30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [WIN] Vjíždění na železniční přejezd  (Přečteno 39820 krát)

burtonbell

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 564
    • Zobrazit profil
Re:Vjíždění na železniční přejezd
« Odpověď #15 kdy: 18 Února 2016, 10:25:43 »

vzhledem k tomu, že pravděpodobně neexistuje relevantní důkaz pyrátova jednání, vyčkal bych, zda se vůbec bude něco dít... spíš to vypadá, že se opicajti chtěli svézt na vlně společensko-mediální hysterie kolem přejezdů a nějak jim to nevyšlo. Tudíž vyčkat, zda se vůbec bude něco dalšího uděje (dopis z ouřadu) a pak řešit

To Enzym: nechceš ty tabulky hodit do sekce odborná literatura? Tady to zapadne
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 090
    • Zobrazit profil
Re:Vjíždění na železniční přejezd
« Odpověď #16 kdy: 18 Února 2016, 16:03:57 »

Právě pracuji na rozšířené verzi tabulek (dlažba sucho/morko, náledí při různých teplotách). Mohu dát do nového vlákna v odbordelné literatuře, zatím je neúplná verze v nedopravní telematice https://www.30kmh.cz/index.php?topic=2118.0, což asi není úpně ono.

EDIT
To Enzym: nechceš ty tabulky hodit do sekce odborná literatura? Tady to zapadne
Done, thread brzdné dráhy https://www.30kmh.cz/index.php?topic=2572.msg24361#msg24361. Při moderátorských přesunech tří příspěvků najednu jsem se trochu zapotil, nějak jsme si moc nerozuměli se systémem, nakonec jsme se domluvili přes dočasný thread.
« Poslední změna: 18 Února 2016, 16:10:09 od enzym »
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

chom

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 108
    • Zobrazit profil
Re:Vjíždění na železniční přejezd
« Odpověď #17 kdy: 18 Února 2016, 19:31:40 »

Pokud je tu nějaký železničář, tak třeba o tom bude vědět víc, ale není náhodou technicky vyloučené, aby z bílého světla hned začala blikat červená světla?
Pokud si dobře pamatuju z přednášek, tak bílé bliká, když přes přejezd není postavená ani vlaková cesta a ZabZař je v provozu. Červená začne, když do obvodu ZabZař vjede vlak. A toto by nemělo být s prodlevou 0 s...
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 090
    • Zobrazit profil
Re:Vjíždění na železniční přejezd
« Odpověď #18 kdy: 18 Února 2016, 19:39:56 »

Nejsem ani vzděláním, natož pak profesí železničář, nicméně něco o tom vím. Teoreticky by to být nemělo, ale na autobloku na širé trati (tam se vlaková cesta nestaví ze stanice a deafultně je "volno"), kde je zábrzdná vzdálenost vlaku, jedoucího traťovkou přes více, než jeden oddíl, si to dokáži představit. Nevím však, jaké jsou pro tyto situace předpisy a zda to v nich není nějak ošetřeno. Z druhé ruky mám, že to někdo viděl - proto jsem uvažoval i tuto situaci. Já jsem to nezažil, vždy jsem viděl nějakou prodlevu, nedokáži ji kvantifikovat...no něco mezi 5 a 20 sekundami.
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

chom

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 108
    • Zobrazit profil
Re:Vjíždění na železniční přejezd
« Odpověď #19 kdy: 18 Února 2016, 19:53:40 »

Zkusím to pozjišťovat, mám pár známých na SŽDC, samotného by mě to zajímalo. Sice jsem to kdysi studoval, ale nebyl to můj hlavní obor a navíc v tom ani nedělám.
IP zaznamenána

jezekif

  • Příspěvků: 75
    • Zobrazit profil
Re:Vjíždění na železniční přejezd
« Odpověď #20 kdy: 18 Února 2016, 21:35:36 »

Když už jsme u těch přejezdů, neví někdo jak je zajištěno údajné: "Nikdy nemůže nastat situace že bliká BÍLÁ a jede VLAK". Já osobně na přejezdech koukám jestli něco nejede ať svítí co chce.
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 090
    • Zobrazit profil
Re:Vjíždění na železniční přejezd
« Odpověď #21 kdy: 18 Února 2016, 21:43:37 »

