30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: podjatost - zamitnutí  (Přečteno 4175 krát)

klokan

  • Příspěvků: 8
    • Zobrazit profil
podjatost - zamitnutí
« kdy: 12 Března 2016, 21:28:20 »

Zdravím,
doposud jsem si řešil správní řízení sám. Ale jednalo se vždy o "základní" obranu - pouze aktivní přístup k délce řízení - vždy úspěšně do jednoho roku bez projednání. V současnosti však řeším jeden problém.
Údajný skutek je rychlost v obci o 14km/h nad (64 na 50ce)) se stal 24.4.2015. Ta mrcha na úřadu mě fakt nemá ráda, jednání vždy v 8ráno v pondělí ( 80km z bydliště). Poslední pozvánka na 4.1.2016. Dne 31.12. jsem zaslal námitku podjatosti a zároveň omluvu z jednání poštou, 1.1.2016 emailem, na jednání jsem se nedostavil ( zdůvodnění v Námitce podjatosti - věc snese odkladu, bezpředmětné).
Teď mě došlo vyjádření o námitce podjatosti - jak nadřízený, tak úřednice zamítnuto, s tím se počítalo. Ale zároveň rovnou i verdikt vinen. Píšou tam, že 4.1. se tam sešli s městskýma opicema a protože jsem se nezúčastnil, tak odsouzení.
Jsem jim tam chtěl do toho hodit vidle a jestli jsem trochu nepřehodil. Jsem bral že když se nezúčastním z důvodu podjatosti, tak se vypíše nový termín jednání.
Prosím o radu, co jsem udělal špatně. Asi jsem se měl s námitkou podjatosti dostavit osobně že?
Díky
Klokan
IP zaznamenána

JF

  • Příspěvků: 157
    • Zobrazit profil
Re:podjatost - zamitnutí
« Odpověď #1 kdy: 12 Března 2016, 22:55:08 »

A datum rozhodnutí o námitce je kdy? Rozhodnuto kým? Odůvodnění? 
Zdá se, že orgáni udělali dobrou botu. Že jste vinen rozhodl ten, o jehož podjatosti nebylo správně rozhodnuto. A i kdyby rozhodly před 4.1., což nemohly - 1.1. volno, 2. + 3. víkend, nebylo Vám správně doručeno. Na jednání jste oprávněně nebyl, neboť úkon projednání vedla osoba, o jejíž podjatosti nebylo rozhodnuto.
Teď neprošvihněte lhůtu na blanketní odvolání. Je v rozhodnutí poučení o možnosti odvolání?
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:podjatost - zamitnutí
« Odpověď #2 kdy: 12 Března 2016, 23:02:34 »

Čerstvé rozhodnutí o přestupku, který se měl stát 24.4.2015, by mělo po podaném odvolání a dodržení AMTS skončit v prekluzi.

Zda byl postup I. instance věcně správný (neuznání omluvy, provedení ústního bez vaší účasti, dodržení povinností před vydáním rozhodnutí, vypořádání námitky podjatosti ...) záleží na detailech. Rozporovat půjde lecos, jestli tam objektivně jsou důvody pro zrušení rozhodnutí, nelze bez znalosti spisu říct.
« Poslední změna: 12 Března 2016, 23:07:23 od hh »
IP zaznamenána

klokan

  • Příspěvků: 8
    • Zobrazit profil
Re:podjatost - zamitnutí
« Odpověď #3 kdy: 13 Března 2016, 10:52:49 »

Díky za všem za odpovědi,
ve středu budu doma u dopisu co zaslali, tak to sem hodím.
Ještě ale jeden dotaz z trochu jiné strany. Protože jsem očekával trochu problémy, tak 4.1. jsem si zřídil i datovku ( na fyz. osobu/občana). Veškerá korespondence z úřadu je ale stále v papírové podobě. Mají povinnost zasílat do datovky i pokud byla zřízena v průběhu správ. řízení ( samozřejmě že jsem jim to neoznámil :).
Až dojedu domů, tak mrknu na ty data.
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:podjatost - zamitnutí
« Odpověď #4 kdy: 13 Března 2016, 10:58:34 »

S datovkou super. Hlavně na nic nereaguj a nech si všechno vhazovat do schránky. Teď jsou v háji, protože ti nedoručili ukončení podjatosti, ale nevědí o tom.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:podjatost - zamitnutí
« Odpověď #5 kdy: 13 Března 2016, 11:06:28 »

Přesunuto do neveřejné části, aby si to aktivní úřednice nedohledala a nedocvaklo jí to s tou datovkou.

