30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [WIN] Překročení povolené rychlosti Lysá nad Labem ve stádiu řízení o správním deliktu  (Přečteno 10523 krát)

hm23

  • Příspěvků: 33
    • Zobrazit profil

Přeji hezký den,

v prvé řadě bych chtěl poděkovat všem, kteří se podílí na tomto skvělém projektu. Vaše rady mi v minulosti moc pomohly a i já se snažím se svém okolí šířit osvětu.

A teď k tomu, proč zakládám tohle vlákno. Někdy v průběhu prázdnin mi poštou od MěÚ Lysá nad Labem přišel dopis, ve kterém jsem byl jako provozovatel vozidla vyzván k uhrazení částky 1 000 Kč, jelikož s mým vozidlem byl v červnu tohoto roku spáchán přestupek v podobě překročení maximální povolené rychlosti ve městě o 15 km/h. Dopis jsem si samozřejmě přečetl až po vhození do schránky a jelikož mám datovou schránku, jeho obsah jsem si s pobavením přečetl a dopis vyhodil.

V září si v Lysé pravděpodobně někdo všiml, že jim na účtě chybí očekávaných tisíc korun, vytáhl si hlavu ze zadnice, podíval se, že mám datovku a identickou výzvu včetně příloh zaslal opakovaně tam. První přílohou byl formulář, ve kterém jsem mohl napráskat řidiče a druhou přílohou byl záznam o měření rychlosti včetně fotek. I tuto výzvy jsem si přečetl až po deseti dnech a dále na nic nereagoval.

Dalším krokem úřadu bylo zaslání příkazu, ve kterém jsem byl jako provozovatel uznán vinným ze spáchání správního deliktu. Proti tomuto příkazu samozřejmě podám ve lhůtě odpor a budu se bránit. Na tomto místě bych vás chtěl požádat o pomoc se strategií obrany. Napadly mě tyto tři body, na základě kterých se domnívám, že by řízení mělo být zastaveno:
  • Výzva byla zaslána poštou, nedošlo k jejímu doručení a tudíž nebyly splněny podmínky pro zahájení řízení o správním deliktu. Opakované doručení výzvy do datové schránky se nepočítá, jelikož to úřad už jednou na začátku zpackal.
  • Úřad se snažil najít skutečného viníka pouze formálně. Součástí výzvy sice bylo poučení a formulář, ve kterém jsem mohl někoho udat, nicméně tímto by se měl dle mého názoru úřad zabývat až v dalším kroku. Například v Praze to takto funguje, v dalším kroku mě úřad přímo vyzývá, abych někoho udal. Řízení o správní deliktu tak dle mého názoru ani nemohlo být zahájeno, jelikož úřad nevynaložil odpovídající snahu aby našel viníka (v příkazu je pouze uvedeno, že součástí spisu je záznam o odložení věci proti konkrétní osobě) .
  • Dokumentace přestupku je značně nekvalitní. Registrační značka vozidla je naprosto nečitelná, protože svítilo ostré proti slunce a celá tabulka se slívá do jednolité bílé plochy. Jediné, co je vidět, je odraz registrační značky na (pravděpodobně vnějším) krycím skle kamery situovaný někde na silnici před autem. Avšak i tento odraz je nekvalitní, rozostřený a třeba pětka vypadá jako šestka.

Mám takový pocit, že jsem na každý ze tří výše uvedených bodů viděl nějaký judikát, pokud mi ho pomůžete najít, budu vám velmi zavázán. Taky mi moc pomůže, když mi pomůžete výše uvedené body nějak rozvést a nebo případně jako nesmysl zavrhnout. A samozřejmě pokud vás napadne cokoliv dalšího, co by se v obraně dalo použít, budu moc rád.

Děkuji vám všem!

P.S.: Myslíte si, že jsem měl po výzvy v datovce raději hned použít helmuta?
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 890
    • Zobrazit profil

Prvně bych je zkusil překvapit a zajít si pro spis - strategie  : "nejprve mi ukažte soupis součástí spisu a pak se rozhodnu co chci vidět a co chci zkopírovat" Maj tam bordel a pokud si tu maškarádu co vnikne nahrajete máte další bod do případné odvolačky. Co já vím, tak tam maj pěknej bordel. Pokud na to nespěcháte můžu Vám spis vyzvednout.
Další - pokud vím ještě neopravili smlouvu s CzechRadarem, takže bych požadoval aby ji přiložili....

