30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [?] Zastavení na chodníku  (Přečteno 18701 krát)

Pavel V.

  • Příspěvků: 4
    • Zobrazit profil
[?] Zastavení na chodníku
« kdy: 15 Prosince 2013, 11:02:31 »

Potřebuji poradit, spíš se ujistit o správnosti názoru...
Situace: 27. 4. 2013 jsem při sportu utrpěk zranění v oblasti břicha, které bylo následněřešeno operací. Stalo se to v tělocvičně Brně - Žabovřeskách, musela pro mě přijet manželka autem a protože nebylo nikde místo, zaparkovala co nejblíž východu z haly. Než mě sbalila věci, trochu přioděla a za asistence kamarádů mě skoro donesli do auta (5-10 min.), byl za stěračem lísteček od MP.
Do teď se nic nedělo, 3. 12. 2013 jsem si vyzvedl výzvu od MMB k uhrazení 700,- Kč a poučení o SPRDEL(přestupek dle § 53 odst. 2 o silničním provozu - neoprávněné užití chodníku nebo stezky pro chodce) jinak přestupek dle 125c odst. 1 písm. k).
1. MP Brno má dle mých zkušeností problémy s určováním místa přestupku, dle výzvy MMB se přestupek stal na místě Plovdivská 8 (sídlo školy - tělocvičny), přičemž vozidlo stálo na chodníku na ulici Poznaňská - mám asi 3-4 svědky, kteří jsou ochotni to písemně prohlásit, takže nechat správní orgán se v tom plácat a před vydáním rozhodnutí navrhnout nové důkazy, což určitě do 27. 4. 2013 trvat bude. Správně...?
2. lze použít ustanovení o krajní nouzi, není přestupkem jednání které..... Správně...?
3. Jelikož se SPRDEL vztahuje na porušení rychlosti (zjištěné automatem), zákazu a stání (§ 27 o provozu) a já jsem udajně porušil § 53 odst. 2 o provozu, nevztahuje se na tento přestupek SPRDEL. Správně...?
4. tím pádem můžu sdělit MMB, že vozidlo užívám společně s osobou, která...? Správně...?
5. nebo s vědomím, že vánoce jsou na krku a 27. 4. 2014 se blíží velice rychle nedělat nic? Správně...?

Fakt mě štve, že v průběhu jednoho roku řeším už druhý případ kde MP Brno šikanuje, prokazatelně lže, nekvalitně provádí svou práci za účelem vybrat a MMB buď úmyslně klame lidi, nebo to dělá z nedbalosti - obojí dle mého názoru špatně. Takže zvažuji, v případě, že se v bodech 1.-5. nemýlím zařadit ještě bod 6.:
sepsat vše dle bodu 1. - 5. a zaslat to příslušné úřední osobě na MMB s tím, že pokud takto jedná opakovaně (a já věřím, že ano, protože je to systém jejich práce - vyplnit a poslat tiskopis, nepřemýšlet a čekat kdo zaplatí) tak přichází v úvahu § 329 zák. 40/2009 Sb....?

P.S.: jinak samozřejmě na chodníku neparkuji a bodové konto bez ztráty bodu od začátku...

Díky za názory!
IP zaznamenána

jkraus222

  • Příspěvků: 1 027
    • Zobrazit profil
    • Nezaplatim.cz - ochrana před pokutami
Re:Zastavení na chodníku
« Odpověď #1 kdy: 16 Prosince 2013, 08:26:05 »

