30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Jak se zbavit nemovitosti?  (Přečteno 28519 krát)

iWarp

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 511
    • Zobrazit profil
Re:Jak se zbavit nemovitosti?
« Odpověď #15 kdy: 04 Ledna 2017, 16:58:57 »

Aha, díky za vysvětlení. No tak snad vám tu na to koukne i někdo fundovanější.  :)
IP zaznamenána
Jen klid, jen klid. Včera jsem se v baru díval na Matlocka. Sice nešel zvuk, ale myslím, že vím jak na to.

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Jak se zbavit nemovitosti?
« Odpověď #16 kdy: 04 Ledna 2017, 19:01:16 »

Tak a mířím si to ke krajskému soudu. Katastrální úřad návrh zamítl.
Jdete na to v principu dobře, ale má to mouchy, např. petit musíte formulovat jinak, v řízení podle části 5. OSŘ soud to rozhodnutí nemění ale nahrazuje vlastním rozsudkem, takže to musí být zhruba takto (jen nástřel, radši si najděte nějaký vzor)

I. Soud povoluje na základě prohlášení XXX ze dne XXX o opuštění nemovité věci výmaz vlastnického práva XX k pozemku XX vkladem do katastru nemovitostí.
II. Tímto rozsudkem se nahrazuje rozhodnutí Katastrálního úřadu XX ze dne XX, č. j. XX.
III. (náklady řízení)


Jinak takhle v rychlosti si nejsem jistý, zda jde o (jediný) správný postup, kromě domáhání se změny toho rozhodnutí podle č. páté OSŘ zde přichází v úvahu ještě určovací žaloba podle § 80 OSŘ (žalobce vy, žalovaný ČR, o určení, že vy nejste, resp. ČR je vlastníkem). Rozsudek by pak nahradil to souhlasné prohlášení a na základě něj by katastr vložil rovnou vlastnické právo ČR místo vašeho.

Ale berte to s rezervou, tohle není úplně můj šálek čaje a nemám teď možnost to nějak hlouběji studovat. Každopádně to, do čeho jste se pustil, je tučné sousto i pro profesionála, jestli to myslíte vážně, tak to radši dejte nějakému šikovnému advokátovi.
IP zaznamenána

mhi

  • Příspěvků: 27
    • Zobrazit profil
Re:Jak se zbavit nemovitosti?
« Odpověď #17 kdy: 16 Ledna 2017, 00:01:54 »

Trosku bych se bal, ze soud rozhodne nepriznive pro nejakou relativne formalni chybu (navrh jsem zde nenasel, rozhodnuti KU taktez, ale vse co se tyka katastru je neuveritelne formalisticke).

Vyvaroval bych se cehokoliv, cim si popudite proti sobe soudce. Treba bych vyhazel tvrzeni jako "Tato žaloba je podána včas." Proste zrekapitulujte... a trosku bych to nahustil, zbytecna tvrzeni vyhodit (jako ze ucastnikem rizeni je zalobce), nebo co rikal nejaky pravnik na KU ... on neni pramenem prava, ani nenavrhujete dukaz, atd. ).

Hodne stesti.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Jak se zbavit nemovitosti?
« Odpověď #18 kdy: 16 Ledna 2017, 05:04:23 »

Z rychlíku jsem se na problematiku opouštění nemovitých věcí podíval a lehce jsem to i konzultoval. Pracovní závěr je, že správný postup v případě, že se zákonný okupant opuštěné nemovitosti k realizaci svého práva nemá (tj. odmítá např. sepsat souhlasné prohlášení, na základě kterého by se do KN vložilo vlastnické právo státu), je podání návrhu na zahájení vkladového řízení (§§ 14 an. katastrálního zákona) jehož předmětem bude výmaz vlastnického práva a podkladem bude buď veřejná listina o opuštění (pokud by si to vlastník nechal sepsat u notáře) nebo soukromá listina - potvrzení o zániku práva podle § 66(1)(b) katastrální vyhlášky 357/2013 Sb., která podle § 66(3) musí mít určité náležitosti - mj. odkaz na příslušné zákonné ustanovení, podle kterého právo zaniká (zde bych se rozšoupnul a odkázal na všechny relevantní §§ OZ, ať si je KN přebere sám).

