30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Modrý, oranžový, červený maják...?  (Přečteno 27079 krát)

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:Modrý, oranžový, červený maják...?
« Odpověď #15 kdy: 09 Srpna 2017, 21:57:45 »

Dovolte mi několik dotazů na majáky. Předem chci udělat zcela upřimný discalimer, nemám důvod vám lhát:

neuznávám lidi co jezdí jako prasata na dálnici s nelegálně zapnutými majáky. Obecně mi nevadí, když někdo porušuje v dopravě zákony dokud s tím někoho neohrožuje nebo vyloženě neotravuje. Tudíž když někdo někde zaparkuje na zákazu a mně s tím nepřekáží, tak je mi to zcela jedno a klidně ať to napíše na Helmuta.

I tak by mě ohledně majáků zajímalo toto:
A) Jak může někdo obhájít modrý maják? Jakou technikou? Všichni víme, že to propaguje kokot MikeJePán ve své kocourkovině.. Otázka je.. Je nějaká realná obstrukce s majáky (podobně jako u parkování Helmut) než to prostě zkoušet protahovat a případně zaplatit těch směšných 2,5+1k korun? Zajímal by mě názor Vás, co už máte opravdové zkušenosti.
B) Jak je to s oranžovým majákem? Vím, že ten pokud není na pevno není potřeba mít napsaný v techničáku. Znamená to tedy, že pokud si koupím oranžové majáky/stroboskopy (které jsou asi stejně useless na jiné záměry než na sebe opravdu upozornit), tak stačí aby měly homologaci, zapnu je do zapalovače a jedu? V otázkách autoškoly se uvádí, že se smí jezdit pouze s povolenými světly a že oranžové majáky smí řidiči použít POUZE POKUD KONAJÍ V DOPRAVĚ ÚKON, KTERÝ BY MOHL OHROZIT OSTATNÍ ŘIDIČE (úplně přesnou definici po mě nechtějte :D)
C) Co třeba majáky jiných barev? Červené, zelené...? Slyšel jsem, že existuje země, kde jsou tzv. začátečnické zelené majáčky, něco jako samolepka Z pro začátečníky. Zeleným majáčkem na střeše řidič říká, že se učí a ještě toho moc neumí.

Děkuji mnohokrát za vaši odpověď :)
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 090
    • Zobrazit profil
Re:Modrý, oranžový, červený maják...?
« Odpověď #16 kdy: 09 Srpna 2017, 22:17:45 »

Ad B: Ano, jest tomu tak. Detaily k užití viz § 42 odst. 1 ZPPK
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:Modrý, oranžový, červený maják...?
« Odpověď #17 kdy: 09 Srpna 2017, 22:40:33 »

To je pak ale otázka, jaké všechny mohou řidiči uvést důvody? Chápu to třeba v případě, že dělají doprovodné vozidlo kamionu, nebo něco na ten způsob. Ale jaký může být pro mě jako pro normálního člověk dodržující předpisy použít maják? BTW při tom tahání auta na tyči/laně je to podle mě výborná věc, ať si Policisté říkají co chtějí, v takové situaci bych lípnul majáček oběma vozidlům.
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 090
    • Zobrazit profil
Re:Modrý, oranžový, červený maják...?
« Odpověď #18 kdy: 09 Srpna 2017, 23:21:48 »

Takových činností, kdy řidič či vozidlo jízdou nebo pracovní činností může ohrozit bezpečnost provozu na pozemních komunikacích, je celkem přehršel. Pro běžného účastníka provozu na PK však připadá v úvahu oprávněné použití pouze v situaci, kdy by měl použít výstražené znamení podle § 31 (snad s výjimkou výstrahy na konci kolony) či § 26 odst. 3.
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:Modrý, oranžový, červený maják...?
« Odpověď #19 kdy: 10 Srpna 2017, 22:55:53 »

Pak mě napadá stupidní situace hodná kvalit Kocourkově a MikePánově provokaci.. Co kdybych šel v silnici s modrým majákem na hlavě a sirénou? Dostal bych jakožto účastník provozu také pokutu?
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

t4455

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 349
    • Zobrazit profil
Re:Modrý, oranžový, červený maják...?
« Odpověď #20 kdy: 10 Srpna 2017, 23:26:32 »

 ::) Ano, dostal by pokutu a ještě zážitkovej pobyt v bohnicích
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:Modrý, oranžový, červený maják...?
« Odpověď #21 kdy: 10 Srpna 2017, 23:35:47 »

V jakém státě to žijeme :D Inu jak řekl Mike Pán.. jsou snad hasiči, záchranka a policajti nadlidi, aby jen oni měli přednost v jízdě? :D
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

aightie

  • Příspěvků: 64
    • Zobrazit profil
Re:Modrý, oranžový, červený maják...?
« Odpověď #22 kdy: 11 Září 2017, 10:58:59 »

Vážení, zase na druhou stranu se mi nedávno stala taková situace. Zaparkoval jsem si s VYPNUTÝM (nešlo tudíž poznat barvu) majákem na palubovce vedle policajtů, vypl motor a než jsem stačil odběhnout od auta, už mě kontrolovali, jenom tak ze srandy. A jako poslední doklad si vyžádali "doklad opravňující mít výstražné zařízení na palubové desce". Nic takového samozřejmě nemám.

