30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Evergreen: Kupující nepřepsal auto, je semi-kontaktní, ale neschopný (2017)  (Přečteno 30439 krát)

t4455

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 349
    • Zobrazit profil

Když jste si jistý tak proč se ptáte?

Pokud nový majitel vozidla někoho srazí autem na přechodu a uteče, taky za něj půjdete před soud? Nebo už budete tvrdit že se vás to netýká protože auto není vaše?
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil

Michelska_pivnice: Když se zbavíte přístupu "radši budu držet hubu a platit aby nebyly problémy" tak to půjde snáz  ;)

Registr vozidel je jen evidence.. není to jako katastr nemovitostí..
a tak smlouvu ignorovat nejde zejména když pak skutečně proběhne převod na tu osobu.
IP zaznamenána

Michelska_pivnice

  • Příspěvků: 30
    • Zobrazit profil

Takže long story short (úředníci na registru vozidel ani nevěděli, že nějaká novela je)

ZMĚNA PROVOZOVATELE:
> společně s referentem NA ÚŘADĚ s rozšířenou působností (registr vozidel je naprosto k ničemu) vypracována zádost o přepis vozidla na kupujícího, k žádosti přiložena kopie kupní smlouvy; detailní popis, že kupující má ověřenou plnou moc, TP + ORV, 2x klíče od auta a podobně
> během cca. měsíce by se mi měli z úřadu telefonicky ozvat, pokud bude něco potřeba doplnit nebo vysvětlit, resp. pokud bude nějaký posun

POKUTA:
> doložil jsem jinému referentovi kupní smlouvu, ale jak jsem říkal, tak to není tak, že jsem hned z obliga; z fotky radaru jsem poznal přítele kupující, tak jsem ho označil jako řidiče, i když je to proti mým zásadám, ale nezlobte se, nemám fyzicky čas to řešit a nechci z kupující opakovaně tahat po večerech peníze
> vzhledem k tomu, že neznám jméno pána, jsem uvedl jeho popis a adresu, kde má pravděpodobně trvalé bydliště
> bude ho chtít legitimovat policie, když nezná jeho jméno? nechci, aby se rozhodl mi o půlnoci minimálně rozmlátit auto, ale kdybych nic nedělal, tak to nikdy nepřepíše a já bych platil

KUPUJÍCÍ:
> dával jsem jí/jemu hodně šancí na nápravu, ale bezvýsledně, a teď jedu do Deutschlandu Bundesrepublikovýho, takže jsem musel konat co nejdříve
> příteli kupující napsána SMS ohledně převodu a pokuty s co největší slušností (ať se nezlobí, ale že jsem mu to už několikrát říkal)
IP zaznamenána

asmodeus

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 630
    • Zobrazit profil

ale jak jsem říkal, tak to není tak, že jsem hned z obliga - co jiného jste čekal, když už jste několik pokut zaplatil?
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 310
    • Zobrazit profil

úředníci na registru vozidel ani nevěděli, že nějaká novela je
Jestli jste čekal, že úředník, jehož 90 % pracovních povinností je vykonávat pravomoc či plnit úkoly podle zákona X, bude informován změně zákona X, tak vítejte v realitě.
IP zaznamenána

gw

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 328
    • Zobrazit profil

Kdyz vynecham dalsi soudy tazatele, tak je IMHO nejjednodussi (a nejvice safe z pohledu jeho, jeho ust a jinych casti tela) neoznacovat ridice (zbytecne zdrzeni), pockat na sprdel a nasledne jim tam poslat kupni smlouvu s tim, ze splnuji liberacni duvod dle 125f 5b

Odst 5 zni
Provozovatel vozidla za správní delikt neodpovídá, jestliže prokáže, že v době před porušením povinnosti řidiče nebo pravidel provozu na pozemních komunikacích
a) bylo vozidlo, jehož je provozovatelem, odcizeno nebo byla odcizena jeho tabulka s přidělenou státní poznávací značkou, nebo
b) podal žádost o zápis změny provozovatele vozidla v registru silničních vozidel.