To v zásadě odpovítá tomu, co akit podle popisu výše udělal. Problém s chybějící kolonkou bych řešil podobně, protože podle § 14 katastrálního zákona musí být návrh podán na předepsaném formuláři. Celý návrh jsme neviděli, ani rozhodnutí o něm, takže těžko říct, jestli tam byl nějaký problém, např. náležitosti potvrzení o zániku. Pokud jde o účastníky, tak stát není důvod jako účastníka označit.

Obranou proti zamítnutí návrhu je pak skutečně žaloba podle části páté OSŘ. Na její revizi už nemám sílu - opravte petit (viz výše), souhlasím i s připomínkami mhi, celkově to úplně zbytečně píšete jako žalobu podle SŘS. Zde nemá smysl rozebírat každý blábol, který KN do rozhodnutí napsal, a už vůbec ne řešit nějaká procesní pochybení, logika tohoto typu řízení je, že pokud se ukáže, že rozhodnutí (jeho výrok) měl vypadat jinak, tak se všechno, co udělal SO, zahodí, a soud si to rozhodne sám, včetně případného dokazování. Není potřeba nijak vypořádávat původní argumentaci, správní orgán ani není účastníkem řízení (jeho úkolem je jen dodat spis a případně vyjádření).

Modelově, pokud SO rozhodnutí založil na poznatku, že ovce je černá, v žalobě nebudete vysvětlovat, proč není černá (z čehož neplyne, jakou má barvu), a už vůbec ne, co je chybného na argumentaci SO, podle které je černá (z čehož dokonce neplyne ani to, že není černá, jen že to je nedostatečně odůvodněno). Budete prostě tvrdit a dokládat, že ta ovce je bílá a na SO reagovat jen v případě, že se vaše argumenty s těmi v původním rozhodnutí přímo střetnou.
« Poslední změna: 16 Ledna 2017, 05:06:14 od hh »
IP zaznamenána

mhi

  • Příspěvků: 27
    • Zobrazit profil
Re:Jak se zbavit nemovitosti?
« Odpověď #19 kdy: 16 Ledna 2017, 10:49:15 »

hh: Proc to nepodat jako normalni navrh na formulari s tim, ze ucastnici jsou navrhovatel a CR, pripojena listina ze ktere vyplyva opusteni, odkaz do zakona aby to pochopil i pravnik KU :), a hotovo? Neni potreba ani vymyslet zvlastni kolonku?


Jenom doplnim, ze dle meho nazoru by se zaloba mela jak pise hh omezit na:

- (byl) jsem vlastnikem: k dukazu vypis z KN
- sepsana listina o opusteni: k dukazu
- podan navrh na vklad, zaplacen SP: K dukazu navrh
- rozhodnuti KU: k dukazu kopie
- nezbyva nez podat zalobu ... v zalobe mit vsude data a ozn. listin aby se vnich VSU/asistent mohl rychle orientovat
- stav veci, popsat kdy a jak prechazi vlastnictvi na stat, proc mel KU povolit vklad (zde teprve bude pravni argumentace)
- vyporadal bych se i s co nejvice smysluplnymi argumenty z rozhodnuti KU, nesmyslne nejak v rychlosti vyridit
- lehce bych natuknul i predchozi snahu jednani s dalsimi majiteli a statem, aby soud videl, ze byla neuspesna (tedy ze majitel vyzkousel vsechny jednodussi cesty a soud obtezuje az kdyz neni cesty jine ;-) )
- spravny petit

