30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Správné vypořádání námitky podjatosti  (Přečteno 10253 krát)

macoch

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 301
    • Zobrazit profil
Správné vypořádání námitky podjatosti
« kdy: 05 Května 2017, 21:59:14 »

Podal jsem námitku podjatosti: řetěz ouřada - vedoucí - tajemník - starosta. A nyní mi píše starosta (jaká to čest!) "Sdělení k námitce podjatosti", že námitka byla přípisem postoupena na kraj a ten měl zaslal zpět vyjádření, že starosta nemůže být podjatý. A dál starosta píše, že není podjatý ani tajemník. Vzápětí dostávám také "Usnesení" tajemníka, že vedoucí není podjatý.

A já se táži: neměl mi tak náhodou doručit kraj usnesení, že starosta není podjatý? Můžu směle považovat námitku za nevypořádanou?. Je normální, aby mě Sdělením informoval starosta o tom, že kraj zaslal vyjádření, že starosta nemůže být podjatý a tím ze sebe podjatost setřepal? A rovnou očistil i tajemníka?

« Poslední změna: 05 Května 2017, 22:19:54 od macoch »
IP zaznamenána

t4455

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 349
    • Zobrazit profil
Re:Správné vypořádání námitky podjatosti
« Odpověď #1 kdy: 05 Května 2017, 22:11:01 »

O podjatosti primátora/starosty rozhoduje krajský úřad.

Citace z jednoho mého rozhodnutí o zamítnutí podjatosti primátora z krajskýho úřadu:

"Krajský úřad je příslušný k rozhodování o námitce podjatosti primátora města XXXXXXXXXX, jakožto správní
orgán nadřízený Magistrátu města XXXXXXXXXXXXX, neboť v rámci tohoto správního orgánu není žádná osoba
primátorovi nadřízená, která by o námitce podjatosti vůči němu vznesené mohla rozhodnout."


Tudíž námitka je nevypořádaná
IP zaznamenána

macoch

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 301
    • Zobrazit profil
Re:Správné vypořádání námitky podjatosti
« Odpověď #2 kdy: 28 Července 2017, 08:33:52 »

Další vývoj: podal jsem odvolání proti rozhodnutí tajemníka o tom, že vedoucí odboru je nepodjatý. V odvolání jsem argumentoval tím, že
- tajemník zcela ignoroval osmistránkové zdůvodnění námitky (odkazy na konkrétní mediální vyjádření, text poučení na pozvánce k ÚJ podepsaný vedoucím a podobně... )
- Tajemník pro rozhodnutí o nepodjatosti použil zřejmě nějakou obecnou šablonu a píše, že námitka podjatosti je zcela obecná a míří na příjem pokut do rozpoočtu města (to je ale v rozporu s mimořádně konkrétním zdůvodněním námiky)
- starosta o nepodjatosti tajemníka nerozhodl (Sdělení není rozhodnutí) a tak tajemník nemá co rozhodovat o nepodjatosti jeho podřízených

Z kraje jsem dostal rozhodnutí, kterým se rozhodnutí tajemníka potvrzuje. Argumenta je dle mého zcela přes čáru. Opět argumentace pouze proti obecné námitce /pokuty do rozpočtu/, o konkrétních bodech z osmistránkového podání vůbec nic a navíc je v textu tvrzení, které nevím, odkud úřad vzal... "Nadřízený orgán konstatuje, že k vyloučení pro podjatost nestačí samotný poměr úřední osoby k věci, k účastníkům řízení nebo k jejich zástupcům, ale ještě to, aby úřední osoba měla s ohledem na poměr k věci, účastníkům řízení nebo jejich zástupcům konkrétní zájem (pozitivní nebo negativní) na výsledku řízení, pro který lze o její nepodjatosti pochybovat." Nic takového jsem ve Správním řádu nenašel...

Kladu si otázku: má smysl podávat správní žalobu v věci podjatosti? Já jsem přesvědčen, že se s námitkou nevypořádali správně. Nejde jen o to, že si s ní vytřeli pozadí, jde také o to, že to myslím neudělali formálně dobře. Ale samozřejmě podjatost a vlastní "přestupek" jsou různé věci... jestli si tedy nepošetřit energii až na případnou správní žalobu ve věci přestupku... I když nebylo tedy ještě rozhodnuto zatím ani v první instanci.

