30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: omluvenka na ústní předvolání  (Přečteno 23217 krát)

Macek

  • Příspěvků: 64
    • Zobrazit profil
omluvenka na ústní předvolání
« kdy: 16 Května 2016, 17:02:44 »

Jaké jsou všechny možnosti omluvit se z předvolání? Předpokládám, že náhlá nemoc a k tomu papír od doktora je ok. Jaké máte zkušenosti z jinými typy omluvenky? Díky za inspiraci a předpokládám, že se to v budoucnu může hodit nejen mě :)
IP zaznamenána

kdo

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 358
    • Zobrazit profil
Re:omluvenka na ústní předvolání
« Odpověď #1 kdy: 17 Května 2016, 10:20:30 »

Obecně je třeba v první řadě konstatovat, že důvodnost omluvy je vhodné až nutné patřičně prokázat. Nejčastější důvody jsou:
1) Nemoc - pozor: nemusí stačit samotné doložení neschopenky. Rozhodně je vhodnější neschopnost účastnit se jednání doložit lékařskou zprávou.
2) Služební cesta v zahraničí. Doporučuji kromě potvrzení od zaměstnavatele doložit i doklady o úhradě za letenky, reservaci na hotelu, zapůjčení vozidla atp.
3) Předplacená dovolená. Minimálně je třeba doložit potvrzení o uhrazení letenek (nejlépe i ceny zájezdu) s datem úhrady před doručením pozvánky k ústnímu jednání.
4) Dokážu si představit mnoho dalších důvodů, které by správní orgány mohly/měly uznat - narození dítěte, svatba, úmrtí v rodině, nějaká živelní pohroma, jiné správní či obdobné řízení konané ve stejné době, vazba, jednání před soudem...

Dále obecně platí, že při první omluvence jsou úřady poměrně benevolentní, při dalších již mnohem méně. A pozor: úřad není povinen účastníka řízení informovat o skutečnosti, že omluvenku neuznal. Je tedy na účastníkovi, aby se snažil aktivně ověřit, zda je z jednání omluven, případně se sám aktivně snažil navrhovat náhradní termíny.
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 091
    • Zobrazit profil
Re:omluvenka na ústní předvolání
« Odpověď #2 kdy: 17 Května 2016, 11:22:28 »

1) Nemoc - pozor: nemusí stačit samotné doložení neschopenky. Rozhodně je vhodnější neschopnost účastnit se jednání doložit lékařskou zprávou.
Z jakého titulu by měla být neschopenka doložena lékařskou zprávou?
- SO do mého zdravotního stavu nic není, co když mám syfilis, AIDS whatever a debil úředník na malém městě to začne roztrušovat,
- pokud neschopenku vystaví můj praktický lékař, žádnou speciální zprávu nepíše, pouze cosi načmárá do karty,
- pokud mám neschopenku bez vycházek, účast na správním řízení mně automaticky omlouvá, pokud kontrola zjistí, že jsem porušil léčebný režim?
Pouhá teorie, Váš příspěvek je určitě na základě nějaké praxe...
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

kdo

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 358
    • Zobrazit profil
Re:omluvenka na ústní předvolání
« Odpověď #3 kdy: 17 Května 2016, 11:51:17 »

Citace
Z jakého titulu by měla být neschopenka doložena lékařskou zprávou?

Opírají to o § 59 správního řádu: Předvolaný je povinen dostavit se včas na určené místo; nemůže-li tak ze závažných důvodů učinit, je povinen bezodkladně se s uvedením důvodů správnímu orgánu omluvit.

Samotná neschopenka de facto nevypovídá o tom, zda byl či nebyl předvolaný schopen se dostavit, jelikož z ní nelze vyčíst míru závažnosti důvodů. Vezměte si dva extrémy:
1) předvolaný X bydlí na náměstí, kde má sídlo rovněž správní orgán, a má povoleny vycházky (v současné době až 6 hod. denně);
2) předvolaný Y leží na jednotce intensivní péče v Melbourne.

A podotýkám, že předvolaný nese břemeno důkazu o závažnosti důvodů omluvy.

