30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Vybodování a vrácení řidičáků - umělě prodloužená doba?  (Přečteno 11516 krát)

Keach

  • Příspěvků: 43
    • Zobrazit profil

Ahoj,
v loni v květnu nabylo právní moci rozhodnutí o mé vinně ve správním řízení - dostal jsem body a zákaz činnosti na 10 měsíců. Zároveň jsem byl tím vybodován. Asi 5-6 měsíci na to mi přišlo z mého úřadu dopis, že jsem dosáhl 12 bodů a ať odevzdám papíry.

Teď jsem se těšil, že konečně budu zase moct řídit a když jsem si šel pro výpis, bylo mi sděleno, že se lhůta jednoho roku počítá od nabrání plné moci toho dopisu, který mi říká, že jsem dosáhl 12 bodů. Kdyby to bylo měsíc, dva, asi bych to neřešil, ale skoro půl roku mi připadá hodně.

Otázka - dá se proti tomu bránit? V tom dopise, který mi přišel jako poslední mi přímo píšou, že jsem pozbyl oprávnění na jeden rok počínaje dnem x.5.2016 a teď mluví něco o listopadu?

Mockrát děkuji za odpověď a přeji hezký den.
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 091
    • Zobrazit profil
Re:Vybodování a vrácení řidičáků - umělě prodloužená doba?
« Odpověď #1 kdy: 03 Května 2017, 16:51:29 »

Nemícháte náhodou hrušky s jablky? Jedna věc je sankce za přestupek, druhá věc administrativní opatření jako následek points stack owerflow (=dosažení 12 bodů). Bez dokumentů (anonymizovat https://www.30kmh.cz/index.php?topic=2160.0), které máte k dispozici, se lze na naše názory a odpovědi spolehnout asi jako na delfskou věštírnu či spolek vzývačů křišťálových koulí.
EDIT: možná někteří právně silně ohrabaní členové z tohoto dokáží vydedukovat, která bije a co případně s tím.
« Poslední změna: 03 Května 2017, 16:58:10 od enzym »
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

Keach

  • Příspěvků: 43
    • Zobrazit profil
Re:Vybodování a vrácení řidičáků - umělě prodloužená doba?
« Odpověď #2 kdy: 03 Května 2017, 17:12:05 »

Pardon,

dokument A (ten teď nenajdu) -> úřad z jiného města, jste vinen, máte na 10 měsíců zákaz a tady máte 7 bodů. Nabylo právní moci 7.5.2016.

Dokument B (viz. příloha), za cca půl roku, z mého úřadu -> Dosáhl jste 12 bodů a pozbýváte řidičské oprávnění na jeden rok.
Na tento dokument byla podaná námitka, dostavil jsem se tam, řekl, že je to za ten přestupek ze 7. 5.2016, jo dobře, nepřipočítali mi tam jiný přestupek. Za týden přišel dokument C, zamítnutí námitek a zase, že jsem pozbyl ke dni 7.5.2016 oprávnění.

Dneska na úřadě mi oznámily (slečny), že mi ta roční lhůta skončí až v listopadu. :-(
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Vybodování a vrácení řidičáků - umělě prodloužená doba?
« Odpověď #3 kdy: 03 Května 2017, 17:14:43 »

Bohužel to tak je..

Citace
(1) Řidič, který podle § 123c odst. 3 pozbyl řidičské oprávnění, je oprávněn požádat o vrácení řidičského oprávnění nejdříve po uplynutí 1 roku ode dne pozbytí řidičského oprávnění podle § 123c odst. 3.

a v tom odst. 3 je
Citace
(3) Příslušný obecní úřad obce s rozšířenou působností při provedení záznamu bodů, kterým řidič dosáhl celkového počtu 12 bodů, neprodleně písemně nebo elektronickou cestou oznámí tuto skutečnost řidiči a vyzve jej k odevzdání řidičského průkazu a mezinárodního řidičského průkazu nejpozději do 5 pracovních dnů ode dne doručení tohoto oznámení. Řidič pozbývá řidičské oprávnění uplynutím 5 pracovních dnů ode dne, v němž mu bylo toto oznámení doručeno.

sice to úřad má udělat "neprodleně", ale teď po roce s tím asi už nic neuděláte.. možná by šlo hrát na to že to je chyba úřadu, ale těžko..

Když budu generál po bitvě..
.. urychlit to šlo na začátku.. stěžovat si a dát podnět k opatření proti nečinnosti.. vyhrožovat náhradou škody..

