30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Výzva -> podání vysvětlení -> správní řízení  (Přečteno 6672 krát)

PeKo

  • Příspěvků: 5
    • Zobrazit profil
Výzva -> podání vysvětlení -> správní řízení
« kdy: 24 Května 2017, 11:23:55 »

Parkoval jsem v řadě aut, je to vedle silnice, několik míst je vydlážděno červeně a na úrovni silnice (jakoby záliv), to poslední je trochu vyvýšeno nad úroveň silnice (a souvislé s dlážděním, které prochází kolem všech parkovacích míst, zřejmě myšleno jako chodník). Značky žádné. Pozemku je ale veden v katastru jako jiná plocha, nikoli komunikace.
Byl lísteček za stěračem od MP, ten se ztratil, došla výzva provozovateli, ten sdělil, že jsem řídil já (nechci to nechat na něm, je to moje záležitost).
Došlo předvolání k podání vysvětlení na magistrát, odbor dopravy.
Tam jsem uvedl, že si nejsem jistý, zda jsem to byl já, kdo tam s autem stál (auto používá více lidí), a že taktéž nesouhlasím s přestupkem, protože se nemůže jednat o přestupek proti zákonu o provozu na pozemních komunikacích, paragraf a písmeno "stání na chodníku", páč tato plocha není komunikace.
Jak postupovat dál, až budu předvolán ke správnímu řízení?
IP zaznamenána

gw

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 328
    • Zobrazit profil
Re:Výzva -> podání vysvětlení -> správní řízení
« Odpověď #1 kdy: 24 Května 2017, 11:45:43 »

Dost by se hodila fotka/screenshot z mapy.cz / panorama nebo z google map..
IP zaznamenána

PeKo

  • Příspěvků: 5
    • Zobrazit profil
Re:Výzva -> podání vysvětlení -> správní řízení
« Odpověď #2 kdy: 24 Května 2017, 12:34:05 »




Ještě bych doplnil:

1. První výzva na provozovatele přišla stylem "buď zaplať pokutu 700,- , nebo sděl totožnost řidiče".

2. Měl jsem za to, že podání vysvětlení supluje projednání přestupku na místě a udělení pokuty. Bohužel, úřednice takto nevystupovala, a stále dokola opakovala - buď budu souhlasit s přestupkem, a bude mi udělena pokuta až do výše 2000,- , nebo podám vysvětlení a půjde to do správního. Odmítla jakkoli řešit, zda byl skutečně spáchán tento přestupek, a sdělit výši případné pokuty.

3. K případu mají doloženo i foto tehdejší situace - roh mezi silnicí a dlážděním je vyplněn ledem, tzn netvoří ostrou vyvýšenou hranu.
« Poslední změna: 24 Května 2017, 13:04:52 od PeKo »
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Výzva -> podání vysvětlení -> správní řízení
« Odpověď #3 kdy: 24 Května 2017, 12:36:21 »

Podání vysvětlení vskutku není projednání přestupku.

Dejte odkaz na google maps a zkontrolujte, že dopravní značení se mezitím nezměnilo.
IP zaznamenána

PeKo

  • Příspěvků: 5
    • Zobrazit profil
Re:Výzva -> podání vysvětlení -> správní řízení
« Odpověď #4 kdy: 24 Května 2017, 12:55:49 »

Fotky situace jsem dal v předchozím příspěvku. V prvním příspěvku píšu, že žádné dopravní značení tu není. Google maps dávat nebudu, na žádost červeného upozornění v prvním řádku.
« Poslední změna: 24 Května 2017, 12:58:13 od PeKo »
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Výzva -> podání vysvětlení -> správní řízení
« Odpověď #5 kdy: 24 Května 2017, 13:32:33 »

Tak počkejte až zahájí řízení a vyžádejte si kopii spisu. Zatím nevíme, co proti vám mají.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Výzva -> podání vysvětlení -> správní řízení
« Odpověď #6 kdy: 24 Května 2017, 13:33:00 »