Inspirace:
https://www.30kmh.cz/index.php?topic=2479.0%3btopicseen
https://mestolysa.cz/cz/mestsky-urad/povinne-zverejnovane-informace/vyrocni-zpravy-o-poskytovani-informaci-dle-zakona-c-106-1999-sb/859-prubezne-zverejnovani-informaci-dle-zakona-c-106-1999-sb-za-rok-2014

IP zaznamenána

hm23

  • Příspěvků: 33
    • Zobrazit profil

Děkuji za odpověď,

rozumím tomu správně, že když bych teď požádal o zaslání spisu do datovky podle InfZ, tak riskuju, že si spis dají do pořádku, zatímco když tam přijdu nečekaně v úředních hodinách s kamerou v ruce, velmi pravděpodobně budou chybět věci jako soupis, číslování stránek, stránky?
IP zaznamenána

kverulant

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 768
  • Ego sum qui sum
    • Zobrazit profil

Já bych se nebránil tomu tak rozumět. Stačí, že si to tady přečtou. Nebo máte nějaké alternativní vysvětlení ?  :)
IP zaznamenána

hm23

  • Příspěvků: 33
    • Zobrazit profil

Zdravím,

řízení bylo zastaveno a já vám všem moc ještě jednou děkuji za rady!

Průběh byl nakonec takový, že jsem si požádal o kopii spisu dle InfZ, která mi včetně omluvy tajemníka přišla až po zaslání stížnosti. Spis na první pohled vypadal v pořádku, ale u něčeho chybělo číslování a nebo neodpovídaly názvy dokumentů v soupisu (dokonce jeden stejný dokument tam byl dvakrát pod jiným názvem). Vyjádření, které jsem jim zasílal, bylo velmi podobné tomu, na které mě odkázal pk202, jelikož ty chyby úřadu byly stejné - ani formálně nevyloučili nehodu, radar stále v rozporu se zákonem, hledání viníka skutečně pouze formální a taky jsem rozporoval čitelnost RZ a špatné doručování.

Z celé věci jsem si odnesl zcela jednoznačný dojem, že celý systém je nastavený na co nejvíc low cost vedení správního řízení s tím, že stejně drtivá většina hejlů zaplatí a ten zlomek lidí, co dělá vlny, jim je prostě ukradený, jelikož takhle nastavený systém z hlediska poměru příjmy a náklady sype prostě nejvíc.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 890
    • Zobrazit profil

.... jelikož takhle nastavený systém z hlediska poměru příjmy a náklady sype prostě nejvíc.

Ano, pochopil jste to naprosto přesně......
IP zaznamenána

tarmara

  • Příspěvků: 265
    • Zobrazit profil

konkrétní čísla z Lysý: v rozpočtu obce je počítáno už několik let s ročním příjmem čistě z radaru (a ten je jeden) 10 milionů - a již několik let se vesele budget plní. Pokud by se to přepočetlo jen na příkazy za litr, tak je to cca 27 ZAPLACENÝCH příkazů za DEN! Včetně svátků a nedělí. Dopad na bezpečnost (zpomalení vozidel) na tom měřeném úseku si z neklesající úrovně vybraného "mýta" udělá představu každý sám. Jen pro srovnání z hazardu/forbesů má obec ročně 8 milionů.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 890
    • Zobrazit profil

konkrétní čísla z Lysý: v rozpočtu obce je počítáno už několik let s ročním příjmem čistě z radaru (a ten je jeden) 10 milionů - a již několik let se vesele budget plní. Pokud by se to přepočetlo jen na příkazy za litr, tak je to cca 27 ZAPLACENÝCH příkazů za DEN! Včetně svátků a nedělí. Dopad na bezpečnost (zpomalení vozidel) na tom měřeném úseku si z neklesající úrovně vybraného "mýta" udělá představu každý sám. Jen pro srovnání z hazardu/forbesů má obec ročně 8 milionů.

Navíc ten radar ani není v Lysé nad Labem ale ve vesnici o několik km dále (Vestec)........
IP zaznamenána

tarmara

  • Příspěvků: 265
    • Zobrazit profil

konkrétní čísla z Lysý: v rozpočtu obce je počítáno už několik let s ročním příjmem čistě z radaru (a ten je jeden) 10 milionů - a již několik let se vesele budget plní. Pokud by se to přepočetlo jen na příkazy za litr, tak je to cca 27 ZAPLACENÝCH příkazů za DEN! Včetně svátků a nedělí. Dopad na bezpečnost (zpomalení vozidel) na tom měřeném úseku si z neklesající úrovně vybraného "mýta" udělá představu každý sám. Jen pro srovnání z hazardu/forbesů má obec ročně 8 milionů.

Navíc ten radar ani není v Lysé nad Labem ale ve vesnici o několik km dále (Vestec)........
Starý Vestec z radaru pokud je mi známo nemá ani kačku, auťáky tam lítají stále stejně rychle, radar neradar. Kdyby se tam za vybrané peníze postavil zpomalovací ostrůvek (nebo jakákoli jiná překážka), tak by to bylo pro Vestec jako takový mnohem lepší...ale to by pak Lysá v jeho katastru nemohla vybírat rychlo-mýtné.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 890
    • Zobrazit profil

Starý Vestec z radaru pokud je mi známo nemá ani kačku, auťáky tam lítají stále stejně rychle, radar neradar. Kdyby se tam za vybrané peníze postavil zpomalovací ostrůvek (nebo jakákoli jiná překážka), tak by to bylo pro Vestec jako takový mnohem lepší...ale to by pak Lysá v jeho katastru nemohla vybírat rychlo-mýtné.

