30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Dálniční nálepky a PČR  (Přečteno 18743 krát)

JJ

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 323
    • Zobrazit profil
Dálniční nálepky a PČR
« kdy: 31 Ledna 2014, 21:04:04 »

V pondělí kolem druhé ráno jsem byl preventivně vybuzerován policejním Passatem na D8. Že prý běžná silniční kontrola. Nejdřív takové ty obecné kecy o tom, jak mě měřili a jak mám štěstí, že nic nenaměřili. Dýchnout mi nedali, jen zkoumali doklady. Tak jsem se zajímal o to, jak souvisí omezení mé svobody pohybu s bezpečností a plynulostí silničního provozu. Blonďatá, ehm, orgán, chvíli přemýšlela (tedy, chvíli nic neříkala, to je asi přesnější) a pak z ní vypadlo, že si chtěli zkontrolovat, zda mám dálniční známku. Nechtělo se mi s nimi hádat, takže jsem to neřešil. Nicméně pak jsem o tom trochu popřemýšlel:

1. Jízda bez dálniční známky je v přestupkovém zákoně v jiném paragrafu než přestupky proti bezpečnosti a plynulosti silniční dopravy (§ 21 a 22)

2. Zákon o provozu na pozemních komunikacích ovšem v § 79 umožňuje opicím zastavovat vozidla toliko v případě, že „jestliže řidič vozidla nebo přepravovaná osoba je podezřelá ze spáchání přestupku týkajícího se bezpečnosti a plynulosti provozu na pozemních komunikacích“

3. Zákon o PČR (§ 42) umožňuje zastavení a prohlídku dopravního prostředku v rámci pátracích akcí či podezření na spáchání trestného činu.

Protože absence známky není přestupkem týkajícím se bezpečnosti a plynulosti provozu, ale spíše záležitostí daňovou, vychází mi z toho, že zastavovat auta kvůli známce je nezákonné a to dokonce i v případě, že známka na autě opravdu není. Natož pak nějaké preventivní zastavování protože by tam třeba možná být nemusela.

Mám v té úvaze nějakou chybu, nebo je to tak? Zkoumal jsem, zda tu pravomoc nemají někde definovanou obecněji, ale našel jsem opravdu je výše uvedené paragrafy.
IP zaznamenána

admin

  • Administrator
  • *****
  • Příspěvků: 1
    • Zobrazit profil
Re:Dálniční nálepky a PČR
« Odpověď #1 kdy: 01 Února 2014, 00:19:05 »

Toto je zajímavé. Máš služ. číslo např. té orgánky?
Jak píšeš, jeví se mi to jako zastavení v rozporu se z. Bylo by fajn kdybys měl nahrané její vyjádření o dálniční známce, nebo snad aspoň plné auto svědků.
Na druhou stranu, kudy na to. GIBS to shledá OK i kdyby cokoliv, občanskoprávní žalobu na orgána podat nelze...
IP zaznamenána

fafejt

  • Příspěvků: 46
    • Zobrazit profil
Re:Dálniční nálepky a PČR
« Odpověď #2 kdy: 01 Února 2014, 10:43:04 »

Zajímavé zjištění to je, ale...
Policajti můžou vždycky říct, že tě stavěli z důvodu kontroly nad bezpečností a plynulostí silničního provozu a jen tak mimochodem zjistili, že nemáš dálniční známku.
IP zaznamenána

JJ

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 323
    • Zobrazit profil
Re:Dálniční nálepky a PČR
« Odpověď #3 kdy: 01 Února 2014, 11:13:01 »

Číslo orgánky mám, nahrávku bohužel ne, protože jsem při šmátrání po dokladech omylem vypnul nahrávání na telefonu, který byl vedle. Ve našich autech mám na tohle vestavěný mikrofon nad okénkem řidiče, ale tohle bylo půjčené.

Teď ještě koukám a mám staré znění přestupkového zákona. V novém je to ovšem ještě zajímavější. Tam jsou ty přestupky přesunuty do zákona o provozu na pozemních komunikacích a nejsou už rozlišovány na přestupky proti bezpečnosti a plynulosti. V jiných částech zákona a v zákoně o PČR se ovšem nadále termínem „přestupek proti bezpečnosti a plynulosti“ nadále používá. Dovedeno ad absurdum tedy PČR sice smí zastavovat auta, ale pouze při podezření na něco, co v zákoně není nijak definováno.

Každopádně situace s dálniční známkou je stejná i v nové legislativě - logicky to není přestupek proti bezpečnosti a plynulosti provozu a ani žádný zákon ho jako takový neoznačuje.

