30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Modrá zóna - propadlá platnost park. karty  (Přečteno 9084 krát)

Doggazz

  • Příspěvků: 102
    • Zobrazit profil
Modrá zóna - propadlá platnost park. karty
« kdy: 02 Února 2017, 22:17:33 »

Zdravím pánové, včera mi byl vhozen do schránky dopis z magistrátu. Píše se v něm, že vůz jehož jsem provozovatelem, stál déle jak 3 minuty, bla bla bla (na vozidle byla pár dní propadlá park. karta, obnovená následující týden od upozornění za stěračem). Světe div se, nechtějí žádné peníze, jen abych do pěti dnů udal řidiče. Údajný přestupek byl spáchán 19.2. 2016, tedy skoro před rokem. Teď jsem se hrabal v papírech a nalezl jsem onu klasickou výzvu k uhrazení částky, která mi byla doručena v březnu loňského roku a kde požadovali 400,-. Takže evidentně jsem to nechal vyhnít a čekal na sprdel. Ta ale tedy podle toho aktuálního dopisu nenastala. S takovýmhle průběhem jsem se ještě nesetkal. Když se jim napráším sám, přijde mi znovu ona klasika k uhrazení částky (němce už psát nechci, ten mě z výzvy za 1000,- udělal ve sprdeli 4000,-)?  Nebo mi to dají sežrat i s poplatkem za správní řízení?
« Poslední změna: 02 Února 2017, 22:30:15 od Doggazz »
IP zaznamenána

PJ

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 286
    • Zobrazit profil
Re:Modrá zóna - propadlá platnost park. karty
« Odpověď #1 kdy: 02 Února 2017, 23:21:12 »

Je to standardní náběh na SprDel, akorát trochu pomalejší.

a) Udáte řidiče a oni to budou řešit s řidičem jako jeho přestupek, když to s ním nevyřeší hodí SprDel na provozovatele.
b) Napíšete němce a němec se nepřizná, hodí SprDel na provozovatele.
c) Neuděláte nic, hodí SprDel na provozovatele.
d) Trump postaví zeď, hodí SprDel na provozovatele.

"Klasika k uhrazení částky" už nepřijde (tu jste už dostal v březnu ne?) Přijde spíš příkaz k uhrazení vyšší částky ;) Jestli tam budou navíc náklady za správní řízení záleží na nich.
IP zaznamenána

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 143
    • Zobrazit profil
Re:Modrá zóna - propadlá platnost park. karty
« Odpověď #2 kdy: 02 Února 2017, 23:33:23 »

No a já ještě doplním, přestupky už neprekludují po pouhém roce…

Dne 17. 8. 2015 byl novelizován zákon č. 200/1990 Sb., o přestupcích:

(2) Běh lhůty pro projednání přestupku podle odstavce 1 se přerušuje zahájením řízení o přestupku, jakož i vydáním rozhodnutí o přestupku, jímž je obviněný z přestupku uznán vinným; je-li prvním úkonem v řízení vydání příkazu o uložení pokuty, přerušuje se běh lhůty jeho doručením.

(3) Přerušením běhu lhůty pro projednání přestupku podle odstavce 1 začíná běh nové lhůty pro projednání přestupku; přestupek však nelze projednat, uplynuly-li od jeho spáchání dva roky.“

Podstatné je, že tohle je platné od  1. 10. 2015, takže se to na Vás již vztahuje. A to se ještě jedná o přestupek, který je SPRDELizovatelný, pokud se nemýlím…
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Modrá zóna - propadlá platnost park. karty
« Odpověď #3 kdy: 03 Února 2017, 02:06:04 »

Do kdy máte reagovat na tu výzvu? Bude to těsné, pokud by vám stihli do 19. 2. včetně doručit (třeba i fikcí) příkaz nebo zahájení přestupkového řízení, tak by řízení ještě mohlo proběhnout.