..a hlavně asi šlo uniknout tomu vybodování.. jestli k vybodování došlo přestupkem za který byl uložený zákaz řízení tak za něj neměli uložit další zákaz řízení. Ale to jste asi taky měl rozporovat tehdy a ne po roce..
IP zaznamenána

Keach

  • Příspěvků: 43
    • Zobrazit profil
Re:Vybodování a vrácení řidičáků - umělě prodloužená doba?
« Odpověď #4 kdy: 03 Května 2017, 17:20:27 »

Bohužel, tohle bylo moje první vybodování a doufám, že poslední. Myslel jsem, že vybodování je automaticky hned. A ne že budu trestaný dvakrát. Jen mě zmátlo, že i můj úřad píše, že jsem pozbyl oprávnění 7.5.2016 a tučně.

Takže teď už možnost není? Děkuji všem za váš čas. :-)
IP zaznamenána

Mršťa

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 060
    • Zobrazit profil
Re:Vybodování a vrácení řidičáků - umělě prodloužená doba?
« Odpověď #5 kdy: 03 Května 2017, 17:30:56 »

Takže teď už možnost není? Děkuji všem za váš čas. :-)

Není, tak to je prostě. Teď je třeba myslet na dopravního psychologa, praktického lékaře a přezkoušení v autoškole.
IP zaznamenána

Keach

  • Příspěvků: 43
    • Zobrazit profil
Re:Vybodování a vrácení řidičáků - umělě prodloužená doba?
« Odpověď #6 kdy: 03 Května 2017, 17:39:42 »

Citace
Není, tak to je prostě. Teď je třeba myslet na dopravního psychologa, praktického lékaře a přezkoušení v autoškole.

Na toho jsem myslel teď, takhle mám 6 měsíců ještě čas. :-D
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Vybodování a vrácení řidičáků - umělě prodloužená doba?
« Odpověď #7 kdy: 03 Května 2017, 17:47:37 »

Keach: Ano, lhůty běží nezávisle. ŘO ztratíte nejdřív s právní mocí rozhodnutí, kterým byla udělena sankce zákazu činnosti (§ 94a ZPPK) a pokud stejným skutkem navíc bylo dosaženo 12 bodů, tak následně pozbýváte ŘO buď 5 dní po doručení oznámení podle § 123c(3), nejsou-li podány námitky, nebo 5 dní po právní moci rozhodnutí o námitkách.

To, co není úplně domyšlené, je fakt, že okamžik, kdy lze žádat o vrácení ŘO po vybodování, je podle § 123d(1) vázán na okamžik pozbytí ŘO z důvodu vybodování, je ale otázka, zda to lze vztahovat i k okamžiku, kdy by sice řidič ŘO z tototo důvodu pozbyl, kdyby nějaké měl, jenže v tu chvíli žádné ŘO nemá, protože o něj přišel už dříve (zde konkrétně v důsledku PM sankčního rozhodnutí, ale stejně tak by mohlo jít o pozbytí z důvodu ztráty způsobilosti, na vlastní žádost řidiče atp.).

Podobná otázka je řešena rozsudkem KS Ústí n/Labem č. j. 15 A 20/2014-23 ze dne 1. 10. 2014, soud dospěl k vcelku očekávatelnému závěru, že ty lhůty jsou na sobě nezávislé. V tomto teplickém případě sice nedošlo i na řešení otázky, zda redundantní ztráta ŘO podle § 123c(3) startuje běh lhůty, i když v ten moment fakticky k žádnému pozbytí (tj. změně stavu) nedošlo, ale velmi pravděpodobně by se to posoudilo podobně, ostatně odůvodnění pracuje s jakousi tezí různých druhů pozbytí ŘO.

Předpokládám, že důvodem, proč PM posledního rozhodnutí nastala v květnu, ale účinky vybodování až v listopadu, je daná především tím, že jste proti oznámení o vybodování podal námitky a proti rozhodnutí o námitkách ještě odvolání. Pokud tento proces trval cca 5 měsíců de facto ve třech stupních (bereme-li za první stupeň administrativní kolečko, že je poslední rozhodnutí po PM postoupeno ORP vedoucímu vaši kartu řidiče, ten zaznamená body a zašle oznámení o vybodování), tak sice došlo k mírnému překročení pořádkových lhůt stanovených pro vydání rozhodnutí, ale není to asi nic, proti čemu by se dalo dodatečně brojit (měl jste to urgovat v průběhu toho řízení).

