30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Tzv. "blanketní" odvolání - 1 As 4/2009 - 53  (Přečteno 41212 krát)

D-FENS

  • Příspěvků: 17
    • Zobrazit profil
Tzv. "blanketní" odvolání - 1 As 4/2009 - 53
« kdy: 07 Listopadu 2013, 20:35:36 »

Kdo preferuje aktivní přístup k délce řízení, jistě mu přijde vhod rozsudek NSS publikovaný pod číslem 1 As 4/2009 - 53.

Odehrálo se tam následující: Obviněný z přestupku podal odvolání, ze kterého bylo patrno, kdo je činí a jaké věci se týká. Chyběly tam odvolací důvody, tedy nenapsal, co se mu na rozhodnutí prvního stupně nelíbí, ale uvedl, že odůvodnění odvolání předloží do čtrnácti dnů (což však patrně neučinil). Krajský úřad odvolání neakceptoval. Řidič se obrátil na krajský soud, který rozhodnutí KÚ zrušil. KÚ se odvolal a oháněl se přitom veřejným zájmem. U NSS KÚ neuspěl. Z argumentace NSS:

- Podle § 82 odst. 2 správního řádu musí mít odvolání náležitosti uvedené v § 37 odst. 2 správního řádu a musí obsahovat údaje o tom, proti kterému rozhodnutí směřuje, v jakém rozsahu ho napadá a v čem je spatřován rozpor s právními předpisy nebo nesprávnost rozhodnutí nebo řízení, jež mu předcházelo. Dále musí obsahovat i specifikaci rozhodnutí, proti kterému směřuje, dále rozsah, v němž jej napadá, tj. uvedení výroků, které jsou napadány, a dále konkrétní skutečnosti, z nichž se dovozuje nesprávnost právního či skutkového posouzení věci nebo vady řízení (odvolací důvody).

- Podle § 89 odst. 2 správního řádu totiž odvolací orgán přezkoumá soulad napadeného rozhodnutí a řízení, které jeho vydání předcházelo, s právními předpisy, správnost napadeného
rozhodnutí však přezkoumává jen v rozsahu námitek uvedených v odvolání, nevyžaduje-li veřejný zájem jinak.

- Vzhledem k tomu, že odvolání je podáním ve smyslu § 37 správního řádu, a s ohledem na § 93 odst. 1 správního řádu, podle nějž se pro řízení o odvolání použijí obdobně ustanovení
hlav I až IV, VI a VII druhé části správního řádu, je nutno uzavřít, že nemá-li odvolání některou z náležitostí vyplývajících z § 37 odst. 2 a z § 82 odst. 2 správního řádu, je správní orgán povinen postupovat podle § 37 odst. 3 správního řádu tak, že pomůže odvolateli nedostatky odstranit nebo jej k jejich odstranění vyzve a poskytne mu k tomu přiměřenou lhůtu

- soud dále uvedl, že obavy správních orgánů z prodlužování řízení jsou liché, protože sám správní orgán má možnost stanovit tuto lhůtu tak, aby celkovou délku řízení výrazně eovlivnila.

- Žalovaný tedy rozhodoval o odvolání, aniž by znal konkrétní námitky, které hodlal žalobce v doplnění svého odvolání uplatnit. Takový postup žalovaného považuje soud za zcela nepřípustný a naprosto v rozporu s procesními pravidly, která jsou zakotvena v citovaných ustanoveních správního řádu, a vyplývají z ústavně zaručeného práva na spravedlivý proces.

Praktická aplikace může vypadat např. takto:

- v zákonné lhůtě podá řidič odvolání, ze kterého bude zřejmé, kdo jej podal (jméno řidiče nebo zmocněnce),  a číslo jednací. Dále bude obsahovat informaci, že se odvolává proti celému rozhodnutí a že odvolací důvody sdělí na požádání ve lhůtě, kterou správní orgán v souladu se správním řádem stanoví.