V provozním stavu to opravdu nastat nemůže, je to několikanásobně jištěno. Něco jiného je při servisu zařízení, kdy je reakce na vlaky vyřazena a technici s tím dělají, co je nutné pro prověření funkcí. Pak by podle předpisu (který platil tak před 20 lety, nevím, jak teď) měly vlaky jezdit přes takový přejezd 10 km/h a pískat a u přejezdu by měl být praporečník se žlutým praporkem. Ani nevím, zda se vůbec takováto kontrola na moderních přejezdech dělá.

Naopak
- když nic nesvítí, tak to nemusí nutně znamenat, že vlak nejede - je to dosti nepravděpodobné, nikoli vyloučené;
- když svítí výstraha, tak to zdaleka nemusí znamenat, že vlak jede/dojede až na přejezd.

Edit:
Zdá se, že to platí furt http://izzle.video/%C5%BDelezni%C4%8Dn%C3%AD-p%C5%99ejezd-Mlad%C3%A1-Boleslav-%C4%8Cejetice%2804eokZ30Izg%29 ČD 362.109 Ex 352 „Franz Kafka" a nezabezpečený přejezd v Černošicích, stačí od 1:30

Z druhé ruky mám, že to někdo viděl - proto jsem uvažoval i tuto situaci.
http://izzle.video/%C5%BDelezni%C4%8Dn%C3%AD-p%C5%99ejezd-Mlad%C3%A1-Boleslav-%C4%8Cejetice%2804eokZ30Izg%29 Železniční přejezd Mladá Boleslav Čejetice stačí od 0:36, prodleva 1 s.
« Poslední změna: 18 Února 2016, 22:19:01 od enzym »
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

Laserman

  • Příspěvků: 15
    • Zobrazit profil
Re:Vjíždění na železniční přejezd
« Odpověď #22 kdy: 18 Února 2016, 22:29:13 »

Zdar, pár faktů k těm přejezdům:

Bílé světlo obvykle bliká na přejezdech mimo obvod stanic a výhyben a při správné funkci zabezpečovacího zařízení zaručuje, že se v přibližovacím úseku nenachází žádný vlak.

Bílé světlo obvykle nebliká na přejezdech, v jejichž přibližovacím úseku se nachází stanice nebo výhybna. Je to z důvodu, že takový přejezd nepřechází do výstrahy vjezdem vlaku do přibližovacího úseku, ale postavením vlakové cesty a umožněním jízdy vlaku přes daný přejezd. Zjednodušeně když stojí vlak ve stanici sousedící s přejezdem, jde přejezd do výstrahy až tehdy, kdy výpravčí nebo dispečer postaví vlakovou cestu a umožní odjezd vlaku rozsvícením příslušného návěstidla.

Přerušované bílé světlo se může změnit na blikající červené světlo kdykoliv a bez jakékoliv prodlevy tím, že vlak vjede do přibližovacího úseku přejezdu, žádná prodleva tam není.

Ve chvíli, kdy vlak projede přejezdem a zhasnou červená světla, tak bílé světlo se nerozbliká ihned, ale až tehdy, když vlak opustí přibližovací úsek ve směru jízdy.

Na vícekolejných tratích je po průjezdu vlaku vždy nutné vyčkat zhasnutí červených světel. Ani zdvihající se závory neznamenají, že z druhého směru právě nevjel do přibližovacího úseku jiný vlak. V tom případě mohou jít závory okamžitě zase dolů, nemusí ani dokonat celý pohyb až do horní úvratě. Červená světla samozřejmě stále blikají.

A asi nejdůležitější nakonec, pokud na přejezdu nebliká bílé světlo (zvláště, pokud se jedná o přejezd, kde obvykle bílá bliká), je potřeba se opravdu přesvědčit, zda nejede vlak. Pokud je přejezd v poruše nebo ve výluce, tak jak už tu někdo správně poznamenal, strojvedoucí jsou písemným rozkazem zpraveni o tom, že přejezd v km xxx.xxx je mimo provoz. Vlak před takovým přejezdem musí dávat houkačkou návěst Pozor a musí jet max. 10 km/h, nicméně rozkaz je jen kus papíru a fíra je taky jen člověk. Už jsem jednou seděl ve vlaku, který takto otevřený přejezd prolétl stovkou, tak bacha na to!

IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 090
    • Zobrazit profil
Re:Vjíždění na železniční přejezd
« Odpověď #23 kdy: 18 Února 2016, 22:50:41 »

Díky za vyčerpávající výklad, snad jen:
Na vícekolejných tratích je po průjezdu vlaku vždy nutné vyčkat zhasnutí červených světel. Ani zdvihající se závory neznamenají, že z druhého směru právě nevjel do přibližovacího úseku jiný vlak.
Bacha, to platí i na jednokolejných, byť pravděpodobnost výskytu druhého vlaku je dost malá. Jde o situaci, kdy za prvním vlakem jede "násled", který jede na dohled (drezína, pracovní stroj, režijní lokomotiva) a vzdálenost mezi nimi může být větší, než vzdálenost kolejového obvodu pro výstrahu od přejezdu.
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

mivak

  • Příspěvků: 14
    • Zobrazit profil
Re:Vjíždění na železniční přejezd
« Odpověď #24 kdy: 19 Února 2016, 12:23:48 »

Opravdu je to tak. Přes přejezd denně přejíždím a hlídám to mnohem bedlivěji. A skutečně nastává situace, kdy signalizační zařízení z bílého světla přejde okamžitě na červená světla. Není to pokaždé, ale stává se to. Našel jsem to natočené i na videu.
IP zaznamenána

mivak

  • Příspěvků: 14
    • Zobrazit profil
Re:Vjíždění na železniční přejezd
« Odpověď #25 kdy: 20 Února 2016, 08:25:06 »

To Enzym
Nedalo mi to a ještě jsem si oprášil znalosti fyziky. Ohledně dráhy mi to vyšlo stejně, ale připadá mi, že ve sloupci časů není připočtena ještě reakční doba. Časy by měly být ještě o sekundu delší. Např. mokrý asfalt, rychlost 50 km/h = 13,8 m/s. t = (Vo-v)/a = (14-0)/3,83=3,6 s, a reakční doba 1 sekunda, celkem tedy 4,6 sekundy.
« Poslední změna: 20 Února 2016, 08:31:55 od mivak »
IP zaznamenána

mivak

  • Příspěvků: 14
    • Zobrazit profil
Re:Vjíždění na železniční přejezd
« Odpověď #26 kdy: 08 Února 2017, 11:46:59 »

Jen pro informaci, od údajného přestupku již uplynul více než rok, aniž bylo zahájeno řízení. Takže podle všeho došlo k odložení věci!!!
IP zaznamenána

Omega

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 139
    • Zobrazit profil
Re:Vjíždění na železniční přejezd
« Odpověď #27 kdy: 08 Února 2017, 12:02:42 »

Omlouvám se za OT, ale vzpomněl jsem si na jedno video týkající se PZZ povelovaného ručně:

https://www.youtube.com/watch?v=mhfumkbPQqE

https://www.google.cz/maps/@50.6723669,14.1219054,3a,75y,333.08h,65.1t/data=!3m6!1e1!3m4!1sHWFWiP895nOdiGq8Af2iiQ!2e0!7i13312!8i6656!6m1!1e1?hl=cs

Druhé video ukazuje jev, který popisuje Laserman (kolem 0:22):

https://www.youtube.com/watch?v=At5WFGVV4-A
« Poslední změna: 08 Února 2017, 12:13:49 od Omega »
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 090
    • Zobrazit profil
Re:[WIN] Vjíždění na železniční přejezd
« Odpověď #28 kdy: 08 Února 2017, 12:09:07 »

IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

spec

  • Příspěvků: 220
    • Zobrazit profil
Re:[WIN] Vjíždění na železniční přejezd
« Odpověď #29 kdy: 10 Února 2017, 09:38:06 »

Okamžitý přechod z bílé na červenou sem na vlastní oči viděl právě na tom přejezdu v Pardubicích, co je na druhém videu od Omegy.
IP zaznamenána