1. MP Brno má dle mých zkušeností problémy s určováním místa přestupku, dle výzvy MMB se přestupek stal na místě Plovdivská 8 (sídlo školy - tělocvičny), přičemž vozidlo stálo na chodníku na ulici Poznaňská - mám asi 3-4 svědky, kteří jsou ochotni to písemně prohlásit, takže nechat správní orgán se v tom plácat a před vydáním rozhodnutí navrhnout nové důkazy, což určitě do 27. 4. 2013 trvat bude. Správně...?
Záleží také na tom, jak to mají zdokumentované (foto). Pokud nijak nebo špatně, záleželo by na tom, co byste tvrdil Vy a vaši svědci a co by tvrdili fízlové (také "nezávislí svědci", jakkoliv to je absurdní) a jak by se s tím správní orgán vypořádal.
2. lze použít ustanovení o krajní nouzi, není přestupkem jednání které..... Správně...?
Dá se říct, že to je ukázková krajní nouze, ale důkazní břemeno leží na Vás. Plus by správní orgán mohl argumentovat tím, že nebezpečí šlo odvrátit jinak (zavoláním sanitky).
3. Jelikož se SPRDEL vztahuje na porušení rychlosti (zjištěné automatem), zákazu a stání (§ 27 o provozu) a já jsem udajně porušil § 53 odst. 2 o provozu, nevztahuje se na tento přestupek SPRDEL. Správně...?
Na tento paragraf SprDel použít nemohou. Už jen to, že použili oddíl zákona nadepsaný "chůze", je poměrně vtipné  :)
4. tím pádem můžu sdělit MMB, že vozidlo užívám společně s osobou, která...? Správně...?
Nevím, kam tím směřujete. Jestli k osobě blízké, tak ta Vás před SprDel nezachrání.
5. nebo s vědomím, že vánoce jsou na krku a 27. 4. 2014 se blíží velice rychle nedělat nic? Správně...?
V Praze magistrát na lidi, kteří nedělají nic, sere, ale jak to je v Brně, nevím.

V podstatě jako vždy můžete nahlásit mrtvolu, cizince nebo namítnout nesplnění podmínek pro SprDel (viz body výše). Záleží, jak moc se s tím chcete patlat. Pokud to chcete sfouknout bez problému, napište mi soukromou zprávu a dodám Vám řidiče (doporučuji). Pokud to chcete řešit nějak složitěji nebo naopak neudělat nic a vyústilo by to v nějaké další kroky ze strany magistrátu, až to nastane, dejte dohromady veškerou dokumantaci a podívám se na to.
IP zaznamenána

Pavel V.

  • Příspěvků: 4
    • Zobrazit profil
Re:Zastavení na chodníku
« Odpověď #2 kdy: 16 Prosince 2013, 16:56:08 »

Ok, díky. V případě, že nelze použít SPRDEL, tak ve vztahu k MMB mlčím a čekám co bude dál....
IP zaznamenána

ondra

  • Příspěvků: 5
    • Zobrazit profil
Re:Zastavení na chodníku
« Odpověď #3 kdy: 16 Prosince 2013, 23:47:05 »

Zdravím,
jsem na tom trochu podobně jako kolega.  V mém případě to nebylo tedy tak akční, šlo jen o snahu zaparkovat na nočním sídlišti s koly zasahujícími 10 cm do chodníku...
Přišla mi od MP Výzva: "...se řidič vozidla ... dopustil přestupku dle ustanovení par. 125c odt. 1 písm. k) zák. č. 361/2000 Sb. - stání v křižovatce + stání na chodníku. ... Dostavte se ve smyslu ustanovení par. 11 odst. 1 zák. č. 553/1991 Sb. na přestupkové oddělení, a to Vy osobně, jakožto provozovatel vozidla, nebo osoba, která vozidlo v době zjištění přestupku užívala, k sepsání zápisu o podání vysvětlení - případnému vyřešení věci v blokovém řízení, nejpozději do dne 30.12.2013."
Lze na tuto kombinaci přestupků použít SprDel? Jaký postup by jste mi jako začátečníkovi poradili?
Předem díky.
IP zaznamenána

jkraus222

  • Příspěvků: 1 027
    • Zobrazit profil
    • Nezaplatim.cz - ochrana před pokutami
Re:Zastavení na chodníku
« Odpověď #4 kdy: 17 Prosince 2013, 09:35:27 »

