30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Bezpečný přehled o podáních v datové schránce.  (Přečteno 45185 krát)

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 880
    • Zobrazit profil
Bezpečný přehled o podáních v datové schránce.
« kdy: 11 Prosince 2015, 23:55:15 »

Pokud mi přistane "něco" v datové schránce, vždy jsem měl problém,  jak se podívat alespoň o co se jedná a od koho to je, abych se rozhodl, zda se přihlásím a bude mi písemnost tím dnem doručena, nebo si počkám na desetidenní fikci. Vymyslel a odzkoušel jsem na to následující postup.
Přihlásíte se do své DS a přejdete do Nastavení -> Seznam uživatelů -> Přidat uživatele tam vyplníte nacionále nějakého dobrého známého nebo někoho z rodiny...prostě někoho komu důvěřujete a dole zaškrtnete pouze Zobrazovat seznamy a dodejky.  Další práva pak můžete průběžně měnit v nastavení daného uživatele. Novému uživateli přijde zásilka do vlastních rukou, kde budou uvedeny jeho přihlašovací údaje. Po přihlášení do schránky pomocí těchto údajů pak vidíte kdo a co vám tam leží alespoň v podobném rozsahu jako na lístku od pošťačky v případě listinné zásilky.

Téma jsem připíchnul nahoru. - možná přesunout do Doručování? // Číkus

 
« Poslední změna: 08 Února 2018, 02:09:07 od Číkus »
IP zaznamenána

Andreas Baader

  • Příspěvků: 88
    • Zobrazit profil
Re:Bezpečný přehled o podáních v datové schránce.
« Odpověď #1 kdy: 08 Února 2018, 07:08:00 »

Kdyz mam nastavene notifikace na email o doruceni nove DZ, tak v to emailu taky vidim od koho byla pisemnost dorucena nebo je vice informaci o dorucene zprave timto zpusobem?
IP zaznamenána

iWarp

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 509
    • Zobrazit profil
Re:Bezpečný přehled o podáních v datové schránce.
« Odpověď #2 kdy: 08 Února 2018, 07:15:39 »

V mailový notifikaci vidíte akorát do které schránky to přišlo a číslo zprávy (plus ještě poznáte, pokud je to systémová zpráva). Odesílatele a předmět ale z mailu nezjistíte.

Bejvávalo.

« Poslední změna: 08 Února 2018, 11:25:58 od iWarp »
IP zaznamenána
Jen klid, jen klid. Včera jsem se v baru díval na Matlocka. Sice nešel zvuk, ale myslím, že vím jak na to.

Jan Novák

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 861
    • Zobrazit profil
Re:Bezpečný přehled o podáních v datové schránce.
« Odpověď #3 kdy: 08 Února 2018, 10:10:03 »

Ještě se to dá vylepšit použitím aplikace datovka od cz.nic
https://www.datovka.cz/cs/

Umožňuje to odeslat zprávu aniž by člověk otvíral schránku.

Mám v tom svůj účet, kde musím pro přihlášení vyplnit klasicky heslo a tam stahuju zprávy.
A k tomu mám účet pověřené osoby s právem vidět doručenky, kde jsem si heslo uložil a na kliknutí se to synchronizuje, (aniž to něco vyzvedne)

Ze svého účtu pak můžu dát odeslat zprávu a v účtu pověřené osoby pak můžu zkontrolovat kdy to bylo doručeno. Takže žádné zvažování, zda mi podaný odpor či odvolání nevyzvednou celou schránku...

« Poslední změna: 08 Února 2018, 10:16:54 od Jan Novák »
IP zaznamenána

Lexx

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 295
    • Zobrazit profil
Re:Bezpečný přehled o podáních v datové schránce.
« Odpověď #4 kdy: 08 Února 2018, 10:44:34 »

K tomu doplním, že pokud má pověřená osoba oprávnění odesílat zprávy, tak k tomu není nutná další aplikace.
Pod účtem pověřené osoby se přihlásím na mojedatovaschranka.cz, vidím hlavičky dodaných zpráv a zároveň můžu odesílat zprávy. To vše aniž by došlo k doručení dodaných zpráv.
IP zaznamenána

jakubb

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 560
    • Zobrazit profil
Re:Bezpečný přehled o podáních v datové schránce.
« Odpověď #5 kdy: 08 Února 2018, 10:55:00 »

…aplikace datovka od cz.nic (…) Umožňuje to odeslat zprávu aniž by člověk otvíral schránku.