- tato komunikace se může odehrát písemně, čímž je třeba k lhůtě stanovené výše připočítat doručování.

- úředníky to zaměstná a celé řízení to protáhne o zhruba tři týdny.

Postup má jedno úskalí. Nelze jej aplikovat na případy, kdy jde o papíry. Pokud by se správní orgán neřídil zásadou předvídatelnosti a nehodlal se zachovat podle popsané praxe, může se stát, že odvolání bude posuzovat přesně tak, jak NSS výše kritizuje (tzn. bude přezkoumávat rozhodnutí na bez znalosti odvolacích důvodů, tedy formálně a naslepo) a rozhodne v neprospěch řidiče. Tím dojde k vyčerpání řádných opravných prostředků a soud, který by tento postup napravil, neproběhne dříve než za nějakých 6 měsíců.
IP zaznamenána

chom

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 108
    • Zobrazit profil
Re:Tzv. "blanketní" odvolání - 1 As 4/2009 - 53
« Odpověď #1 kdy: 12 Srpna 2014, 21:13:06 »

Ten člověk s tím snad k tomu soudu jít chtěl, když mu měla zaniknout odpovědnost za přestupek 28. 4. a tentýž den nabylo rozhodnutí právní moci, když přitom měl ještě několik dní k převzetí pošty, než by nastala fikce....Každopádně díky mu za odhodlání :-)
IP zaznamenána

JJ

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 323
    • Zobrazit profil
Re:Tzv. "blanketní" odvolání - 1 As 4/2009 - 53
« Odpověď #2 kdy: 18 Srpna 2014, 16:49:26 »

Ještě je asi vhodné poznamenat, že tento postup používají i některé správní orgány pro protahování soudních řízení v případech, kdy už nařídily výkon rozhodnutí zabavením řidičáku, někdy i na první pohled naprosto nezákonně. Soud sice dá nakonec sprostému podezřelému za pravdu, ale tou dobou má dotyčný často papíry zpátky.
IP zaznamenána

TomElefant750

  • Příspěvků: 23
    • Zobrazit profil
Re:Tzv. "blanketní" odvolání - 1 As 4/2009 - 53
« Odpověď #3 kdy: 04 Září 2014, 18:08:44 »

Rád bych se poradil se zkušenějšími - něco mám sice teoreticky nastudováno, ale teď mě čeká moje první odvolání, pro jistotu chci použít "blanketní odvolání" (do prekluze je sice jen měsíc, ale proč jim dávat šanci), takže bych měl dva dotazy:
1) Předpokládám že napíšu cosi ve smyslu: Odvolávám se proti rozhodnutí čj XY vydanému X.X.XXXX  ouřadem Y v celém jeho rozsahu, odvolací důvody upřesním ve lhůtě 14 dnů nebo v jiném termínu stanoveném odvolacím úřadem (případně to vyšperkuju paragrafama).
Mám jim tam ještě napsat "poučení" z výše uvedeného judikátu?
2) Upřesnění odvolacích důvodů mámadresovat taky správnímu orgánu 1. stupně nebo už odvolacímu orgánu (kraj)?
Předem díky za rady.
Tom
IP zaznamenána

jkraus222

  • Příspěvků: 1 025
    • Zobrazit profil
    • Nezaplatim.cz - ochrana před pokutami
Re:Tzv. "blanketní" odvolání - 1 As 4/2009 - 53
« Odpověď #4 kdy: 04 Září 2014, 19:44:16 »

