30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Dálniční nálepky a PČR  (Přečteno 18741 krát)

garlic

  • Příspěvků: 20
    • Zobrazit profil
Re:Dálniční nálepky a PČR
« Odpověď #15 kdy: 02 Února 2014, 00:43:13 »

Dokladem totožnosti je podle zákona o policii pouze občanka nebo pas, ŘP ne!!!

Můžete toto tvrzení nějak zargumentovat? Komentář k §63 ZoPČR praví toto "Tyto údaje se prokazují např. občanským průkazem (§ 2 zák. č. 328/1999 Sb.), cestovním dokladem (§ 2 zák. č. 329/1999 Sb.), řidičským průkazem (§ 103 zák. č. 361/2000 Sb.)."
IP zaznamenána

jkraus222

  • Příspěvků: 1 027
    • Zobrazit profil
    • Nezaplatim.cz - ochrana před pokutami
Re:Dálniční nálepky a PČR
« Odpověď #16 kdy: 02 Února 2014, 08:58:08 »

Dokladem totožnosti je podle zákona o policii pouze občanka nebo pas, ŘP ne!!!
Můžete mi ocitovat příslušný paragraf zákona o policii, který toto stanovuje?
IP zaznamenána

jkraus222

  • Příspěvků: 1 027
    • Zobrazit profil
    • Nezaplatim.cz - ochrana před pokutami
Re:Dálniční nálepky a PČR
« Odpověď #17 kdy: 02 Února 2014, 09:01:14 »

Pokud vím (ale mohlo se změnit), oficiální definice dokladu totožnosti neexistuje a záleží na každém konkrétním úřadu, zákonu či vyhlášce, co si pro jakou činnost jako DT vyjmenují.
Přesně tak. V českém právním řádu žádná jednoznačná definice "dokladu totožnosti" neexistuje.
IP zaznamenána

JJ

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 323
    • Zobrazit profil
Re:Dálniční nálepky a PČR
« Odpověď #18 kdy: 02 Února 2014, 16:10:29 »

Tak, jednoznačná definice nebo konečný výčet možných dokladů totožnosti podle mého vědomí v českém právním neřádu neexistuje. Dokonce i v samotném zákoně o OP se praví (v kontextu žádosti o vydání OP), že:

Totožnost se prokazuje občanským průkazem anebo jiným obdobným dokladem, který je veřejnou listinou, nebo jiným hodnověrným způsobem.

Silniční zákon pak navíc jednoznačně praví, že:

(1) Řidičský průkaz je veřejná listina, která osvědčuje řidičské oprávnění držitele a jeho rozsah a kterou držitel prokazuje své jméno, příjmení a podobu, jakož i další údaje v ní zapsané podle tohoto zákona.

Zákon o PČR pak poskytuje značnou volnost v tom, jak se prokazuje totožnost:

Prokázáním totožnosti se rozumí prokázání jména, popřípadě jmen, příjmení, data narození a v případě potřeby také adresy místa trvalého pobytu, adresy místa pobytu nebo adresy bydliště v zahraničí, rodného čísla a státní příslušnosti. Rozsah a způsob zjišťování osobních údajů musí být přiměřené účelu zjišťování totožnosti.

Předpokládám, že v případě buzerační kontroly bez podezření na přestupek apod. je čestné prohlášení způsobem více než přiměřeným.

Mimochodem, městské úřady v posledním ca roce holandský řidičák jako doklad totožnosti přijímají bez nejmenších problémů.
IP zaznamenána

Kuko28

  • Příspěvků: 203
    • Zobrazit profil
Re:Dálniční nálepky a PČR
« Odpověď #19 kdy: 03 Února 2014, 09:56:39 »

jestli můžu malý OT ohledně cizích ŘP

sám mám dvojité občanství ČR + SK. Ač už skoro 10 let žiju v ČR, stále používám SK řidičák. Jednou mě u kontrolní kontroly buzerovali, že to prý je "nesprávné" a musím si zařídit ČR řidičák. OP mám český, jen pro vysvětlení.