V praxi je to tak, že při první omluvě po Vás nejspíše nikdo lékařskou zprávu chtít nebude (snad jen kdybyste byl "známá firma"), ale při opakovaných omluvách se může stát (a stává), že nedoložení lékařské zprávy posoudí správní orgán jako nedostatečnou omluvu. Obecně je s omlouváním rovněž tím méně problémů, s čím větším předstihem před jednáním je omluva zaslána. Tady bohužel panuje mýtus, že omluvenku je nejlepší poslat den před jednáním. Není.

EDIT: Ještě bych doplnil, že čím lépe je omluva doložena, tím lépe se píše odvolání v případě, že k ní správní orgán nepřihlédne.
« Poslední změna: 17 Května 2016, 12:05:41 od kdo »
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 189
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:omluvenka na ústní předvolání
« Odpověď #4 kdy: 17 Května 2016, 12:06:54 »

Rekl bych, ze taky zalezi, jake onemocneni mate, pokud je to infekcni/bakterialni (chripka, prujem apod.), tak i vychazky pro nakup potravin, leku apod. nejsou duvodem k tomu navstevovat urad.
Vsechny onemocneni jsou individualni stavu pacienta a nemoci...
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 142
    • Zobrazit profil
Re:omluvenka na ústní předvolání
« Odpověď #5 kdy: 17 Května 2016, 12:59:43 »

pokud má někdo nechopenku, nemá se co courat po úřadech! Co kdyby přišla kontrola?
IP zaznamenána

kdo

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 358
    • Zobrazit profil
Re:omluvenka na ústní předvolání
« Odpověď #6 kdy: 17 Května 2016, 13:05:15 »

pokud má někdo nechopenku, nemá se co courat po úřadech! Co kdyby přišla kontrola?

Viz § 56 zák. č. 187/2006 Sb., zákon o nemocenském pojištění.
IP zaznamenána

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 142
    • Zobrazit profil
Re:omluvenka na ústní předvolání
« Odpověď #7 kdy: 17 Května 2016, 14:20:53 »

kdo: přesně tak.
IP zaznamenána

Ridder

  • Příspěvků: 97
    • Zobrazit profil
Re:omluvenka na ústní předvolání
« Odpověď #8 kdy: 06 Února 2017, 16:38:56 »

Obecně je třeba v první řadě konstatovat, že důvodnost omluvy je vhodné až nutné patřičně prokázat. Nejčastější důvody jsou:
2) Služební cesta v zahraničí. Doporučuji kromě potvrzení od zaměstnavatele doložit i doklady o úhradě za letenky, reservaci na hotelu, zapůjčení vozidla atp.
3) Předplacená dovolená. Minimálně je třeba doložit potvrzení o uhrazení letenek (nejlépe i ceny zájezdu) s datem úhrady před doručením pozvánky k ústnímu jednání.

Dále obecně platí, že při první omluvence jsou úřady poměrně benevolentní, při dalších již mnohem méně. A pozor: úřad není povinen účastníka řízení informovat o skutečnosti, že omluvenku neuznal. Je tedy na účastníkovi, aby se snažil aktivně ověřit, zda je z jednání omluven, případně se sám aktivně snažil navrhovat náhradní termíny.

Nechtělo se mi na stejné téma zakládat nový topic. Mám pár dotazů na zkušenější kolegy.
k bodu
2) Stačí tedy uvést něco ve smyslu "Dne DD.MM.RRRR jede zaměstnanec X na neodkladnou služební cestu do Slovenska/Polska/kamkoliv jinam."? Pokud to bude návštěva jen na jeden den nebo fiktivní, tak jim nic jiného než ten potvrzený papír dát nemohu.

3) Pokud bych měl známého v cestovní kanceláři a on mi vydal fakturu na libovolný zájezd (objednáno a zaplaceno před datem doručení pozvánky k ÚJ) a následně ji vydobropisoval, tak předpokládám, že úřad nemá šanci se dopátrat pravosti faktury?

Co se týká tučné části, tak zrovna teď řeším, že nevím, jestli úřad uznal moji omluvenku. Podle všeho si myslím, že ji uznal a zatím nestanovil nový termín. Jak ověřit stav nějakým nenápadným způsobem, abych na sebe neupozornil? :D náhled do spisu by nebyl momentálně dobrý nápad.
IP zaznamenána

Ridder

  • Příspěvků: 97
    • Zobrazit profil
Re:omluvenka na ústní předvolání
« Odpověď #9 kdy: 22 Února 2017, 14:49:30 »

Ještě mě napadla jedna věc.
4) Omluvím se potvrzením od doktora a zároveň sdělím, že za 14 dní odjíždím na pracovní stáž na půl roku do zahraničí, a proto navrhuji termín ústního jednání posunout o 8 měsíců a napsat konkrétní datum návrhu nového ÚJ. Majitel by mi to samozřejmě potvrdil.