Děkuji za názor
IP zaznamenána

Mršťa

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 060
    • Zobrazit profil
Re:Správné vypořádání námitky podjatosti
« Odpověď #3 kdy: 28 Července 2017, 08:49:19 »

Tohle řízení je zajímavě rozehrané. Do správní žaloby bych šel. Než se něco bude dít, tak patrně SO1 vydá rozhodnutí. Z našeho pohledu jej vydá jako podjatý, což je opět dobrý bod do odvolání. Kromě toho není na škodu mít případně notičky pro další případy a podojit úřad o správní poplatky, případně o odměnu advokátovi. 
IP zaznamenána

Behemot

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 636
    • Zobrazit profil
    • HW World
Re:Správné vypořádání námitky podjatosti
« Odpověď #4 kdy: 21 Prosince 2017, 10:51:15 »

Mám podobný případ z Prahe. Aktuálně teda mám rozjeté další věci, jeden dopic jsem v pondělí nestihl vyzvednout (takže z pošty 200 m vzdálené putoval zpět na depo někde v Řitné a odtamtud mi to dovezou, aby vhodili do schrány dle Pozn. 2, resp. na recepci a ta to hodila do kasliku) a další vyzvedávám příští týden, takže uvidíme, jestli náhodou něco k tomu nebude ještě v nich - ale spíš ne. Sám soudruh Mihalik si se třístránkovým podáním plným citací z judikátů ÚS vytřel řiť, žvaní něco o jejich výkladu zákona (naprosto opačný k daným judikátům) apod. a teď prosím ne že by aspoň formálně následovali ustanovení zákona a vytřeli si s tím (očekávaně) usnesením…ale přišlo to prostě jako sdělení. Tož tak, podobně jako v macochově řízení tak i u mě zůstávají v podjatosti, protože to nesmetli správně.  ;D Můžu předpokládat, že se mě snaží takto nachytat schválně, protože o nepodjatosti Krndy by muselelo rozhodnout MD? Což by znamenalo tak půlroční až roční přestávku jen tady na tuto jednu kratochvíli, která by pak bránila dalšímu projednávání, dokud by nebyl vyřízena?

S tím vaším případem se to nějak zajímavě vyvinulo?
« Poslední změna: 21 Prosince 2017, 11:04:54 od Behemot »
IP zaznamenána
STICKERS-CZ - e-shop nekonformních samolepek a placek

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 642
    • Zobrazit profil
Re:Správné vypořádání námitky podjatosti
« Odpověď #5 kdy: 21 Prosince 2017, 12:37:41 »

9 As 121/2014  - vcelku dosti toto téma rozvedeno.
IP zaznamenána

Behemot

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 636
    • Zobrazit profil
    • HW World
Re:Správné vypořádání námitky podjatosti
« Odpověď #6 kdy: 21 Prosince 2017, 21:35:14 »

Jop, rozvedeno to je dost, meritem věci je tam ale status právní moci po odvolání o usnesení o námitce a jistý komplikace ze strany odvolacího orgána atd. V tom případě pořád ale stále někdo u prvoinstančního orgána správně vydal usnesení a tím vrátil oprávněnou úřední osobu (osoby) do hry.

Pokud místo toho pošle oprávněný nadřízený canc co není usnesení, tak mám stále pochybnosti, že se může domáhat toho, že sice formálně špatně, ale o námitce rozhodl a jelikož nebylo prokázáno, že OÚO byla podjatá, tak vlastně je to v pořádku a jako by se nic nedělo. Když toto dotáhneme o kousek dál, tak by si pak mohl orgán i formálně špatně, ale věcně správně vydávat příkazy nebo rozhodnutí jak by se mu zlíbilo a mělo by to být v pořádku? To asi těžko, že? (Jiná věc je, že formální nedostatek se rychle odstraní, ale pořád nemůže původní úkon platit, protože první věcí, která se vždycky v přezkoumatelnosti zjišťuje, je formální správnost).