K tomu se nějaké doklady vydávají? Nebo po mně chtěl něco, co chtít neměl? Žádný doklad k tomu nemám a zařízení nebylo zapnuté, takže to, že se jednalo o zařízení výstražné, byla jen fízlova domněnka. Můj kolega třeba viděl, že je to promítač map na přední sklo...

:)
IP zaznamenána
Přečetl jsem celý FSM a velkou část D-Fens. Sepsal jsem si pro sebe bodový výtah všech článků, abych se orientoval. Dokážu číst a chápat zákon. Neumím ho použít, nejsem vystudovaný právník. Potřebuji, abyste mi procesně pomohli. Dokumenty uploaduji anonymizovaně.

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 124
    • Zobrazit profil
Re:Modrý, oranžový, červený maják...?
« Odpověď #23 kdy: 11 Září 2017, 20:19:26 »

Byl maják v provozu? Nebyl. Řídil jste vozidlo? Neřídil, vozidlo již bylo zaparkované. Tudíž si na palubní desku můžete dát cokoliv, třeba http://1gr.cz/fotky/idnes/13/071/org/WEB4c3c66_6212446.jpg
IP zaznamenána

aightie

  • Příspěvků: 64
    • Zobrazit profil
Re:Modrý, oranžový, červený maják...?
« Odpověď #24 kdy: 14 Září 2017, 09:27:04 »

Viděli mě řídit a zaparkovat před nima =) takže řídil :D
IP zaznamenána
Přečetl jsem celý FSM a velkou část D-Fens. Sepsal jsem si pro sebe bodový výtah všech článků, abych se orientoval. Dokážu číst a chápat zákon. Neumím ho použít, nejsem vystudovaný právník. Potřebuji, abyste mi procesně pomohli. Dokumenty uploaduji anonymizovaně.

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 124
    • Zobrazit profil
Re:Modrý, oranžový, červený maják...?
« Odpověď #25 kdy: 14 Září 2017, 09:57:45 »

Myslel jsem to jinak. Mají nějak zdokumentované, že jste řídil se zapnutým majákem? Nemají. Takže mají smolu.
Vy jste zastavil, odložil si na palubní desku ten upomínkový předmět (i kdyby to byl ten maják, tak pokud nebyl aktivní, tak se nic neděje) a vystoupil. To je vše…
Takže žádný oprávnění po vás nemohou chtít.
Tenhle případ si vychutnejte, neměl byste ho prohrát…
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 879
    • Zobrazit profil
Re:Modrý, oranžový, červený maják...?
« Odpověď #26 kdy: 14 Září 2017, 11:12:58 »

Tenhle případ si vychutnejte, neměl byste ho prohrát…

Ovšem nesmíte se před nimi podělat - protože i policista se může mýlit... https://www.30kmh.cz/index.php?topic=4214.msg42965#msg42965
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:Modrý, oranžový, červený maják...?
« Odpověď #27 kdy: 18 Září 2017, 22:13:04 »

Jste s tím majákem na palubce v řízení? Mě by docela zajímala skutečnost o tom, co prohlašoval MikePán, že maják můžete mít úplně kdykoliv a jakýkoliv, jen nesmí být zapnutý. Jelikož Mike lže kudy chodí, jaká je skutečnost?
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:Modrý, oranžový, červený maják...?
« Odpověď #28 kdy: 28 Září 2017, 00:01:36 »

To není tak úplně přesné, ten vtip spočívá v tom, že policie nesmí za účelem zjištění přestupku vstupovat do vozidla, tedy pokud mu ochotně na výzvu nebliknete do ksichtu, nemá jak dokázat, že maják je modrý.

Na otázku umístění majáků na vozidle snad podrobně odpovídá § 41, odst. 2 ZPPK a dále nařízení vlády č. 110/2001 Sb., které stanoví vozidla (PO, jejichž vozidla), která mohou být vybavena modrými majáky. Z toho vyplývá, že pokud máte na a vozidle modrý maják (prokazatelně) a nejste "na seznamu", už se dopouštíte protiprávního jednání, které jen umocníte jeho neoprávněným užitím. K prokázání viz. první odstavec.
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:Modrý, oranžový, červený maják...?
« Odpověď #29 kdy: 28 Září 2017, 00:11:04 »

@aightie: jediné, co mohl chtít, je doklad o absolvování odborného školení (jedna ze dvou podmínek pro řízení vozidla se zapnutým výstražným zařízením, druhá je věk 21 let a více). Vozidla, která mohou mít modré majáky stanovují předpisy zmíněné o příspěvek výše a užití oranžových majáků se dnes již nekontroluje, v tomto směru ohledu po vás žádný dokument (kromě TP) chtít nemůže. Majáky, které nejsou pevně instalované se ani nezapisují do TP.
IP zaznamenána