Podle pravidel se čekající písemnosti považují za doručené okamžikem, kdy do schránky přihlásí uživatel. Při odesílání se musí i Datovka (jako jakákoliv jiná spisová služba) proti serverům DS autentifikovat, což by mělo postačovat. Prosím jen potvrďte, že jste doměnku ověřil a nevycházíte z (mylného) předpokladu.
Edit: Potvrzuju, otestováno! Odesláním písemnosti z Datovky nedojde k takovému přihlášení, které by mělo za následek označení zpráv za doručené.

V mailový notifikaci vidíte akorát do které schránky to přišlo a číslo zprávy (plus ještě poznáte, pokud je to systémová zpráva). Odesílatele a předmět ale z mailu nezjistíte.

Není pravda, od nového roku lze ve zapnout podrobnější notifikace a pak se to zobrazuje takto:
« Poslední změna: 08 Února 2018, 11:10:01 od jakubb »
IP zaznamenána

bicepse

  • Příspěvků: 30
    • Zobrazit profil
Re:Bezpečný přehled o podáních v datové schránce.
« Odpověď #6 kdy: 08 Února 2018, 11:07:59 »

Nevím jestli to šlo už dříve, ale teď při zakládání nové datovky jsem si v nastavení všiml možnosti rozšířeného obsahu notifikace emailem
Citace
Obsah notifikačních e-mailů: Rozšířený obsah: navíc obsahuje Anotaci (Věc), název a ID schránky odesílatele.
Nastavení - notifikační centrum - notifikace emailem - změnit nastavení - obsah notifikačních emailů
Z mailu takto zjistíte odesílatele a název zprávy.

/edit: jakubb byl rychlejší
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Bezpečný přehled o podáních v datové schránce.
« Odpověď #7 kdy: 08 Února 2018, 11:09:53 »

Ze svého účtu pak můžu dát odeslat zprávu a v účtu pověřené osoby pak můžu zkontrolovat kdy to bylo doručeno. Takže žádné zvažování, zda mi podaný odpor či odvolání nevyzvednou celou schránku...
Ano, tohle je vlastnost tzv. Odesílací brány (viz příloha 5 provozního řádu ISDS, zejména bod 2.4). Jen bych byl opatrný, protože tyto technikálie nemají žádnou návaznost na právní předpisy, takže až někdo na MV či Poště dostane nápad to změnit, klidně se může stát, že použití odesílací brány způsobí doručení (a na držitele DS stát udělá jen dlouhý nos, že je jeho chyba, že se včas neseznámil s revizí 1.X technické specifikace umístěné na dně zamčené registračky, na zrušeném záchodě za dveřmi s cedulí „Pozor, leopard!“).
IP zaznamenána

iWarp

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 509
    • Zobrazit profil
Re:Bezpečný přehled o podáních v datové schránce.
« Odpověď #8 kdy: 08 Února 2018, 11:25:08 »

jakubb: Díky za opravu! Jdu tu novinku hned vyzkoušet.
IP zaznamenána
Jen klid, jen klid. Včera jsem se v baru díval na Matlocka. Sice nešel zvuk, ale myslím, že vím jak na to.

t4455

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 349
    • Zobrazit profil
Re:Bezpečný přehled o podáních v datové schránce.
« Odpověď #9 kdy: 08 Února 2018, 21:40:29 »

SYeti - Buďte tak laskav, pročtěte si všechny příspěvky které tu jsou, prohlídněte si všechny screenshoty, zjistěte si rozdíl mezi dodejkou a doručenkou, rozdíl mezi oprávněnou a pověřenou osobou a pak by jste možná sám pochopil že opět píšete nesmysli a já bych vám to zase nemusel opakovat, opět nám zde sdělujete svoje chybné názory které nemáte ověřeny.

Toto téma by mělo být co nejvíce srozumitelné a stručné pro ostatní uživatele co se chtějí něco přiučit od lidí co už to mají vyzkoušené, svými zcestnými a zavádějícími příspěvky děláte v hlavě zmatek nováčkům a práce všech ostatních tu potom jde do kopru když to dokážete zastínit svými dvěma nesmyslnými větami.

