30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Exekuce - úmrtí povinného  (Přečteno 1127 krát)

sennheiser

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 923
    • Zobrazit profil
Exekuce - úmrtí povinného
« kdy: 14 Listopadu 2021, 17:49:00 »

Vymáhal jsem několik let nezaplacenou fakturu v poměrně vysoké výši.
Nyní mi přišel dopis č.1 Sdělení o dědickém řízení po povinném, kde se oznamuje že dlužník zemřel
a že aby byla pohledávka zařazena do pasiv pozůstalosti, musí být do dědického řízení přihlášena i oprávněným.
A soupis , že exekuce byla na částku X   úroky z prodlení X+ 3% ročně, náklady nalézacího řízení Y, náklady soudního exekutora Z.  ( částka Y+Z = 60.000,-Kč)

Pár dní na to mi přišel další dopis z ex úřadu, : Zpráva soudního exekutora o výsledku provedení exekuce.
a tam se píše, že dědické řízení bylo pravomocně zastaveno s nepatrným majetkem , který byl vydán vypravioteli pohřbu a nástupce dědictví není.
A žádají sdělení dalšího postupu , zda souhlasím se zastavením exekučního řízení..

Nestane se však to, že když podepíšu ten souhlas se zastavením, že po mne bude exekutor chtít ty náklady Y+Z ?
V § 89 exekučního řádu se totiž píše, že "Dojde-li k zastavení exekuce, hradí náklady exekuce a náklady účastníků ten, který zastavení zavinil. V případě zastavení exekuce pro nemajetnost povinného hradí paušálně určené či účelně vynaložené výdaje exekutorovi oprávněný. Pro případ zastavení exekuce pro nemajetnost povinného si může oprávněný s exekutorem předem sjednat výši účelně vynaložených výdajů.

Už jednou jsem podobný případ řešil, kdy po mne chtěl exekutor 1500,-Kč za to že nic nenašel.. Soud to ale shodil s tím, že
i exekutor je "podnikatel" a musí nést svá rizika.
Ale tenkrát jsem žádné zastavení exekuce nepodepisoval.

Otázka je : podepsat zastavení nebo napsat nesouhlas se zastavením a důvod?

Děkuji za případné rady,
« Poslední změna: 14 Listopadu 2021, 18:52:31 od sennheiser »
IP zaznamenána