Kudy na to je jasně - dopustit se jízdy bez známky, nechat se zastavit a následně ve s. ř. argumentovat nezákonným získáním důkazů. Bohužel za jízdu bez známk je ve s. ř. až 100 tisíc a i když v praxi by to asi bylo méně, nejsem si jist, že chci tolik peněz „vsadit“ na to, že se české správní orgány a justice budou řídit platnými zákony.

Chtělo by to nějaký podobný přestupek, ale levnější. Bohužel mě nenapadá žádný takový, který by zcela zjevně neměl souvislost s bezpečností a plynulostí provozu a zabřednutí do debaty o materiálním znaku není v tomto případě žádoucí.
IP zaznamenána

JJ

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 323
    • Zobrazit profil
Re:Dálniční nálepky a PČR
« Odpověď #4 kdy: 01 Února 2014, 11:20:06 »

Policajti můžou vždycky říct, že tě stavěli z důvodu kontroly nad bezpečností a plynulostí silničního provozu a jen tak mimochodem zjistili, že nemáš dálniční známku.
To je pravda (částečně, vizte níže), ale zase některé kontroly jsou na dálniční známky přímo zaměřené a opice na mikrofon rády potvrdí, že Vás zastavily protože ji v dalekohledu neviděly.

Pokud jde o obecné prventivní „stavění z důvodu kontroly nad bezpečností a plynulostí“ a.k.a. „běžnou silniční kontrolu“, tak nic takového §79 zákona 361/2000 Sb nezná. Ten dává opicajtům pouze dva důvody k zastavování:

1. před přechodem pro chodce k zajištění bezpečného přechodu osob, jestliže to situace na přechodu či stav přecházejících osob vyžaduje,

2. jestliže řidič vozidla nebo přepravovaná osoba je podezřelá ze spáchání přestupku týkajícího se bezpečnosti a plynulosti provozu na pozemních komunikacích

Jinak ale pozor na celníky - ti mají právo zastavovat vozidla při obecném výkonu svých pravomocí, ne pouze ve stanovených situacích.
IP zaznamenána

jkraus222

  • Příspěvků: 1 027
    • Zobrazit profil
    • Nezaplatim.cz - ochrana před pokutami
Re:Dálniční nálepky a PČR
« Odpověď #5 kdy: 01 Února 2014, 12:26:19 »

Mám obavu, že soudy by v tomto případě argumentovaly podobně jako NSS, když rozhodoval, jestli revizor může omezit v pohybu černého pasažéra a konstatoval, že revizor je sice fyzická osoba jako každý jiný a smlouva mezi dopravcem a cestujícím je soukromoprávní vztah - jenže kdybychom to takto rozhodli, tak by všichni začali jezdit načerno, takže to musíme vyargumentovat tak, že i když revizor to právo nemá, tak ho vlastně má.

Více zde
http://jinepravo.blogspot.cz/2010/12/jezdit-na-cerno-se-nesmi.html
http://paragraphos.pecina.cz/2010/11/ma-revisor-pravo-zadrzet-cestujiciho.html

No a jelikož nemůžeme dopustit, aby po dálnicích jezdili řidiči bez známky... dál asi nemusím pokračovat.
« Poslední změna: 01 Února 2014, 12:27:57 od jkraus222 »
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Dálniční nálepky a PČR
« Odpověď #6 kdy: 01 Února 2014, 17:19:01 »

Chtělo by to nějaký podobný přestupek, ale levnější. Bohužel mě nenapadá žádný takový, který by zcela zjevně neměl souvislost s bezpečností a plynulostí provozu a zabřednutí do debaty o materiálním znaku není v tomto případě žádoucí.
Řekněte jim, že nemáte s sebou řidičák (nebo techničák nebo zelenou kartu).
Tam je maximální pokuta 2500 a bez bodů (spadá to pod "všeobecný" přestupek "jiným jednáním jste nesplnil povinnost danou v hlavě II zákona"), není to ohrožení bezpečnosti ani plynulosti provozu a navíc ten přestupek můžete kdykoliv vyrobit a -pokud ve skutečnosti doklady u sebe máte- v případě potřeby ho zase zrušit (doklady "najít").
IP zaznamenána

3rl

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 239
    • Zobrazit profil
Re:Dálniční nálepky a PČR
« Odpověď #7 kdy: 01 Února 2014, 17:26:30 »

§79/1c bod 1 a 2 se týká jen pravomoci měšťáků, pro PČR žádné omezení neplatí a zcela bez problému si to schovají pod obecnou definici jejich činnosti v zákoně. A o nezákonný důkaz se vskutku jednat nebude, protože důkaz bude to, že příslušník vypoví, že viděl auto bez známky, důkazem není to, že auto zastavil...
A zapomenutí zelené karty je už pár let přestupkem přímo podle zákona o pojištění odpovědnosti.
IP zaznamenána

JJ

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 323
    • Zobrazit profil
Re:Dálniční nálepky a PČR
« Odpověď #8 kdy: 01 Února 2014, 18:03:52 »

Ups, pravda, tu devětasedmesátku jsem nečetl pozorně.