Skutecne co nejstrucneji, vazit kazde vety, zvyraznit jen to opravdu dulezite. Snad jsem na nic nezapomnel.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Jak se zbavit nemovitosti?
« Odpověď #20 kdy: 16 Ledna 2017, 11:43:21 »

hh: Proc to nepodat jako normalni navrh na formulari s tim, ze ucastnici jsou navrhovatel a CR, pripojena listina ze ktere vyplyva opusteni, odkaz do zakona aby to pochopil i pravnik KU :), a hotovo? Neni potreba ani vymyslet zvlastni kolonku?
Tohle jsou právě ty detaily fungování katastru, kterým nerozumím. Z hlediska hmotného soukromého práva je to jasné, opuštění je jednostranný úkon vlastníka a vlastnické právo přechází ze zákona na stát. Z hlediska zápisu do katastru je ale rozdíl, zda budete žádat o vklad vlastnického práva státu (které zároveň vymaže původního vlastníka), nebo jen o vklad výmazu (aka výmaz vkladem) s tím, že co si KN počne s nemovitostmi bez vlastníka a jak stát naloží s tím, že něco vlastní, ale nemá to zapsané do veřejného seznamu, už není váš problém. Na variantu č. 1 potřebujete procesní aktivitu státu v rámci vkladového řízení - to právo tam KN proti vůli nového vlastníka nezapíše (zde se v tom začínám ztrácet, protože pro tento názor jsem nenašel žádnou oporu, nicméně takto jsem nakoupil od kolegy, který se tváří, že tomu rozumí). Na variantu 2 stát nepotřebujete, ani nějakou jeho aktivitu, dokonce ani jako účastníka vkladového řízení, protože ve smyslu § 13 katastrálního zákona jeho právo nevzniká (ono sice vzniklo už tím opuštěním, ale v rámci vkladového řízení, které zní čistě na výmaz, není tento vznik vlastnického práva předmětem konkrétního správního řízení).

Problém s formulářem je v tom, že v něm je kolonka na zápis i výmaz všech práv, která se do KN zapisují, s výjimkou výmazu vlastnického práva - tam se jaksi nepočítá s tím, že by bylo možné provést pouze výmaz, aniž by se zároveň zapisoval nový vlastník. Zákon nic takového ale IMHO nezakazuje, ale stanoví, že to musí být na tom formuláři - tedy jistá míra improvizace je nezbytná.
IP zaznamenána

mhi

  • Příspěvků: 27
    • Zobrazit profil
Re:Jak se zbavit nemovitosti?
« Odpověď #21 kdy: 16 Ledna 2017, 11:55:02 »

Ja vidim nekolik problemu, pokud pominu ten nejzakladnejsi, ze KU zrejme tuto situaci neumi prilis resit (vezmeme-li v potaz jake problemy jsou s tak jednoduchymi vecmi jako ruzna bremena/zastavy/vlastnictvi/hranice/apod.)

Prvne nejsem si jist, zda vlastnicka prava zanikaji sepsanim opusteni, podle me to je jen k datu te listiny, ale az zapisem do KN (ted' varim z vody). Pokud by to tak nebylo, melo by stacit opustit nemovitost (listina + dorucit) a nechat CR (UZSVM) konat uz samostatne, at' si to na katastru zapise sam (+pripadne zalobou), ne? Zrejme by musel i konat KN z uredni povinnosti (mam s timto dobrou historku, kdy jsem dosahl zapisu v KN "bez navrhu"). Zvazovala se moznost, ze by to KN zapsal bez navrhu, pouze KN notifikovat o opusteni, jak to delaji treba exekutori? (Tady varim uplne z vody).

Pouziti formulare ktery si upravim uz neni uplne pouziti formulare ... myslim si, kdyz budu hodne velky formalista.

Muze CR nejak brojit proti vlastnictvi opustene nemovitosti? Podle me je prostor velmi omezen na nejake extremy (hrube ucelova jednani, apod.), takze proc jejich vlastnictvi nezapsat normalne vkladem na formulari, ktery soucasne vymaze moje vlastnicke pravo?