Stav, kdy po zřízení datovky doručují poštou, je ideální. Jen je třeba ty papírové dopisy nepřebírat aktivně, aby neexistoval důkaz o tom, že se s nimi adresát fakticky seznámil. Tj. nikdy pro to nechodit na poštu, doručovatelce se vyhýbat, výzvu zanechanou ve schránce spálit, nechodit osobně k úředníkovi (ani nahlížet do spisu) a v další komunikaci s úřadem si dát pozor na to, aby z něčeho nešlo dovodit, že jste tu písemnost četl (tj. např. z ní necitovat) a pokud by to snad z nějakých důvodů bylo nezbytné, tak vytvořit podklad pro tvrzení, že jste se s tím seznámil náhodou až později (např. zajít nahlížet).

Zkontrolujte tedy, jak přesně vám bylo doručeno rozhodnutí. Pokud jste si pro rozhodnutí došel na poštu nebo vzal od pošťačky z ruky, tak ještě totéž ověřte u výzvy k seznámení se s podklady.
IP zaznamenána

klokan

  • Příspěvků: 8
    • Zobrazit profil
Re:podjatost - zamitnutí
« Odpověď #6 kdy: 13 Března 2016, 11:15:20 »

Na dopisy nereaguji. Cca v polovině ledna přišel dopis ohledně doplnění námitky podjatosti - doručeno fikcí po 10ti dnech do poštovní schránky , pak ten s rozhodnutím - opět doručeno fikcí do poštovní schránky.  Žádný záznam tedy není, datovka stále aktivní.
Díky moc za přesun do neveřejné části, teď mě to docvaklo že se v tom může úřednice najít.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:podjatost - zamitnutí
« Odpověď #7 kdy: 13 Března 2016, 11:22:10 »

V tom případě dodržujte "rádiový klid" ideálně až do prekluze. Ale opravdu si podle hesla dvakrát měř ještě jednou ověřte, že je to opravdu tak (tj. rozhodnutí doručeno fikcí, datovka zřízená a zpřístupněná) a nebyl žádný jiný kontakt s úřadem, ze kterého by se doručení dalo nepřímo odvodit. Protože pokud úřad prokáže, že vám rozhodnutí bylo fakticky oznámeno, tak prošvihnutím lhůty pro odvolání si vyrobíte větší problém, než přiznáním toho doručení a podáním odvolání.
IP zaznamenána

klokan

  • Příspěvků: 8
    • Zobrazit profil
Re:podjatost - zamitnutí
« Odpověď #8 kdy: 13 Března 2016, 11:32:54 »

ok, budu dodržovat "rádiový klid". Určitě to tak je, jen teď mám od 8.3.v datovce dopis, tak až 18.3. vyberu a pak dám vědět co je v něm ( jestli je k tomuto případu). Díky, hned mám lepší den, včera jsem si říkal jestli jsem tenhle případ nezprasil, dnez už vidím jen samé životní pozitiva a jistoty  :)
IP zaznamenána

klokan

  • Příspěvků: 8
    • Zobrazit profil
Re:podjatost - zamitnutí
« Odpověď #9 kdy: 18 Března 2016, 21:42:57 »

aktualizace:
dostal jsem se domů, takže v datovce nic k tomuto případu. Dat. schránka aktivní od 4.1., mezitím do ní přišlo několik dalších zpráv ( FÚ, jiná řízení), takže určitě aktivní. Od 4.1. nic poštou nepřebírám, ani s úřadem nekomunikuji ( vhazují do schránky, kterou samozřejmě :)) "oficiálně nevybírám", tudíž nejsem seznámen s tím že něco bylo doručeno fikcí do poštovní schránky
- z tohoto důvody bych tedy dle doporučení čekal do prekluze

Jen dotaz, jak pak "reklamovat" přiznané body v kontu řidiče? Jestli by nebylo lepší cca 15dní před prekluzí úřad neupozornit o existenci DS?

IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 091
    • Zobrazit profil
Re:podjatost - zamitnutí
« Odpověď #10 kdy: 18 Března 2016, 22:15:48 »

Osobně bych den po prekluzi obětoval 2 x 80 km a šel se podívat do spisu/využil služeb nahlížečů, nechal si ho celý okopírovat. S kamennou tváří a beze slova bych odešel a ve lhůtě 14 dnů (bez ohledu na to jaxe ke spisu dostanete):
- žádost o navrácení v předešlý stav podle § 41 Správního řádu, anžto nebylo doručeno
- současně odvolání s jednoduchým důvodem: odpovědnost za přestupek zanikla, anžto nebyl projednán ve lhůtě 1 roku podle § 20 Přestupkového zákona
- pokud jsou v rozhodnutí i body, je nutné požádat o jejich výmaz jmenovitě, sami to neudělají
Případně můžete totéž provést okamžitě na místě do protokolu po ukončení prohlížení spisu, podání jak podání.
EDIT: podání do protokolu by mělo v této situaci obzvláštní fun factor, oprávněná úřední osoba bude nepochybně potěšena.
Pokud rozhodli a myslí si, že mají doručeno fikcí, je rozhodnutí v právní moci a body jsou do karty již připsány. Jaké máte aktuálně bodové konto?

Pokud se však nechce dívat na kyselý xicht úřednictva, i 15 dnů je teoreticky správně, ale pozor - v DS může během těch 15 dnů přistát i něco jiného s úložní dobou 8 dnů, takže bych se klonil k prozrazení DS 8 kalendářních dnů před prekluzí.

Snad je to správně, když tak mě někdo opraví.
« Poslední změna: 18 Března 2016, 22:43:36 od enzym »
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

klokan

  • Příspěvků: 8
    • Zobrazit profil
Re:podjatost - zamitnutí
« Odpověď #11 kdy: 18 Března 2016, 22:37:40 »

S cestou není problém, klidně tam pak zajedu.
Ohledně bodů se ptám proto, že stav konta je v současnosti pouhé dva body (které mají být v dubnu 2016 vymazány - u jednoho přestupku jsem uznal na místě - vím jsem byl pako, spěchal jsem na důležité jednání a neměl čas se s nima otravovat). Takže body mě nějak zatím neohrožují.  Pak bych tedy zažádal o vymazání bodu z důvodů neoprávněného rozhodnutí a následně dodatečně o výmaz z toho předešlého z důvodu 1roku "poslušnosti a nekonání přestupků"
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:podjatost - zamitnutí
« Odpověď #12 kdy: 19 Března 2016, 10:22:32 »

Ad body.

U bezchybně fungujícího úřadu by k odečtení mělo dojít automaticky. Body jsou vedeny v registru řidičů, jehož správcem je úřad trojkové obce dle místa trvalého bydliště řidiče. O přestupcích a deliktech obvykle rozhoduje úřad trojkové obce dle místa spáchání, takže skutečnosti rozhodné pro záznam bodů si musí mezi sebou posílat (nemůže body zaznamenat přímo ta úřední osoba, která vede sankční řízení). I v případě "doma" spáchaných přestupků bude mít správní řízení a registr řidičů typicky na starosti někdo jiný, takže informace musí putovat alespoň v rámci úřadu.

Poté, co rozhodnutí o přestupku, za který se ukládají body, nabyde právní moci (resp. zde ve chvíli, kdy si úředník myslí, že nabylo PM) to postoupí registru a ten body zaznamená. Až úřad, který rozhodnutí vydal, zjistí, že to rozhodnutí nikdy nebylo pravomocné a kvůli prekluzi odpovědnosti už ani nikdy nebude, měl by to oznámit registru. Tam by podle § 123e(2)a ZPPK měli body odečíst a po aktivaci mozkového myšlení následně i odečíst i starší body, pokud by k jejich odečtení jinak došlo nebýt toho chybného záznamu. Tolik teorie.

V praxi to samozřejmě může vypadat různě. Např. zpráva o chybě nebude registru vůbec zaslána. Nebo bude, ale registr neshledá svoji pravomoc k provedení odečtu, protože při striktním výkladu se § 123e(2)a ZPPK týká jen rozhodnutí, která někdy pravomocná byla a následně byla zrušena, nikoliv rozhodnutí, která nikdy pravomocná nebyla. Stejně tak s dodatečným odečtem starých bodů může nastat buď to, že to úřadu bez upozornění vůbec nedocvakne (velmi pravděpodobné), nebo třeba i docvakne, ale bude mu chybět nějaký titul (právní důvod) k provedení té opravy.

