30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [?] Stání na travnaté ploše (zábor veřejného prostranství)  (Přečteno 18273 krát)

L3v

  • Příspěvků: 10
    • Zobrazit profil

Dobrý den přeji,

lístek na skle, cituji:

Citace
VÝZVA pro nepřítomného pachatele dopravního přestupku [...]

§ 47/1h z. č. 200/1990 Sb. (viz předmět)

Dostavte se proto ve vlastním zájmu neprodleně (nejpozději do 8 dnů) na [...]

předpokládám netřeba řešit, ale rád bych se ujistil.

Navíc MP prý přijela pouze na základě udání.
IP zaznamenána

admin

  • Administrator
  • *****
  • Příspěvků: 1
    • Zobrazit profil
Re:Stání na travnaté ploše (zábor veřejného prostranství)
« Odpověď #1 kdy: 15 Října 2013, 11:35:22 »

Tam SPRDEL nepůjde uplatnit, pokud je to stání mimo komunikaci. Tam jsou přestupky ukládány podle vyhlášky dotčeného města, a tím na to není možné uplatnit sprdel a stačí zajít někam na úřad a říct, ať vám vyhulej, a to je asi tak vše co k tomu chcete říct.
HonzaZZR mi slíbil že o tom tady založí vlákno, leč má toho teď asi zuviel. Nicméně dokopu ho ať sem napíše poznatky.
IP zaznamenána

L3v

  • Příspěvků: 10
    • Zobrazit profil
Re:Stání na travnaté ploše (zábor veřejného prostranství)
« Odpověď #2 kdy: 15 Října 2013, 12:47:02 »

Zhruba tam někam jsem tou otázkou mířil.

Každopádně jak už jsem říkal, MP prý přijela pouze na základě udání a vzhledem k faktu, že další den projeli kolem znovu zaparkovaných aut bez zájmu, se domnívám, že tento případ (bohužel?) na 99 % vyšumí...
IP zaznamenána

admin

  • Administrator
  • *****
  • Příspěvků: 1
    • Zobrazit profil
Re:Stání na travnaté ploše (zábor veřejného prostranství)
« Odpověď #3 kdy: 15 Října 2013, 13:45:08 »

Btw. teď mi odepsal D-FENS:
 
§ 10 zákona č. 361/2000 Sb. v platném znění
(3) Provozovatel vozidla zajistí, aby při užití vozidla na pozemní komunikaci byly dodržovány povinnosti řidiče a pravidla provozu na pozemních komunikacích stanovená tímto zákonem.
 
§ 125 téhož
(1) Právnická nebo fyzická osoba se dopustí správního deliktu tím, že jako provozovatel vozidla v rozporu s § 10 nezajistí, aby při užití vozidla na pozemní komunikaci byly dodržovány povinnosti řidiče a pravidla provozu na pozemních komunikacích stanovená tímto zákonem.
 
V daném případě se jedná o přestupek proti veřejnému pořádku
 
protože
a)     se nestal v režimu zákona č. 361/2000 Sb. (neoprávněný zábor veřejného prostranství autem je v režimu zákona o obecním zřízení a zákona o přestupcích
b)    se nestal na pozemní komunikaci (viz 13/1997)
 
a Sprdel nelze praktikovat.
 
V Brně se to ale běžně dělá.
 
V daném případě doporučuji nevypovídat
pokud mají řidiče, doporučuji nechat správní orgán doložit, že postižený trávník byl skutečně veřejným prostranstvím a byl používán neoprávněně. Je možné, že dotyčný „trávník“ je součástí komunikace a parkování na něm je tím pádem užitím běžným, které neoprávněné užití veřejného prostranství nezakládá.
IP zaznamenána

L3v

  • Příspěvků: 10
    • Zobrazit profil
Re:Stání na travnaté ploše (zábor veřejného prostranství)
« Odpověď #4 kdy: 15 Října 2013, 14:16:45 »

Děkuji za podporu správnosti mých myšlenkových pochodů, přece jen jsem FSM nečetl nadarmo (a s chutí!). :)

Všimnete-li si první věty citace mého úvodního příspěvku, tak kromě fotek auta (do sbírky?) mají IMHO kulové.

Dle katastru je dotyčný trávník-netrávník asi opravdu součástí komunikace, i když vzhledem k jeho velikosti a rozlišovací schopnosti veřejného webového rozhraní katastru si nejsem stoprocentně jistý.
IP zaznamenána

Honza ZZR

  • Příspěvků: 6
    • Zobrazit profil
Re:Stání na travnaté ploše (zábor veřejného prostranství)
« Odpověď #5 kdy: 16 Října 2013, 11:50:30 »

