30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [?] Propadlý řidičák zjištěný při nezaviněné nehodě - co čekat?  (Přečteno 25619 krát)

Mršťa

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 060
    • Zobrazit profil
Re:Propadlý řidičák zjištěný při nezaviněné nehodě - co čekat?
« Odpověď #15 kdy: 03 Července 2016, 10:14:43 »

§23 odst. 1 písm. f) hovoří o dokladech, myslím, že tím není myšlen ŘP (není to přece doklad)

Jo 10 právníků bude mít 10 názorů a 10 občanů 15 názorů, ale ŘP dokladem je.

Srovnej § 6 odst. 8 - Řidič motorového vozidla je povinen předložit doklady podle odstavce 7 na výzvu policisty, vojenského policisty, strážníka obecní policie ve stejnokroji nebo celníka ve stejnokroji ke kontrole
a v odst. 7 - Řidič motorového vozidla musí mít při řízení u sebe, a) řidičský průkaz. ŘP tedy dokladem nepochybně je.

platí nějaká specialita zákonů, tzn. pokud přestupek a sankci upravuje 361/2000 Sb., nelze svévolně použít ZoP.
Tipuji, že to skončí gumovým 125c/1/k, protože porušil 6/7/a.

To je právě problém, protože tenhle přestupek 361 neupravuje, 361 nezná porušení "předložil neplatný doklad".
6/7 a - Řidič motorového vozidla musí mít při řízení u sebe, a) řidičský průkaz - řidič jej má a současně ho na výzvu předloží, byť má propadlou platnost. Proč kvalifikovat podle 361, která takový skutek nezná, když přesnou skutkovou podstatu stanovuje zákon o přestupcích. Současně platí i podmínky při ukládání sankce podle § 12/2 PZ. O svévolné použití PZ rohodně nejde, protože všechna rozhodnutí se vydávají mimo jiné v souladu s PZ.

Že to skončí gumovým § je jasné, píšou to tak všichni, nikoho nenapadne hledat skutkovou podstatu v jiném zákoně. Po zavedení 361 se na 200 zapomnělo. Svévolné použití lze spatřovat i v aplikaci 6/7a. Když se podíváme na samotný ŘP, tak nikde nevidím, že má být předložen platný ŘP a jediná povinnost spojená s neplatným ŘP je jeho odevzdání a pak přichází v úvahu akorát dohadování o tom, kdy má být odevzdán, jestli analogicky 5 pracovní dní nebo kdykoliv, kdy se nám bude chtít. Ani samotná definice ŘP neobsahuje informaci o jeho paltnosti.

ŘP jako kartička je k ničemu. Pouze osvědčuje, že může mít nebo měla osoba řidičské oprávnění. Po předložení pachové stejně provádí lustraci. Z tohoto pohledu je tedy jedno, jestli je ŘP platný, neplatný nebo ho u sebe nemám - společenská nebezpečnost - materiální aspekt = 0. Omezení ŘP 10 lety je jen kvůli aktualizaci údajů, foto osoby a vybrání správních poplatků.

§23 odst. 1 písm. f) (vztahující se především k silniční dopravě)

Ano § 23 se vztahuje mimo jiné i k silniční dopravě a je hojně využíván v této oblasti, ale k dopravě se vztahuje obecně, tedy i k běžné silniční kontrole obyčejného řidiče. To jsou právě ty změny, novely a nové zákony, vždy je z toho přesouvání § mezi zákony paskvil.
 
Chtělo by to dotáhnout dále než k odvolačce, tak aby byl ten bordel objasněn.

IP zaznamenána

Inf.

  • Příspěvků: 6
    • Zobrazit profil
Re:Propadlý řidičák zjištěný při nezaviněné nehodě - co čekat?
« Odpověď #16 kdy: 03 Července 2016, 13:55:33 »

Mršťa: A hele taky mám mezery. Začnu od konce. Myslím, že poslední co bysme chtěli je to, aby nám v tom odvolačka udělala jasno, neboť by z toho mohl být ještě větší a nebezpečnější paskvil. tady platí, že co SO to názor a kolikrát se kreativitě meze nekladou.