Zajímavější by to bylo v situaci, že by taková sekera vznikla i bez námitek, tj. úřad by si dal půl roku na čase mezi PM vybodovacího rozhodnutí a odesláním oznámení. Pak by se určitě dalo požadovat náhradu za nesprávný úřední postup a možná (i když jen velmi teoreticky) by tu byla i nějaká cesta pro dřívější vrácení ŘO.
IP zaznamenána

Keach

  • Příspěvků: 43
    • Zobrazit profil
Re:Vybodování a vrácení řidičáků - umělě prodloužená doba?
« Odpověď #8 kdy: 03 Května 2017, 18:54:05 »

Oznámení o vybodování mi přišlo koncem léta, pak podání námitky a vyřešení trvalo necelý měsíc. :-/  Tedy to o takové minimálně 4 měsíce prodloužili oni. Ten měsíc už si za to můžu sám.
« Poslední změna: 03 Května 2017, 18:56:01 od Keach »
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Vybodování a vrácení řidičáků - umělě prodloužená doba?
« Odpověď #9 kdy: 03 Května 2017, 23:30:11 »

Tomu nerozumím, tedy jste ani nepodával odvolání proti rozhodnutí, kterým byly zamítnuty námitky? V tom případě možná úřad špatně počítá a o vrácení ŘO budete přecijen moct požádat o něco dříve. Podstatné je, kdy nabylo PM rozhodnutí o námitkách. To by mělo být jeho doručení + 16 dní (15. den marně uplyne lhůta pro podání odvolání a následující den je rozhodnutí pravomocné). Od tohoto okamžiku běží znovu lhůta 5 dní podle § 123c(3) ZPPK v rámci které byste byl povinen odevzdat ŘP, pokud byste ještě nějaký měl, a na jejímž konci pozbýváte ŘO. O těchto následcích by mělo být přiměřené poučení přímo pod rozhodnutím o zamítnutí námitek.

Jestli místo toho SO 4 měsíce nic nedělal a pak poslal nové oznámení a účinky vybodovacího pozbytí ŘO počítá až od tohoto druhého oznámení, tak postupuje chybně a nezákonně. Je-li to tak, hoďte sem všechny písemnosti s nezakrytými daty, nebo to alespoň co nejpřesněji popište.
IP zaznamenána

Keach

  • Příspěvků: 43
    • Zobrazit profil
Re:Vybodování a vrácení řidičáků - umělě prodloužená doba?
« Odpověď #10 kdy: 04 Května 2017, 13:57:41 »

Dneska mi paní z mého úřadu volala, a říkala, že oni dostali informaci z toho druhého úřadu v srpnu. A hned na to poslali dopis (dokument B). Já jsem na to podal námitky, na ty mi přišlo rozhodnutí o zamítnutí (dokument C), na které už jsem nijak nereagoval a 16 dní od doručení počítají, že jsem přišel o ŘO.

Takže od května do srpna to zdržel ten úřad, který mi udělil poslední přestupek ve správním řízení (nedal vědět mému úřadu). (Plus já si to prodloužil ještě námitkou.)

Jediné pozitivum vidím v ponaučení. :-/
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Vybodování a vrácení řidičáků - umělě prodloužená doba?
« Odpověď #11 kdy: 04 Května 2017, 14:19:40 »

Stejně nic neztratíte žádostí o vrácení s tím, že jste ochoten akceptovat měsíc zpoždění, ale víc ne :-)
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Vybodování a vrácení řidičáků - umělě prodloužená doba?
« Odpověď #12 kdy: 04 Května 2017, 16:31:50 »

Dneska mi paní z mého úřadu volala, a říkala, že oni dostali informaci z toho druhého úřadu v srpnu. A hned na to poslali dopis (dokument B). Já jsem na to podal námitky, na ty mi přišlo rozhodnutí o zamítnutí (dokument C), na které už jsem nijak nereagoval a 16 dní od doručení počítají, že jsem přišel o ŘO.
Mělo by to být 21 dní, 16 na nabytí PM (pokud jste se v rámci urychlení práva na odvolání nevzdal, což taky lze) a 5 restartovaná lhůta podle § 123c(3) ZPPK. Ale to není podstatné, postup vašeho úřadu se v tomto jeví v zásadě v pořádku.