Zdravím...
Situace:Podezírají Vás z přestupku proti zákonu 200/1990 sb., což je zákon o přestupcích. Ten žádnou možnost využít SPRDEL neumožňuje, předpokládám, že nikdo nebyl ztotožněn jako řidič.
Řešení:
 - Na lístek za stěračem nakašlete a počkejte na doporučený dopis, který přijde provozovateli aparátu.
 - Na výzvu k podání vysvětlení se musí dostavit předvolaný, nebo může podání vysvětlení odmítnout korespondenčně doporučeným dopisem.
 - Nejspíše bude následovat "příkaz", kde vás zkusí oflastrovat, protože "mají za prokázané...blablabla". Proti "příkazu" podáte ve lhůtě 14 dnů "odpor".
 - Je dobré zajít na úřad a nechat si kompletně zkopírovat spis i když toto je banalita a není to úplně potřeba. Ve městě se ale může stát, že tam bude např. kamerový záznam, svěděctví městských opicajtů apod.
 - Následovat bude předvolání k ústnímu projednání (kam už může jít sám zástupce s plnou mocí v ruce, nebo předvolaný se zástupcem) a kde bude probíhat předvedení důkazů.
 - Pokud z důkazů nebude jasné (výpis z registru a zjištění provozovatele touto metodou důkaz není), kdo to tam zaparkoval, pak tuto skutečnost uveďte do protokolu s tím, že provozovateli (Vám?) je známo, kdo to auto řídil, ale nebudete se k totožnosti řidiče vyjadřovat. Klidně tam na tvrdku nechte napsat i to, že případné příkazní řízení postavené na takových "důkazech" považujete za nezákonné a přepokládáte, že správní orgán na základě důkazní nouze řízení zastaví...to ale nemusíte, pokud je nechcete prudit.
Výsledek:
 - SPRDEL uplatnit nelze, protože Vás stíhají podle jiného zákona než 361/2000 sb.
 - Kvůli důkazní nouzi bude řízení zastaveno.

Pokud máte další dotazy, napište je sem.
Smrtihlav mě požádal, abych sem dal vzorově vyřešený přestupek na který se ptáte. Po anonymizaci dokumentů se to zde objeví.
IP zaznamenána

3rl

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 239
    • Zobrazit profil
Re:Stání na travnaté ploše (zábor veřejného prostranství)
« Odpověď #6 kdy: 24 Října 2013, 20:13:58 »

Zdravím...
Situace:Podezírají Vás z přestupku proti zákonu 200/1990 sb., což je zákon o přestupcích. Ten žádnou možnost využít SPRDEL neumožňuje.
Zcela přesně. BTW lze zkusit jít ještě dál - nejen zábor, ale i povinnost zaplacení stání, která vychází z obecní vyhlášky. Takový přestupek jde kvalifikovat jako § 46/1 zákona o přestupcích, takže taky mimo zákon o silničním provozu.
IP zaznamenána

DerrickCuster

  • Příspěvků: 4
    • Zobrazit profil
Re:Stání na travnaté ploše (zábor veřejného prostranství)
« Odpověď #7 kdy: 26 Října 2013, 15:51:23 »

Kamarádce se u nás v Plzni v dubnu tohoto roku stalo přesně to samé, pouze na cancu papíru za stěračem měla "§46 z. 200/1990 Sb., zákaz vjezdu na plochu městské zeleně". Lístek na moji radu ignorovala a doteď jí nepřišla ani výzva k podání vysvětlení, takže to předpokládám skončilo v propadlišti dějin.
IP zaznamenána

qphd

  • Příspěvků: 11
    • Zobrazit profil
Re:Stání na travnaté ploše (zábor veřejného prostranství)
« Odpověď #8 kdy: 11 Února 2015, 11:45:06 »

To Honza ZZR, kde prosím najdu avizovaný vzorově vyřený přestupek? Děkuji Q.
IP zaznamenána

ganjax

  • Příspěvků: 64
    • Zobrazit profil
Re:Stání na travnaté ploše (zábor veřejného prostranství)
« Odpověď #9 kdy: 17 Února 2015, 12:43:05 »

Dnes jsem byl na přestupkové komisi řešit stání na trávě (zábor veřejného prostranství). Měli jen fotky auta, jak stojí a mě jako provozovatele obvinili z přestupku. Přišel jsem tam a odmítl jsem vypovídat. Na toto totiž nelze aplikovat SPRDEL. Vyřešeno, odloženo pro důkazní nouzi na straně úřadu. Nazdar.

Předtím poslali slint, kde oznamovali, že mě shledali vinným, a že mám zaplatit určenou částku 500 Kč (zásilka do vlastních rukou, doručeno fikcí). Takže jsem musel napsat odpověď, kde jsem je posílal k šípku, protože nemají řidiče a je to zábor veřejného prostranství, nikoliv pozemní komunikace. I přesto mě pozvali k projednání osobně, a tam musím jít. Seděli tam tři. Krásně jsme si popovídali. Pikantní bylo, že se mě paní ptá: "Chcete doručit rozhodnutí?" A já na to: "Copak vám můžu šetřit náklady, když jste mě sem tahali? Samozřejmě poslat!". A na to paní: "NO, ony ty náklady na poštovné jsou naprosto zanedbatelné, když to srovnám s náklady na celé toto řízení.". Na to jsem se zvedl a při odchodu prohlásil ať příště mají rozum a rovnou tohle odkládají.

Ještě doplním bylo to Brno.
IP zaznamenána