30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Vybodování a vrácení řidičáků - umělě prodloužená doba?  (Přečteno 11515 krát)

macoch

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 301
    • Zobrazit profil
Re:Vybodování a vrácení řidičáků - umělě prodloužená doba?
« Odpověď #15 kdy: 06 Května 2017, 19:02:19 »

Je to pozdě. Žaloba do dvou měsíců od doručení rozhodnutí.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Vybodování a vrácení řidičáků - umělě prodloužená doba?
« Odpověď #16 kdy: 07 Května 2017, 00:02:16 »

Vezmu to postupně.

Postup SO ohledně zmocnění byl minimálně podivný. Pokud jste jim písemně sdělil, že jste si zvolil zástupce, měli to akceptovat, požadavek na plnou moc nedává smysl, jednak původní dopis patrně materiálně plnou moc obsahoval, jednak plná moc jako forma slouží k tomu, aby s ní své zástupčí oprávnění prokazoval zmocněnec - dává-li to najevo sám zastoupený, není k formalitám důvod.

Nicméně zpětně to je jedno, odvolání bylo podáno a projednáno a i kdyby jeho odmítnutí pro opožděnost bylo chybné, je konečné. Teoreticky by přicházelo v úvahu přezkumné řízení, ale to by kvůli lhůtám muselo být zahájeno v řádu dní a nelze si to nijak vynutit. Na správní žalobu je taky pozdě, lhůta je 2 měsíce od oznámení rozhodnutí.

Ohledně náhrady škody, je-li to jak píšete, tak to má smysl opravdu jen jako potrava pro úředního šimla, protože neprokážete-li vznik škody, je to bezpředmětné. Mohl jste zkusit i nemajetkovou újmu, ale na to je taky už asi pozdě - lhůta je 6 měsíců od okamžiku, kdy jste se o tom nesprávném postupu dozvěděl.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 890
    • Zobrazit profil
Re:Vybodování a vrácení řidičáků - umělě prodloužená doba?
« Odpověď #17 kdy: 07 Května 2017, 01:38:09 »

Sice to s projednávaným případem souvisí jen teoreticky, ale položím ten dotaz tady. Nějak plavu v té kombinaci zákaz řízení a vybodování. Uvedu příklady a prosím o jendoduchou (pokud existuje) odpověď.

1) Mám 0 bodů, 1.1.2017 pojedu pod mírným vlivem seberou mi papíry a dostanu k 1.3.2017 (právní moc) zákaz na 6 měsíců (tedy + 7 bodů (předpokládám, že připsání bodů proběhne jak má). Pak už budu jako lilie. K jakému datu se mi odečtou 4 body ? 

2) Mám 6 bodů (2xpásy), 1.1.2017 pojedu pod mírným vlivem seberou mi papíry a dostanu k 1.3.2017 (právní moc) zákaz na 6 měsíců + 7 bodů (předpokládám, že připsání bodů proběhne jak má). Pak už budu jako lilie. K jakému datu budu moci řídit? Změní se to nějak pokud po čtvrt roce požádám o prominutí zbytku 6 měsíčního zákazu ?   
« Poslední změna: 07 Května 2017, 01:42:28 od pk202 »
IP zaznamenána

Mršťa

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 060
    • Zobrazit profil
Re:Vybodování a vrácení řidičáků - umělě prodloužená doba?
« Odpověď #18 kdy: 07 Května 2017, 08:12:34 »

Sice to s projednávaným případem souvisí jen teoreticky, ale položím ten dotaz tady. Nějak plavu v té kombinaci zákaz řízení a vybodování. Uvedu příklady a prosím o jendoduchou (pokud existuje) odpověď.

1) Mám 0 bodů, 1.1.2017 pojedu pod mírným vlivem seberou mi papíry a dostanu k 1.3.2017 (právní moc) zákaz na 6 měsíců (tedy + 7 bodů (předpokládám, že připsání bodů proběhne jak má). Pak už budu jako lilie. K jakému datu se mi odečtou 4 body ? 

Po dobu zákazu nárok na odečet neběží srovnej § 123e/3 takže odečet začne běžet po ukončení zákazu. Zákaz končí 1.9. a od následujícího dne běží nárok na odečet, pak klasika viz 123e/1 rok bez bodovaného přestupku viz písm. a) a odečtou se 4 body. Takže dne 3.9.18 budou odečteny 4 body.

2) Mám 6 bodů (2xpásy), 1.1.2017 pojedu pod mírným vlivem seberou mi papíry a dostanu k 1.3.2017 (právní moc) zákaz na 6 měsíců + 7 bodů (předpokládám, že připsání bodů proběhne jak má). Pak už budu jako lilie. K jakému datu budu moci řídit? Změní se to nějak pokud po čtvrt roce požádám o prominutí zbytku 6 měsíčního zákazu ?   