Ze stání by sice SprDel udělat mohli, ale zase to označili blbým paragrafem.
Na dopis od MP vůbec nereagujte, hoďte ho do koše a čekejte, jestli přijde něco od úřadu. Tohle se dá sfouknout jak svíčka.
IP zaznamenána

ondra

  • Příspěvků: 5
    • Zobrazit profil
Re:Zastavení na chodníku
« Odpověď #5 kdy: 18 Prosince 2013, 15:52:54 »

Díky, nekazit si svátky mám v úmyslu.
Co by jste poradil, až se úřad ozve?
Napadá mě porucha vozidla...
IP zaznamenána

jkraus222

  • Příspěvků: 1 027
    • Zobrazit profil
    • Nezaplatim.cz - ochrana před pokutami
Re:Zastavení na chodníku
« Odpověď #6 kdy: 18 Prosince 2013, 21:52:33 »

Nejsem si jistý, jestli byste to na poruchu uhrál.
Dodám Vám řidiče a toho pak dodáte jim. Tím věc skončí  ;)
IP zaznamenána

Majkii

  • Příspěvků: 50
    • Zobrazit profil
Re:Zastavení na chodníku
« Odpověď #7 kdy: 11 Ledna 2014, 13:31:55 »

Zdravím, včera mě i rodinné příslušnici přišla obálka s modrým pruhem a výzvami k zaplacení určené částky uvnitř.

Jde o skutky související se špatným parkováním v jedné ulici, oba byly údajně zdokumentovány během různých dnů o vánočních svátcích a oba ve večerních hodinách, z čehož si dovozuji, že tu máme na maloměstě nějakýho bonzáka. Navíc už jednou zhruba před rokem na mě zazvonil policajt a slušně poprosil ať si přeparkuju, že si někdo stěžoval. Ale to jen tak na okraj.  ;)

V mém případě se jedná o porušení § 53 odst. 2 361/2000 ("... nezjištěný řidič ... parkoval ... částečně na chodníku ..."), čímž se prý "dopustil přestupku § 125f odst. 1 361/2000". (Neboli řidič se dopustil SprDele, který je ale možno přišít pouze provozovateli.)

V případě rodinné příslušnice je to pak porušení § 4 písm c) a § 53 odst. 2 361/2000 ("... vozidlo bylo zastaveno zastaveno ... částečně na chodníku ... / ... řidič zastavil a stál v místě, kde je to zakázáno svislou dopravní značkou "č. B29 - Zákaz stání""), čímž se prý "dopustil přestupku dle § 125c odst. 1 písm. k) 361/2000". (Tady je to dobře.)

V obou případech chtějí pětset papírků kocourkovských. Oba případy vyřizoval jiný ouřada.
  • Dle příspěvků výše nelze na § 53 (neoprávněné užití chodníku) hodit SprDel. Moje laická právní fantazie mi napovídá, že ani porušení zákazové značky (i když jde o zákaz stání :) ) by nemusela být případem neoprávněného zastavení nebo stání. Nebo to už je příliš extenzivní výklad? 8)
  • Dal by se ten můj případ shodit na nezákonnosti výzvy pro uvedení špatného paragrafu? Nebo je s tím pořád ještě málo zkušeností?

Můj případ každopádně předám resenipokut.cz, když je mám zaplacené. 8)
S rodinou se ještě domluvím, pokud by byla ochotna použít osobu mrtvou, už jsem jednu snad použitelnou našel. Mohl bych jkraus222 případně požádat o konzultaci nad vhodností?
IP zaznamenána

asiso

  • Příspěvků: 1
    • Zobrazit profil
Re:Zastavení na chodníku
« Odpověď #8 kdy: 13 Ledna 2014, 22:07:07 »