Tohle už ale předpokládám vyžaduje nějaké průkaznější dokázání než jen potvrzený papír od zaměstnavatele.

Nemáte někdo nějaké zkušenosti s těmito typy omluvenek?
IP zaznamenána

Kuko28

  • Příspěvků: 203
    • Zobrazit profil
Re:omluvenka na ústní předvolání
« Odpověď #10 kdy: 22 Února 2017, 18:15:18 »

Dovolená - po mně chtěli doklad o zaplacení rezervace, jestli je fiktivní/pravý/zruší se dobropisem už nikoho nezajímá, hlavně aby tam byl datum před převzetím předvolání k jednání

Služební cesta - opět je vhodné doložit cestovním příkazem, rezervace letů, hotelů a pod. A reagovat obratem, aby se nemohli točit na tom, že jste věděl o kolizi termínů ale nedal jste jim včas vědět. Přesto mi to jednou neakceptovali, byl to hezký bod do odvolání.

Teoreticky by jste si mohl na úřad zavolat, tam nejspíš důkaz nezůstane a jen se třeba informovat, jestli obdrželi vaši omluvenku a jestli teda určí nový termín nebo jí neakceptují.

Já osobně tohle nehrotím a počkám si na další obalku s modrým pruhem - jestli neakceptují, půjde to do odvolání.
IP zaznamenána

el_rey

  • Příspěvků: 8
    • Zobrazit profil
Re:omluvenka na ústní předvolání
« Odpověď #11 kdy: 01 Dubna 2017, 21:23:33 »

No dobre, ale co kdyz jsem opravdu v zahranici?? Jakoze opravdu! Na 3-6 mesicu.. Helmut selhal, prisla mi SPRDEL, vse mi chodi datovou schrankou.
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:omluvenka na ústní předvolání
« Odpověď #12 kdy: 02 Dubna 2017, 08:28:28 »

Tak můžete vést řízení korespondenčně.
Asi největší problém bude získat spis.. jestli ho úřad dobrovolně nepošle do datovky.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 889
    • Zobrazit profil
Re:omluvenka na ústní předvolání
« Odpověď #13 kdy: 02 Dubna 2017, 23:31:17 »

Tak můžete vést řízení korespondenčně.
Asi největší problém bude získat spis.. jestli ho úřad dobrovolně nepošle do datovky.

No pokud zažádáte s tím, že doložíte, že jste opravdu mimo republiku (třeba taková fotka s místními novinami a na pozadí zátoka Rio de Janeiro....) a nepošlou vám to do DS, tak je to podle mne totálně neprůstřelný bod do odvolání a důvod k vyslovení podjatosti.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 889
    • Zobrazit profil
Re:omluvenka na ústní předvolání
« Odpověď #14 kdy: 02 Dubna 2017, 23:42:32 »

Tady bohužel panuje mýtus, že omluvenku je nejlepší poslat den před jednáním. Není.

Jestli koluje tak jí vyvraťme, protože se ze zákona musíte omluvit neprodelně *) po tom, co se o překážce dozvíte.
Takže z věcí naplánovaných předem (dovolená, služební cesta) se omlouváme neprodleně*)  po obdržení předvolání.
Z nemoci, úrazu a pod neprodleně*) po tom co onemocníte.

*) Neprodleně je v zásadě co nejdříve je možné to po Vás spravdlivě požadovat. Podle mne pokud se omluvíte do dvou-tří dnů od "rozhodného okamžiku" (ale samozřejmě ještě před počátkem ÚJ) mělo by to být uznáno. Dále záleží na okolnostech podle mne pokud třeba budete mít mezi předvoláním a ÚJ vážný úraz a budete 14 dní ležet na JIPu, tak by měli omluvenku přijmout i PO vlastním uskutečnění ÚJ zpětně. Pokud si například vyvrknete nohu cestou na ÚJ , telefonicky o tom úředníka zpravíte (nahrávat) a později (opět "neprodleně") dodáte potvrzení o ošetření na chirurgii - tak by to také mělo být akceptováno.
IP zaznamenána