Navíc je svinsky schovaný mezi značkami - no prostě typická rychlostní past....
IP zaznamenána

mila6032

  • Administrator
  • *****
  • Příspěvků: 349
    • Zobrazit profil
    • www.osbid.cz

konkrétní čísla z Lysý: v rozpočtu obce je počítáno už několik let s ročním příjmem čistě z radaru (a ten je jeden) 10 milionů - a již několik let se vesele budget plní. Pokud by se to přepočetlo jen na příkazy za litr, tak je to cca 27 ZAPLACENÝCH příkazů za DEN! Včetně svátků a nedělí. Dopad na bezpečnost (zpomalení vozidel) na tom měřeném úseku si z neklesající úrovně vybraného "mýta" udělá představu každý sám. Jen pro srovnání z hazardu/forbesů má obec ročně 8 milionů.

Navíc ten radar ani není v Lysé nad Labem ale ve vesnici o několik km dále (Vestec)........
Starý Vestec z radaru pokud je mi známo nemá ani kačku, auťáky tam lítají stále stejně rychle, radar neradar. Kdyby se tam za vybrané peníze postavil zpomalovací ostrůvek (nebo jakákoli jiná překážka), tak by to bylo pro Vestec jako takový mnohem lepší...ale to by pak Lysá v jeho katastru nemohla vybírat rychlo-mýtné.

Pokud mě paměť neklame, tak zrovinka Vy, předpokládám jako jediný z tohoto fóra, máte určité možnosti, jak přístup Lysé změnit. Že je radar ve Vestci jen generátor peněz není žádným tajemstvím. Jeho vliv na bezpečnost je tradičně nulový. Teď je jen otázka, zda nové zastupitelstvo v Lysé bude dále pokračovat ve vybírání této rychlostní daně, anebo ukáže alespoň náznak morálky. Ještě furt si z pokut bere CzechRadar desátek?
IP zaznamenána

tarmara

  • Příspěvků: 265
    • Zobrazit profil

Pokud mě paměť neklame, tak zrovinka Vy, předpokládám jako jediný z tohoto fóra, máte určité možnosti, jak přístup Lysé změnit.
Máte pravdu, byť moje "možnosti" jsou velmi omezené a prakticky by se dalo říci, že nulové. Aktuálně CR stále ještě dostává desátek (přesněji řečeno 25% z vybraných pokut), ale radnice jedná o odkupu radaru (hardware). Připravují se smlouvy a nová koncepce provozování. Pro řidiče to ale prakticky nebude znamenat změnu k lepšímu, provozovatelem a vlastníkem buzerbudky (HW) bude město. Jak velký stupeň outsourcingu bude při zpracování údajů to prozatím není jisté. Jak budou nastaveny následné procesy zpracování bonz-fotek zatím nevím. Každopádně těch 10M ročně je naplánováno i v rozpočtovém výhledu 2017-2022. Za sebe mohu říct, že se snažím o zrušení buzerbudky co to jde. Pro městský rozpočet je 10M nezanedbatelná částka. Ovlivňovat radní můžu, můžu účelově hlasovat i v zastupitelstvu, ale to je tak všechno. Každopádně můžu být (a rád budu) zdrojem insider informací o budoucích plánech města s buzerbudkou. Pokud by to bylo na mě, tak bych radar zrušil, příjmy nepříjmy, a pro zklidnění dopravy tam nechal udělat ostrůvek, případně nějakou jinou opravdu fungující věc.
IP zaznamenána

Macek

  • Příspěvků: 64
    • Zobrazit profil

Jsou nějaké novinky ohledně smlouvy z Czech Radarem? Koncem listopadu se tam mihlo moje auto lehce nad 70, poslali jednou žádost o odpustek a napodruhé rovnou sprdel... tak uvidíme jestli to tam mají stále na lowcost režimu :)
IP zaznamenána

tarmara

  • Příspěvků: 265
    • Zobrazit profil

Aktuální stav je takový, že zastupitelstvo schválilo odkup buzerbudky od CR a bude ji tak vlastnit město. Plus k tomu má být nějaký balík služeb od servisní organizace (což nemusí být přímo CR, ale nějaký jejich subdodavatel). Každopádně nevím v jakém stavu se aktuálně odkup nachází, můžu to zkusit pozjistit. To už je v kompetenci rady města, která své zápisy uveřejňuje jednou za uherský rok Ale pokud by měl někdo zdejší čas a náladu na jednu žádost přes 106ku, tak by to bylo taky pěkné. V registru smluv zatím nic není.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 312
    • Zobrazit profil

Vy jste dobrej ... místo toho, abyste (i když jen jako opoziční zastupitel) jim do toho zkoušel sypat písek, tak tady chcete lidi, kteří s tím nemají nic společného, oplodnit myšlenkou, aby tu vaši zlotřilou radu 106kovali? Pokud jde o nedostatky zápisů z rady, tak taky brečíte na špatným hrobě, jako zastupitel máte v ruce mnohem silnější zbraň než 106ku, konkrétně § 82 OZř.
IP zaznamenána