Rád bych se poradil se zkušenějšími - něco mám sice teoreticky nastudováno, ale teď mě čeká moje první odvolání, pro jistotu chci použít "blanketní odvolání" (do prekluze je sice jen měsíc, ale proč jim dávat šanci), takže bych měl dva dotazy:
1) Předpokládám že napíšu cosi ve smyslu: Odvolávám se proti rozhodnutí čj XY vydanému X.X.XXXX  ouřadem Y v celém jeho rozsahu, odvolací důvody upřesním ve lhůtě 14 dnů nebo v jiném termínu stanoveném odvolacím úřadem (případně to vyšperkuju paragrafama).
Mám jim tam ještě napsat "poučení" z výše uvedeného judikátu?
Klidně bych jim ten judikát citoval celý. Pokud je do prekluze měsíc, tak se to už stejně nestihne pravomocně vyřešit, i kdyby Vás obratem vyzvali k doplnění podání.
2) Upřesnění odvolacích důvodů mámadresovat taky správnímu orgánu 1. stupně nebo už odvolacímu orgánu (kraj)?
Na kraj už bych vůbec nic neposílal vzhledem k bodu 1  :) A i pro případné doplnění odvolání platí, že se podává u prvoinstančního orgánu.
IP zaznamenána

TomElefant750

  • Příspěvků: 23
    • Zobrazit profil
Re:Tzv. "blanketní" odvolání - 1 As 4/2009 - 53
« Odpověď #5 kdy: 04 Září 2014, 19:53:25 »

Díky za radu a v podstatě za potvrzení mých předpokladů. Nakopíruju jim to tam celý, ať si počtou :-)
IP zaznamenána

Snowman

  • Příspěvků: 28
    • Zobrazit profil
Re:Tzv. "blanketní" odvolání - 1 As 4/2009 - 53
« Odpověď #6 kdy: 01 Října 2014, 23:33:33 »

Jsem toho názoru, že tento přístup lze uplatnit i v případě, kdy jde o papíry, pokud tedy příslušná osoba má chuť se soudit ve správním soudnictví. S ohledem na § 83 odst. 1 zákona o přestupcích nemusí daná osoba odevzdat papíry v případě podání správní žaloby (na odklad výkonu rozhodnutí je dle tohoto ustanovení právní nárok).
IP zaznamenána

bierbitzch

  • Příspěvků: 19
    • Zobrazit profil
Re:Tzv. "blanketní" odvolání - 1 As 4/2009 - 53
« Odpověď #7 kdy: 22 Března 2015, 11:33:46 »

Dobry den,

podavam sve 1. odvolani a chci se zeptat na prakticke zkusenosti - k doplneni vyzyva prvni stupen nebo az odvolaci organ? T.j. postup bude
A: blank. odvolani -> obecni urad -> odeslani spisu kraji -> z kraje vyzva k doplneni -> ja -> zaslani doplneni obci -> obec zasle doplneni kraji
nebo
B: blank. odvolani -> obecni urad -> vyzva k doplneni -> ja -> zaslani doplneni obci -> obec zasle spis kraji

Diky
IP zaznamenána

Mršťa

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 060
    • Zobrazit profil
Re:Tzv. "blanketní" odvolání - 1 As 4/2009 - 53
« Odpověď #8 kdy: 22 Března 2015, 13:15:01 »

Dobry den,

podavam sve 1. odvolani a chci se zeptat na prakticke zkusenosti - k doplneni vyzyva prvni stupen nebo az odvolaci organ? T.j. postup bude
A: blank. odvolani -> obecni urad -> odeslani spisu kraji -> z kraje vyzva k doplneni -> ja -> zaslani doplneni obci -> obec zasle doplneni kraji
nebo
B: blank. odvolani -> obecni urad -> vyzva k doplneni -> ja -> zaslani doplneni obci -> obec zasle spis kraji

Diky

B je správně.

Ještě může být další možnost:
C: blank. odvolani -> obecni urad -> vyzva k doplneni -> obec zasle spis kraji -> ja -> zaslani doplneni obci -> obec zasle doplnění kraji 
IP zaznamenána

džeryna

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 213
    • Zobrazit profil
Re:Tzv. "blanketní" odvolání - 1 As 4/2009 - 53
« Odpověď #9 kdy: 31 Března 2015, 07:46:56 »

Jsem toho názoru, že tento přístup lze uplatnit i v případě, kdy jde o papíry, pokud tedy příslušná osoba má chuť se soudit ve správním soudnictví. S ohledem na § 83 odst. 1 zákona o přestupcích nemusí daná osoba odevzdat papíry v případě podání správní žaloby (na odklad výkonu rozhodnutí je dle tohoto ustanovení právní nárok).