Nebo jinak, ty lidi co tu něco napsali ohledně DS tak to mají narozdíl od vás osobně vyzkoušené, všechno detailně popsali a ještě ukázali, vy sem přesto přijdete a začnete to zpochybňovat, buď jste opravdu narušenej nebo úmyslně zpochybňujte jejich práci.


Tímto děkuji jakubbovi díky kterýmu jsem se dnes dozvěděl něco nového (rozšířená emailová notifikace) a hned jsem si to nastavil.
A děkuji i Lexxovi za info o možnosti odesílat zprávy přes pověřenou osobu bez doručení příchozích.

Já jen doplňuji na toto téma že mám na iOS stáhnutou aplikaci iDatovka ale moc jí nedoporučuji, pokud na ní nechtěně kliknete tak se veškeré zprávy považují okamžitě jako doručené, proto mám vypnutý na tuto aplikaci mobilní data a zapínám je pouze jenom když se chci přes tuto aplikaci do datovky opravdu podívat. Pokud máte ale mobil připojen přes wifi a omylem na ní kliknete tak se tomu ale nevyhnete a vše je doručeno.

EDIT: Teď jsem ale zjistil že v nastavení aplikace je možnost vypnutí automatického načítání, tím by tento problém mohl odpadnout. Případně je i možnost pro vstup mít nastavenej PIN. Pokud máte v aplikaci ale více datových schránek (fyzická osoba a podnikající fyzická osoba např.) tak si nelze vybrat do které schránky se chcete podívat a automaticky se přihlásíte do obou schránek zároveň.
« Poslední změna: 08 Února 2018, 22:38:52 od t4455 »
IP zaznamenána

mrkef

  • Příspěvků: 483
    • Zobrazit profil
Re:Bezpečný přehled o podáních v datové schránce.
« Odpověď #10 kdy: 08 Února 2018, 21:48:34 »

Že jsem se to nedozvěděl včera, dnes mi v DS přistála zpráva a nevím od koho.  :D Už jsem to mohl mít natavené. Loni jsem po tom pátral a tahle funkce tam ještě nebyla. Takže díky za info!  :)
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 677
    • Zobrazit profil
Re:Bezpečný přehled o podáních v datové schránce.
« Odpověď #11 kdy: 09 Února 2018, 15:06:23 »

t4455> Zkuste Datovka.app od CZ.nic . Sice je to prasárna vzhledově i na ovládání, ale každý účet je automomní.
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 677
    • Zobrazit profil
Re:Bezpečný přehled o podáních v datové schránce.
« Odpověď #12 kdy: 21 Února 2018, 14:55:58 »

Tak ono to nebude s tou emailovou notifikací asi vždy stačit. Teď mi něco dorazilo a v emailu není číslo jednací odesílatele, což někdy může pomoct, pokud toho člověk má více v řešení.
IP zaznamenána

Jan Novák

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 861
    • Zobrazit profil
Re:Bezpečný přehled o podáních v datové schránce.
« Odpověď #13 kdy: 21 Února 2018, 15:55:59 »

Tak ono to nebude s tou emailovou notifikací asi vždy stačit. Teď mi něco dorazilo a v emailu není číslo jednací odesílatele, což někdy může pomoct, pokud toho člověk má více v řešení.
Ve své datové schránce jsem vypozoroval, že čím mocnější úřad, tím méně toho vyplňuje. Soud a policie pošlou nějakou interní zkratku, kraj vyplní aspoň předmět a orgán prvního stupně i číslo jednací.
Ale díky bohu za ty dary, odliší to neškodný roční výpis z registru od předvolání k výslechu a to je pěkné. Třeba jednou tu službu dotáhnou k použitelnosti.
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 677
    • Zobrazit profil
Re:Bezpečný přehled o podáních v datové schránce.
« Odpověď #14 kdy: 21 Února 2018, 16:09:55 »

Ano, je to asi různé, ale proto si radši nechám i to nahlížení. Ano, i toto je lepší, než nic, což je právě divné, pokud se nepletu, na Slovensku to takto původně bylo, resp. dostávali více informací a snad to zrušili právě proto, že to příjemce odkládal na poslední chvíli. Jaký je stav teď, to nevím.
IP zaznamenána