« Poslední změna: 16 Ledna 2017, 11:58:15 od mhi »
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Jak se zbavit nemovitosti?
« Odpověď #22 kdy: 16 Ledna 2017, 12:44:21 »

mhi: Neumím v diskusi pokračovat, protože tomu nerozumím, a po hodinovém rozhovoru s člověkem, který se tváří, že tomu rozumí, přičemž jsem mu kladl podobné otázky, tak jsem dospěl k názoru, že opravdu nemusím vědět všechno a nebudu-li k tomu donucen, tak v této oblasti klidně rád zůstanu v blažené nevědomosti :)
IP zaznamenána

akit

  • Příspěvků: 273
    • Zobrazit profil
Re:Jak se zbavit nemovitosti?
« Odpověď #23 kdy: 23 Ledna 2017, 14:14:02 »

Bohužel jsem se domníval, že se zde již po 04.01. (reakci pana hh) nerozvine takováto další plodná diskuse, takže jsem jen dle rady pana hh upravil petit a žalobu podal, aniž bych se sem podíval.
To, že je žaloba podána včas jsem se tam snažil dostat, aby to bylo souladné s § 246 odst. 2 o.s.ř. Tak snad jsem tím, ani dalšími věcmi (vytýkané vysvětlování o barvě ovce) tak moc soudce nepopudil.
Konzultoval jsem to telefonicky s panem Mgr., který to ještě konzultoval s panem JUDr. Z těchto konzultací vyplynulo, že formálně i věcně je ta žaloba (s upraveným petitem) ok. Škoda, že jsem sem ještě nezašel... No co už. Každopádně pan Mgr. mi radí, abych, pokud mi soud neodpustí soudní poplatek, jej nehradil, a řešil to následně u KatÚ přepisem na nějakého ochotného bezďáka. Existuje-li byť nepatrná pravděpodobnost, že by soud mohl rozhodnout kladně, tak ten poplatek rád uhradím (a budu ho třeba vymáhat nějakou následnou žalobou po KatÚ).

- lehce bych natuknul i predchozi snahu jednani s dalsimi majiteli a statem, aby soud videl, ze byla neuspesna (tedy ze majitel vyzkousel vsechny jednodussi cesty a soud obtezuje az kdyz neni cesty jine ;-) )
To tam mám: Žalobce, byť neztotožněn s názorem katastrálního úřadu o potřebě předložení souhlasného prohlášení, snažil se (marně; od léta r. 2016) získat podpis pod souhlasné prohlášení od ÚZSVM (státu). Stát však odmítá souhlasné prohlášení podepsat. Žalobce ještě předtím nemovitost nabízel k odkupu (darování) zbylým spoluvlastníkům nemovitosti a dalším vybraným osobám, avšak bez odezvy. Žalobce tak vyčerpal před derelikcí všechny možnosti pro standardní převod vlastnického práva a nezbylo mu, pokud fakticky nevykonává vlastnické právo, než nemovitost jednostranně opustit v souladu s NOZ.

Celý návrh jsme neviděli, ani rozhodnutí o něm, takže těžko říct, jestli tam byl nějaký problém, např. náležitosti potvrzení o zániku.
Trosku bych se bal, ze soud rozhodne nepriznive pro nejakou relativne formalni chybu (navrh jsem zde nenasel, rozhodnuti KU taktez, ale vse co se tyka katastru je neuveritelne formalisticke).
Návrh byl podán ve smyslu návrhu na výmaz vlastnického práva a doložena k tomu písemná derelikce. Papírový návrh jsem sepisoval s právníkem KatÚ v jeho kanceláři a podal jsem jej na podatelně bez vytvoření kopie. Pokud by bylo potřeba, zajistím kopii návrhu a hodím ho sem. Rozhodnutí v pdf přikládám. Je vpravdě velmi formalistické. Jediné, co tam je věcné, je na dva řádky, ve kterých se vysvětluje, že právní skutečnosti návrhu nebyly posuzovány pro hrubé nedostatky návrhu. Hrubými nedostatky míní:
- nepředložení souhlasného prohlášení
- neoznačení účastníků řízení (stát)