Co se týče platnosti ŘP tak jsme zase papežštější než celá EU, protože i Němci a Rakušáci mají i papírové ŘP z 90. let a nikdo neřeší jejich výměnu. Jedinným důvodem tedy bude opravdu to vybírání poplatků.

Když se tak dívám na ten § 23 tak i ta sankce je docela drakonická (ale to bude ovlivněno obsáhlostí daného ustanovení), ale použít by to bohužel šlo.

Ano máš pravdu, nenapadlo mne se podívat se do § 6/8, z toho ŘP jako doklad už vyplývá.

Nevím jestli v tomto případě, by materiální stránku přestupku (skutečnou, nikoliv pouze formulace, že k naplnění došlo již porušením a byl ohrožen zájem společnosti) přezkoumával někdo dřív než u soudu...
IP zaznamenána

icu

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 337
    • Zobrazit profil
Re:Propadlý řidičák zjištěný při nezaviněné nehodě - co čekat?
« Odpověď #17 kdy: 04 Července 2016, 15:35:21 »

Co se týče platnosti ŘP tak jsme zase papežštější než celá EU, protože i Němci a Rakušáci mají i papírové ŘP z 90. let a nikdo neřeší jejich výměnu. Jedinným důvodem tedy bude opravdu to vybírání poplatků.

EU ne-EU, český řidičák byl v zahraniční celkem problém a v 90. letech se obecně doporučovalo si řídit řidičák mezinárodní - v podstatě ke všem nesousedům. Ve Francii a Švýcarsku mě stavěli v r. 2001 asi 3x, českou SPZ tam moc často nepotkávali (nejčastěji na kradených autech na cestě na Ukrajinu) a o mezinárodní řidičák si říkali tak nějak automaticky.
A konečně, když ČR si během prvních 10 let vymyslela hned čtyři různé vzory ŘP, tak se snaze o sjednocení divit nelze. Takovou tvořivost v Německu či Rakousku neměli (tedy - soudím podle toho, že "SRN" řidičák se v letech 1974 až 2000 neměnil)
« Poslední změna: 04 Července 2016, 15:50:49 od icu »
IP zaznamenána

saratoga

  • Příspěvků: 9
    • Zobrazit profil
Re:Propadlý řidičák zjištěný při nezaviněné nehodě - co čekat?
« Odpověď #18 kdy: 15 Července 2016, 13:39:37 »

Tak tady je rozřešení...obdržel jsem liebesbrief od Magistrátu dopis s pokutou v příkazním řízení, bratru za 2500,-kaček... za  pár dní propadlej řidičák mi to tedy přijde jako silná káva..

Uvedu pár podstatných citací z dopisu..:

Magistrát blablabla rozhodl takto:

pan Saratoga je vinen, že jako řidič, byť z nedbalosti, neodevzdal neplatný řidičský průkaz.

následuje popis zjištění přestupku (RZ , kdo, kde, ) předložil policistům řidičský průkaz č.:XXXX, jehož platnost skončila XY.5.2016

Výše popsaným jednáním tak pan Saratoga porušil , byť z nedbalosti, ustanovení §113 odst. 1 zákona č.361/2000Sb.,

čímž spáchal

přestupek podle ust. §125c odst. 4 písm. b) zákona č. 361/2000 Sb. Za uvedený přestupek se panu Saratogovi podle ustanovení §125c odst. 5 písm. f) zákona č. 361/2000Sb

UKLÁDÁ

v příkazním řízení pokuta ve výši 2500,-Kč


konec citátů (cintů) pana JUDr Pavla Vojny...


Je nějaký způsob, jak z toho ven? Pokuta mě určitě nezabije, ale tento způsob trestání mi přijde už celkem za hranou...2500 korun za 20 dnů dlouhou držbu expirované plastové kartičky?