Pak jsem tedy po tom trochu pátral a dopátral se k následujícímu - v rámci EU se vzájemně uznávají ŘP všech členských zemí bez výjimky. Je to právě kvůli tomu, aby se nemuseli nanovo vydávat miliony nových unifikovaných a měnit ty miliony stále platných

jako rezident konkrétní země si mohu zažádat a vydání ŘP této země, ale je to snad čistě kvůli "komfortu občana", není to žádné pravidlo, nutnost, zákonná podmínka

takže jednoduše můžu mít občanství jedné země a ŘP druhé a není to nic proti ničemu

chápu to správně?
« Poslední změna: 03 Února 2014, 09:58:48 od Kuko28 »
IP zaznamenána

JJ

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 323
    • Zobrazit profil
Re:Dálniční nálepky a PČR
« Odpověď #20 kdy: 03 Února 2014, 11:55:15 »

Ano, je to přesně tak. U nás ve firmě máme spoustu lidí, co mají občanství jednoho státu EU a řidičák jiného. Mění se to vždy když doběhne platnost v tom státě, kde člověk zrovna bydlí.

Mírná zrada je jen v platnosti tam, kde se liší parametry. Tam pak vždy platí právo státu, ve kterém se člověk momentálně nachází a ne to, co má napsáno na řidičáku. Například Italové vydávají řidičáky na scootery od 14 nebo 15 let a Holanďané až od 16, skopčáci tuším umožňovali na B řídit auta až do 7,5 tuny a s více místy než jinde apod.
IP zaznamenána

Kuko28

  • Příspěvků: 203
    • Zobrazit profil
Re:Dálniční nálepky a PČR
« Odpověď #21 kdy: 03 Února 2014, 12:35:00 »

OK, díky

SK řidičák má v kolonce "platí do" - nic, takže teoreticky platí do konce světa  :)

a vzadu u popisu skupin je pro T (traktory) dopsáno omezení jen na území SK. Mimochodem to se taky jeden kontrolní kontroler snažil využít a argumentovat tím, že celý ŘP platí jen pro SK... Bohužel, když ani po kontrole povinné výbavy a odmítnutí se s ním dál o čemkoliv vybavovat a naopak žádosti o sepsání papírů pro správní řízení (nechal jsem to na něj, ať si vymyslí, že za co vlastně...) nic dalšího nenašel tak mě pustil na "domluvu"...
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Dálniční nálepky a PČR
« Odpověď #22 kdy: 03 Února 2014, 16:58:09 »

SK řidičák má v kolonce "platí do" - nic, takže teoreticky platí do konce světa  :)
Nedopadlo/nedopadne to na Slovensku stejně jako tady, kde prostě stát řekl "Řidičáky bez data platnosti platí do data XY a hotovo"?
IP zaznamenána

Kuko28

  • Příspěvků: 203
    • Zobrazit profil
Re:Dálniční nálepky a PČR
« Odpověď #23 kdy: 04 Února 2014, 09:20:46 »

ano, stát se to samozřejmě může, pak si ale prostě zajdu na úřad až už tady v ČR nebo si udělám výlet na Slovač a požádám o nový

druhá věc je, jestli místní orgáni budou přesně informováni, že ten a ten typ ŘP z té a té země má platnost jen do toho a toho data
IP zaznamenána

JJ

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 323
    • Zobrazit profil
Re:Dálniční nálepky a PČR
« Odpověď #24 kdy: 04 Února 2014, 10:34:09 »

Téměř jistě informováni nebudou. Já jsem si český řidičák z roku 1993 měnil za holandský až poté, co mu ouředním vyhlášením skončila platnost a nebyl s tím nejmenší problém. Holandský zákon umožňuje pouze výměnu platného řidičáku, ale když na něm není datum vyznačeno, nikdo to neřeší.
IP zaznamenána

