30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Spor s bytovým družstvem o peníze  (Přečteno 5980 krát)

jvms

  • Příspěvků: 191
    • Zobrazit profil
Spor s bytovým družstvem o peníze
« kdy: 04 Prosince 2016, 21:33:27 »

Zdarvím,

našel by se někdo z Ostravy, kdo by byl schopen posoudit můj případ (samozřejmě, že ne zadarmo) a případně pomoct s trestním oznámením, soudem, exekucí atd.? Prostě kompletním zastupováním? První shůzku bych viděl už tento týden v úterý či středu odpoledne.

O co jde:
Převáděli jsme družstevní byt do osobního vlastnictví. Ve smlouvě o převodu se píše, že družstvo na společenství vlastníků (SVJ) převede finance z fondu na údržbu společných prostor, které připadají na daný byt. Jedná se o cca 35 tis. Po těchto penezích mi je celkem hovno. Dále se tam píše, že z fondu údržby bytu bude na dananou jednotku vyplacceno 25 tis. (než se vyřídily papíry, tak to narostlo na cca 28 tis.) na účet převodce (tzn. mě). Vyúčtování a převod peněz měl proběhnout po změnách v katastru, což bylo v srpnu 2016. Mezitím začala revitalizace našeho domu. Vše, s vyjímkou nadstandartního vybavení (zasklení lodžije, speciální atypické sušáky na prádlo, atd.) se mělo platit z úvěru a fondu oprav, prostě společných financí. Družstevnící, kteří, chtěli nadstandartní vybavení jej mohli financovat právě z fonfu na údržbu bytu. Vyúčtování mi přišlo až teď. Dopis ležel ve schránce, doručen pracovníkem družstva, nikoliv poštou. Píše se v něm, že 27 tis padlo na "GO lodžie" a vyplatí mi jen 800,- Kč, které tam zůstaly. Náš byt žádné nadstandartní vybavení nechtěl, chceme pouze "základní" variantu revitalizace. Vzhledem k tomu, že to je poměrně dost peněz, tak bych o ně nerad přišel (už jsem s nimi počítal na další výdaje).

Zítra se jdu zeptat na družstvo, jak mi to vysvětlí. Ale vzhkedem ke zkušenostem s naším družstvem se obávám, že to budu muset řešit přes trestní oznámení a další páky našeho právního systému.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 310
    • Zobrazit profil
Re:Spor s bytovým družstvem o peníze
« Odpověď #1 kdy: 05 Prosince 2016, 00:05:56 »

Podle popisu je trestní oznámení nesmyslné nebo přinejlepším naprosto předčasné.

Převod bytu z družstevního do osobního vlastnictví probíhá obvykle jako obyčejná kupní smlouva, kde většinou není co řešit, je-li ale zároveň vypořádáván původní členský podíl v družstvu (včetně např. těch různých fondů připadajících k podílu, nebo naopak podílu na dluzích a jiných závazcích družstva), může to být velmi složité. Záleží na znění smlouvy, stanovách družstva a mnoha dalších věcech. Najděte si normálního místního právníka (advokáta), domluvte si nějakou cenu za předběžné posouzení případu (nejlépe fixní, případně hodinovou) a na základě toho se pak rozhodněte, jak dál (jestli s nějakou taktikou jednat mimosoudně, případně družstvo o ten rozdíl žalovat atp.).

Snaha vyhledat advokáta skrze toto fórum je, obávám se, odsouzena k neúspěchu.
IP zaznamenána

jvms

  • Příspěvků: 191
    • Zobrazit profil
Re:Spor s bytovým družstvem o peníze
« Odpověď #2 kdy: 05 Prosince 2016, 06:59:17 »

HH, jako vždy, děkuji za odpověď.

Nechci to řešit zde na fóru. Spíše sonduju, zda tu náhodou není někdo z okolí, kdo by byl schopen poradit. Protože žádného právníka v Ostravě neznám a na internetu jich je hafo a netuším, jak si takového právníka vybrat  :o Uvítám alespoň nějaké doporučení na někoho konkrétního.

Ve smlouvě o převodu družstevního podílu to je jasně uvedené:
1. z fondu na údržbu společných prostor bude převedeno 35 tis připadajících na danou jednotku do fondu SVJ
2. z fondu na údržbu bytu bude nabyvateli (tzn. mě) vyplaceno 28 tis.

Přišlo ve vyúčtovní, kde z těch 28 tis odečetli 27 tis za GO lodžije a nikdo neví, za co.

V každém případě, dnes jdu na družstvo zjistit, co to má znamenat. A tam se můžud ozvědět cokoliv od "Je to naše chyba" po "Pane, vy jste chuj a běžte do ......" Pak budu chytřejší a zvážím další kroky. Ale i tak budu vděčný za kontakt na někoho, koho můžu mít v záloze a řešit to s ním.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 310
    • Zobrazit profil
Re:Spor s bytovým družstvem o peníze
« Odpověď #3 kdy: 05 Prosince 2016, 08:58:38 »

V Ostravě bohužel nikoho neznám, jen velké firmy, které by vás ale v lepším případě natáhly, v horším s 27tisícovým sporem rovnou vyhodili.

Pokud jde o větu „Straně X bude vyplaceno 28 tis.“, tak tady dost záleží na kontextu. Jedna možnost je, že družstvo tento svůj závazek takto uznává, ale proti němu započítává nějaký závazek protisměrný, např. pokud účinky převodu vlastnického práva nastaly ještě před dokončením rekonstrukce, je vám naúčtováno to, co tam od té doby proinvestovali (přičemž v ten moment je nerozhodné, co bylo o rekonstrukci ujednáno v rámci družstva, tj. z kterých interních zdrojů se bude financovat standard/nadstandard, od okamžiku, kdy jste se stal vlastníkem jednotky, jde samozřejmě vše za vámi, není-li to financováno např. z fondu oprav SVJ).

Je samozřejmě taky možné, že to na vás jen zkouší a obsah dohody o změně členských práv je jasný, ale už bych se opakoval. Zde to analyzovat nehodlám, jen upozorňuji, že problematika vypořádání členství v družstvu může být složitá a smlouvu je třeba vyložit jako celek, nikoliv podle izolovaných ustanovení. K reakci mě vyprovokovalo jen to, že jako první věc, která vás napadla, bylo TO - to je naprosto zvrácené a doporučuju velkou zdrženlivost, jinak by se to klidně mohlo obrátit i proti vám (např. jako TČ křivého obvinění či pomluvy). Standardním prostředkem ochrany v případě, že se s družstvem nedohodnete a budete přesvědčen, že z jejich strany došlo k porušení smlouvy, je civilní žaloba na plnění, nikoliv trestní řízení.
IP zaznamenána

jvms

  • Příspěvků: 191
    • Zobrazit profil
Re:Spor s bytovým družstvem o peníze
« Odpověď #4 kdy: 05 Prosince 2016, 11:21:26 »

Děkuji za moudrou odpověď.

napadla, bylo TO - to je naprosto zvrácené a doporučuju velkou zdrženlivost, jinak by se to klidně mohlo obrátit i proti vám (např. jako TČ křivého obvinění či pomluvy). Standardním prostředkem ochrany v případě, že se s družstvem nedohodnete a budete přesvědčen, že z jejich strany došlo k porušení smlouvy, je civilní žaloba na plnění, nikoliv trestní řízení.

Toto jsem vůbec netušil. Škoda, že Vás nemáme v Ostravě.
IP zaznamenána