Prvne nejsem si jist, zda vlastnicka prava zanikaji sepsanim opusteni
Domnívám se, že tomu u jednostranného aktu nemůže být jinak. Opuštěná věc připadá do vlastnictví státu v okamžiku, kdy ji vlastník opustil, tedy samotnou derelikcí - viz Rozhodnutí Nejvyššího soudu ze dne 11.03.2009, sp.zn. NS 28 Cdo 3563/2008 (tam šlo sice o movitost, ale v tom by neměl být věcně rozdíl)

Zvazovala se moznost, ze by to KN zapsal bez navrhu, pouze KN notifikovat o opusteni, jak to delaji treba exekutori? (Tady varim uplne z vody).
Tuto věc jsem zvažoval, ale po nastudování kat. zák. jsem jí zavrhl. Tam je tuším jednoznačná identifikace toho, co lze bez návrhu (poznámkou) zapsat a kdo tak může činit (zmínění exekutoři, tuším obce,...)

Hodne stesti.
Díky moc  ;)
« Poslední změna: 23 Ledna 2017, 14:15:44 od akit »
IP zaznamenána

mhi

  • Příspěvků: 27
    • Zobrazit profil
Re:Jak se zbavit nemovitosti?
« Odpověď #24 kdy: 26 Ledna 2017, 17:36:13 »

O pripadnem zaplacenem SoP rozhodne soud rozsudkem v tomto rizeni, neni potreba dalsi rizeni jako tomu je napr. u "nespravneho uredniho postupu".

Rozhodnuti KU jak ho ctu rika, ze jste mel podat navrh na vklad ve prospech CR (to bych cekal, psal jsem to vyse). Predpokladam, ze kdybyste oznacil nabyvatele a nedolozil souhlas, tak by to taky shodili. No asi to je jedno, soud nejak rozhodne, at' zije hlava 22.
IP zaznamenána

akit

  • Příspěvků: 273
    • Zobrazit profil
Re:Jak se zbavit nemovitosti?
« Odpověď #25 kdy: 22 Února 2017, 12:31:12 »

Tak mi vyměřil soud poplatek a to poučení je takové zmatečné, viz obr.
Teď mi jde o to, zda tedy se odvolávat proti tomu usnesení či stačí prostý Návrh na osvobození od poplatku.
Předpokládám, že pak musí vyčkat více než ty určené 3 dny, než rozhodne předseda senátu o osvobození/neosvobození? Nebo mám nějak do toho návrhu připisovat, že žádám o prodloužení lhůty k zaplacení poplatku do rozhodnutí o osvobození?
Koncept návrhu na osvobození od poplatku přiložen v pdf. Pokud tam píšu nějaké hlouposti či bylo-li by potřeba tam ještě něco doplnit, budu vděčný za reakci.
Díky.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Jak se zbavit nemovitosti?
« Odpověď #26 kdy: 22 Února 2017, 13:43:22 »

Podejte jen ten návrh, usnesení o poplatkové povinnosti není nikdy vytesáno do kamene, kdykoliv soud zjistí, že to je s poplatky nějak jinak (např. i na základě podané žádosti o osvobození), může předchozí rozhodnutí zrušit nebo změnit bez ohledu na jeho právní moc (srov. § 12 zákona o SOP). Zároveň panuje značná benevolence při placení, protože poplatek je možné zaplatit i poté, co bylo vydáno usnesení o zastavení řízení pro nezaplacení SOP, které samozřejmě soud nevydá, dokud bude rozhodovat o (ne)osvobození, tj. i když bude usnesení formálně existovat, je podáním návrhu na osvobození jeho účinek fakticky suspenzován.

