalk
IP zaznamenána