Navíc i tady podle toho je oprávněnou osobou ta, co se toho účastní, třeba něco podepisuje. Tuším, že zrovna mistr vedoucí Mihalik něco podepisuje, tudíž sám je v tom oprávněnou (a aktivní) osobou a tím pádem námitka směřovaná proti všem úředním osobám i podle výkladu NSS v tomto judikátu (kterej to zúžuje jen na osoby oprávněné v daném řízení jednat) dopadá jistě i na něj. Tím pádem se stále ani nemůže usnášet (i kdyby to ještě k tomu formálně neposral).
« Poslední změna: 21 Prosince 2017, 21:36:51 od Behemot »
IP zaznamenána
STICKERS-CZ - e-shop nekonformních samolepek a placek

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Správné vypořádání námitky podjatosti
« Odpověď #7 kdy: 22 Prosince 2017, 09:48:08 »

Můžete se domáhat aby o tom rozhodla nepodjatá osoba..
ale moc je to nezdrží.. úředník může jet řízení dál.. sice riskuje že při uznání podjatosti by se to zrušilo, ale u obstrukční podjatosti to riziko moc nehrozí.
IP zaznamenána

Behemot

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 636
    • Zobrazit profil
    • HW World
Re:Správné vypořádání námitky podjatosti
« Odpověď #8 kdy: 22 Prosince 2017, 10:03:51 »

Úředník může jet v řízení dál, pokud se zákonným působem vypořádají s námitkou usnesením. Když to „vyřídí“ osoba, vůči které námitka byla vznesena a to ještě i nezákonným způsobem, tak přece nemůže nikdo myslet vážně, že se to dá podržet - zákon pořád jasně tvrdí, že do doby vyřízení jsou tyto osoby vyloučeny z konání dalších úkonů (vyjma těch, které nesnesou odkladu). Aspoň posledně, co jsem se díval, to tam ještě bylo, byly nějaké změny v posledních pár týdnech?

A i to vyřízení přece musí proběhnout zákonným způsobem, tzn. přezkoumatelně a formálně správně. Ani tady v tom hovadským judikátu nic takovýho, co by potvrzovalo opak, nevidím (navíc jsou poslední dobou ty judikáty ode zdi ke zdi a nezřídka se tam pere NSS a ÚS se svými výklady).
IP zaznamenána
STICKERS-CZ - e-shop nekonformních samolepek a placek

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Správné vypořádání námitky podjatosti
« Odpověď #9 kdy: 22 Prosince 2017, 11:12:53 »

Myslím že praxe je že když úředník není podjatý tak i jeho úkony během posuzování podjatosti platí.
Dokud to někdo nepřežene tak asi úředníkovi stačí spoléhat že podjatost neprojde a jeho úkony pak všichni podrží.
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 642
    • Zobrazit profil
Re:Správné vypořádání námitky podjatosti
« Odpověď #10 kdy: 22 Prosince 2017, 11:45:55 »

Myslím že praxe je že když úředník není podjatý tak i jeho úkony během posuzování podjatosti platí.
Dokud to někdo nepřežene tak asi úředníkovi stačí spoléhat že podjatost neprojde a jeho úkony pak všichni podrží.
ad 1) - jeho úkony jsou platné,
ad 2)  - orgány postupují poměrně šablonovitě, jako kdyby měly nějaký skrytý server použitých šablon a plošně (u věcí, které jsem měl možnost vidět) zamítají podjatost jednak na základě prohlášení dotyčného " s obviněným se neznám, k věci nemám vztah a proto nejsem podjatý"  a jednak vytvoří konstrukci, že v podstatě ani případně trestný čin zneužití pravomoci úřední osoby není známkou podjatosti. V podstatě nikdy jsem neviděl, že bylo zkoumáno "s ohledem na svůj poměr k věci .....takový zájem na výsledku řízení, pro nějž lze pochybovat o její nepodjatosti" - tedy že by vůbec ten poměr zkoumán byl. Takže - úředník lže - žádný problém, úředník krátí práva obviněného - žádný problém, úředník nechá fízla listovat spisem v průběhu výslechu  - žádný problém. Opravdu by mě zajímalo, zda-li někdo z přispěvatelů má pozitivně vyřízenou námitku podjatosti a čím ten ouřada podjatým byl.
Pochopitelně je vytvořena motivace pro nadřízený orgán, aby vždy a zásadně potvrdil prvoinstanční rozhodnutí o nepodjatosti, protože by tím negoval všechny provedené úkony případně podjatého ouřady.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Správné vypořádání námitky podjatosti
« Odpověď #11 kdy: 22 Prosince 2017, 13:29:31 »

Myslím, že několik pozitivních rozhodnutí o podjatosti lze dohledat i zde (letmo mě napadá např. případ nehody řešené MÚ Jaroměř od JJ). Obvyklý scénář vedoucí k podjatosti, nemá-li OÚO žádný apriorní vztah k účastníkovi či věci, je vždy založen na nějakém excesu úředníka.
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Správné vypořádání námitky podjatosti
« Odpověď #12 kdy: 22 Prosince 2017, 13:58:11 »

Opravdu by mě zajímalo, zda-li někdo z přispěvatelů má pozitivně vyřízenou námitku podjatosti a čím ten ouřada podjatým byl.