1. MP Brno má dle mých zkušeností problémy s určováním místa přestupku, dle výzvy MMB se přestupek stal na místě Plovdivská 8 (sídlo školy - tělocvičny), přičemž vozidlo stálo na chodníku na ulici Poznaňská - mám asi 3-4 svědky, kteří jsou ochotni to písemně prohlásit, takže nechat správní orgán se v tom plácat a před vydáním rozhodnutí navrhnout nové důkazy, což určitě do 27. 4. 2013 trvat bude. Správně...?
Záleží také na tom, jak to mají zdokumentované (foto). Pokud nijak nebo špatně, záleželo by na tom, co byste tvrdil Vy a vaši svědci a co by tvrdili fízlové (také "nezávislí svědci", jakkoliv to je absurdní) a jak by se s tím správní orgán vypořádal.
2. lze použít ustanovení o krajní nouzi, není přestupkem jednání které..... Správně...?
Dá se říct, že to je ukázková krajní nouze, ale důkazní břemeno leží na Vás. Plus by správní orgán mohl argumentovat tím, že nebezpečí šlo odvrátit jinak (zavoláním sanitky).
3. Jelikož se SPRDEL vztahuje na porušení rychlosti (zjištěné automatem), zákazu a stání (§ 27 o provozu) a já jsem udajně porušil § 53 odst. 2 o provozu, nevztahuje se na tento přestupek SPRDEL. Správně...?
Na tento paragraf SprDel použít nemohou. Už jen to, že použili oddíl zákona nadepsaný "chůze", je poměrně vtipné  :)
4. tím pádem můžu sdělit MMB, že vozidlo užívám společně s osobou, která...? Správně...?
Nevím, kam tím směřujete. Jestli k osobě blízké, tak ta Vás před SprDel nezachrání.
5. nebo s vědomím, že vánoce jsou na krku a 27. 4. 2014 se blíží velice rychle nedělat nic? Správně...?
V Praze magistrát na lidi, kteří nedělají nic, sere, ale jak to je v Brně, nevím.

V podstatě jako vždy můžete nahlásit mrtvolu, cizince nebo namítnout nesplnění podmínek pro SprDel (viz body výše). Záleží, jak moc se s tím chcete patlat. Pokud to chcete sfouknout bez problému, napište mi soukromou zprávu a dodám Vám řidiče (doporučuji). Pokud to chcete řešit nějak složitěji nebo naopak neudělat nic a vyústilo by to v nějaké další kroky ze strany magistrátu, až to nastane, dejte dohromady veškerou dokumantaci a podívám se na to.

Backgroud stejný jako autor vlákna (stání na chodníku §53 s vyhrožováním sprdel)

Kdy mám namítat nesplnění podmínek pro SPRDEL? Před vydáním rozhodnutí o SprDel nebo až po případném neoprávněném rozhodnutí o správním deliktu?
IP zaznamenána

fastek

  • Příspěvků: 2
    • Zobrazit profil
Re:Zastavení na chodníku
« Odpověď #9 kdy: 18 Ledna 2014, 11:26:52 »

Zdravím,

také jsem byl postižen výzvou k zaplacení s odůvodněním "porušení povinnosti stanovené v ustanovení dle § 53 odstavce 2 zákona č. 361/2000 Sb., o silničním provozu, ve znění pozdějších předpisů, tím že: neoprávněně užil chodníku nebo stezky pro chodce."

Co jsem nastudoval na Dfensovi a internetu, správný postup by měl být nyní nedělat naprosto nic, počkat na případné předvolání a tam odepřít výpověď. Následně to orgán odloží a pokud příjde SPRDEL, tak argumentovat nemožností použití SPRDELe na tento přestupek (nejedná se o neoprávněné zastavení nebo stání, ale o nedovolené užití chodníku nebo stezky pro chodce) a dále pak dalšími podpůrnými argumenty (materiální aspekt, chodnik není definován v zákoně, na katastrální mapě není chodník samostatně zanesen). Tytéž argumenty použít v případném odvolání, pokud je správní orgán dostatečně neodstřelí ve svém rozhodnutí.

Může mi někdo zkušenější potvrdit, že se jedná o správný postup?

Díky :)
IP zaznamenána

jkraus222

  • Příspěvků: 1 027
    • Zobrazit profil
    • Nezaplatim.cz - ochrana před pokutami
Re:Zastavení na chodníku
« Odpověď #10 kdy: 18 Ledna 2014, 19:41:24 »

SprDel na to použít nemohou, takže pokud se nepřiznáte, jsou ve (S)prdeli. Už jen to, že § 53 je nadepsách "chůze", je poměrně úsměvné.
Nijak bych nereagoval a pokud to nějak bude pokračovat, ani bych neztrácel čas tím tam chodit a komunikoval bych s nimi pouze písemně.