Nemám další listy dopisu, nevím tedy ještě jak je to s odvoláním a případnou povinností platit...Každopádně, napadá Vás někoho, jak tenhle debakl zvrátit?
Díky
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Propadlý řidičák zjištěný při nezaviněné nehodě - co čekat?
« Odpověď #19 kdy: 15 Července 2016, 15:36:50 »

Jenže §2 říká:
Držitel řidičského průkazu je povinen odevzdat řidičský průkaz podle odstavce 1 příslušnému obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností do pěti pracovních dnů ode dne, kdy nabylo právní moci rozhodnutí o omezení řidičského oprávnění nebo rozhodnutí o odnětí řidičského oprávnění nebo rozhodnutí o pozastavení řidičského oprávnění nebo rozhodnutí o zrušení omezení řidičského oprávnění.

Pro váš případ není lhůta definována :-)
IP zaznamenána

saratoga

  • Příspěvků: 9
    • Zobrazit profil
Re:Propadlý řidičák zjištěný při nezaviněné nehodě - co čekat?
« Odpověď #20 kdy: 19 Července 2016, 12:02:43 »

Ještě mě napadla taková věc...Dalo by se to sestřelit zjištěním, že v ŘP je chyba v platnosti pro skupinu B, která byla zopakována ve všech ŘP, které jsem kdy měl, ale samozřejmě o ní "nevím". Jde o to, zda doklad, který obsahuje neplatný údaj, je platný a vzhledem k tomu, že nemám možnost jakákoliv data na ŘP měnit(tu má jen úřad), tak neplatnost průkazu není způsobena mým zaviněním a tedy doklad, který je neplatný nemůže být omezen platností jaksi formální...dalo by se to na toto navléknout? jinými slovy - je platný průkaz, kde je úřední chyba?

Chyba spočívá v tom, že mi skupina B platila už od 17. roku věku, přičemž v ŘP chyběla poznámka o omezení platnosti od věku 18. roku života. Ta chyba se tam vleče celou dobu všemi průkazy...nějakých 20+ let
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Propadlý řidičák zjištěný při nezaviněné nehodě - co čekat?
« Odpověď #21 kdy: 19 Července 2016, 12:06:04 »

IMO to argumentace úplně mimo, protože chyba byla zhojena dosažením 18 let věku.
IP zaznamenána

saratoga

  • Příspěvků: 9
    • Zobrazit profil
Re:Propadlý řidičák zjištěný při nezaviněné nehodě - co čekat?
« Odpověď #22 kdy: 19 Července 2016, 13:47:47 »

takže myslíte, že je průchodná možnost to shodit na neexistenci lhůty pro odevzdání? nebo je to jen teorie? nemám s tím pražádné zkušenosti, postup by byl tedy podat odpor k příkazu a jít do přestupkového řízení? A chápu tedy správně že se nejedná o správní delikt, ale o přestupek?

Rád se zúčastním boje s úřadem, už jen proto, aby se musel abgébovat a ztrácet se mnou čas...

A ještě dotaz - Byla mi v odúvodnění vyměřena pokuta na spodní hranici sazby, prý vzhledem ke krátké době pozbytí platnosti dokladu a k mé nápravě to bude stačit...několikrát bylo zmíněna formulace " byť z nedbalosti" , napadá mě tedy, pokud by se vygeneroval důvod, proč nešlo dříve doklady vyměnit, mám šanci uspět? nemohou to dále překvalifikovat na jiný přestupek?