Pricemz on zadnou zadost jeste nepodal..

edit - rychleji pisu, nez ctu
« Poslední změna: 01 Června 2017, 13:23:05 od gw »
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 310
    • Zobrazit profil

Pro budoucí delikty už ano, ale pro ty spáchané před podáním žádosti tento důvod nesplňuje (viz návětí toho odst. 5). Tady by mohl hrát leda na analogii a obecnou liberaci, tedy že sice žádost nepodal, ale jenom proto, že to za něj dle smlouvy a plné moci měl udělat kupující a on sám (do změny zákona) to vyřídit nemohl.
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil

Tak. De iure provozovatelem byl, de facto nikoli. A protože vozidlo je možno fyzicky provozovat pouze de facto a nikoli de iure, pak není možnost, jak mohl ovlivnit, aby řidič nic nepáchal.
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil

z fotky radaru jsem poznal přítele kupující, tak jsem ho označil jako řidiče, i když je to proti mým zásadám, ale nezlobte se, nemám fyzicky čas to řešit a nechci z kupující opakovaně tahat po večerech peníze

A taky jestli to bylo pragmatické a taktické..
protože se nechcete dostat do pozice provozovatele který udává řidiče.. asi lepší bylo setrvat na pozici.. auto jsem prodal a už nejsem provozovatel a nevím kdo s ním jezdí a nemám na to vliv.
IP zaznamenána

Michelska_pivnice

  • Příspěvků: 30
    • Zobrazit profil

Ano, určitě to bylo lepší, a chlapík to stejně shodí, že to jako není on, ale v tu chvíli jsem už 4. hodinou vyřizoval převod vozidla a ty pokuty, takže jsem se tak rozhodl spontánně na místě, navíc referent samozřejmě tvrdil, že jako provozovatel musím sypat (přesně, jak jste zde tvrdili), tak jsem udal řidiče.

Referent u druhé pokuty oskenoval kupní smlouvu, žádost o přepis a všechno možný další, že to založí a budou mi volat, holt jeden referent ze sta, který se snažil opravdu pomoci.
IP zaznamenána

Michelska_pivnice

  • Příspěvků: 30
    • Zobrazit profil

Tak update:

Magistrát byl poměrně promptní a majitelka již obdržela úřední dopis, že se má k žádosti vyjádřit a (asi) přepsat to auto.
Nicméně teď se zase kroutí, že to je "nepojízdný" a z toho důvodu skoro PO PŮL ROCE není schopná udělat STK - evidenčku.

Mám to nějak řešit? Podáním žádosti by měla zaniknout odpovědnost provozovatele, a nepřijde mi normální, abych dotoval odvoz na podvalu na evidenčnku.
IP zaznamenána

Michelska_pivnice

  • Příspěvků: 30
    • Zobrazit profil

Update:

Dopis majitelka převzala, s obsahem dopisu se seznámila, ale na zbytek už nereagovala - k žádosti se úřadu nevyjádřila a ani nedodala doklady potřebné k registraci vozidla, přičemž neposkytla ani součinnost ve smyslu zajetí na STK pro evidenční kontrolu.

Zároveň se občas pohybuji v oblasti, ve které kupující bydlí a vozidlo vidím plně pojízdné a v provozu, takže tento dopis a lemplovství nového majitele byla taková poslední kapka.

Mám zajet na registr vozidel a nahlásit ztrátu TP+ORV+RZ, nebo je to overkill? Napadá mě, že by to mohl být zásah do vlastnického práva, protože doklady jsou víceméně součástí vozidla, ovšem fyzicky bych se auta nedotknul a z pozice provozovatele na to mám právo, navíc ve smlouvě není psáno, že auto prodávám vysloveně k provozu na pozemních komunikacích.

Mám to vůbec nějak řešit?

Také by mě zajímalo, jestli nové majitelce hrozí pokuta, když aktivně převzala poštu, ale neuposlechla výzvu úřadu.

Omlouvám se za kvalitu snímků, nemám po ruce skener, doporučuji uložit do PC a prohlížet třeba IrfanViewem.


IP zaznamenána

Mršťa

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 060
    • Zobrazit profil

Pokud víš, kde se vozidlo nachází, tak sundej RZ. Pokud bude chtít jezdit, tak musí začít spolupracovat.
Další možnost je tlačit na úřad, aby změnu provedl krz vedení aktuálních osobních údajů (v rozsudcích je jeden použitelný rozsudek).
Pokuta hrozí prodávajícímu i kupující, když nepodali společnou žádost. Za neuposlechnutí výzvy si jí nic nestane.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 310
    • Zobrazit profil

Za neuposlechnutí výzvy může dostat pořádkovou pokutu - § 62(1)(c) SprŘ.
IP zaznamenána

Mršťa

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 060
    • Zobrazit profil

Ve výzvě nemají zakomponované uložení pořádkové pokuty za neuposlechnutí vývzy, takže jí v tomhle případě určitě nic nehrozí. Jediné čím hrozí je, že nebude žádosti vyhověno, takže se na ně v klidu může vys... Současně úředníci z evidence motorových vozidel ani takovou pokutu uložit neumějí a ani nechtějí. Mají svého dost a novela jim akorát přidala další práci, kterou dělat nechtějí, protože to nikam nevede.
IP zaznamenána