V poslední době se setkávám s narůstajícím množstvím případů zneužívání SprDel ze strany úřadů, které je aplikují na případy, kdy pro to vůbec nejsou splněny podmínky. Množství ovcí, které se v tom nevyznají a na výzvu zaplatí, jim za to určitě stojí. Momentálně s jedním kolegou řeším, že ho změřili normálně fízlové, jenže zezadu, takže nemají řidiče. Sdělil jim cizince a hádejte, co se stalo - poslali mu výzvu k uhrazení a slinty o objektivní odpovědnosti. Že musí být porušení pravidel zjištěno prostřednictvím automatizovaného technického prostředku používaného bez obsluhy, je samozřejmě netrápí. Prostě zkusíme hejla natáhnout, co kdyby zacvakal, no ne?
IP zaznamenána

fastek

  • Příspěvků: 2
    • Zobrazit profil
Re:Zastavení na chodníku
« Odpověď #11 kdy: 19 Ledna 2014, 10:47:11 »

Díky za potvrzení mého postupu, nebudu nijak reagovat a uvidíme s čím přijdou. Snad bude souboj úspěšný. Tohle zneužívání je typické, je vidět, že SPRDEL je od počátku zamýšlen jen jako snadný výběr peněz od občanů, kteří nemají na rozdíl od členů různých aktivistických sdruženi čas studovat přesné znění zákonů.
IP zaznamenána

ganjax

  • Příspěvků: 64
    • Zobrazit profil
Re:Zastavení na chodníku
« Odpověď #12 kdy: 17 Února 2015, 12:51:16 »

Toto téma jsem vygooglil, proto sem raději napíšu, co jsem zjistil. Nemáte zde podle mě pravdu v tom, že na stání na chodníku nelze aplikovat SPRDEL, protože chodník je veřejné prostranství. Podle mě na vás SPRDEL klidně ušijí. Více viz níže:

Předmět : Placené parkoviště a parkování na chodníku
Dobrý den,
ráda bych se zeptala na dva problémy.
Prvním je placené parkoviště. Je možné ho řešit na paragraf 22 1 l?? Předpokládám, že správné řešení přestupků týkajících se nezaplacení parkovného na těchto místech se dá řešit jen podle par. 46 odst. 1, nařízení obce. Podle mě má speciální právní úprava přednost před obecnou, tudíž by řešení těchto přestupků na 22 1 l bylo chybné. ?
Druhý dotaz je na přestupek parkování na chodníku. Když definice veřejného prostranství zahrnuje i chodník, měl by se tedy tento přestupek řešit na zábor veřejného prostranství, tj. na 47 1 g a ne na 22 1 l.? Případně bych Vás poprosila o názor, zda by u takto špatně označených přestupků - tedy při špatné aplikaci práva - bylo možné vyhrát případný soudní spor.
Děkuji s pozdravem P.J.

