30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Stran: 1 [2] 3 4 ... 7

Autor Téma: On board kamera  (Přečteno 43336 krát)

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 091
    • Zobrazit profil
Re:On board kamera
« Odpověď #15 kdy: 04 Května 2017, 17:22:16 »

orientační fotky, pořízené šíleným křápem blbfounem Nokia C5-00.
OT: dokud se nerozpadne, budu to muzeum používat.
« Poslední změna: 04 Května 2017, 17:24:17 od enzym »
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

mikky

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 282
    • Zobrazit profil
Re:On board kamera
« Odpověď #16 kdy: 08 Května 2017, 20:15:37 »

enyzm: dají se z toho data vytáhnout nějakým standardním způsobem, nebo to umí jen tu jejich aplikaci DVR-Player? Případně nemáte to náhodou odzkoušeno pod linuxem?:)
IP zaznamenána
Je-li vám 35 a méně, jsme vrstevníci => budeme si tykat. Je-li vám více než 35, jsem pro vás děcko => můžete mi tykat.

Mates

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 683
    • Zobrazit profil
Re:On board kamera
« Odpověď #17 kdy: 09 Května 2017, 08:46:26 »

Proč to zdvojené napájení? Však kamera si dovede brát napájení z té horní části kde je GPS modul.
Mimochodem, zkoušel jste, pane kolego, aktualizovat radary v tom GPS modulu? Já mám tuto: https://www.aliexpress.com/item/Original-VICAR-S6-Car-DVR-Camera-Pro-Ambarella-A7LA50-Car-DVR-1296PCamcorder-Six-group-lens-140/32732980709.html?spm=2114.10010108.1000023.1.3CuOr2 Což je vlastně ekvivalent teto http://www.truecam.cz/obsahy-baleni/truecam-a7s-obsah-baleni/. Dovedl jsem přehrát SW, nicméně GPS modul se vůbec nechce chytit v počítači :(. je fakt, že tam mám tento http://www.truecam.cz/eshop/cs/prislusenstvi-pro-truecam/229-truecam-gps-modul-8594175350159.html modul.
IP zaznamenána

džeryna

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 213
    • Zobrazit profil
Re:On board kamera
« Odpověď #18 kdy: 09 Května 2017, 21:54:10 »

Škoda že na trhu není něco co by umožňovalo záznam šifrovat.
https://www.cel-tec.cz/kamery-do-auta/ - a to jsem dal do googlu jen cosi "gps kamera do auta se šifrováním"  ;D

1. O pravé šifrování patrně není řeči, navíc opice jsou jimi často vybaveny = umí je ovládat.
2. My chceme data obvykle ochránit před multizmrdama, ne je zničit nejistým způsobem
3. Záznam patrně šifrován vůbec není a je tam jen pseudobezpečnostní prvek = zadej heslo jinak mažu - což vůbec nemusí znamenat, že se data skutečně znehodnotí
4. Do kamery se lze dostat i bez otevreni krytu odfrezováním krytu

Pravdepodobny vyrobce Shenzhen Hongsheng Micro Electronics - model roku 2014/5 - takze na CZ trhu opet jen doprodej odpadu.

[1] https://www.policista.cz/clanky/reportaz/policejni-personalni-kamera-cel-tec-pd-77-g-1234/

No dobrá tedy, uznávám, že jsem si s tím mohl dát více práce a to, že to zrovna byl fízláckej model byla asi náhoda, nekoukal jsem na to... Nicméně (i bez googlení :D ) trvám na tom, že kurňa přece není boha, aby někdo nedělal kamery schopné šifrovat záznam... Jak budu mít chvilku času, tak porešeršuju více...
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 200
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:On board kamera
« Odpověď #19 kdy: 09 Května 2017, 22:38:38 »

No dobrá tedy, uznávám, že jsem si s tím mohl dát více práce a to, že to zrovna byl fízláckej model byla asi náhoda, nekoukal jsem na to... Nicméně (i bez googlení :D ) trvám na tom, že kurňa přece není boha, aby někdo nedělal kamery schopné šifrovat záznam... Jak budu mít chvilku času, tak porešeršuju více...
Jak byste si to technicky predstavoval?
https://kap.fp.tul.cz/attachments/article/251/RIF3_%C5%A1ifrov%C3%A1n%C3%AD%20k%C3%B3dov%C3%A1n%C3%AD.pdf
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