No já taky tento týden píšu odvolání, jde mi o papíry a právě i nad touto možností jsem uvažoval... Přestupek je z půlky prosince, odvolání musím odeslat nejpozději tento týden v pátek a přemýšlím nad tím, jestli tohle risknout, případně, jestli se mi to vůbec vyplatí, když mi papíry chcou vzít "jen" na půl roku, tzn. kdybych to projel, po třech měsících bych je teoreticky mohl mít zpátky...
IP zaznamenána

džeryna

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 213
    • Zobrazit profil
Re:Tzv. "blanketní" odvolání - 1 As 4/2009 - 53
« Odpověď #10 kdy: 03 Dubna 2015, 21:10:00 »

Tak jsem nakonec podal blanketní odvolání, páč fakt nejsem erudovaný právník a jelikož jsem se snažil odvolací důvody sepsat co nejzevrubněji a nejpodrobněji včetně relevantních judikátů, tak jsem se dostal sotva do poloviny. Akorát jsem teda do odvolání napsal, že odvolací důvody včetně mého návrhu co jako s tím odešlu během dvou týdnů. To jsem zvědav, co s tím udělají a jestli se nakonec nebudu muset obrátit na nějakého advokáta pro pomoc se správní žalobou...
IP zaznamenána

éRooo

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 613
    • Zobrazit profil
Re:Tzv. "blanketní" odvolání - 1 As 4/2009 - 53
« Odpověď #11 kdy: 25 Května 2015, 14:26:48 »

je tedy lepší napsat, že odvolací důvody sdělím na požádání ve lhůtě, kterou určí SO, nebo rovnou napsat že např. do 15 dnů je sdělím a tuto lhůtu dodržet?
Více se mi líbí první varianta, vidím v ní delší dobu
IP zaznamenána
In dubio pro reo

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 879
    • Zobrazit profil
Re:Tzv. "blanketní" odvolání - 1 As 4/2009 - 53
« Odpověď #12 kdy: 25 Května 2015, 16:06:48 »

po třech měsících bych je teoreticky mohl mít zpátky...

Po třech měsících si můžeš zažádat. A je to asi loterie. Co vím, tak jeden je dostal zpět celkem po  5 měsících a jednom týdnu (možná někde něco udělal špatně) a druhý po 4 měsících.
IP zaznamenána

džeryna

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 213
    • Zobrazit profil
Re:Tzv. "blanketní" odvolání - 1 As 4/2009 - 53
« Odpověď #13 kdy: 27 Května 2015, 01:35:43 »

No... cosi mi do prvního visí na poště, tak jsem zvědav, jestli je to už nějaké stanovisko k mému odvolání, nebo jestli je to něco jiného... V případě, že bude rozhodnutí správního orgánu potvrzeno, tak pouvažuju nad tím přezkoumáním, no...
IP zaznamenána

Myyo

  • Příspěvků: 23
    • Zobrazit profil
Re:Tzv. "blanketní" odvolání - 1 As 4/2009 - 53
« Odpověď #14 kdy: 18 Června 2015, 22:18:44 »

Jak jste pochodili? Vzhledem k tomu, že napsat kvalitní odvolání během 14 dní je dost šibeniční termín, zvažuju, že pojedu s blaketním v odvolací lhůtě a pak doplním zdůvodnění, aby mělo hlavu a patu. Případně k odvolání přilozím celý text  1 As 4/2009 - 53.

Jinak link je http://www.nssoud.cz/files/SOUDNI_VYKON/2009/0153_7As__1400006_prevedeno.pdf
« Poslední změna: 19 Června 2015, 10:18:53 od Myyo »
IP zaznamenána