Zdravím Vás !
Samozřejmě máte pravdu v tom, že speciální (resp. konkrétní) právní úprava má přednost před obecnou právní úpravou, což ale není ta problematika, kterou uvádíte. Zde jde spíše o souběh dvou odlišných alternativ přestupků. Co se týče parkování vozidla na chodníku, je sice pravda, že chodník je zmiňován v §34 zákona o obcích jako součást veřejného prostranství, zároveň je však podle zákona o pozemních komunikacích druhem pozemní komunikace (místní komunikace IV. třídy). Zásadní pro určení druhu přestupku tedy bude, jakým jednání byl přestupek na chodníku spáchán. Pokud někdo postaví neoprávněně na chodníku prodejní stánek, půjde o narušení pravidel veřejného pořádku a ne pravidel provozu na pozemních komunikacích; budeme tedy takové jednání kvalifikovat jako přestupek proti veřejnému pořádku (§ 47/1 g). Pokud někdo zaparkuje vozidlo v rámci provozu na pozemních komunikacích na chodníku, jde o porušení pravidel provozu na pozemních komunikacích a budeme tedy kvalifikovat takové jednání jako dopravní přestupek (§ 22/1 l).Pozn.: Stejné rozlišení máte i v zákoně o obecní policii, a to v § 17a (TPZOV lze mimo jiné nasadit na vozidlo, které stojí na chodníku, kde to není dovoleno nebo provádí neoprávněný zábor veřejného prostranství.).
Co se týče druhého případu je to obdobné, včetně posouzení užití TPZOV. Pokud mluvíme o placeném parkování, zajisté nejde o neoprávněné stání na chodníku, ani se zde nejedná o neoprávněný zábor veřejného prostranství. Pokud je tedy použit technický prostředek, jde o poslední možný případ, kdy ho lze ze zákona použít, a to v případě ponechání vozidla na místě, kde je ponechání vozidla zakázáno zákazem vyplývajícím z místní úpravy silničního provozu. Zákon o pozemních komunikacích stanoví, že příslušná pozemní komunikace resp. její část, kde lze parkovat pouze za úplatu, musí být označena příslušnou dopravní značkou (DZ č. IP 13c). Z této dopravní značky vyplývá, že řidič je povinen řídit se údaji na značce, dodatkové tabulce nebo na parkovacím automatu. Z těchto údajů vyplývá, že zde může parkovat
pouze při zaplacení příslušného poplatku. Jinými slovy řečeno, pokud nemá zaplaceno, nesmí zde parkovat. Jde tedy o nedovolené zastavení nebo stání vozidla na pozemní komunikaci, které může strážník řešit na místě v blokovém řízení (§ 22/1 l).
Pozn.: Na jednu stranu tedy platí, že musím na území obce respektovat její předpisy, na druhou stranu ale zároveň platí, že jako řidič mám ze zákona povinnost dodržovat dopravní předpisy, mimo jiné řídit se dopravními značkami v rámci provozu na pozemních komunikacích. V tomto výše uvedeném případě bych doporučoval řešit daný přestupek jako dopravní tehdy, pokud zároveň používáme TPZOV.
S pozdravem Jan Roneš, provozovatel www.obecnipolicie.cz

Zdroje:

http://www.obecnipolicie.cz/detail.php?ID=6
http://www.autoweb.cz/pozemni-komunikace-kde-jeste-plati-pravidla-a-kde-uz-ne/
IP zaznamenána

3rl

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 239
    • Zobrazit profil
Re:Zastavení na chodníku
« Odpověď #13 kdy: 17 Února 2015, 17:48:59 »

SprDel na to použít nemohou

Vždyť už to tady dávno je:
http://30kmh.cz/index.php?topic=781.msg5100#msg5100

Krajský soud má předně za jaksi paradoxní, když se žalobce dovolává jen těch
ústavních principů, které by mu mohly být osobně prospěšné a pozapomíná na další.
Je mu proto třeba v těchto souvislostech připomenout, že vlastnictví také zavazuje.
Tedy, že se nemůže tvářit, jako by se nic nestalo, když osobní motorové vozidlo,
jehož je provozovatelem, bylo nejen objeveno v místě, kde podle zákona být nesmí,
ale navíc ještě překáželo výkonu veřejně prospěšné činnosti, úklidu chodníku pro
širokou veřejnost od sněhu. A to na tak frekventovaném místě, kterým Třída Edvarda
Beneše je. Je s podivem, když žalobce namítá, že komunikace nebyla označena,
takže nebylo možno seznat, že se bude uklízet a tušit tak, že se lze vůbec nějakého
protiprávního jednání dopustit. Jako by žalobce nevěděl, že podle § 53 odst. 2
zákona o silničním provozu nesmějí jiní účastníci provozu na pozemních
komunikacích chodníku, než chodci, užívat...


Díky neschopnosti advokáta už je to potvrzeno i NSS.
IP zaznamenána