HelmMuth

  • Příspěvků: 289
  • You're never wrong to do the right thing
    • Zobrazit profil
Re:On board kamera
« Odpověď #20 kdy: 10 Května 2017, 07:45:15 »

Jak byste si to technicky predstavoval?
https://kap.fp.tul.cz/attachments/article/251/RIF3_%C5%A1ifrov%C3%A1n%C3%AD%20k%C3%B3dov%C3%A1n%C3%AD.pdf

Teď nechápu tu otázku, ani přílohu. Jakože není technicky možné zašifrovat data z kamerky na filesystem v reálném čase?
Samozřejmě to technicky možné je. Napadá mě velice jednoduchá "šifra", která je časově naprosto nenáročná, nicméně velmi lehce "rozlámatelná" : Při prvním startu kamerky zadáte nějaké "heslo", které bude argumentem XOR (exclusive OR) funkce (po nějakém otrimování). Tato instrukce je (obecně) velmi rychle zpracovávána ALU CPU. Všechna data po zpracování obrazu před ukládáním na filesystem budou zaXOŘena. Při kopírování z SD do PC budou zpětně odXOŘena tím samým heslem, tou samou funkcí ;)

Já vím, je to strašně stupidní a jednoduché, ale teoreticky proveditelné.
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 678
    • Zobrazit profil
Re:On board kamera
« Odpověď #21 kdy: 10 Května 2017, 08:10:33 »

Nebo SD/microSD karta, která po zasunutí do kamery bude spojena s telefonem třeba přes BT, v aplikaci bude nutné odemknutí, tím se zpřístupní file system. Google dělal, resp. nějak navrhnul něco obdobné. Jsou i USB flashky, které mají snad tlačítka na zadání kódu. Ale jak bezpečné to je, to je věc druhá.
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 091
    • Zobrazit profil
Re:On board kamera
« Odpověď #22 kdy: 10 Května 2017, 08:42:26 »

Citace
dají se z toho data vytáhnout nějakým standardním způsobem,
Ano, k PC se to připojí jako úložiště. Zatím jsem vždycky přehrával jejich aplikací (RegistratorViewer), protože se spojila s google maps a ukazovala na nich mapu. Zkusím přehrát něčím jiným. Linuxy jsem nezkoušel, anžto nemám žádný desktop Linux.
Citace
Proč to zdvojené napájení?
Zespodu není napájení, ale zadní kamera. Je to blbý, ale co už.
« Poslední změna: 10 Května 2017, 08:46:26 od enzym »
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 200
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:On board kamera
« Odpověď #23 kdy: 10 Května 2017, 09:19:12 »

Nevim co si predstavujete pod pojmem sifrovanim, ale ja si pod sifrovanim predstavuji, ze k obsahu je problematicke se dostat, bez znalosti tajemstvi - obvykle klice/hesla.
Pokud je heslo v kamere, je relativne jednoduche se k nemu dostat nehlede na ruzne SW/HW zlate klice TSA.

Neresime-li  hw diry  DRAM Row hammer a Cold boot attack apod. zbyva toho na sw strane dost.
Dovedu si predstavit, ze se pouzije jednorazovy klic/heslo, kterym se provede zaznam a prenese se bezpecne mimo kameru a na kamere se klic nenavratne znici a nasledne se bezpecne odstrani z pameti kamery.