VK II

  • Příspěvků: 25
    • Zobrazit profil
Re:Dálniční nálepky a PČR
« Odpověď #25 kdy: 10 Března 2014, 19:58:00 »

Re:fafejt
Dokladem totožnosti opravdu není jen OP.
Jen pár citátů:.....zákonná úprava nikde neobsahuje způsob a jakými prostředky se máte prokázat. Z toho vyplývá, že se lze prokázat i jinými doklady či způsoby, než je OP. Ovšem v některých situacích mít konkrétní doklad musíte, a to řidičský průkaz při silniční kontrole. Občanský průkaz je veřejnou listinou, která kromě výše uvedených údajů obsahuje mnohé další a navíc i vaši fotografii, a jako taková má přednost. Dalšími použitelnými doklady mohou být cestovní pas, řidičský průkaz, zbrojní průkaz.
Průkazem totožnosti se tu rozumí doklad, který je veřejnou listinou, je v něm uvedeno jméno a příjmení, datum narození a místo trvalého pobytu a je z něho patrná i podoba, popřípadě jiný údaj umožňující identifikovat osobu, která doklad předkládá, jako jeho oprávněného držitele.Tyto jako veřejné listiny vydávají příslušné správní úřady.........kontrolujícímu totiž nemáme povinnost ukázat OP, ale prokázat totožnost, to je třeba si pamatovat. Pokud OP nemáte a máte jiný průkaz totožnosti, pak je vše v pořádku. Zákon nezakazuje prokázat totožnost i kombinací více dokladů.....
IP zaznamenána

mch

  • Příspěvků: 184
    • Zobrazit profil
Re:Dálniční nálepky a PČR
« Odpověď #26 kdy: 10 Března 2014, 21:02:38 »

Re:fafejt
Dokladem totožnosti opravdu není jen OP.
Jen pár citátů:.....zákonná úprava nikde neobsahuje způsob a jakými prostředky se máte prokázat. Z toho vyplývá, že se lze prokázat i jinými doklady či způsoby, než je OP. Ovšem v některých situacích mít konkrétní doklad musíte, a to řidičský průkaz při silniční kontrole. Občanský průkaz je veřejnou listinou, která kromě výše uvedených údajů obsahuje mnohé další a navíc i vaši fotografii, a jako taková má přednost. Dalšími použitelnými doklady mohou být cestovní pas, řidičský průkaz, zbrojní průkaz.
Průkazem totožnosti se tu rozumí doklad, který je veřejnou listinou, je v něm uvedeno jméno a příjmení, datum narození a místo trvalého pobytu a je z něho patrná i podoba, popřípadě jiný údaj umožňující identifikovat osobu, která doklad předkládá, jako jeho oprávněného držitele.Tyto jako veřejné listiny vydávají příslušné správní úřady.........kontrolujícímu totiž nemáme povinnost ukázat OP, ale prokázat totožnost, to je třeba si pamatovat. Pokud OP nemáte a máte jiný průkaz totožnosti, pak je vše v pořádku. Zákon nezakazuje prokázat totožnost i kombinací více dokladů.....

Jen pro doplneni, nemusi to byt jen oficialne vydany doklad, ten je potreba napr. podle zavaznosti duvodu lustrace, obvykle staci i kdyz napr. 3 osoba nadiktuje iniciale ... po hadce s MP praha a volani na misto hlidky PCR jsem je odvedl do kancelare, kde jsem jim  ukazal vypis z obchodniho rejstriku a zamestnanci odkyvali ze jsem jednatel.A byl jsem 'ztotoznen'. Bylo to sice hooodne o nervech, MP i PCR trvali na obcance, lec nedokazali mi uvest jediny paragraf kde by exaktne bylo receno ze jen OP. Vyhrozovali odvozem na sluzebnu atp, no nakonec to vzdali kdyz PCR zjistila duvod meho ztotozneni - mestakum kteri kontrolovali auto na chodniku jsem sdelil ze ridic je v baraku a za chvili vyjde ven ...
IP zaznamenána