Takže od května do srpna to zdržel ten úřad, který mi udělil poslední přestupek ve správním řízení (nedal vědět mému úřadu).
Tohle je zjevně nesprávný úřední postup. Vizte § 120(2), § 128(2) a zejména pak § 123b(3)(b) ZPPK. Proti tomu rozhodnutí, za který jste dostal zákaz a poslední body chybějící do vybodování, jste podával odvolání? Pokud ano, tak je ještě otázka, jestli to zdržel prvostupňový SO nebo odvolačka, pokud totiž nabyde rozhodnutí PM u úřadu, který jej vydal, má to vašemu ORP poslat do 5 dní, pokud ale nabyde PM až na základě rozhodnutí odvolačky (typicky zamítnutím odvolání, vzácněji změnou), tak to odvolací orgán po PM nejdřív pošle prvostupňovému SO a ten to pak musí vašemu úřadu opět poslat do 5 dní.

Pokud jste schopen realisticky vyčíslit škodu (tj. újmu na majetku, např. vyšší výdaje kvůli nutnosti jezdit jinak, případně ušlý zisk) vzniklou tím, že ŘO můžete získat zpět o 4 měsíce později, můžete zvážit její uplatnění podle zákona 82/1998 Sb. Ono to sice Ministerstvo dopravy od stolu zamítne a musel byste se následně soudit, ale na druhou stranu, je to zdarma, je to reálný nárok, tak není důvod je nezaměstnat.

S možností změny náhledu vašeho úřadu na okamžik, ve kterém můžete žádat o vrácení ŘO, to bude složitější. Formálně byste asi musel tu žádost podat a pak se bránit proti jejímu zamítnutí. Problém je, že než by se vyřešilo odvolání nebo dokonce soud, tak ty 4 měsíce utečou a půjde opět jen o případnou náhradu škodu. Neformálně si můžete nejdřív zjistit, kdo přesně to zdržel a mít k tomu nějaký jednoznačný podklad (např. kopii odvolacího spisu, kde bude vidět, že v květnu jim přišla vaše doručenka a až v srpnu si toho někdo všimnul a přeposlal rozhodnutí SO1) a s tím pak zkusit přesvědčit váš úřad. Lze jim nabídnout řešení spočívající třeba v tom, že v okamžiku rozhodnutí o námitkách už jste žádné ŘO nepozbyl, když jste žádné neměl, a že tedy lhůtu podle § 123d(1) je třeba počítat od skutečného pozbytí ŘO - to by sice při ostré konfrontaci neobstálo, ale pokud úřad uvidí, že jste byl reálně poškozen, bude ve vzduchu viset náhrada škody, tak by to třeba mohl akceptovat jako cestu ven.
« Poslední změna: 04 Května 2017, 16:33:21 od hh »
IP zaznamenána

Mike

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 752
    • Zobrazit profil
Re:Vybodování a vrácení řidičáků - umělě prodloužená doba?
« Odpověď #13 kdy: 04 Května 2017, 22:20:30 »

hlavně je to krásná ukázka, proč je třeba bojovat s jakýmkoli bodovaným "přestupkem"
takhle si řekl, 2body, čert to vem, pak možná 2body, no už si dám bacha
a ejhle
bylo to prd platný...
IP zaznamenána

Keach

  • Příspěvků: 43
    • Zobrazit profil
Re:Vybodování a vrácení řidičáků - umělě prodloužená doba?
« Odpověď #14 kdy: 06 Května 2017, 17:45:17 »

Ještě mě napadlo podat žalobu na to rozhodnutí, které nabylo právní moci. Tenkrát to bylo složitější. Poslal jsem jim dopis, ve kterém jsem je informoval, že si volím zástupce. Chtěli plnou moc a tu nedostali a rozhodli (poslali dopis mě), že jsem vinnen. Na to jsme podávali odvolání, ale bohužel o den později, před vypršením lhůty. To teda kraj zamítl. Tak jsme měli sepsanou žalobu, ale sešlo z toho, protože byl prosinec a já si řekl, že mi v květnu papíry vrátí, takže jsem to už neřešil. Tak mě napadlo, poslat tu žalobu teď? Není už pozdě po 5 měsících?

Nebo nejdříve zkusit tu žádost? Co myslíte, že bude vhodnější? Náhrady škody zřejmě nemám jak prokázat, jsem student a k podnikání auto nepotřebuji. :-/ (A vlak mě vyjde levněji :-D)
IP zaznamenána