Problem je skutecne bezpecna implementace  a pak patrne vysledna cena, pokud si to nezbastlite na RPi co podobnem kramu-kde mozna narazite na problem s vykonem, pripadne snadnosti nasazeni.
https://cvit.iiit.ac.in/images/ConferencePapers/2008/Narsimha08Fast.pdf

Kdyz jsem pred cca 2 lety prednasel o moznosti zneuziti mobilu a pristupu k bankovnimu uctu, koukali na mne, jak na ET a paranoika.
Zde to je v praxi https://www.root.cz/clanky/postrehy-z-bezpecnosti-ss7-zranitelnosti-zneuzity-k-vykradeni-bankovnich-uctu/

Zkusím přehrát něčím jiným. Linuxy jsem nezkoušel, anžto nemám žádný desktop Linux.
Co nejake live CD/DVD napr. ubuntu - nabootuje, odzkousi... https://www.youtube.com/watch?v=Fc5kRkRtEYw
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:On board kamera
« Odpověď #24 kdy: 10 Května 2017, 09:58:50 »

Také se může stát, že po nezaviněné bouračce budu mimo a nešifrovaný záznam z kamery fízlům umožní i bez mé pomoci vypátrat a usvědčit viníka. Což povede k tomu, že pojišťovna bude klopit a moje rodina neumře hlady.

Takže je tu otázka, zda to má smysl.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:On board kamera
« Odpověď #25 kdy: 10 Května 2017, 10:13:20 »

Nevim co si predstavujete pod pojmem sifrovanim, ale ja si pod sifrovanim predstavuji, ze k obsahu je problematicke se dostat, bez znalosti tajemstvi - obvykle klice/hesla. Pokud je heslo v kamere, je relativne jednoduche se k nemu dostat nehlede na ruzne SW/HW zlate klice TSA.
Tohle v principu řeší asymetrická šifra. V kameře, klidně napevno, bez nutnosti zadávat PIN či jej jinak chránit, může být jen veřejná část klíče umožňující vznikající záznam zašifrovat, jeho protějšek umožňující dešifrování může mít uživatel jinde.

Také se může stát, že po nezaviněné bouračce budu mimo a nešifrovaný záznam z kamery fízlům umožní i bez mé pomoci vypátrat a usvědčit viníka. Což povede k tomu, že pojišťovna bude klopit a moje rodina neumře hlady.
K tomu v zásadě stačí, aby získat ten záznam kromě vás uměla i rodina, případně aby privátní klíč byl uložený společně se závětí u notáře atp.
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 200
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:On board kamera
« Odpověď #26 kdy: 10 Května 2017, 10:45:41 »

Také se může stát, že po nezaviněné bouračce budu mimo a nešifrovaný záznam z kamery fízlům umožní i bez mé pomoci vypátrat a usvědčit viníka. Což povede k tomu, že pojišťovna bude klopit a moje rodina neumře hlady.
Obratim to, Vase rodina nedostane nic, protoze udelate chybu a Vas zaznam to zdokumentuje a pujde to na hrazeni neceho co nehradi pojistovna apod. - vubec pritom nemusi jit o nehodu, ale treba o nejaky konflikt pri vystupu z vozidlam apod. ci jiny excess.

Podivejte se, jestli sifrovat nebo ne, o tom se tu prit nechci - to si musi kazdy zvolit sam, ma to sve vyhody i nevyhody.

Tohle v principu řeší asymetrická šifra. V kameře, klidně napevno, bez nutnosti zadávat PIN či jej jinak chránit, může být jen veřejná část klíče umožňující vznikající záznam zašifrovat, jeho protějšek umožňující dešifrování může mít uživatel jinde.
Ano, to mate pravdu, ale tu jsem - patrne nespravne vyloucil vypocetni narocnosti - pomalosti, cene HW a spotrebe a obvyklemu bitrate HD zaznamu.
Mozna to pujde obejit obdobou hybridniho sifrovani, zatim jsem pokusy o neco takoveho uvest na trh nezaznamenal - pokud neberu v potaz mobily a cloud, kde ma k necemu dochazet, ale technicke podrobnosti jsou spise skryty.
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:On board kamera
« Odpověď #27 kdy: 10 Května 2017, 11:03:02 »