K 1.3.17 bylo dosaženo celkového počtu 12 bodů, následuje oznámení úřadu o dosažení 12 bodů společně s výzvou odvzdat ŘP do 5 pracovních dní ode dne doručení oznámení viz 123c/3. Řidič pozbývá řidičské oprávnění uplynutím 5 pracovních dní od doručení oznámení. Řidič je oprávněn požádat o vrácení řidičského oprávnění nejdříve po uplynutí 1 roku ode dne pozbytí řidičského oprávnění viz 123d/1, přičemž zákaz řízení běží současně. Vzhledem k ročnímu "zákazu" řízení a nutnosti si tento odkroutit celý je naprosto zbytečné podávat návrh na upuštění zbytku trestu, nemá to na žádný význam.

Datum, kdy může řidič řídit nelze určit, protože si po roce požádá o vrácení řidičského oprávnění, musí doložit psycho, zdravotku a přezkoušení z autoškoly a úřad má 30 dní na vydání rozhodnutí o vrácení řidičského oprávnění. Teoreticky by mohl při splnění všeho řídit po 1 roce a 1 měsíci, ale jsou úřady zejména na menších obcích, kde jsou schopni vrátit řidičské oprávnění hned po podání žádosti, takže ještě záleží o jaký úřad či magistrát se jedná.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 890
    • Zobrazit profil
Re:Vybodování a vrácení řidičáků - umělě prodloužená doba?
« Odpověď #19 kdy: 07 Května 2017, 15:35:04 »

...Zákaz končí 1.9. a od následujícího dne běží nárok na odečet...

Ahoj, mám pocit, že když mi 1.1 sebrali papíry tak ta doba se do toho počítá a proto zákaz končí 1.7.  nebo se pletu ?
IP zaznamenána

Mršťa

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 060
    • Zobrazit profil
Re:Vybodování a vrácení řidičáků - umělě prodloužená doba?
« Odpověď #20 kdy: 07 Května 2017, 23:12:10 »

Jasně, pokud 1.1. sebrali papíry = PČR zadržela ŘP, tak zákaz končí 1.7., jak píšeš. 4 body pak budou odečteny 3.7.18.


IP zaznamenána

Keach

  • Příspěvků: 43
    • Zobrazit profil
Re:Vybodování a vrácení řidičáků - umělě prodloužená doba?
« Odpověď #21 kdy: 22 Května 2017, 20:22:07 »

Zkusím podat žádost o přehodnocení té lhůty (zmíním že jim to dlouho trvalo a tak a že jsem stejně už neřídil...). Na jaké paragrafy se mám odkázat a jak to nastřelit? (Nějakou doporučenou literaturu byste neměli?)
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Vybodování a vrácení řidičáků - umělě prodloužená doba?
« Odpověď #22 kdy: 22 Května 2017, 20:31:53 »

Moje grafomanské výplody výše vám nestačí? Už víte, zda to zdržel v místě, kde jste dostal body za poslední přestupek, přímo ten úřad či jeho kraj? Z literatury doporučím zákon č. 361/2000 Sb. a č. 500/2004 Sb., jinak vaše situace je tak specifická, že pochybuji, že byste se kdekoliv dočetl něco relevantnějšího, než máte v tomto vlákně.
IP zaznamenána

Keach

  • Příspěvků: 43
    • Zobrazit profil
Re:Vybodování a vrácení řidičáků - umělě prodloužená doba?
« Odpověď #23 kdy: 22 Května 2017, 20:34:32 »

Moje grafomanské výplody výše vám nestačí? Už víte, zda to zdržel v místě, kde jste dostal body za poslední přestupek, přímo ten úřad či jeho kraj? Z literatury doporučím zákon č. 361/2000 Sb. a č. 500/2004 Sb., jinak vaše situace je tak specifická, že pochybuji, že byste se kdekoliv dočetl něco relevantnějšího, než máte v tomto vlákně.

Ah už to vidím. No zatím se mi nepovedlo zjistit, kdo to zdržel. Nevím, jestli ale neměl ten úřad poslat dopis mému úřadu hned po tom, co to nabylo právní moci, když bylo odvolání podáno PO lhůtě? Už jsem holt smířený, teď jen pošlu žádost a třeba vyhoví, odvolávat se proti tomu asi nebudu. :-/
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Vybodování a vrácení řidičáků - umělě prodloužená doba?
« Odpověď #24 kdy: 22 Května 2017, 20:49:52 »

Odvolat se ani nemáte proti čemu. Rozhodnutí o námitkách je již pravomocné. Musel byste si žádost o vrácení ŘO podat už teď (s rizikem, že některé podklady byste pak případně musel pořizovat opakovaně, netuším, jak dlouho jsou ty různé posudky a psychoposudky platné) a pak se odvolat proti jejímu zamítnutí.

Teoreticky máte nárok na nějakou náhradu škody, ale jak jsme se výše shodli, to je problematické především z důvodu, že nemůžete prokazatelně doložit vznik škody. Proti lhůtě, kdy končí vybodování, se můžete bránit neformálně (což je to, co teď děláte), nebo formálně tím, že podáte tu žádost v termínu, kdy si myslíte, že už by to mělo jít, a pak se budete odvolávat, soudit atp. - což ale moc nedává smysl, protože i kdybyste vyhrál, tak to nejspíš bude trvat déle, než kdybyste prostě počkal na ten termín dle úřadu.
IP zaznamenána