Řešení je proti záznamu bodů podat námitku dle § 125f ZPPK. Forma je volná, prostě svému registru řidičů pošlete námitky a polopaticky mu vysvětlete, proč by měl být váš aktuální stav bodového konta nula a pokud to tam mají jinak, ať to koukají opravit.


Ad odstranění domněle pravomocného rozhodnutí.

Jestli navštívit úřad týden před či po prekluzivní lhůtě (postaru) je úplně jedno. Oni si myslí, že to rozhodnutí je pravomocné, a až zjistí, že není, už stejně není reálné (při podání odvolání), aby PM někdy nabylo. Tj. ten den, kdy nastává prekluze, se vůbec nic zajímavého nezmění. (Trochu jinak by to bylo u prekluze po novu, pokud by byla ve hře roční lhůta do vydání prvostupňového rozhodnutí, tam by bylo fajn přijít až den poté.)

Osobně bych vůbec na úřad nelezl a počkal až do okamžiku, kdy budu nějak donucen se o to začít starat (tj. třeba začnou vymáhat tu pokutu). Zejména jestli jde jen o "blbou" pokutu za málo závažný přestupek, není ve hře zákaz, potenciální vybodování apod. Pokud vám budou i nadále doručovat přímo do skartovačky umístěné ve vaší bývalé fyzické poštovní schránce, tak to představuje i potenciál užít si trochu zábavy a vyrazit z nich nějakou tu náhradu.

Každopádně chcete-li to řešit proaktivně, tak je nejdřív třeba zajistit, abyste se seznámil s tím rozhodnutím. Tj. buď zajít nahlížet, nebo jim poslat nějaké podání, třeba dotaz na stav řízení dle § 36(2) SprŘ, nebo při dostatku drzosti rovnou poslat nadřízenému orgánu žádost o uplatnění opatření proti nečinnosti. Až vám pak bude konečně rozhodnutí řádně doručeno, podáte normálně odvolání (které může být blanketní, protože k prekluzi musí přihlédnout ex officio, nebo bude prekluze jediným odvolacím bodem, plus tam samozřejmě vysvětlíte okolnosti doručování).

Není nutné současně dávat žádost o navrácení v předešlý stav, protože není co kam vracet. Rozhodnutí bylo doručeno až teď (např. krátkou cestou při nahlížení do spisu), odvolací lhůta začíná plynout až od oznámení rozhodnutí, tj. nedává smysl promíjet její zmeškání, když i kdyby bylo podáno dříve, platí fikce, že je podáno až prvním dnem lhůty, tj. oznámením (srov. § 83(1) SprŘ). Na druhou stranu když dáte spolu s odvoláním z procesní opatrnosti i žádost o navrácení dle § 41, není to nic proti ničemu, jen je dobré si uvědomit, že to není nic než pojistka a také svého druhu nabídka úřadu, jak z toho vyjít jako o trochu menší pitomec. Co s takovou žádostí udělají je ve vztahu k osudu primárního rozhodnutí nepodstatné.
IP zaznamenána

klokan

  • Příspěvků: 8
    • Zobrazit profil
Re:podjatost - zamitnutí
« Odpověď #13 kdy: 24 Března 2016, 12:05:15 »

díky moc uživateli hh za naprosto vyčerpávající odpověď. Doteď jsem si to řešil sám, s tím že jeden rok byl naprosto ok - tam moc znalostí nebylo potřeba, ale tohle už je tedy vyšší dívčí.

Ale k věci. Dle doporučení bude postup následující:
- pár dní před jednoročním výročím pošlu nadřízenému orgánu žádost o uplatnění opatření proti nečinnosti. Proto abych ho trochu nakopl, tak i přes datovku
- po jeho odpovědi kontrola bod. konta, teď už je to bohužel zadarmo, jinak bych to mohl do Svitav poslat s pozdravem.

Jen pro doplnění jedná se o místo měření Březová n. S., pokud někdo bude chtít návod k AD9, které dvě místní opice vždy postaví na výjezdu, tak ten mám na CD s věnováním.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:podjatost - zamitnutí
« Odpověď #14 kdy: 24 Března 2016, 12:37:32 »

O návod k AD9 je zájem, zde je hromadíme v tomto tématu a máme jen variantu AD9T v polštině. Pošlete odkaz, někdo z moderátorů to tam přidá.

https://www.30kmh.cz/index.php?topic=1513.0
IP zaznamenána