Tohle v principu řeší asymetrická šifra. V kameře, klidně napevno, bez nutnosti zadávat PIN či jej jinak chránit, může být jen veřejná část klíče umožňující vznikající záznam zašifrovat, jeho protějšek umožňující dešifrování může mít uživatel jinde.
Ano, to mate pravdu, ale tu jsem - patrne nespravne vyloucil vypocetni narocnosti - pomalosti, cene HW a spotrebe a obvyklemu bitrate HD zaznamu. Mozna to pujde obejit obdobou hybridniho sifrovani, zatim jsem pokusy o neco takoveho uvest na trh nezaznamenal - pokud neberu v potaz mobily a cloud, kde ma k necemu dochazet, ale technicke podrobnosti jsou spise skryty.
Pochopitelně jsem myslel nějaké hybridní schéma, třeba to úplně nejpitomější - tj. každých N minut náhodně vygenerovat klíč pro použitou symetrickou šifru a uložit ho zašifrovaný asymetricky spolu s tím záznamem (a ten předchozí již nepotřebný v paměti zlikvidovat). Že takovou fíčuru obvyklé čínské krámy nejspíš nemají nerozporuji, ale technicky to není nic, co by nešlo velmi jednoduše realizovat (z hlediska HW i SW).
IP zaznamenána

asmodeus

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 630
    • Zobrazit profil
Re:On board kamera
« Odpověď #28 kdy: 10 Května 2017, 11:33:08 »

Šifrování by mělo význam ještě v jednom případě - podle odkazu, co byl tady na fóru, se UOOU vyjádřil ke kamerkám, že záznam by neměl být uchovávaný víc, než cca 2 dny zpět. Šifrování by to mohlo řešit.

Až budu mít chvíli, skouknu možnost zástavby kamerky, co zde dával enzym. V podstřeší mám prázdný prostor s krytem, na který bych zmáčkl (klik klak) a kamera by měla výhled vpřed, při ukončení jízdy bych ji zase pouhým stlačením skryl. Napájení od vodiče ze spínací skříňky - zapalovač je u mého auta napájený pořád a to nechci.

Záznam zadní kamery je použitelný i u zatmaveného zavazadelníku? Spíš než o záznam bych to používal jako parkovacího asistenta...
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 091
    • Zobrazit profil
Re:On board kamera
« Odpověď #29 kdy: 21 Června 2017, 04:41:37 »

Citace
dají se z toho data vytáhnout nějakým standardním způsobem,
Ano, k PC se to připojí jako úložiště. Zatím jsem vždycky přehrával jejich aplikací (RegistratorViewer), protože se spojila s google maps a ukazovala na nich mapu. Zkusím přehrát něčím jiným.
Konečně jsem se k tomu dostal. K Widlím i LinuxMintu lze kameru připojit jako úložiště a standardní přehrávače si se soubory (formát MOV) bez problémů poradí. Pokud se však soubory otevřou jejich přehrávačem RegistratorViewer (http://truecam.com/download/player.zip), ten dekóduje GPS data a na mapě podle výběru zobrazuje cestu.

Citace
Záznam zadní kamery je použitelný i u zatmaveného zavazadelníku?
Je, viz videa.

Videa z mého oblíbeného kopečku, každé má 5 minut záznamu. Záznam z přední kamery má velikost 0,4 GB, ze zadní 0,26 GB. Heslo pro všechny stejné, inovativní: 30kmh
https://uloz.to/!wmVkaQSiIWxP/pezinska-baba-nahoru-predni-mov
https://uloz.to/!kpCo8nWsPuXF/pezinska-baba-nahoru-zadni-mov
https://uloz.to/!rE7l2HSN8u8d/pezinska-baba-dolu-predni-mov
https://uloz.to/!JQZOsyVQEYtu/pezinska-baba-dolu-zadni-mov
Pokud si to nějaký masochista stáhnul a sledoval rychlost z GPS údajů, vězte, že nejezdím do zatáček jako debil, ale GPS rychlost má zpoždění 1 až 2 s za realitou.
Mnozí ten kopeček znají a tak jim připadne, že se zbytečně plazím zatáčkami i v situacích, kdy mě nikdo nebrzdí. Jako výmluvu bych aplikoval svůj věk a to, že jsem vstával ve 4:30 a celý den jsem strávil na pěkně venku na sluníčku prací, prostě jsem nebyl ve své kůži. Třeba se někdy podaří lepší záznam.
Cestou nahoru až na pár stovek metrů mě nikdo nebrzdil, dolů nuda nesmírná za plazící se fobií.
« Poslední změna: 21 Června 2017, 06:14:29 od enzym »
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.
Stran: 1 [2] 3 4 ... 7