Jinak ano, můžete se přiznat, případně označit jiného řidiče, který se následně přizná. Cílem je zabránit tomu, aby SO přestupek mohl udržitelným způsobem odložit dříve než 20. 2., což by mu umožnilo přejít na sprdel provozovatele, a zároveň to udělat tak, aby proti řidiči, který se přiznal, nestihnul v roční lhůtě řízení zahájit.

Pak by měl SO být v koncích, sice nelze vyloučit, že se i tak pokusí o sprdel, ale za delší konec provazu byste měl tahat vy. Abych byl upřímný, zatím jsem ale sprdelní řízené zahájené po prekluzi ještě neviděl zastavené právě z důvodu, že by se odložení po prekluzi nevešlo do § 125f(4)(a) ZPPK, buď v takové situaci SO sprdel vůbec nezačínal, nebo to vyhnilo jinak.

Váš případ, pokud to časově vychází, se nicméně jeví jako téměř ideální podvozek pro otestování, zejména v případě sebeudání, protože pak fakt nebude SO moct říct, že odložil, protože nezjistil - on totiž zjistí, ale odloží kvůli prekluzi. V obvyklém případě, že provozovatel dělá celou dobu mrtvého brouka, by i odložení po prekluzi bylo při použití extenzivního výkladu § 125f snad hajitelné.
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 091
    • Zobrazit profil
Re:Modrá zóna - propadlá platnost park. karty
« Odpověď #4 kdy: 03 Února 2017, 02:37:58 »

19.2. je letos neděle, takže platná fikce by musela nastat (snad) 17.2. => oznámení do schránky 7.2., úředník by musel vypravit písemnost nejpozději 6.2.
Dotaz: je to správná úvaha, nemá SO šanci na doručení fikcí nejbližší následující pracovní den 20.2.?

Vaše oznámení řidiče musí mít razítko od pošty nejpozději v den, na který se hh ptá. Počet dnů jste uvedl, ale nikoli datum, od kterého se začíná počítat, nepochybně to není den, kdy bylo vhozeno do schránky, ale nejméně o den dříve. Potřebné najdete na obálce výzvy k bonzu. Pokud "včera" znamená 1.2., tak 5 dnů se začalo počítat nejpozději 31.1. Pokud počítání začalo 30.1. či 31.1., stačí podat na poštu 6.2 => doručeno na úřad bude 7.2. Vzhledem k tomu, že SO pravděpodobně nevlastní stroj času, tak to může zabalit. Pokud počítání začalo 27.1., tak je bonz pozdě.

Bude to hra o dny, tak si dejte záležet a nezmastěte to pozdním odesláním o jeden den ani dřívějším o jeden den. Pomoci Vám může kalkulačka lhůt https://www.30kmh.cz/calc.html.
« Poslední změna: 03 Února 2017, 02:49:10 od enzym »
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 023
    • Zobrazit profil
Re:Modrá zóna - propadlá platnost park. karty
« Odpověď #5 kdy: 03 Února 2017, 02:51:01 »

Možná jim tam ještě jako bonus přihodit námitku podjatosti, ať se tam kluci úřednický nenudí.
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Modrá zóna - propadlá platnost park. karty
« Odpověď #6 kdy: 03 Února 2017, 11:30:53 »

No a já ještě doplním, přestupky už neprekludují po pouhém roce…

Tenhle prekluduje když se jim do 19.2. nepodaří zahájit řízení s někým ani ho odložit..

Jestli nemáte datovou schránku tak už nestihnou..

19.2. je neděle a tak poslední den kdy se ještě stihne fikce doručení je pátek 17.2. ..leda by to byl mimořádně odhodlaný úředník a když mu 7.2. přijde udání řidiče tak by obratem sepsal zahájení řízení a šel ho osobně doručit..

Jestli máte datovou schránku tak tam fikce doručení může nastat i o víkendu..