2. Měl jsem za to, že podání vysvětlení supluje projednání přestupku na místě a udělení pokuty. Bohužel, úřednice takto nevystupovala, a stále dokola opakovala - buď budu souhlasit s přestupkem, a bude mi udělena pokuta až do výše 2000,- , nebo podám vysvětlení a půjde to do správního. Odmítla jakkoli řešit, zda byl skutečně spáchán tento přestupek, a sdělit výši případné pokuty.
Ne že by to zpětně bylo podstatné, ale třeba pro příště - probíhala-li nějaká licitace směřující k přípanému uzavření věci uložením blokové pokuty, tak tam samozřejmě musí být výše přípané pokuty řečena předem. Podmínkou takového postupu je, že obviněný je ochoten pokutu zaplatit - § 84(1) PřesZ, tedy nikoliv že souhlasí se spácháním přestupku a dává jakýsi bianco šek úřadu, aby pak stanovil sankci dle svého uvážení (v rámci zákonného rozmezí), ani to nesmí fungovat tak, že nejdřív bude pod záminkou provedení blokového řízení z obviněného vylákán nějaký druh souhlasu a když se pak následně dozví částku a blok nepodepíše, provede se sice správní řízení, ale ten souhlas se použije proti němu. Nový PřesZ/2016 podmínky tohoto zrychleného řízení (nově tzv. „příkazu na místě“) upřesňuje, musí být dán souhlas se zjištěným stavem věci, s právní kvalifikací skutku, s uložením pokuty a její výší a s vydáním příkazového bloku (§ 91(1) zákona č. 250/2016 Sb., nejde ale o nic nového, jen promítnutí ustáleného výkladu a praxe do textu zákona).

Poučení z toho je jasné - při zvažování vyřešení nějaké věci blokem nesmí úřední osoba tajit výši případné pokuty (resp. její sdělení něčím podmiňovat). V zásadě není nikterak nezákonná ani licitace jak na arabském tržišti (MP: Budete-li souhlasit, vyřešíme to na místě blokem za 500 Kč. Sprostý podezřelý: Souhlasil bych nejvýše s 200 Kč.) - rozhodně ne z pohledu obviněného.
IP zaznamenána

PeKo

  • Příspěvků: 5
    • Zobrazit profil
Re:Výzva -> podání vysvětlení -> správní řízení
« Odpověď #7 kdy: 24 Května 2017, 14:15:00 »

Ano, taky jsem si to tak představoval. Že podání vysvětlení bude suplovat řešení přestupku na místě. Dohadoval jsem se tak asi 10 minut, stále dokola jsem trval na tom, ať mi tedy sdělí výši pokuty, abych věděl, jestli jsem ochoten ji zaplatit. A úřednice stále dokola opakovala, že mi výši nesdělí, že může být až do výše 2000,- a bude mi udělena až poté, co budu souhlasit, že jsem spáchal přestupek. Co víc jsem mohl dělat?  :-\

Ke spisu - ten jsem viděl, je tam jen podezření ze spáchání přestupku "parkování na chodníku" a 2 fotky auta.

Spíš mě tedy zajímá, jak mám postupovat při správním řízení? Mám trvat na tom, že jsem přestupek podle §53 odst. 2 spáchat nemohl, protože jsem nestál na komunikaci (podle katastru je tento pozemek veden jako jiná plocha)? Nebo namítat nezřetelný obrubník kvůli vrstvě ledu? Nebo požadovat doložení, že se skutečně jedná o chodník?
« Poslední změna: 24 Května 2017, 14:16:58 od PeKo »
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Výzva -> podání vysvětlení -> správní řízení
« Odpověď #8 kdy: 24 Května 2017, 14:23:46 »

Ano, taky jsem si to tak představoval. Že podání vysvětlení bude suplovat řešení přestupku na místě. Dohadoval jsem se tak asi 10 minut, stále dokola jsem trval na tom, ať mi tedy sdělí výši pokuty, abych věděl, jestli jsem ochoten ji zaplatit. A úřednice stále dokola opakovala, že mi výši nesdělí, že může být až do výše 2000,- a bude mi udělena až poté, co budu souhlasit, že jsem spáchal přestupek. Co víc jsem mohl dělat?  :-\
1. nahrát si to a následně případně podat stížnost
2. upozornit ji na dikci zákona
3. pokud jste o tom uvažoval, tak sdělit, že v případě pokuty ve výši do XY Kč byste byl ochoten s vyřešením věci v blokovém řízení souhlasit (místo neúčinné defenzivy v podobě házení perel sviním jednoduše přehodit míček na druhou stranu hřiště)
« Poslední změna: 24 Května 2017, 14:35:17 od hh »
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 090
    • Zobrazit profil
Re:Výzva -> podání vysvětlení -> správní řízení
« Odpověď #9 kdy: 24 Května 2017, 14:33:11 »