Omlouvám se za možná naivní dotazy, úřadům a jejich drápům jsem doposud unikal a úřadování jsem vždy minimalizoval na nezbytné úkony, takže jsem tímto směrem téměř bez zkušeností...
IP zaznamenána

saratoga

  • Příspěvků: 9
    • Zobrazit profil
Re:Propadlý řidičák zjištěný při nezaviněné nehodě - co čekat?
« Odpověď #23 kdy: 19 Července 2016, 13:59:43 »

Teď jsem si pročítal ten zákon a trochu mě zarazila jedna skutečnost podle které je celý  § 125c , podle kterého jsem dostal pokutu, zrušen. Není to podivné?
IP zaznamenána

plikous

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 842
  • největší pyrát silnic
    • Zobrazit profil
Re:Propadlý řidičák zjištěný při nezaviněné nehodě - co čekat?
« Odpověď #24 kdy: 19 Července 2016, 14:16:16 »

Tak hlavně nezapomenout podat odpor do 15 dnů od doručení, aby bylo s čím vůbec bojovat  ;)
IP zaznamenána

saratoga

  • Příspěvků: 9
    • Zobrazit profil
Re:Propadlý řidičák zjištěný při nezaviněné nehodě - co čekat?
« Odpověď #25 kdy: 19 Července 2016, 14:25:21 »

Tak jinak, zjišťuju věci pro mne nové a pro Vás zde asi běžné...na www záknony-online je § 125c  uveden jako zrušený, na www měšec je jeho pravděpodobně aktuální verze...tam ty věci jsou, platné znění z února 2016.

Můžu tedy někoho ze zdejších požádat o hrubý postup jak na to? na co se připravit a možné varianty úskoků? nemůže se stát, že když zaargumetuju neexistencí lhůty, tak mě vykouří ve fajfce, protože ze stejného důvodu mi může úředník vysmahnout pokutu už za jediný den expirace?
S čím tedy mám počítat? a jakou taktiku by jste zvolili Vy?

Děkuji za případné rady.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 312
    • Zobrazit profil
Re:Propadlý řidičák zjištěný při nezaviněné nehodě - co čekat?
« Odpověď #26 kdy: 19 Července 2016, 14:26:20 »

Teď jsem si pročítal ten zákon a trochu mě zarazila jedna skutečnost podle které je celý  § 125c , podle kterého jsem dostal pokutu, zrušen. Není to podivné
Z čeho usuzujete, že § 125c ZPPK byl zrušen? Ne že by to nebylo fajn, ale patrně byste nebyl první, kdo by si toho všimnul ...
IP zaznamenána

saratoga

  • Příspěvků: 9
    • Zobrazit profil
Re:Propadlý řidičák zjištěný při nezaviněné nehodě - co čekat?
« Odpověď #27 kdy: 19 Července 2016, 14:57:16 »

Teď jsem si pročítal ten zákon a trochu mě zarazila jedna skutečnost podle které je celý  § 125c , podle kterého jsem dostal pokutu, zrušen. Není to podivné
Z čeho usuzujete, že § 125c ZPPK byl zrušen? Ne že by to nebylo fajn, ale patrně byste nebyl první, kdo by si toho všimnul ...

Myslím, že je to spíš neumyslná blamáž...koukal jsem sem http://zakony-online.cz/?s38&q38=all a pokud vyhledáte § 125c , tak je tam jen info " zrušen "... nicméně si myslím, že je to šotek té stránky..
IP zaznamenána

motoosman

  • Příspěvků: 257
    • Zobrazit profil
Re:Propadlý řidičák zjištěný při nezaviněné nehodě - co čekat?
« Odpověď #28 kdy: 19 Července 2016, 15:17:29 »

Dobrou zkušenost mám tady:
http://portal.gov.cz/portal/obcan/
Pro android app iASPI
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 091
    • Zobrazit profil
Re:Propadlý řidičák zjištěný při nezaviněné nehodě - co čekat?
« Odpověď #29 kdy: 19 Července 2016, 15:19:14 »

Citace
Tento zákon nabývá účinnosti dnem 1. ledna 2001 s výjimkou části šesté, která nabývá účinnosti dnem vyhlášení.
Znění z roku 2001 bylo poněkud jiné, než aktuálně platné.
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.