I tady na fóru by se něco našlo.. myslím že i případ kde vedoucí po námitce podjatosti vyměnil úředníka i když obviněný nepoužil nějak silnou munici.. ale už si na to moc nevzpomínám.

Spousty zamítnutí a jedno jako druhé je protože i většina námitek podjatosti jsou podle šablony a jen zdržovací a ani se nečeká úspěch.
IP zaznamenána

Behemot

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 636
    • Zobrazit profil
    • HW World
Re:Správné vypořádání námitky podjatosti
« Odpověď #13 kdy: 22 Prosince 2017, 22:30:38 »

Myslím že praxe je že když úředník není podjatý tak i jeho úkony během posuzování podjatosti platí.
Dokud to někdo nepřežene tak asi úředníkovi stačí spoléhat že podjatost neprojde a jeho úkony pak všichni podrží.
Až donedávna ovšem i tyto podjatosti vyřizovali formálně správně, prostě tu byla jakási hra že „teď vám tady do toho hodím vídle na dva týdny a pak budeme pokračovat“ a nic moc velkýho nedělali, jak ostatně zákon jasně říká. Poslední dobou na to začínají hromadně srát, hlavně větší ouřady typu magorsrát si dovolují co chtějí, nějak jim narostl hřebínek, řekl bych. Možná je to i s vědomím toho, že doufají, že se někdo nachytá a projde jim to, protože ví, že to stejně vyhnije na odvolačce a není nutný to nějak natahovat - jestli se někdo odvolá hned s 10 odvolacími body, protože si se zákonem vytřou prdel, nebo pozděj s pěti, už asi nehraje roli. Když se jeden ze dvaceti podělá po vydání rozhodnutí, nebo to zazdí atp., tak pořád mají o pět ovcí ze sta víc a mnohem míň práce. Plus si řikám, jestli už taky nemají čárkovej systém - kdo zvládne vydat co nejvíc rozhodnutí a tím aspoň naoko všechna ta správka „vyřídit“, a že to pak shnije na odvolačce, za to přece může nadřízenej orgán, žejo. Však je snad i v Pze nějaká statistika, že mají pár desítek tisíc správek ročně a z toho vyřídí jen docela málo. Každopádně to pak ukazuje „kvality“ tady toho systému - že by někdo něco zevrubně zkoumal, na to se sere, honem to spláchnout po nejsnazší oběti a jedem na další ovci. Bohužel to většina z nich nepochopí, ani když se to sveze po nich.

No každopádně v mým případě je tam munice tak na 15 stránek, protože posrali asi všechno. Nejvíc mě na tom štve, že když jim to na odvolačku přijde, tak to celý ani nikdo nebude číst a rovnou to dají na rok a půl do šuplete - trochu mi to přijde jako práce vniveč :D Měl bych to začít psát hned, ať zase po osmé stránce nemám chuť je všechny poslat do… a zbytečně to nezkracuju :D
« Poslední změna: 22 Prosince 2017, 22:38:35 od Behemot »
IP zaznamenána
STICKERS-CZ - e-shop nekonformních samolepek a placek

Mršťa

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 060
    • Zobrazit profil
Re:Správné vypořádání námitky podjatosti
« Odpověď #14 kdy: 22 Prosince 2017, 23:17:04 »

No každopádně v mým případě je tam munice tak na 15 stránek, protože posrali asi všechno. Nejvíc mě na tom štve, že když jim to na odvolačku přijde, tak to celý ani nikdo nebude číst a rovnou to dají na rok a půl do šuplete - trochu mi to přijde jako práce vniveč :D

Jestli se chceš bavit, tak je donuť na tom pracovat.
Když nevydají rozhodnutí ve lhůtě, tak si stěžuj na nečinnost a jdi až k Městskému soudu.
Je to výborná zkušenost a podojíš MD pokud se jim na tom nebude chtít máknout.
IP zaznamenána