Sekundárně pokud jde o to zmatené poučení, tak mám dojem, že především není pravda, že proti poplatkovému usnesení v řízení podle částí páté OSŘ by nebylo přípustné odvolání, § 14 zákona o SOP dopadá IMHO jen na řízení podle SŘS. Ale možná to je zakotvené někde jinde, takže absolutně bez záruky. Každopádně chcete-li soud trochu potrápit, nic vám nebrání udělat obojí, tj. podat návrh na osvobození a zároveň z opatrnosti odvolání s odkazem na to poučení. Oni si s tím jistě nějak poradí - procesování poplatkové povinnosti a jejích nejrůznějších variant tvoří vedle počítání nákladů řízení jádro činnosti našich soudů ...
IP zaznamenána

akit

  • Příspěvků: 273
    • Zobrazit profil
Re:Jak se zbavit nemovitosti?
« Odpověď #27 kdy: 22 Února 2017, 14:22:22 »

hh, díky. Také jsem nenalezl nic jiného než § 14 zák. 549/1991.
Nicméně Mgr. Asistentka mi po telefonu sdělila, že je špatně to podpoučení. Ujistila, že do doby rozhodnutí o (ne)osvobození od poplatku nebudou řízení zastavovat. Jak to skutečně je, zjišťovat dál nebudu. Jak píšete, není to stejně podstatné a asi by nebylo moudré (a nepovažuji to ani za účelné) se odvolávat a jakkoliv si popuzovat soud v této fázi proti sobě.

Mmch, pane hh, jak byste postupoval Vy? Známý Mgr. mi radí po případném neosvobození do toho hodit vidle a najít nějakého ochotného bezdomovce, na kterého by se to přepsalo (bylo by to +2.000 v můj prospěch). Já jsem pořád spíše nakloněn k tomu ty 3.000 uhradit (jsa zvědav na argumentaci soudu /ať už rozhodne jakkoliv/).
« Poslední změna: 22 Února 2017, 14:25:07 od akit »
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Jak se zbavit nemovitosti?
« Odpověď #28 kdy: 22 Února 2017, 16:12:52 »

Osobně bych ty 3000 obětoval, ale spíše ze zvědavosti nad tím, jak to soudy nakonec vyřeší. Pak to má samozřejmě i etický rozměr, jestli tedy přepis na bezdomovce za flašku je úplně to pravé ořechové, a zda není lepší i za cenu vyšších nákladů se alespoň pokusit o standardní řešení, než někomu prohlubovat jeho ekonomickou smrt. Pragmaticky je samozřejmě to, co vám známý radí, efektivnějším řešením problému, jak se zbavit placení daně a případné odpovědnosti, až ruina spadne na někoho, kdo tam neměl co dělat.

Jaké jsou šance neumím odhadnout. Jsem přesvědčen, že aktivní opuštění musí být možné, ale jak plyne i z diskuse výše, nepanuje jednotný názor na to, jak to konkrétně provést, zejména zda tedy usilovat jen o výmaz vašeho vlastnického práva nebo rovnou o přepis na stát, zda u soudu brojit proti postupu katastru, proti ÚZSVM nebo se třeba jen obecně domáhat určení vlastnictví pozitivní či negativní určovací žalobou. Vy jste zvolil jednu z těch možností, možná že v detailech se něco dalo udělat v řízení na katastru i v žalobě lépe, ale úplně bez šance to není. Také nelze vyloučit, pokud to tedy soud neshodí na nějaké formalitě, že i při neúspěchu se dozvíte něco k věci, na čem bude možné postavit opakovaný pokus.
IP zaznamenána

akit

  • Příspěvků: 273
    • Zobrazit profil
Re:Jak se zbavit nemovitosti?
« Odpověď #29 kdy: 05 Dubna 2017, 08:45:30 »

Má cenu nějak brojit proti usnesení (viz příloha)?
Jde mi o to, abych si soud proti sobě zbytečně nepopudil. O odpuštění poplatku rozhoduje stejný soudce jako o věci samé?
Díky.
IP zaznamenána