Zapomenutý řidičák příležitostně zkusím. IMHO takové jednání zcela postrádá materiální znak, takže bych to měl být schopen ve s. ř. uhrát.
IP zaznamenána

3rl

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 239
    • Zobrazit profil
Re:Dálniční nálepky a PČR
« Odpověď #9 kdy: 01 Února 2014, 18:19:23 »

np :) řidičák se mi jeví schůdnější než techničák, ale i tak si obávám, že by to soud nepustil. Tipl bych to na odůvodnění v duchu: řízení je vykonávání určitě kvalifikované činnosti kecy kecy, pro níž je předepsáno mít doklad u sebe, je to důležitější než občanka kecy kecy, přestupek to je. Samozřejmě, záleželo by i na okolnostech, nějakou roli by sehrálo vystupování řidiče atd. Vydávání řidičáků by se mohlo úplně redukovat jen pro toho, kdo chce, respektive by se mohl ponechat jen mezinárodní. S odůvodněním postaveném na označení přestupku jako proti bezpečnosti a plynulosti provozu to fungovat nebude, je to jen určité typové označení skupiny přestupků, které může existovat a nemusí, klidně by se to mohlo jmenovat dopravní přestupky, nebo jen přestupky a výsledek by byl pořád stejný.
IP zaznamenána

JJ

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 323
    • Zobrazit profil
Re:Dálniční nálepky a PČR
« Odpověď #10 kdy: 01 Února 2014, 18:53:10 »

Moje situace je taková, že v současné době mám řidičák holandský, ale autoškolu jsem dělal ještě v Kocourově, takže opice si mohou v db zjistit, že oprávnění mám a zákaz činnosti mi uložen nebyl.

Jinak ještě mi tvrdili, že mám povinnost mít u sebe doklad totožnosti a že řidičák se k tomu použít nedá (pak nechápu, jak může prokázat, že mám oprávnění řídit, když ho není možno jednoznačně propojit s mojí osobou). Já jim vysvětloval, že mám povinnost pouze prokázat totožnost a to je možno učinit několika způsoby i bez dokladu. Koukali na to jak na zjevení.
IP zaznamenána

jkraus222

  • Příspěvků: 1 027
    • Zobrazit profil
    • Nezaplatim.cz - ochrana před pokutami
Re:Dálniční nálepky a PČR
« Odpověď #11 kdy: 01 Února 2014, 19:13:11 »

1) Dokladem totožnosti se rozumí jakýkoliv úředně vydaný průkaz, kterým lze najisto prokázat totožnost. Řidičák to tedy je.
2) Povinnost mít u sebe občanský průkaz žádný zákon neukládá. Jediný doklad totožnosti, který u sebe musíte mít při řízení auta, je právě řidičák.
« Poslední změna: 01 Února 2014, 19:23:36 od jkraus222 »
IP zaznamenána

3rl

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 239
    • Zobrazit profil
Re:Dálniční nálepky a PČR
« Odpověď #12 kdy: 01 Února 2014, 19:55:42 »

Asi spali na školení. "Nový" zákon o občankách už v sobě tuto povinnost nemá, byť nevím, jestli obecně nejsou trochu jiné povinnosti pro cizince (což tuším nejste). Pro domorodce jsou samozřejmě nějaké možnosti se prohlásit nebo potvrdit pomocí druhé osoby. Čistokrevný cizinec (pomiňme záznamy bodů) a podobně našinec v cizině by evidenci druhého státu nebyli, takže tam by ještě měl nějaký smysl mezinárodní doklad (variantu zrušení řidičského oprávnění za reálnou nepředpokládám). Argumentace možností ověření oprávnění on-line přesto podle mě v současnosti nemá šanci na úspěch ani běžného domorodce.
IP zaznamenána

fafejt

  • Příspěvků: 46
    • Zobrazit profil
Re:Dálniční nálepky a PČR
« Odpověď #13 kdy: 01 Února 2014, 23:50:01 »

Dokladem totožnosti je podle zákona o policii pouze občanka nebo pas, ŘP ne!!!
IP zaznamenána

Behemot

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 652
    • Zobrazit profil
    • HW World
Re:Dálniční nálepky a PČR
« Odpověď #14 kdy: 02 Února 2014, 00:33:31 »

Pokud vím (ale mohlo se změnit), oficiální definice dokladu totožnosti neexistuje a záleží na každém konkrétním úřadu, zákonu či vyhlášce, co si pro jakou činnost jako DT vyjmenují.
IP zaznamenána
STICKERS-CZ - nekonformní samolepky a placky