Máte zápis z podání vysvětlení?
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

PeKo

  • Příspěvků: 5
    • Zobrazit profil
Re:Výzva -> podání vysvětlení -> správní řízení
« Odpověď #10 kdy: 25 Května 2017, 13:16:28 »

Kód: [Vybrat]
Máte zápis z podání vysvětlení?Nemám, kopii mi samozřejmě z dobré vůle neudělali, ale jak píši v úvodním příspěvku:
Tam jsem uvedl, že si nejsem jistý, zda jsem to byl já, kdo tam s autem stál (auto používá více lidí), a že taktéž nesouhlasím s přestupkem, protože se nemůže jednat o přestupek proti zákonu o provozu na pozemních komunikacích, paragraf a písmeno "stání na chodníku", páč tato plocha není komunikace.

Kód: [Vybrat]
1. nahrát si to a následně případně podat stížnost
2. upozornit ji na dikci zákona
3. pokud jste o tom uvažoval, tak sdělit, že v případě pokuty ve výši do XY Kč byste byl ochoten s vyřešením věci v blokovém řízení souhlasit (místo neúčinné defenzivy v podobě házení perel sviním jednoduše přehodit míček na druhou stranu hřiště)
2. Ve kterém zákoně a paragrafu se dočtu, jak má probíhat podání vysvětlení?
3. Já jsem na otázku, zda souhlasím s přestupkem a jsem ochoten zaplatit pokutu, reagoval dotazem, v jaké výši ta pokuta bude. Několikrát jsem se ptal. Nebylo mi odpovězeno, a paní stále dokola opakovala, že mi výši nesdělí, jen že se bude jednat o pokutu do 2000,-

Kód: [Vybrat]
probíhala-li nějaká licitace směřující k přípanému uzavření věci uložením blokové pokuty, tak tam samozřejmě musí být výše přípané pokuty řečena předem. Podmínkou takového postupu je, že obviněný je ochoten pokutu zaplatit - § 84(1) PřesZ, tedy nikoliv že souhlasí se spácháním přestupku a dává jakýsi bianco šek úřadu, aby pak stanovil sankci dle svého uváženíAle § 84 (1) říká: "Přestupek lze projednat uložením pokuty v blokovém řízení, jestliže je spolehlivě zjištěn, nestačí domluva a obviněný z přestupku je ochoten pokutu (§ 13 odst. 2) zaplatit." Nemůžu jím argumentovat, protože toto písmeno evidentně nic neříká o sdělení výše pokuty předem, ale jen o souhlasu s pokutou.  :-\
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Výzva -> podání vysvětlení -> správní řízení
« Odpověď #11 kdy: 25 Května 2017, 13:30:26 »

Podání vysvětlení a blokové řízení (od 1.7. příkaz na místě) jsou dva různé úkony. Není ale vyloučeno, aby, jste-li pozván na podání vysvětlení, proběhl ze strany SO pokus vyřešit věc blokovou pokutou (předtím, ale klidně i potom, či kdykoliv do zahájení řízení).

Ale § 84 (1) říká: "Přestupek lze projednat uložením pokuty v blokovém řízení, jestliže je spolehlivě zjištěn, nestačí domluva a obviněný z přestupku je ochoten pokutu (§ 13 odst. 2) zaplatit." Nemůžu jím argumentovat, protože toto písmeno evidentně nic neříká o sdělení výše pokuty předem, ale jen o souhlasu s pokutou.  :-\
Můžete, existuje taky něco jako výklad právních předpisů. Abyste mohl deklarovat ochotu pokutu zaplatit, tak zkrátka musíte vědět její výši. Navíc jde o standardní praxi. Kdyby šlo do tuhého, tak pořád můžete říct „jsem ochoten pokutu zaplatit“, nechat vypsat blok a definitivně se rozhodnout až podle částky, protože rozhodující je podpis na pokutovém bloku, nikoliv nějaké vaše ústní prohlášení. Podpůrně můžete argumentovat i novým PřesZ/2016, kde to je už řečeno explicitně.
« Poslední změna: 25 Května 2017, 13:36:39 od hh »
IP zaznamenána