Ale řešení by asi bylo jim napsat třebas že řídil můj kamarád Pepa a bližší údaje zrovna teď nemám u sebe a pošlu co nejdřív a žádám o přiměřenou lhůtu na doplnění podání.. už to by stačilo.. musí dát lhůtu aspoň 5 dní a s doručováním to bude už po prekluzi..
a nebo jim pro jistotu ještě nějakého kamaráda předhodit.. ale pak si udaná osoba v žádném případě nesmí vyzvednout dopis z úřadu dřív než 20.2.
IP zaznamenána

Doggazz

  • Příspěvků: 102
    • Zobrazit profil
Re:Modrá zóna - propadlá platnost park. karty
« Odpověď #7 kdy: 03 Února 2017, 15:27:47 »

Zdravím, díky za rady. Nakonec tam napíšu přítelkyni, která má trvalý pobyt mimo Prahu. Dopis se měl na poště vyzvednout do 30.1., 1.2. byl ve schránce.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 023
    • Zobrazit profil
Re:Modrá zóna - propadlá platnost park. karty
« Odpověď #8 kdy: 03 Února 2017, 15:35:24 »

Tak hlavně aby to přítelkyně nepřevzala příliš brzo.
IP zaznamenána

Thom@s

  • Příspěvků: 436
    • Zobrazit profil
RE:Modra zona...
« Odpověď #9 kdy: 19 Února 2017, 01:39:22 »

Sry za stupid dotaz, ale kdyz prijde do datovky neco 1.1. tak je fikce doruceni 10.1. Nebo se ten prvni den nepocita? Jeste jednou sry.
IP zaznamenána

iWarp

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 511
    • Zobrazit profil
Re:Modrá zóna - propadlá platnost park. karty
« Odpověď #10 kdy: 19 Února 2017, 08:29:20 »

1 + 10 = 11; tedy 11. 1. Tady je na to pomocníček.
IP zaznamenána
Jen klid, jen klid. Včera jsem se v baru díval na Matlocka. Sice nešel zvuk, ale myslím, že vím jak na to.

Thom@s

  • Příspěvků: 436
    • Zobrazit profil
RE:Modra zona...
« Odpověď #11 kdy: 19 Února 2017, 09:20:37 »

A plati tedy vzdy, ze den doruceni se do lhuty nepocita, at jde o fikci doruceni do datovky nebo fikci postou nebo treba lhutu k podani odvolani, ev. odporu atp.? Je to docela zasadni informace.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Modrá zóna - propadlá platnost park. karty
« Odpověď #12 kdy: 19 Února 2017, 10:22:29 »

§ 40(1)(a) SprŘ: Pokud je provedení určitého úkonu v řízení vázáno na lhůtu, nezapočítává se do běhu lhůty den, kdy došlo ke skutečnosti určující počátek lhůty; to neplatí, jde-li o lhůtu určenou podle hodin; v pochybnostech se za počátek lhůty považuje den následující po dni, o němž je jisto, že skutečnost rozhodující pro počátek běhu lhůty již nastala.

IP zaznamenána

Doggazz

  • Příspěvků: 102
    • Zobrazit profil
Re:Modrá zóna - propadlá platnost park. karty
« Odpověď #13 kdy: 02 Března 2017, 21:39:22 »

Zdravím všechny, jak zmiňuji výše, napráskal jsem přítelkyni, která má trvalý pobyt mimo Prahu. Včera se psaní z pražského magistrátu objevilo v její schránce. Píší, že jsem jí udal a ať do pěti dnů podá vysvětlení, respektive ať zašle zpět přiložený papír, ve kterém přiznává svou vinu.

Máte nějaké tipy na další postup? Děkuji. :)
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Modrá zóna - propadlá platnost park. karty
« Odpověď #14 kdy: 02 Března 2017, 22:27:38 »

A je to ten přestupek z 19.2.2016?

Jestli ano tak může jen napsat že je možné že řídila, ale odpovědnost za přestupek už zanikla tak navrhuje ho odložit z důvodu promlčení.
IP zaznamenána